Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Slobozia

Reply
 
Thread Tools
Old 05-02-09, 08:31   #1
ducele
2 Roti

Stage 5
 
ducele's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 575
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default INSTALATII XENON SUPER OFERTA !!!

Aduc si montez instalatii xenon de ultima generatie !

Un kit complet XENON contine:
- 2 balasturi electronice
- 2 becuri Xenon : H1, H3, H7, H11 etc
- elemente de fixare precum benzi dublu adezive, suruburi,
suporti pentru ancorarea balasturilor
- manual de instalare
Un produs fara erori cu o garantie de 12 luni pentru balasturi si 6 luni pentru becuri !

Becuri disponibile:
H1,H3,H4,H4L,H7,H8,H9,H10,H11,H13,H13L,9004,9004L, 9005,9006,9007,9007L,H4 Bi-Xenon,HB3,HB4,
Se pot instala pe faza scurta, faza lunga sau proiectoare de ceata.

Balastul este proiectat pentru a rezista la 100.000 de aprinderi iar kitul detine certificare de calitate ISO si
E-mark, fiind comercializat atat in Europa, cat si SUA si Canada.

Asiguram montaj profesional pentru fiecare kit xenon efectuat de pesonal specializat, cu experienta dobandita in urma unui numar mare de montaje efectuate.

Ce inseamna bi-xenon?
Este un tip de bec care se monteaza pe masinile care au un singur bec atat pentru faza scurta cat si pentru faza lunga (Dacia Logan, majoritatea modelelor Daewoo, Hyundai, Nissan, etc.)
Instalatia Xenon afecteaza instalatia electrica a masinii?
Nu. Instalatia xenon nu afecteaza instalatia electrica a masinii deoarece aceasta se alimenteaza de la firele prevazute pentru alimentarea halogenului, sau se poate face cu releu si cabluri de legatura, acesta este separat de instalatia veche a masinii.
Ce fac daca se arde becul xenon?
In cazul in care sunteti in perioada de garantie veti primi alt bec cu care sa il substituiti. Daca aceata se petrece dupa expirarea garantiei de 1 an puteti opta pentru achizitionarea doar a becului xenon, nefiind nevoie sa cumparati din nou tot kitul de instalare.
Farurile cu xenon ii vor orbi pe cei de pe contrasens?
Daca farurile sunt bine reglate, masina dvs. nu va deranja ceilalti participanti la trafic
Becurile Xenon au un consum redus de energie.
Sistemele de iluminare Xenon consuma semnificativ mai putina energie de la masina dumneavoastra decat cele obisnuite.
Instalatiile cu becuri Xenon sunt mai durabile
Durata de viata a becurilor Xenon este de 3-5 ori mai mare decat a becurilor cu halogen. Practic, un bec Xenon este garantat de fabricant pentru o functionare de minim 3000 de ore, fata de 400 de ore, longevitatea unui bec halogen.
Lumina produsa de instalatiile Xenon este mai alba
Lumina becurilor cu halogen este galbuie, pe cand lumina instalatiilor Xenon este mult mai alba, semanand aproape perfect cu lumina zilei
Becurile Xenon au un flux luminos mai mare
Un bec Xenon de 35-Wati produce de 3 ori mai multi lumeni decat un bec halogen.
Becurile Xenon asigura o vizibilitate crescuta
In conditii de drum nefavorabil (ploaie, ceata, ninsoare) combinatia de lumina alba si flux luminos puternic duce la cresterea sigurantei in trafic.
www.instalatiixenon.blogspot.com
__________________
ducele is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 22:31   #2
emylyo

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 197
Default Re: INSTALATII XENON SUPER OFERTA !!!

Am dat o sacosa de bani pe un kit xenon si a mers 2 luni adunate.Au cedat becurile.Aveau garantie teoretic,dar cand am sunat la cel care le aducea a zis ca nu se mai ocupa cu asa ceva ca i-au dat prea multe defecte si a fost nevoit sa se lase de acest business.A zis ca acum ar trebui sa ia xenoane din salariu si sa dea la pagubiti?Ce sa-i fac?Sa-l strang de gat?Garantia este un praf aruncat in ochi.Am pe aceeasi masina becuri de 2 ani si nu s-au ars,cele de xenon adios dupa 2 luni.La o alta masina am avut un accident in care unul mi-a luat fata masinii pe drum prioritar.Mi-a dat asigurarea si radea inspectorul cand i-am zis ca mi-a spart si xenonul din far.Nu mi-a dat nici macar bec in far.Fara suparare,dar este o mare iluzie xenonul.Cel original d epe masina merita.
emylyo is offline   Reply With Quote
Old 21-02-09, 00:43   #3
ducele
2 Roti

Stage 5
 
ducele's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 575
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: INSTALATII XENON SUPER OFERTA !!!

asta crezi tu si este parerea ta personala eu am xenon de 2 ani pe masina si acum am si pe faza lunga,pana acum nu am schimbat nici un bec sau balast daca nu ai stiut sa alegi si ti-ai luat tzeapa nu inseamna ca asa fac si eu
ducele is offline   Reply With Quote
Old 21-02-09, 10:10   #4
darkyro77
Renault Driver

Stage 4
 
darkyro77's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 208
Member of:
[RENAULT]
Default Re: INSTALATII XENON SUPER OFERTA !!!

Sunt de aceeasi parere cu emylyo. Tot ce este xenon aftermarket nu se merita ... si asta din mai multe motive. Primul si cel mai important este acela ca nu o sa mai ai lumina care o aveai initial pe masina deoare nu vei reusi sa focalizezi lumina data de becurile cu xenon (in cazul asta ar ajuta lupele ... dar nu foarte mult). Nu in ultimul rand sa nu uitam timpul de incalzire al becurilor ... daca ai bi-xenon cu 2 becuri/far dai lunga si mergi 5-10 sec in orb pana se incalzesc becurile de pe lunga. Singurul plus e ca la inceput au o lumina mai puternica decat halogenul, dar in timp (destul de scurt) lumina paleste, devine verzuie si isi pierde foarte mult din intensitate. In conditii nefavorabile in care carosabilul e ud e aceeasi problema ca si cu halogenul ... nu vezi nimic jos ... singurul avantaj aici ca vezi reflectorizantele de la o distanta mai mare. Cat despre consumul mai mic ala e frectie la picior de lemn ... de cate ori lasi masina cu motorul oprit si farurile aprinse? ... niciodata (majoritatea masinilor noi opresc automat farurile in momentul cand e motorul oprit si se deschide usa soferului).
As putea continua la nesfarsit cu neajunsurile acestui produs ... dar deja cred ca s-a format o parere.
Oricum din cei care au sau care au incercat sunt convins ca nu ma poate contrazice nimeni, si aici vorbesc din experienta deoarece am pe ambele masini xenon ... pe una am bi-xenon aftermarket (4xH1) si imi schimb becurile odata la jumatate de an pentru a avea lumina optima iar pe a doua am montat din fabrica si este total altceva ... de mentionat ca lunga e cu halogen si nu o voi schimba in veci. punct
Deci parerea mea pentru instalatiile xenon aftermarket ... NO WAY
__________________
Megane F1 R26
ex-Logan 1.4
darkyro77 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-09, 12:18   #5
ducele
2 Roti

Stage 5
 
ducele's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 575
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: INSTALATII XENON SUPER OFERTA !!!

Quote:
Originally Posted by darkyro77 View Post
S Nu in ultimul rand sa nu uitam timpul de incalzire al becurilor ... daca ai bi-xenon cu 2 becuri/far dai lunga si mergi 5-10 sec in orb pana se incalzesc becurile de pe lunga.
esti pe langa la faza asta nu se intampla niciodata la h4 bi-xenon deoarece functioneaza pe acelasi balast si este deja incarcar asa ceva se intampla cand ai oricare alte 2 becuri in far,si da asa este dureaza vreo 4-5 secunde pana se incarca dar nu la h4 cum ai zis tu si in rest tin sa te contrazic la toate si iti pot si demonstra singurul adevar este focalizarea dar daca te pricepi un pic le poti face destul de bine nu perfect(perfect se poate doar cu lupa)iar dupa cum banuiesc eu tu ai avut pe logan si ar trebui sa stii cum se incarca la tine se vedea slab pe ploaie dar aveai 8000k sau 10000k nu?daca aveai 4000k sau 6000k era ok

Last edited by ducele; 21-02-09 at 12:29.
ducele is offline   Reply With Quote
Old 21-02-09, 13:46   #6
darkyro77
Renault Driver

Stage 4
 
darkyro77's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 208
Member of:
[RENAULT]
Thumbs down Re: INSTALATII XENON SUPER OFERTA !!!

Total gresit ... nu sunt deloc pe langa ... acel H4 bi-xenon de care vorbesti tu este un rateu tehnologic ... am avut asa ceva si am renuntat imediat la el in favoarea becurilor hibride cu 2 bulbi lipiti ... unul xenon unul halogen. De ce zic ca sunt niste rateuri ... deoarece este acelasi bulb care este tras de o bobina inapoi pentru schimbarea fazei. Problema e ca in timp ... cateva luni se dece dracu acea bobina si ramai numai cu scurta. A doua problema a acestor becuri e ca nu respecata distanta de lunga /scurta ... adica reglezi scurta sa bata bine si te trezesti cu lunga in plopi ... si in cazul asta nu ai ce sa reglezi. Aici ai 2 alternative ... becul hibrid cu 2 bulbi henon/halogen sau un bec care are ambii bulbi cu xenon.
Cat despre vizibilitatea pe ploaie se vede la fel cu toate becurile ... pe rateurile alea H4 aveam 8000k iar pe restu am mers numai pe 6000k.
Loganul inca il mai am si merg cu 4 becuri H1 de 6000k pe care le schimb cam odata la 6 luni ... si acum am 5 becuri de rezerva pe stock. Si pe logan chiar am instalatie adevarata bi-xenon cu balasturi duble cu cate 2 fire pentru fiecare bec in parte ... si nu-mi spune mie ca ce am este prostie pentru ca din "greseala" am ales Hella ... cat despre faruri am StreetStorm cu lupa cu reglare independenta pe fiecare faza si tot nu sunt multumit.
Crede-ma ca nu e numai o parere personala ... cei care au avut pot confirma.
Deci imi mentin parerea ... NO WAY
darkyro77 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-09, 15:59   #7
emylyo

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 197
Default Re: INSTALATII XENON SUPER OFERTA !!!

Pe masina aveam bixenon h4.Pe moto am hb3 si h7.Au cedat cele pe masina.Cele pe moto nu au cedat inca.Motivul este ca merg mai mult ziua.Lumina se imprastie aiurea si imi iau flashuri la maxim,iar cand aprind faza lunga dureaza pana se aprind ,iar flashurile sunt degeaba pe timp de zi.Aveam inainte pe ea becuri Philips si bateau mai bine decat xenonul de acum.Momentan cred ca este doar fitza.Nu pot merge pe autostrada noaptea peste 160 ca nu imi bate faza scurta,iar pe lunga e degeaba-practic bate mai putin decat scurta.Cu becuri puteam vedea mai bine si pe lunga si pe scurta.
emylyo is offline   Reply With Quote
Old 22-02-09, 12:37   #8
ducele
2 Roti

Stage 5
 
ducele's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 575
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: INSTALATII XENON SUPER OFERTA !!!

cand pui xenon pui si lupa asa ar fi normal si legal,iar referitor la becurile tale schimbate la 6 luni e destul de interesant,eu am pe masina una GT HID de apoape un an si nu am avut probleme cu ea deloc si merg mereu cu ele aprinse,pe faza lunga am de 1 luna deci nu pot sa zic cat va tine,poate ne int. odata sa vb si sa incerci o inst. de xenon de la mine sa vedem daca tot la 6 luni schimbi becul
ducele is offline   Reply With Quote
Old 22-02-09, 13:26   #9
darkyro77
Renault Driver

Stage 4
 
darkyro77's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 208
Member of:
[RENAULT]
Default Re: INSTALATII XENON SUPER OFERTA !!!

tot ilegal e si cu lupa ... legal trebuie sa ai si spalator de faruri ...
cat despre xenoane am spus ca palesc in timp toate becurile ... de aceea le schimb ... dar nu ma mai intereseaza subiectul deoarece merg doar prin oras cu loganul ...
darkyro77 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-09, 13:33   #10
ducele
2 Roti

Stage 5
 
ducele's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 575
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: INSTALATII XENON SUPER OFERTA !!!

interesant ca de cand ti-ai luat f1 nu prea te-am mai vazut cu loganuldar daca tu zici ca mergi cu el prin orash nu te contrazic
ducele is offline   Reply With Quote
Old 22-02-09, 14:38   #11
IL_99_MRS

Stage 2
 
IL_99_MRS's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 63
Default Re: INSTALATII XENON SUPER OFERTA !!!

salut.am si eu o problema cu instalatia xenon.aprind farurile...merg pe faza scurta...iar cand dau pe faza lunga....raman blocate pe faza lunga.degeaba incerc apoi sa mai schimb scurta-lunga pt k tot pe lunga ramane.ca sa isi revina trebuie sa sting farurile si sa le aprind iar.mai am de la ala care mia adus instalatia o siguranta de ceramica care nu stiu nimeni unde vine. ma poate ajuta cineva ?
IL_99_MRS is offline   Reply With Quote
Old 22-02-09, 14:48   #12
ducele
2 Roti

Stage 5
 
ducele's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 575
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: INSTALATII XENON SUPER OFERTA !!!

mrs-ule nush ce model de xenon ai si sincer nu am auzit de o sigurantza de ceramica la o instalatie dar dece nu ai vb cu cel de unde ai cumparat-o ar cam fi obligat sa ti-o schimbe daca ai asemenea probleme cu ele
ducele is offline   Reply With Quote
Old 22-02-09, 14:56   #13
IL_99_MRS

Stage 2
 
IL_99_MRS's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 63
Default Re: INSTALATII XENON SUPER OFERTA !!!

lam sunat pe ala si mie zis k e ceva specific la logan.
trebuie pusa siguranta pe faza scurta ..asa a zis ala
.....numai k nu stie nimeni sa faca treaba asta )
pe la serviceuri ....nimik
IL_99_MRS is offline   Reply With Quote
Old 22-02-09, 15:07   #14
ducele
2 Roti

Stage 5
 
ducele's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 575
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: INSTALATII XENON SUPER OFERTA !!!

suna de unde ai cumparat instalatia si intreaba daca se pune pe plus sau minus,intre bec si balast sau intre balast si sursa de curent a masini,si asa iti rezolvi problema
ducele is offline   Reply With Quote
Old 22-02-09, 15:21   #15
emylyo

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 197
Default Re: INSTALATII XENON SUPER OFERTA !!!

Aceiasi problema o are amicul meu cu Loganul.Si el a luat odata cu mine de la aceiasi sursa instalatia.La inceput nu-i facea asa,dar dupa o luna de utilizare a inceput sa aiba aceasta simptoma.Daca te ajuta cu ceva am instalatii complete noi de Hid fara balast si bec fara nici o obligatie,dar nu cred ca te ajuta.Nu ai garantie?O sa iti dea ce ne-a dat si noua la garantie.Toate ti le va gasi defecte,numai xenonul nu.Mentionez ca avem masini noi.
emylyo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -