Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Discutii generale moto

Reply
 
Thread Tools
Old 28-05-09, 14:10   #16
Marius_mym89

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,620
Member of:
[VW]
Default Re: Carnet de conducere pentru scutere

eu sunt de acord.... daca vor sa circule pe drumurile publice sa invete legislatia.
Marius_mym89 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 14:13   #17
Goose

Stage 4
 
Goose's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 192
Default Re: Carnet de conducere pentru scutere

Quote:
Originally Posted by Pagani_honda View Post
Sa le bage permise cu examinare ca la orice vehicul cu motor.E mai marpha pentru ei casetofonu pus pe moped decat o casca in cap si niste reguli de circulatie bine stiute
Ca bine zici aici .Bravo tie , hai ca asta mi-a placut .
Goose is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 14:14   #18
tiby120

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 445
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: Carnet de conducere pentru scutere

Quote:
Originally Posted by zapp_ecko View Post
sa le bage permise ca asa trebuie, astia din bucuresti merrg pe unde ii taie pe ei capu si daca iti loveste masina nu ai ce sa ii faci fiindca el si asa nu are asigurare la scuter, vrei o astfel de jucarie fii mai responsabil. sa nu vorbim de cei din provincie care au impresia ca inca merg pe bicicleta si sunt intr-o stare deplorabile aceste vehicule. Permis pentru scuter intr-adevar sa nu fie o avere, si sa ii arda pe aia care merg cu ele neimatriculate!
foarte bine spus. exact asta aveam si eu in gand. era sa lovesc 2 scuteristi in cateva zile la tara. pur si simplu pentru ei faptul ca merg cu un motor...care e totusi motor...e fier...nu conteaza. au impresia ca sunt cu bicicleta...si nu au nici o treaba frate...pe mijlocul drumului si daca ii claxonezi tipa la tine ca " ce ma? nu iti ajunge strada?" ei cred ca totul e foarte simplu in viata. nu se gandesc ca au sub curu ala gras un motor care merge pe benzina totusi. plus ca toti copii inadaptati merg cu scutere si atv-uri. cum sa ii dai frate la un copil de 7 ani sa mearga cu atv de 50 cmc sau 125 cmc? am intalnit astfel de cazuri credetima...copii aia nu stiu nici pe jos sa mearga bine si ii suie cu curu pe motor. adica...mergi pe roti actionate de un motor ca orice alt participant la trafic. se numeste ca si cum ai fi cu masina...la ei nu frate...cum ii taie capu. ca doar au scuter richbike. le-as baga examen mai drastic ca la soferi de cat B. sa invete bine legislatia aia. sa nu mai circule pe trotuar cu ele si pe toata benzile deodata
__________________
drive fast be smart
my ride:ex: dacia 1310
ex: opel corsa B 1.2 8V
actual: vw golf 3 1.4 ABD
actual: mercedes c180 w202

Last edited by tiby120; 28-05-09 at 14:16.
tiby120 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 14:21   #19
VWluci

Stage 5
 
VWluci's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 952
Member of:
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
[VW]
Default Re: Carnet de conducere pentru scutere

Nu stiu cat se vor diminua numarul accidentelor. Doar ca nu o sa mai conduca orice copil scoterul, sau macar vor avea o teorie invata sa aiba habar de niste reguli de circulatie ca fara suparare....sunt un pericol pe strazi. Si o idee foarte bune ar fi sa se faca si cate un curs de legislatie...exact cum a zis kiddo.
VWluci is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 14:54   #20
alex22das

Stage 5
 
alex22das's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 312
Member of:
[Opel]
Default Re: Carnet de conducere pentru scutere

mi se pare normal k sa aiba si ei permis sa stie si ei regulile de circulatie k si asa sunt unii care merg haotic rau.... iar in privinta banilor de intra un procent mai mare in bugetul celor de la rutiera.... pe de o parte e bine pt ei dar pentru noi ce va fi.... ? eu cred k iar vor incepe sa vaneze conducatorii in trafic.....
__________________
alex22das is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 15:38   #21
negoitacata
2 Roti

Stage 5
 
negoitacata's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,727
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Carnet de conducere pentru scutere

Quote:
Originally Posted by Marius_mym89 View Post
eu sunt de acord.... daca vor sa circule pe drumurile publice sa invete legislatia.
Se vede ca nu sti ce regulii sunt ....in primul rand conducatori de mopeduri trebuie sa aiba ore le legislatie.........Eu am orele de legilatie "un fel de permis am".....si acuma daca o sa ceara la ce-i cu mopede sa dea examene .90% din ei o sa il ia

Last edited by negoitacata; 28-05-09 at 15:46.
negoitacata is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 15:50   #22
pasare2005

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 3
Default

Mai Bine Scoate Masinile ..... Strazile nu sunt facute numai pt masini ... cred ca aveti prea multe fite de cand aveti masini , asa ca mai punetiva pofta in cui

SCUTERISTI CAND FAC O GRESEALA O SIMT PE PIELEA LOR IAR ASTIA CU MASINILE CAND FAC O GRESEAZA NU SIMT NIMIC DECAT O ALTA VICTIMA . UN SCUTERIST E MULT MAI ATENT DECAT UN SOFER PENTRU CA SUNT MAI MULTE RISCURI

Last edited by aleks; 29-05-09 at 18:31.
pasare2005 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 16:36   #23
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: Carnet de conducere pentru scutere

Sa ma pis pe Politia Romana.Eu am facuta legislatia deci nu ma intereseaza,totusi pentru astia care se dau mari raceri pe aici cu masinile.EU nu cred ca scuteristii merg haotic!!!Cred ca voi mergeti mah.Cand pocniti un scuterist va doare in cot ca voi stati in cusca aia cu patru roti dar pe noi ne poate costa viata!!!
__________________
Dacia 4 fun!!!
BMW 4 speed!!!
Peugeot 4 ever!!!
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 17:04   #24
MSPK

Stage 3
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 101
Default Re: Carnet de conducere pentru scutere

da ma si dracii de 14 ani neimpliniti care nu se asigura niciodata la intersectie ce mai zici sa iti para rau ca il omori?
de ce?
nu mai bine ii pare rau lu masa ca i a dat bani sa il omoare acum serios mai sint si papagali de aia cu motor de 125 care zic ca au motor mars maaaaa
MSPK is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 17:05   #25
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Carnet de conducere pentru scutere

Văd că unii postaţi doar de dragul de-a o face, şi sunteţi voi de părere că ar fi bine să facă curs de legislaţie.

Dragii mei, īncepānd cu vārsta de 16 ani, fiecare are 2 opţiuni dacă vrea să meargă pe 2 roţi:
1. face un curs de legislaţie rutieră la o şcoală de şoferi şi poate să meargă pe scootere cu motoare mai mici de 50 cmc;
2. urmează cursurile unei şcoli de şoferi şi obţin permisul de coducere pentru categoria A1.

Că sunt mii de oameni care merg cu scooterul/motocicleta/maşina fără permis, este partea a 2-a, dar pentru a merge LEGAL pe scooter, legislaţia īn vigoare prevede acel curs de legislaţie (care nu mai este necesar decāt īn cazul īn care ai deja permis de conducere - categoria A, B, etc.).
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 17:49   #26
vwgolf_trei

Stage 5
 
vwgolf_trei's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,337
Member of:
[VW]
Default Re: Carnet de conducere pentru scutere

e cel mai bine sa bage ca asa merg toti alcoolisti cu ele
vwgolf_trei is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 18:32   #27
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: Carnet de conducere pentru scutere

Postul meu are doar legatura cu titlul stirii si poza.
Cred ca domnului din imagine i-ar trebui carnet categoria D.... pentru scuter.
bogg is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 21:41   #28
D.Y ¬

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,490
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Carnet de conducere pentru scutere

mie unul nu-mi plac deloc scuterele..doar motoarele si masinile.. si chestia cu carnetu.. degeaba ca tot aceeasi maniaci o sa fie si multe accidente
D.Y ¬ is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 11:59   #29
alexei89

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 138
Default Re: Carnet de conducere pentru scutere

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
alexei da tu cati ai tata? ca vad ca vorbesti ca un pensionar

daca ma iau dupa username...ar trebui sa fii nascut in '89...Am I right?
adi nu ma intelege gresit dar nu mai suport sa aud tot felul de zgomote ciudate de la niste copilasi de 13-14 ani care accelereaza la maxim ca sa impresioneze 2-3 pustoaice in fata blocului! daca ai fi auzit in exces zgomotele facute de astia ce calaresc 2 timpi ai ajunge intr-o situatie in care nu ai mai suporta! crede-ma, si mie imi place sa imi urle toba la masina, sa am muzica la maxim dar sa vezi ca apare de nicaieri un copilas pe scuter si te trezesti ca accelereaza la maxim langa tine, te mai gandesti ca nu are permis, legislatie si mai are si impresia ca e mare pilot, atunci chiar ajungi sa nu mai suporti!
cu motociclistii nu am nimic, ei au permis, stiu legile, sunt participanti la trafic cu acte in regula dar astia cu scuterele se inmultesc pe zi ce trece si mai creste si numarul accidentelor din cauza lor!
__________________
Hit the clutch, change the gear, pumpt the gas!
alexei89 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 19:02   #30
Alex_pitesti

Stage 5
 
Alex_pitesti's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 611
Member of:
[SKODA]
Default Re: Carnet de conducere pentru scutere

Quote:
Originally Posted by kir0087 View Post
nu inteleg cum de le este permis sa conduca un vehicul cu motor pe strazi fara sa treaca prin macar o examinare ceva.

totusi ar trebui sa nu coste prea mult aceasta examinare,dar ma indoiesc ca va fi asa.
exact..pai asa si ala cu TIR-u..ar trb sa mearga fara nici un examen in prealabil
Alex_pitesti is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -