Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Discutii generale moto

Reply
 
Thread Tools
Old 27-08-08, 23:57   #91
JipY_BZD

Stage 3
 
JipY_BZD's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 165
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

am un scuter yamaha neos ..ce`i pot face pt ai mari performantele???


ps: am desfacut partea fata si am gasit un cablu ca cel de la frana care duce la sa ( la sistemul de prindere)... problema e ca l-am psins la sa dar amane blokata si nu o mai pot deschide pt ca celalat capat nu stiu unde sa`l prind si ramane pe sub plastice ... e actionat de vre`un buton ceva ??? ca nu ii gasesc locul
JipY_BZD is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 13:18   #92
cristianic
Daewoo Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 737
Member of:
[2 Roti]
[DAEWOO]
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

fratilor am revenit aici pe forum..pt voi...dar cu probleme.......la al meu typhoon se aud niste zgomote de la variator.....cine stie despre ce e vb sa ma ajute si pe mn...ms anticipat
cristianic is offline   Reply With Quote
Old 11-07-09, 22:58   #93
ionasd

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 18
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

ma fratilor eu nuj ce tot ziceti de peugeot ca sunt scutere proaste eu am avut un vivacity de 49 pot sa zic ca scuter ca ala nu o mai vad nici o modificare pe el in 5 sec prindea 70 .... am dat fum la un F15 si multe scutere si acum am un peugeot speedfight 2 si e tare de tot 130/h fara modificari
ionasd is offline   Reply With Quote
Old 12-07-09, 19:57   #94
razvy_91

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,595
Member of:
[Fiat]
[Nissan]
[VW]
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

Quote:
Originally Posted by ionasd View Post
ma fratilor eu nuj ce tot ziceti de peugeot ca sunt scutere proaste eu am avut un vivacity de 49 pot sa zic ca scuter ca ala nu o mai vad nici o modificare pe el in 5 sec prindea 70 .... am dat fum la un F15 si multe scutere si acum am un peugeot speedfight 2 si e tare de tot 130/h fara modificari
unii chiar au imaginatie bogata.. . Auzi la el 130 fara modificari
razvy_91 is offline   Reply With Quote
Old 12-07-09, 20:15   #95
cristianic
Daewoo Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 737
Member of:
[2 Roti]
[DAEWOO]
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

Quote:
Originally Posted by razvy_91 View Post
unii chiar au imaginatie bogata.. . Auzi la el 130 fara modificari
poate omul l-a luat modificat si nu stie de chestia asta
cristianic is offline   Reply With Quote
Old 24-07-09, 01:31   #96
CezarD

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 3
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

Am si eu un gilera storm. Este exact la fel ca piaggio typhoon numai ca are roti pe 13. Are in jur de 24900 km in bord(eu l-am cumparat in toamna 2008 cu 21700km in bord). Este posibil sa fie inca motorul original pe el? cand m-am uitat in talonul ala scria acolo ca ultima revizie sau ceva de genul acesta a fost facuta in 2001.Si de atunci cred ca nu s-a mai umblat in el. Daca este asa cum zic eu , ar trebui schimbata cureaua? sau alte piese care ar putea fi uzate? care mai sunt acestea? De limitator nu cred ca se pune problema, scuterul ia 70 km/h cu o persoana, destul de greu dar ia , si 50-55 cu 2 persoane. La inceput cand i'am facut consumul a iesit undeva in jur de 5.5 . Am fost la un mecanic care a micsorat debitul de benzina de la carburator si acum consuma in jur de 4 , dar tot mi se pare cam mult. Astept raspunsuri si sfaturi, va multumesc !
CezarD is offline   Reply With Quote
Old 24-07-09, 16:30   #97
cristianic
Daewoo Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 737
Member of:
[2 Roti]
[DAEWOO]
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

Quote:
Originally Posted by CezarD View Post
Am si eu un gilera storm. Este exact la fel ca piaggio typhoon numai ca are roti pe 13. Are in jur de 24900 km in bord(eu l-am cumparat in toamna 2008 cu 21700km in bord). Este posibil sa fie inca motorul original pe el? cand m-am uitat in talonul ala scria acolo ca ultima revizie sau ceva de genul acesta a fost facuta in 2001.Si de atunci cred ca nu s-a mai umblat in el. Daca este asa cum zic eu , ar trebui schimbata cureaua? sau alte piese care ar putea fi uzate? care mai sunt acestea? De limitator nu cred ca se pune problema, scuterul ia 70 km/h cu o persoana, destul de greu dar ia , si 50-55 cu 2 persoane. La inceput cand i'am facut consumul a iesit undeva in jur de 5.5 . Am fost la un mecanic care a micsorat debitul de benzina de la carburator si acum consuma in jur de 4 , dar tot mi se pare cam mult. Astept raspunsuri si sfaturi, va multumesc !
mane salutare...uite eo am avut....defapt inca mai am dar sta pe bara un typhoon....aceleas motoare sunt.....e posibil sa fie setul dus de-ti mananca atat si fuge atat de putin.
schimba-i bujia si zi-mi daca e vreo diferenta
cristianic is offline   Reply With Quote
Old 25-07-09, 00:20   #98
CezarD

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 3
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

Am facut cateva ture cu alta bujie (ngk) eu avand un bosh pe scuter. Diferenta la demaraj sau la viteza nu se simte. La consum nu pot spune pentru ca nu am mers atat de mult incat sa vad daca mananca mai putin.Acum mai am o intrebare, am desfacut mai demult chiuloasa si nu avea garnitura, este normal asa ceva? modelele acestea nu au garnitura la chiuloasa? Pe net am gasit de vanzare garnitura de chiuloasa pentru acest model. Ma gandeam ca ar putea fi si din cauza curelei de transmisie, dar in acest caz cred ca ar trebui sa scartaie, nu?. Altcineva mi-a spus ca ar putea fi segmentii dusi, dar din cate am auzit daca sunt segmentii dusi scuterul scoate mult fum, dar al meu scoate putin fum, atat cat e si normal pentru motoare in 2t.

Last edited by CezarD; 25-07-09 at 00:26.
CezarD is offline   Reply With Quote
Old 29-07-09, 12:29   #99
ALeXF12

Stage 4
 
ALeXF12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 273
Member of:
[AUDI]
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

daca bagi ulei bun si benzina buna nu scoate pic de fum... poate numai cand e rece.

cat despre bujie: sunt ngk-uri normale care is ca boschurile, champion etc. si sunt cele de IRIDIUM, PLATINA, GOLD cu care o sa simti o diferenta sigur!
__________________
Seat Leon 1.8T
Audi A3 1.8T
ALeXF12 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-09, 14:58   #100
CezarD

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 3
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

Deci sa inteleg ca daca sunt segmentii dusi nu scoate neaparat fum, cand e motorul cald bineinteles? Atunci se poate sa fie dusi segmentii, cat despre bujie am facut schimbarea de la bosh la ngk'ul ala ca de la o bujie uzata la una noua , nu ca de la una standard la una "sport" , "racing", etc.
CezarD is offline   Reply With Quote
Old 18-06-10, 15:22   #101
bytzu12

Stock
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere

Salut.As dori sa stiu si eu daca se poate sa pun pe un scuter de capacitate originala 50 cm3 un kit de 125 cm3.Scuterul e in doi timpi cu racire pe apa.Scuterul este marca Peugeot Jet C-tech.Vreau dupa ce ii pun kitul sa prinda si viteza mai mare cat pentru unul de 125 adica peste 80(120 km/h).M-am interesat si mi s-a mai spus ca cica nu duce ambreiajul si de preferat ar fi kit de 80.Astept raspuns.Ma puteti contacta si la idd-ul: dinamovistmereu Va multumesc
bytzu12 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 23:00   #102
levis1

Stage 1
 
levis1's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 21
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

Quote:
Originally Posted by ionasd View Post
ma fratilor eu nuj ce tot ziceti de peugeot ca sunt scutere proaste eu am avut un vivacity de 49 pot sa zic ca scuter ca ala nu o mai vad nici o modificare pe el in 5 sec prindea 70 .... am dat fum la un F15 si multe scutere si acum am un peugeot speedfight 2 si e tare de tot 130/h fara modificari
cred ca daca il tragi de un ursulet iti ia 130 ....stai linistit cumetre ca si eu am un scuter peugeot x-fight si ia 80 in cap ...in caz de nu cedeti o sa va arat dovada
levis1 is offline   Reply With Quote
Old 08-07-11, 17:48   #103
Dany_al

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere

Salut, stie cineva cat m-ar costa sa vopsesc un scuter in alb perlat?
Dany_al is offline   Reply With Quote
Old 17-02-13, 22:24   #104
bcristi88

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 4
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere

am o problema la piaggio vespa de 49 cm,i-am cumparat pompa de vacuum noua pt ca cea veche nu inchidea mereu i-am pus-o pe cea noua si cateodata imi alimeneaza cateodata nu sau imi alinteaza pana refuleaza carburatorul daca s-a stricat si asta care e motivul si daca nu e stricata care sa fie problema?
bcristi88 is offline   Reply With Quote
Old 28-09-13, 14:14   #105
Madalyn Boss
Ford Driver

Stage 5
 
Madalyn Boss's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,947
Member of:
[Colectionar Machete]
[FORD]
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere

Salut, stie cineva in ce consta limitarea la un Derbi GPR 50 ? Este luat de nou din magazin, in 2009 si nu s-a umblat la nimic la el. Ajunge doar la 70 km/h ... Multumesc.
Madalyn Boss is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -