Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Discutii generale moto

Reply
 
Thread Tools
Old 23-08-07, 09:22   #16
ipman

Stage 2
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 40
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Asigurare obligatorie scuter

Asa e, platesti relativ mult.
Dar sa-ti spun cit platesc eu la o moto de 1137cc?
Pe de alta parte ai marele avantaj ai consum mai mic de combustibil si clar ajungi mult inaintea celor cu masini la destinatie.
ipman is offline   Reply With Quote
Old 23-08-07, 11:11   #17
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Asigurare obligatorie scuter

te credeam mai destept.
si crede-ma, se pot face anumite lucruri.
dar majoritatea gandesc ca tine, si uite asa ajungem sa traim in gunoaie
valib is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 12:35   #18
V1p3R
2 Roti

Stage 4
 
V1p3R's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 175
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Asigurare obligatorie scuter

Va zic eu aci in Romania totul ii sub control (dupa mintea lu aia care is la putere)...si ca la noi la nimeni .....noi nu suntem de vina delok...aia care vor sa se inbogatzeasca peste noapte aia sunt de vina ...
__________________
vand piese F12 phantom
V1p3R is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 18:56   #19
ge0rge

Stage 5
 
ge0rge's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 873
Member of:
[2 Roti]
[VW]
[AUDI]
Default Re: Asigurare obligatorie scuter

aici nu`i vorba sa se imbogatzeasca ei.. da ii spre binele vostru sa aveti asigurare!!! daca faceti accident sau intrati intr-o masina.. mai bine platiti din buzunaru vostru.. sau mai bine ii dati asigurarea ? credeti-ma ca si daca nu voi sunteti de vina in accident si nu aveti asigurare.. nu puteti primi bani de pe asigurarea persoanei care este de vina!! asa ca ganditi-va un pic
ge0rge is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 22:44   #20
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Asigurare obligatorie scuter

Quote:
Originally Posted by ge0rge View Post
aici nu`i vorba sa se imbogatzeasca ei.. da ii spre binele vostru sa aveti asigurare!!! daca faceti accident sau intrati intr-o masina.. mai bine platiti din buzunaru vostru.. sau mai bine ii dati asigurarea ? credeti-ma ca si daca nu voi sunteti de vina in accident si nu aveti asigurare.. nu puteti primi bani de pe asigurarea persoanei care este de vina!! asa ca ganditi-va un pic


de acord! nimic mai adevarat.
dar de ce sa platesc eu cat plateste altul cu o dacie?
asa cum la masini se diferentiaza dupa cilindree, la fel ar trebui sa existe si alte tarife pentru scutere de genu

eu nu imi fac asigurare deocamdata, si nici nu am de gand, asta in semn de protest pentru sistemul in care traim.
valib is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 22:52   #21
PYT

Stage 5
 
PYT's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,056
Default Re: Asigurare obligatorie scuter

linistiti-va si nu mai fiti asa artagosi k incetul cu incetul o sa se rezolve si problema asta. sunt sigur k societatile de asigurari vor forma si o subgrupa speciala pt scutere pe undeva prin 2008, ganditi-va k nici n-a iesit legea inca... momentan e ~100 RON/6 luni si, cum zicea cineva mai sus, avand in vedere costul pe care-l aveti cu benzina, nu e capat de tara.

PS: cand va hotarati sa incheiati, va astept cu reduceri de grup, imi gasiti topicul la bursa
__________________
va dorim FELICITARI!
PYT is offline   Reply With Quote
Old 31-08-07, 01:02   #22
ge0rge

Stage 5
 
ge0rge's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 873
Member of:
[2 Roti]
[VW]
[AUDI]
Default Re: Asigurare obligatorie scuter

@valib: ai rabdare ca se va lua dupa cilindree!! eu de exemplu pt RS 125 pe 6 luni am platit 800 de mii... nu stiu cat ii pt motor cu cilindree mai mare sau mai mica.. dar se vor mai schimba preturile! iar faza cu prostestu.. numa tu o sa ai de suferit daca te opreste garda.. o sa vezi.. daca nu ai nici numerele .. ti-l mai si confisca..
ge0rge is offline   Reply With Quote
Old 31-08-07, 21:03   #23
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Asigurare obligatorie scuter

-Eu sofer si motociclist ....Tu posescor scuter!!!!! Hai sa gandim putin.
__________________________________________________ _______________________________
-EU posed permis categoria A si B / TU nici o cunostinta elementara despre mersul pe drumul public
-EU sunt in masina sau pe moto echipat/ TU in sort colorat si tricou cu maneci scurte ....si neaparat freza trebuie admirata de fete.
-Eu am asigurare si la moto si la masina / TU ai dat 500 pe scuter ce ti mai trebuie asigurare.
__________________________________________________ _______________________________
-EU si TU ne lovim in trafic ATENTIE!!!!!!
__________________________________________________ _______________________________
-EU nu patesc nimic ....sunt in masina ..ma doare la organ......TU dai cu Hardul de asfalt....sansele tale MINIME.
-EU am experienta in trafic.....TU mergi de 2 saptamani....probabilitatea sa fie vina mea..........Extrem de MICA
-EU am asigurare......tu ????? doar ai dat 500 pe el.....mai dai si asigurare????
_____________________________________
-In 2007 pe raza mun Bucuresti au murit in accidente de Scuter 63 de tineri din care 58 din vina lor ....alti 123 au fost accidentati .....si inca 2007 nu s a terminat.
-Acum va intreb ......MERITA?
__________________
NO SPEED LIMIT ROMANIA
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 31-08-07, 21:53   #24
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Asigurare obligatorie scuter

eu personal nu am pus sub semnul intrebarii necesitatea asigurarii, ci VALOAREA acesteia.
hai sa platim atunci si cei cu masinile aceeasi asigurare!
valib is offline   Reply With Quote
Old 31-08-07, 22:03   #25
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Asigurare obligatorie scuter

-Categoric ca asigurarea trebuie sa fie pe masura motorizari respectivului scuter.
-Ma gandesc ca se va lua in calcul si numarul crescut al accidentelor cu astefel de vehicule.....deci riscul este mai mare si de aceea probabil si asigurarea va fi mare.
-De exemplu asigurarile locuinteleor din zone cu grad ridicat de risk sunt duble decat o zona normala.
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 02-09-07, 22:23   #26
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Asigurare obligatorie scuter

ar trebui dat un examen pt scuteristi, un fel de permis, iar daca obtinerea "permisului" este recenta as tripla valoarea asigurarii.
yknot is offline   Reply With Quote
Old 02-09-07, 22:33   #27
koozika
Daewoo Driver

Stage 3
 
koozika's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 126
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Asigurare obligatorie scuter

eu am o caprioara de 49ccm...ca sa fie pus la punct toate actele inregistrat.....scoala ai....asigurare....mar costa vreo 5milioane....nu cred ca mai fac ceva pe ea acum vine vremea rea...pe vara termin scoala de soferi pe A B si nu imi bat capu de motor il vand, sper si gata.....

Last edited by Bogdan_ozzy; 20-02-08 at 17:11.
koozika is offline   Reply With Quote
Old 03-09-07, 22:17   #28
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Asigurare obligatorie scuter

Quote:
Originally Posted by yknot View Post
ar trebui dat un examen pt scuteristi, un fel de permis, iar daca obtinerea "permisului" este recenta as tripla valoarea asigurarii.


s-a implementat deja acest tip de 'examen' de ceva vreme.
iar treaba cu valoarea asigurarii pentru incepatori...e relativa...
valib is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 21:21   #29
smekerul_ptm

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 16
Default Re: Asigurare obligatorie scuter

chiar mi se pare de **** faza asta cu rca'ul....
cum adica , dupa ce ca il am in rate , mai tre sa platesc si rac'ul?
nici numerele nu le am , din cauza proastei de la posta...mama ei....
dar sa vedem...
si apropo , stie cineva de ce un scuter model 2007 cumparat in septembrie...am primit RAR'ul doar pana in 2009????

scuze daca's offtopic...nu a fost cu intentie

Last edited by Bogdan_ozzy; 20-02-08 at 17:10.
smekerul_ptm is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -