Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Slobozia

Reply
 
Thread Tools
Old 11-11-08, 13:36   #1
Villy ATS
Dacia Rally Team Member

Stage 5
 
Villy ATS's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 846
Member of:
[Moderators]
[Dacia Rally Team]
Default Curse Legale la Slobozia

am cautat si cam de asta avem nevoie pt a face ceva legal in Slobozia, eu am sa ma implic cat pot de mult pt a ajuta comunitatea noastra sa face ceva frumos,legat de cursele de masini , in Slobozia, acum depinde si de voi.


GHID PRACTIC DE ORGANIZAT EVENIMENTE LEGALE

CAP I – motivatia, locatia si tipul evenimentului
CAP II – acte necesare
CAP III – masuri de securitate si alte masuri
CAP IV - altele


CAP I

1.1 Din evenimente (liniute, indemanare sau show-uri) nu ies bani decat daca se investesc multi bani
1.2 Un eveniment devine afacere in momentul in care organizatorul dispune de suficiente mijloace pentru a convinge sponsorii (alte curse organizate, relatii)
1.3 Locatia se alege in functie de trei factori:

* tipul concursului
* disponibilitatea locatiei (daca se aproba sau nu de catre administrator)
* cu intrare pentru public sau nu

1.4 Daca zona geografica nu permite organizarea intr-un spatiu inchis (aeroport, parcare etc), se au in vedere cel putin doua locatii care vor fi propuse administratorului (de obicei primariile sau consiliile judetene); in cele mai multe cazuri prima locatie dorita este si cea mai greu de oferit
1.5 In functie de tipul concursurilor din cadrul unui eveniment locatia trebuie sa indeplineasca anumite standarde in privinta dimensiunilor, astfel:

* pentru accelerare – 402,5 metri (sau 200 de metri) zona exclusiva concurs; intre un minim de 200 m si pana la 600 m zona de franare; 20-50 m zona de incalzit pneuri (inaintea liniei de start); parcuri reci start si sosire (se tine cont ca spatiul necesar parcarii unei masini este de aprox. 20 mp)
* pentru indemanare (sau burn-out, drift) – spatiul minim este de 2500 mp
* expo – se tine cont de faptul ca pentru expunerea unei masini sunt necesari 30 mp.

1.6 Pentru primiele doua alin. de la pct. 1.5 se va tine cont de spatiul disponibil publicului astfel incat distanta de la zona de concurs si public sa fie de minim 20 de metri in cazul in care nu sunt create masuri splimentare de protectie gen parapeti, cauciucuri

CAP II

2.1 Regulament particular al concursului (tip concurs, locatie, orar, masuri de securitate, modul incadrarii, jurizare, utilitati disponibile, harta zonei la scara 1:500 etc.), redactat si semnat de catre organizator si care este supus avizului sportiv al filialei ACR din judetul respectiv
2.2 Cerere pentru acordarea locatiei catre administratorul drumului (primarie, aeroport etc.), insotita de copie a regulamentului sportiv avizat ACR
2.3 Cerere pentru blocarea traficului catre Serviciul Politiei Rutiere din cadrul IJP-ului respectiv, insotita de copie a avizului favorabil din partea administratorului drumului si copie a regulamentului sportiv avizat ACR, chitanta taxa blocare trafic (se achita la trezorerie 50 de RON)
2.4 Se contracteaza Ambulanta; se solicita echipaj de descarcerare; se contracteaza firma de paza / politie comunitara / jandarmerie

CAP III

3.1 Devierea traficului trebuie facuta conform hartii anexate la regulamentul particular al concursului
3.2 Se asigura sonorizarea evenimentului
3.3 Se asigura cateringul evenimentului
3.4 Se asigura semnalizarea: zonei de parc rece start / zona de incalzire pneuri / linie de start / linie de sosire / terminare zona de franare (indicat crearea unei sicane dupa aceasta zona, pentru ca masinile sa fie obligate sa ruleze cu viteza redusa) / parc rece sosire; se asigura semnalizarea startului / a sosirii
3.5 Se asigura dotarea arbitrilor cu statii de emisie receptie (cel putin 1 parc rece start, 1 start, 1 sosire, 1 parc rece sosire)
3.6 Se asigura dotarea cu: veste reflectorizante / stingatoare (2 start, 2 sosire, 6 traseu sau cel putin 4 in cazul concursurilor de indemanare / drift / burn-out); steag start / sosire
3.7 Se asigura mentinerea regulilor provizorii de circulatie menite a bloca traficul pe parcursul evenimentului (organizatori / politisti comunitari / jandarmi / firma de paza la bariere)

CAP IV

4.1 Se anunta din timp evenimentul, tipul concursurilor
4.2 Se mediatizeaza evenimentul daca publicul achita bilet (daca nu, feriti-va de publicitate)
4.3 Se pastreaza ordinea in desfasurarea evenimentului: inscrieri / verificare tehnica / sedinta tehnica / blocare-deviere trafic (daca este cazul) / crearea perimetrelor si a zonelor de concurs / acces public / desfasurare concurs – jurizare / premiere / salubrizare zona / redat sectorul circulatiei publice
4.4 Raspunderile civile si penale revin urmatorilor:

* pentru fals in declaratii (completarea fisei de inscriere, prezentare acte doveditoare false) – concurentul
* pentru incident din cauza starii drumului – administratorul
* pentru incident din cauza publicului – organizatorul / firma de paza contractata (jandarmi, comunitari)
* pentru incident din cauza starii tehnice a autovehiculului – concurentul / statia ITP
* pentru incident din cauza manevrelor de condus – concurentul

4.5 Acte si echipamente necesare inscrieri:

* fisa de concurs
* declaratie pe proprie raspundere pentru consum de alcool, droguri, medicamentatie care poate influenta starea mentala
* procura de la proprietarul masinii cu care se concureaza pe numele soferului (in cazul in care nu acesta este proprietarul de drept)
* declaratie pe proprie raspundere asupra constientizarii riscurilor din concurs
* permis de conducere pentru categoria respectiva, mai vechi de 1 an + copie
* talon auto cu ITP valabil + copie
* Carte de Identitate sofer valabila + copie
* RCA valabil + copie
* casca auto / moto
* centura
* cauciucuri in stare buna
__________________
D.R.T. MotorSport
Villy ATS is offline   Reply With Quote
Old 11-11-08, 14:39   #2
Pilif

Stage 4
 
Pilif's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 275
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Curse Legale la Slobozia

e foarte greu...
Pilif is offline   Reply With Quote
Old 11-11-08, 16:59   #3
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: Curse Legale la Slobozia

Eu zic ca daca exista darurire din partea celor implicati pt a organiza un astfel de eveniment in orasul nostru
si cu ajutorul autoritatilor (primarie, consiliu judetean, prefectura, etc..)
dar si cu ajutorul unor oameni dispusi sa investeasca in organizare unor astfel de concursuri..
poate iesi un spectacol pe cinste, pe care noi il asteptam de mult timp!!
__________________
Quench my thirst with GASOLINE!
Multa lume, putini oameni... restu' populatie


RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 11-11-08, 17:35   #4
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Curse Legale la Slobozia

Nu asteptati la altii si mai ales NU va bazati pe altii decat daca nu apare vreo conjunctura super-favorabila ori cineva dintre voi are destule intrari (situatii in care ALTII se vor baza pe voi). Eu personal am ajuns sa-mi cumpar statii de emisie-receptie, portavoce, jaloane, generator de curent, cort gen pavilion si mai urmeaza destule (semne de deviere circulatie, sonorizare, garduri, mai multe jaloane, parapeti din plastic si sistemul de semaforizare).
Mai exista situatia in care, cum se zice, astrele sunt extrem de generoase si tot ce scrie in ghidul ala sa va fie necesar de indeplinit la sfert. La Buzau nu am avut niciodata norocul asta si poate de aceea va pare cam stufoasa lista din primul post.
De retinut ca orice se poate, daca se vrea cu adevarat. Prima cursa am facut-o cu 1 milion de lei vechi. Multa bafta!
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 11-11-08, 22:41   #5
Sakin

Stage 5
 
Sakin's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 846
Member of:
[DACIA]
Default Re: Curse Legale la Slobozia

usor si cu rabdare...o facem si p-asta
care ajuta cu un sponsor ?
Sakin is offline   Reply With Quote
Old 12-11-08, 20:01   #6
Villy ATS
Dacia Rally Team Member

Stage 5
 
Villy ATS's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 846
Member of:
[Moderators]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Curse Legale la Slobozia

de saptamana viitoare incep sa umblu dupa acte, avem mare noroc k sunt politicieni in priza cu campania, poate ne lipim si noi de niste sponsorizari si le facem si lor reclama

din curiozitate cine sar baga la legale pt k nu fac nimic daca se strang doar 5 insi
Villy ATS is offline   Reply With Quote
Old 12-11-08, 20:10   #7
Sakin

Stage 5
 
Sakin's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 846
Member of:
[DACIA]
Default Re: Curse Legale la Slobozia

Quote:
Originally Posted by Villy ATS View Post
de saptamana viitoare incep sa umblu dupa acte, avem mare noroc k sunt politicieni in priza cu campania, poate ne lipim si noi de niste sponsorizari si le facem si lor reclama

din curiozitate cine sar baga la legale pt k nu fac nimic daca se strang doar 5 insi
or sa vina si din alte orase, stai tu calm...la calarasi, cum a fost ? a fost ditai adunarea, pacat ca s-a spart cutia la fiatul ala si-au oprit cursele ... stai calm cu cine se-nscrie. eu zic ca o sa fie ceva lume la coada
__________________
Dezmembrez : Citroen ZX, Daewoo Tico, Peugeot 306, Peugeot 405, Peugeot 406, Peugeot 605, Opel Vectra A, Opel Astra G, Renault Clio, Renault R19, Seat Cordoba
Tractari auto, preturi mici si negociabile !
Telefon : 0722853792
Sakin is offline   Reply With Quote
Old 12-11-08, 21:27   #8
maryus_83

Stage 4
 
maryus_83's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 195
Member of:
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Curse Legale la Slobozia

La legale ma bag si eu. Poate pana atunci iau o chiuloasa noua.
maryus_83 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 00:10   #9
CIPRIAN_17_CIP
Daewoo Driver

Stage 4
 
CIPRIAN_17_CIP's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 196
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Curse Legale la Slobozia

sus cu legalele!!!
CIPRIAN_17_CIP is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 21:29   #10
Villy ATS
Dacia Rally Team Member

Stage 5
 
Villy ATS's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 846
Member of:
[Moderators]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Curse Legale la Slobozia

in primul rand am avea nevoie de ceva sponsori
Villy ATS is offline   Reply With Quote
Old 23-11-08, 19:35   #11
DannY_SmekeruL
Dacia Driver

Stage 5
 
DannY_SmekeruL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 537
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Curse Legale la Slobozia

frate eu ma bag la legale poate si inca cativa membri din DRC
DannY_SmekeruL is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 22:34   #12
Villy ATS
Dacia Rally Team Member

Stage 5
 
Villy ATS's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 846
Member of:
[Moderators]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Curse Legale la Slobozia

am o veste foarte buna, azi am vorbit cu presedintele Legal Racing,Sebastian, si daca primaria si politia accepta, Legal Racing`ul ne ajuta sa avem primele legale la Slobozia.
Cum am promis cand am facut comunitatea in oras, fac tot posibilul sa avem legale.
Villy ATS is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 23:16   #13
JhonnCBR

Stage 3
 
JhonnCBR's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 143
Member of:
[VW]
Thumbs up Re: Curse Legale la Slobozia

O veste foarte buna ,bravo Villy...
JhonnCBR is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 13:36   #14
Villy ATS
Dacia Rally Team Member

Stage 5
 
Villy ATS's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 846
Member of:
[Moderators]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Curse Legale la Slobozia

baieti am si eu nevoie de cateva foi cu numele seria de la buletin si semnatura voastra sau a cui mai doreste sa ne sprijine, cu cat mai multe semnaturi cu atat mai bine, foarte bine ar fi sa strangem cat mai multe intr-un interval de timp cat mai scurt.
oricine poate semna. Foile vor fi petitiile pt domnul primar ca sa vada cate persoane sunt de acord cu asa ceva. (parinti, prieteni, rude, vecini etc.)
Villy ATS is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 17:50   #15
mani4k
Honda Driver

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 48
Member of:
[RENAULT]
[Honda]
Default Re: Curse Legale la Slobozia

... fa tu un cap de tablel in word "cum trebuie sa arate" si-l atasezi undeva ca sa putem sa-l download-am! Din cate cunosc trebuie sa specifici pe fiecare foie cu semnaturi - motivul.
ps. De cate semnaturi ai nevoie ca sa se oficializeze asta?
mani4k is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -