Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Discutii generale moto

Reply
 
Thread Tools
Old 04-08-08, 16:13   #16
petre 1

Stage 3
 
petre 1's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 94
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Asta ar fi o premiera mondiala pentru ca in nici un oras din lume nu s-a mai implementat asa o lege.
Deci in principiu este un abuz si nu ar trebui sa se intample asta dar pe de alta parte si eu personal am sesizat zgomotul puternic facut de motociclete, in special dupa ora 21.
Cred ca nu toti motocilisti trebuiesc sanctionati ci doar cei care in mod special si-au montat tobe pentru zgomot.


Ps :in zona unde locuiesc exista un Opel Manta rosu(reconditionat) care probabil nu are toba de loc,doar o teava si nu va puteti imagina ce zgomot face atunci cand propietarul il accelereaza la pana la limitare in viteza a-I-a.(propietar care e posibil sa fi avut o copilarie cam grea ,de unde rezulta obsesia cu acceleratul).
petre 1 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 16:18   #17
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

lasati frate oamenii in pace cu tot cu tobele lor sa se plimbe....daca esti obosit si vrei sa adormi, adormi oricum..

daca stai sa asculti orice cacat de-afara inseamna ca nu ti-e somn si uita-te dreaq la un televizor ceva..

sunt scarbit
George_P. is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 16:20   #18
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Pozitia AMR fata de intentia Primariei Capitalei

Asociatia Motociclistilor din Romania (AMR) reactioneaza fata de intentia Primariei Capitalei de a interzice accesul motocicletelor pe timpul noptii in Bucuresti, incepand cu 1 septembrie si considera aceasta masura abuziva.

Consideram ca orice abatere de la legea de circulatie (zgomot prea mare, viteza etc.) trebuie sanctionata potrivit legii de catre organele in drept, insa nu trebuie ingradit dreptul unor cetateni de a-si folosi motocicletele (mijloace de deplasare omologate si verificate) pe drumurile publice.

Motocicleta este un mijloc de deplasare foarte util pe drumurile aglomerate, ocupa atat un spatiu de parcare mai mic cat si mai putin loc in trafic, polueaza mai putin si aduce o uzura mult mai mica la infrastructura, in comparatie cu o masina.

AMR, cu sprijinul autoritatilor (Prefectura Bucuresti, Brigada de Politie Rutiera etc.) a desfasurat mai multe campanii de promovare a mersului pe doua roti ca solutie la decongestionare, iar aceasta masura nu face altceva decat sa anuleze eforturile concertate depuse pentru imbunatatirea conditiilor de trafic din marile aglomerari urbane.
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 16:31   #19
cristianic
Daewoo Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 737
Member of:
[2 Roti]
[DAEWOO]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

si eu am un moped......si nu cred ca deranjaza mai mult decat o masina mare sau un tractor sau ceva de genu......in fine...eu nu locuiesc in capitala...dar mi se pare o tampenie......
cristianic is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 16:40   #20
kronos_e36

Stage 4
 
kronos_e36's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 269
Member of:
[Unknown Racers]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

ma frate pe deoparte exista si dreptate in legea asta....yo inteleg ca iti cumperi toba de carbon sport si seria 6 cu evacuare borla dar nu poti sa treci noaptea printre blocuri ca nesimtitu`si s-o turezi la blana....nu pe bune acu...yo dimineatza la ora 6 ma trezesc sa ma duc la munca....nu toata lumea are bani de termopane....yo stau in militari si mereu vine unu noaptea cu un ursulet nush ce k k t de toba are dar ma seaca de fiecare data cand trece....o tureaza de tremura geamurile....la fel si cu astia cu motoarele......asta e nesimtire....
__________________

LIVE FOR NOTHING OR DIE FOR SOMETHING
kronos_e36 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 16:47   #21
Puya123123

Stage 5
 
Puya123123's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,047
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[CHEVROLET]
[Unknown Racers]
[SUBARU]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

sunt cretini.stati sa vedeti proteste daca se aproba asa ceva...atunci sa vedeti haos
Puya123123 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 16:55   #22
Al3xPuma

Stage 3
 
Al3xPuma's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 158
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Traim in romania si asta ne ocupa tot timpul ... nu numai ca e o lege aberanta ... asta e deja tampenie ... cica o tara libera .. pe naibi ... toti babalaci stau cu urechile ciulite pe geam sa auda zgomotele .. pay ba idiotile ducetiva pe camp la sapat, prin bucuresti la cules de gunoaie .. dupa o zi ca asta sa vezi ce somn ai ... dormi dus ... !! Dar ma rog romania nu e o tara e o jungla ... si stai asa ca au facut gura pentru motociclisti sa vezi cum or sa faca gura si la cei cu 4 roti ... cei cu tuning-ul .... ca daca o fac si pe asta ... ar fi frumos sa facem un protesc dala in nesimtire .. cei pe 2 roti + cei pe 4 roti ... de la ora 23 pana la ora 05 plimbari pe bulevardele mari .. ce`o sa faca ? Ne opreste pe toti ?

PS : Si la mine prin pantelimon se aud tot felu de tobe si scartaieli dar nu fac atata gura in cel mai rau caz imi inchid termopanu si dorm cat de cat linistit .. dar nu asa sa fac gura in halu asta ...
__________________

Why Just Touch The Sky ... When You Can Rule It !!!
Speed Can Slow You Down
Al3xPuma is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 16:58   #23
Costy_clipcea

Stage 2
 
Costy_clipcea's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 60
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Eu am o motocicleta de 125cc , am toba stock si pe cadru motocicletei scrie clar 89BD la 4150 RPM , limita este 60DB noaptea ce vina am eu atunci daca motocicleta mea depaseste decibelii?
Vad pe aici lume care zice ca ar trebui sa faca in toata tara controale. Dupa ce vor interzice motocicletele daca se va intampla asa ceva , cine va face galagie in Bucuresti? Dupa controale masinilor tunate si tot asa.
Si pe rand pe rand o sa ne interzica pe toti. Chiar daca nu aveam motocicleta tot eram impotriva acestei legi , imi place cand aud o toba de motor noaptea, imi place cand aud o masina cu toba schimbata.
Ce masuri se vor lua impotriva Lamborghini , Maseratti , Aston Martin , AMG`uri , M`uri , Ferrari masini care pur si simplu se aud tare fara absolut nicio modificare?

Nu se va schimba oricum nimic.

Last edited by Costy_clipcea; 04-08-08 at 17:02.
Costy_clipcea is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 17:12   #24
cata_tm

Stage 5
 
cata_tm's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 814
Member of:
[DACIA]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

nu imi plac motociclistii, si nu ma dau in vant dupa zgomotele "nocturne" si galagioase....dar mi se pare revoltator sa interzici unui om sa se plimbe intre anumite ore cu o masina inmatriculata, legala, toate cele. mi se pare normal sa dai 21094839193 de amenzi aceluiasi om. daca lui ii convine, e treaba lui..dar mi se pare ridicol sa iti interzica cineva sa te plimbi cand vrei tu...


finalul, dupa parerea mea va fi ori un protest "rasunator", ori nu va interesa pe nimeni, si vor merge mai departe cu ele...

Last edited by cata_tm; 04-08-08 at 17:14.
cata_tm is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 17:23   #25
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

In sfarsit s-a facut dreptate!! Nu mai pot dormi noaptea de cat pot suferii astia cu motoarele si cu masinile !
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 17:26   #26
W Y P

Stage 5
 
W Y P's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 900
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

stupida legea...si daca o sa intre in vigoare cred ca din contra mai multi motociclisti o sa fie noaptea pe strazi in ciuda asa
W Y P is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 17:31   #27
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
Originally Posted by El_Nino View Post
Sunt curios tu ce conduci.....ce evacuare ai....si catzi DB scoate.....
Mi se pare o porcarie si sunt sigur ca motociclisti nu or sa accepte asta....
Nu o sa accepte ?! FOARTE BINE ! Sa le ia permisul ! Adica lumea nu mai poate dormi noaptea ca isi fac ei de cap ? Lor le-ar conveni in timp ce dorm ei eu sa vin cu un motor si sa fac intreceri ? NU CRED!
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 17:52   #28
ziemenz

Stage 5
 
ziemenz's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 701
Member of:
[BMW]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

S-au inmultit fara masura pustimea care si-a luat un harb de scuter si i-au "modificat" toba sa urle in ultimul hal, de motoarele mari si masini stock cu super tobe nici nu mai zic.
Toata lumea se crede "tiunar" in ziua de azi

Si app, un bmw e36 325 are 77Db trecuti in talon, asta inseamna ca noaptea trebuie sa stau acasa?

Last edited by ziemenz; 04-08-08 at 17:55.
ziemenz is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 17:52   #29
RUDY20140TDI
VW Driver

Stage 5
 
RUDY20140TDI's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,125
Member of:
[VW]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
ma frate pe deoparte exista si dreptate in legea asta....yo inteleg ca iti cumperi toba de carbon sport si seria 6 cu evacuare borla dar nu poti sa treci noaptea printre blocuri ca nesimtitu`si s-o turezi la blana....nu pe bune acu...yo dimineatza la ora 6 ma trezesc sa ma duc la munca....nu toata lumea are bani de termopane....yo stau in militari si mereu vine unu noaptea cu un ursulet nush ce k k t de toba are dar ma seaca de fiecare data cand trece....o tureaza de tremura geamurile....la fel si cu astia cu motoarele......asta e nesimtire....
Quote:
Nu o sa accepte ?! FOARTE BINE ! Sa le ia permisul ! Adica lumea nu mai poate dormi noaptea ca isi fac ei de cap ? Lor le-ar conveni in timp ce dorm ei eu sa vin cu un motor si sa fac intreceri ? NU CRED!
Aici amandoi aveti mare dreptate .
Asa patim daca am ajuns o tara de nesimtiti .
RUDY20140TDI is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 17:57   #30
Alexis_turbo

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 157
Member of:
[AUDI]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Proasta alegere ati mai facut si cu Oprescu asta mai bucurestenilor! In nici o capitala a europei nu exista asa ceva! Ne intoarce m inapoi la epoca ingerului negru!
Alexis_turbo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -