Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Discutii generale moto

Reply
 
Thread Tools
Old 28-05-12, 10:36   #1
stiuca

Stock
 
stiuca's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 3
Default Kawasaki Zx6R 636 Vs Honda Cbr600 Vs Yamaha R6

Salutare la toata lumea.Am mare nevoie de ajutorul vostru.In maxim 3 luni devin motociclist.Sunt elev,viitor student iar motocicleta vina ca "recompensa" la,sper eu,rezultatele bune de la bacalaureat si examenul de admitere.Bugetul maxim pentru motocicleta este de 2400-2500 euro iar in acesti banuti am gasit cateva exemplare din fiecare din cele de mai sus.Dilema mea,ce alegere sa fac..Sunt LEMN/TAUNE/PRAF in materie de motociclete.Am mers cu cateva scutere si cu o aprilia rs50 dar cam atat...Ma intereseaza informatii strict legate de motociclete(intretinere,fiabilitate,confort(o sa faca,sper eu,frecvent Timisoara-Filiasi si retur),de ce nu si un consum(elev,viitor student),tinuta de drum etc.)Vreau pareri pro si contra dar oarecum si argumentate.Daca o sa ziceti ca-s nebun si o victima sigura...probabil ca aveti dreptate,dar ma cunosc bine si cred ca pot merge ok....Daca mi-as permite sa imi cumpar 2-3 motociclete in viitorii 2-3 ani(125cc-250cc-500cc) probabil ca as face-o dar viitoarea motocicleta o sa o tin mai mult timp.Cu ajutorul vostru sper "sa cresc" in acest domeniu si sa fac alegerea potrivita,pe care sa nu o regret mai apoi.Va multumesc,sa aveti o saptamana minunata!

L.E cum nu cunosc detalii,nu stiu nici preturile....nu stiu care este pretul pentru o motocicleta buna din 2000-2002 pentru a putea face o comparatie.ca sa intelegeti la ce ma refer,la 5000 de euro poti sa iti iei si Golf si A4...dar..

FARA "O SA MORI""ASTEA NU-S DE INCEPATORI""ESTI SINUCIGASi"
REFERITI-VA STRICT LA MOTOCICLETE
stiuca is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 09:37   #2
stiuca

Stock
 
stiuca's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 3
Default Re: Kawasaki Zx6R 636 Vs Honda Cbr600 Vs Yamaha R6

chiar nu poate nimeni sa isi dea cu parerea?
stiuca is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 10:56   #3
oviac

Stage 1
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 15
Default Re: Kawasaki Zx6R 636 Vs Honda Cbr600 Vs Yamaha R6

Quote:
Originally Posted by stiuca View Post
chiar nu poate nimeni sa isi dea cu parerea?
Salut, Am fost si eu in pielea ta dar la o varsta mai mare (23 de ani)
Kawasaki a iesit din prima din calcul, cunosteam mobra si este agresiva, "bolnavicioasa", sper s-o scoti si tu.
Yamaha R6 e la fel, pozitie sportiva si nu prea buna la franari de urgenta, obositoare la drum lung, nici nu m-am gandit la asta, dar o cunosteam.
Honda CBR, da am avut de ales intre Cbr F4 si Yamaha FZ6S( niste motoare frumoase )
Yamaha fz6s , este f buna pt drumuri lungi, touring. Cbr f 4 de asemenea,
Am ales F4 dupa buget si studiat mult. (Nu mi-a parut rau)
Am mers 40 .000 km cu ea, Am facut drumuri lungi de peste 1000 km continu, doar opriri de a servi masa si pauza, a fost un prieten adevarat.
Este totusi mai sportiva, dar iertatoare, docila, manevrabilitate buna,
De recomandat, iti recomand Fazer fz6s sau fz6n daca`ti plac necarenate.
Am renuntat la mobra din multe motive: Mi-au murit prieteni, Igiena, drumurile romaniei, respectul din trafic si cel mai mult lipsa pasagerului, daca trebuia sa merg undeva era greu, nu aveam loc pt pasager din cauza bagajului, sau loc de bagaj din cauza pasagerului.
Gangeste-te bine ca va veni timpul cand va trebui sa iei pasager si orice se intampla in trafic , ca esti sau nu vinovat, cazi vinovat pt pasager orice i s-ar intampla.
Te poti uita si la V-strom. este un motor f reusit pt drumurile noastre, asfalt si drum de tara!
Intra pe motociclism.ro la sectiunea accidente, si incepatori, acolo sunt multe topicuri despre asa ceva.
Citeste tot ce au scris acei oameni, sunt lucruri interesante ce te va ajuta sa supravietuiesti pe mobra, si la modul serios o spun. Succes
oviac is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -