Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Discutii generale moto

Reply
 
Thread Tools
Old 13-11-07, 20:25   #1
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Cea mai puternica motocicleta de sosea din lume

Kawasaki Ninja ZX-14 2006 - Cea mai puternica motocicleta de sosea din lume





Echipamentul pentru culegerea datelor a confirmat 174MPH <=> 280Km/h, aceasta este viteza maxima atinsa de Kawasaki Ninja ZX-14 2006 pe o pista de motociclete de 2.5Km din Las Vegas, in turul intai, in treapta a cincea de viteza. Dar puterea nu este de niciun folos daca nu poti sa o folosesti, sau daca nu este distractiv sa pilotezi motocicleta, asa ca producatorul Kawasaki a mai stabilit si alte scopuri de asemenea. Motocicleta a trebuit sa fie un monstru al torsiunii. Trebuia sa posede un motor cu mersul lin, si o pozitie de pilotaj confortabila, in asa fel incat ZX-14 poate fi un castigator pe termen lung, in clasamentele sport-tourer, la fel de bine si in categoria drag-strip rocket. Cu o aerodinamica performanta, care permite strapungerea frontului de aer cu usurinta si atingerea de viteze de pana la 180MPH <=> 290 Km/h.





Pentru a vorbi despre scopurile Kawasaki, trebuie inceput cu motorul, care are o cilindree de 1352cc, cu 4 cilindri si 16 supape, cel mai puternic motor de motocicleta construit vreodata de Kawasaki si nu este o coincidenta, faptul ca cilindreea este mai mare cu 53cc fata de cea a unui Suzuki Hayabusa. Pentru a face motorul sa aiba un mers deosebit de linistit, Kawasaki a adaugat doua contrabalansari secundare. Fara vibratii ale motorului care sa perturbe pilotul, lasa falsa impresie ca nu ar fi o motocicleta puternica, dar are linia rosie a vitezei unghiulare la 11000RPM si puterea maxima de torsiune la 9500RPM, dar nu se pot gasi variatii in curba grafica a fortei motorului sau a cuplajului de torsiune. Motorul dezvolta forta la orice turatie. Motorul care este mult mai mic fata de cel de pe varianta ZX-12R, este construit pe un cadru de aluminiu de ultima generatie, este montat fix in prinderi rigide de cadru. Tot pe cadru este montat acumulatorul si cutia filtrului de aer. Filtrul de aer este proiectat pentru o manevrabilitate foarte usoara. Aerodinamica a fost un scop esential pentru cei de la Kawasaki, in scopul maririi vitezei maxime posibile pentru modelul ZX-14.







Apoi mergand la pista ovala de curse de la Las Vegas, tinand cont de faptul ca o pista ovala nu este una normala pentru motociclete, Jeff Herzog ne-a sfatuit: "Orice faceti, sa nu va apropiatai prea mult de parapeti", si a fost luat in serios. Pe pista ovala motocicleta poate fi pilotata aproape fara sa fie utilizate franele pentru a atinge viteze mari. La 170MPH <=> 275Km/h nu este bine ca o motocicleta sa-si piarda aderenta, iar ZX-14 este chiar foarte stabila.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Kawasaki_ZX14.jpg
Views:	578
Size:	204.2 KB
ID:	389766   Click image for larger version

Name:	Kawasaki_ZX-14.jpg
Views:	553
Size:	58.4 KB
ID:	389767   Click image for larger version

Name:	Kawasaki_ZX-14_track.jpg
Views:	361
Size:	40.2 KB
ID:	389768  

Click image for larger version

Name:	tahometre_bord.jpg
Views:	632
Size:	55.5 KB
ID:	389769  
Bogdan_ozzy is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 23:45   #2
TazzY

Stage 5
 
TazzY's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 914
Member of:
[Moderators]
[2 Roti]
Default Re: Cea mai puternica motocicleta de sosea din lume

Hayabusa, Y2K si Tomahawk sunt cele mai puternice. Cu toate astea am un respect deosebit pentru acest motor!
TazzY is offline   Reply With Quote
Old 15-11-07, 21:26   #3
florentin84
Dacia Driver

Stage 5
 
florentin84's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 362
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cea mai puternica motocicleta de sosea din lume

Hayabusa e ma tare ca asta.
florentin84 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-07, 00:08   #4
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cea mai puternica motocicleta de sosea din lume

Quote:
Originally Posted by florentin84 View Post
Hayabusa e ma tare ca asta.
ultima data cand te-ai dat cu busa asa te-ai trezit.... si batman e mai tare ca superman?...sau invers?...

p.s. am uitat de omul invizibil si de cat woman, sorry )
__________________
samurai 4x4

Last edited by yknot; 18-11-07 at 00:13.
yknot is offline   Reply With Quote
Old 18-11-07, 20:48   #5
coxaru

Stage 5
 
coxaru's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 316
Default Re: Cea mai puternica motocicleta de sosea din lume

[QUOTE=Bogdan_ozzy;1197826]Kawasaki Ninja ZX-14 2006 - Cea mai puternica motocicleta de sosea din lume

Pentru a vorbi despre scopurile Kawasaki

Scopurile Kawasaki......sa fie mai puternica ca Busa
coxaru is offline   Reply With Quote
Old 19-11-07, 11:51   #6
ge0rge

Stage 5
 
ge0rge's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 873
Member of:
[2 Roti]
[VW]
[AUDI]
Default Re: Cea mai puternica motocicleta de sosea din lume

stai linistit ca motocicletele insirate de tazy.. bat si busa si kawa oricand )
ge0rge is offline   Reply With Quote
Old 19-11-07, 18:02   #7
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: Cea mai puternica motocicleta de sosea din lume

Tazzy,probabil a pus poze cu motoare de curse.... am spus de motor de sosea oricum .. am auzit ca nu e mai tare(kawa) .. decat altete..
Bogdan_ozzy is offline   Reply With Quote
Old 19-11-07, 21:22   #8
ge0rge

Stage 5
 
ge0rge's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 873
Member of:
[2 Roti]
[VW]
[AUDI]
Default Re: Cea mai puternica motocicleta de sosea din lume

pai si Y2K si Tomahawk is motoare de sosea.. Jay Leno are Y2k si se plimba flex cu el pe strada(ii road legal) in America .. numai ca nu ai fi o idee prea buna sa stai in spatele lui la semafor..
ge0rge is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 17:40   #9
TazzY

Stage 5
 
TazzY's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 914
Member of:
[Moderators]
[2 Roti]
Default Re: Cea mai puternica motocicleta de sosea din lume

@Bogdan intradevar Kawasaki a scos cea mai BUNA motociclieta super-sport la clasa 1000cc. Este vorba de ZX10-R scos in 2005 parca. De aia pe pista din tunari vedeai numai Kawa si Suze dar putzine

Deci nu este vorba numai de putere ci si de ciclistica, sistem de franare etc...
TazzY is offline   Reply With Quote
Old 29-11-07, 13:14   #10
liwiu_evo

Stage 4
 
liwiu_evo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 291
Default Re: Cea mai puternica motocicleta de sosea din lume

Quote:
Originally Posted by ge0rge View Post
pai si Y2K si Tomahawk is motoare de sosea.. Jay Leno are Y2k si se plimba flex cu el pe strada(ii road legal) in America .. numai ca nu ai fi o idee prea buna sa stai in spatele lui la semafor..
) motoare de sosea, auzi... daca tu il vezi pe multi-milionarul de jay leno ca merge cu un avion pe strada inseamna ca e si road legal? eu n-am vazut ca Y2K-ul lui sa fie inmatriculat asa ca... si tomahawk(daca e vb de dodge tomahawk) eu stiu ce e concept, asa ca n-are ce cauta pe strada. am vazut o emisiune in care se spunea ca Y2K e o racheta, nu motocicleta. faptul ca are 2 roti asta nu inseamna ca e motor. are atatea lucruri in comun cu un motor cate are o dacie cu un F14. si inca ceva: cate Y2K-uri ai vazut prin romania?

multi din cei care vorbesc aici, vorbesc din poze, ca daca busa e mai frumoasa, inseamna ca e si mai rapida, si mai tare si mai nu-stiu-cum. faptul ca poate sa prinda 300 pe linie dreapta pe mine nu ma impresioneaza deloc. nu va putea niciodata sa ia curbe cu viteza aia, asa ca e ca si cum ti-ai lua un SLR si te mai plimbi din cand in cand cu el cu 50 prin oras, cand masina aia plange dupa viteza. acul deabia se misca pe cadran...
__________________
http://www.colectionarul.com/liwiu.html <<castiga un USB stick!!!
liwiu_evo is offline   Reply With Quote
Old 29-11-07, 14:52   #11
ge0rge

Stage 5
 
ge0rge's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 873
Member of:
[2 Roti]
[VW]
[AUDI]
Default Re: Cea mai puternica motocicleta de sosea din lume

Quote:
Originally Posted by liwiu_evo View Post
) motoare de sosea, auzi... daca tu il vezi pe multi-milionarul de jay leno ca merge cu un avion pe strada inseamna ca e si road legal? eu n-am vazut ca Y2K-ul lui sa fie inmatriculat asa ca... si tomahawk(daca e vb de dodge tomahawk) eu stiu ce e concept, asa ca n-are ce cauta pe strada. am vazut o emisiune in care se spunea ca Y2K e o racheta, nu motocicleta. faptul ca are 2 roti asta nu inseamna ca e motor. are atatea lucruri in comun cu un motor cate are o dacie cu un F14. si inca ceva: cate Y2K-uri ai vazut prin romania?

multi din cei care vorbesc aici, vorbesc din poze, ca daca busa e mai frumoasa, inseamna ca e si mai rapida, si mai tare si mai nu-stiu-cum. faptul ca poate sa prinda 300 pe linie dreapta pe mine nu ma impresioneaza deloc. nu va putea niciodata sa ia curbe cu viteza aia, asa ca e ca si cum ti-ai lua un SLR si te mai plimbi din cand in cand cu el cu 50 prin oras, cand masina aia plange dupa viteza. acul deabia se misca pe cadran...
ma nene cine vorbea de Y2k in europa?nici nu o sa vezi in europa Y2k inmatriculat! dar eu ma refeream la america .. daca esti asa copac si nu`ti dai seama atunci nu te baga in discutie.. ca sa stii si tu in america Y2k ii ROAD LEGAL!!!! mai informeaza-te!!! si nici nu cred ca stii sa stai pe 2 roti calumea si vi aici si vorbesti de alti ca ei zic din poze si din nu stiu ce.. te-o intrebat pe tine cineva ceva ? NU TE-O INTREBAT NIMENI NIMIC!! asa ca stai in banca ta

Last edited by Bogdan_ozzy; 20-02-08 at 19:09.
ge0rge is offline   Reply With Quote
Old 29-11-07, 17:06   #12
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: Cea mai puternica motocicleta de sosea din lume

ge0rge?Ai ajuns deja cam departe ,te rog eu evita sa postezi in Thread-uriile mele,doar daca ai ceva concret de zis... fara sa folosesti,cuvinte obscene("mascate cu diferite litere").Daca te deranja ceva din postul lui trebuia sa ii spui sa il atenitonezi ori prin PM ,ori aici sa ii postezi sa il corectezi ,dar nu asa... !Multumesc de intelegere si nu o lua in nume de rau.Sa auzim de bine
Bogdan_ozzy is offline   Reply With Quote
Old 29-11-07, 22:05   #13
ge0rge

Stage 5
 
ge0rge's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 873
Member of:
[2 Roti]
[VW]
[AUDI]
Default Re: Cea mai puternica motocicleta de sosea din lume

@bogdan: scuze.. dar chiar m-a enervat.. si nu m`am putut abtine. bafta
ge0rge is offline   Reply With Quote
Old 30-11-07, 16:25   #14
TazzY

Stage 5
 
TazzY's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 914
Member of:
[Moderators]
[2 Roti]
Default Re: Cea mai puternica motocicleta de sosea din lume

liwiu_evo si mie mi-a lasat o impresie proasta pentru ca sincer a vorbit numai aiurea in acel post.

In primul rand era vorba de cea mai puternica motocicleta din lume.

Eu am zis inca 3 care sunt omologate pentru strada. (banuiesc ca se pot omologa si in europa atata timp cand ai semnalizari, sropuri etc. )

Puterea nu a fost nici odata o problema pentru inmatriculare din cate stiu eu.

Deci nu era vorba de Romania sau state era vorba in general.

In afara de asta Busa DA, este Frumoasa, Da, este CEA MAI RAPIDA de pe strazile noastre. Atinge 345km/h si poate face minuni si pe curbe. Este un fulmulet cu 4 tipi care se dau la munte cu un 999, R1, CBR XX ZZR si Busa.
Bine inteles ca busa ii lua pe toti. Pe curbe se duceau mai mult 999 si R1, e si logic.

Cat despre cine vorbeste din poze, nu cred ca ne stii pe nici unu de aici pentru ati putea permite sa spui asa ceva.

Deci atata timp cat nu ai nici o treaba cu motoarele, te consider copil racheta si te rog sa ne lasi pe noi astia mai mici si fara experienta si sa iti vezi de cursele tale.

Numai bine!
TazzY is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -