Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Discutii generale moto

Reply
 
Thread Tools
Old 02-08-08, 12:28   #76
cristianic
Daewoo Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 737
Member of:
[2 Roti]
[DAEWOO]
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

Quote:
Originally Posted by TazzY View Post
Chiar nu am ideie de pret.

Hai sa iti explic teoria.

Rolele usoare sunt pentru cuplu. Cu cat rolele sunt mai usoare cu atat pleaca mai repede dar ai viteza mai mica.

Rolele grele sunt pentru viteza. Cu cat rolele sunt mai grele cu atat scuterul pleaca mai greu dar ai de la 3 la 8 km/h in plus in medie.

Sunt 5 role. Trebuie sa incerci pana este echilibrat bine. Adica sa ai un cuplu si o viteza echilibrate. Daca intre 3 si 5 grame, variatorul ramane dezechilibrat trebuie sa incerci combinatii. Adica 3 role de 3 grame si 2 de 4 grame si asa mai departe.

Inca ceva. Daca nu dispui de pistol de aer incearca sa blochezi variatorul cu o surubelnita intre electromotor si variator. Ai mare grija sa nu spargi electromotorul!

Numai bine! Taz
ms mult Taz...... dak o sa-mi permit niste role o sa incerc......ms
cristianic is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 17:25   #77
TazzY

Stage 5
 
TazzY's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 914
Member of:
[Moderators]
[2 Roti]
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

Anytime
TazzY is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 17:56   #78
cristianic
Daewoo Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 737
Member of:
[2 Roti]
[DAEWOO]
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

sal tazzY.........am si eu o intrebare.....ce se mai poate modifica in trasmisie pt a mere mai tare un scuter?.....de curiozitate......ms antinicpat..again
cristianic is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 00:02   #79
TazzY

Stage 5
 
TazzY's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 914
Member of:
[Moderators]
[2 Roti]
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

Pai in teorie nimic. In cazul in care ai macar 70cc cu evacuare si carb ii poti pune variator usor.. Pana atunci nimic..
TazzY is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 21:17   #80
dyhorus

Stage 1
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 11
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

Quote:
Originally Posted by cristianic View Post
sal tazzY.........am si eu o intrebare.....ce se mai poate modifica in trasmisie pt a mere mai tare un scuter?.....de curiozitate......ms antinicpat..again
in primul rand spune ce scuter ai ca sa-ti spun ce sa-i faci. si la ce te referi cand spui 'mai tare' , poti opta pentru demaraj puternic dar ajungi mai greu la viteza maxima , sau o plecare normala cu viteza maxima mai mare. asa ca da neste detalii ca sa-ti spun
dyhorus is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 04:24   #81
TazzY

Stage 5
 
TazzY's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 914
Member of:
[Moderators]
[2 Roti]
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

Quote:
Originally Posted by dyhorus View Post
in primul rand spune ce scuter ai ca sa-ti spun ce sa-i faci. si la ce te referi cand spui 'mai tare' , poti opta pentru demaraj puternic dar ajungi mai greu la viteza maxima , sau o plecare normala cu viteza maxima mai mare. asa ca da neste detalii ca sa-ti spun

Citeste 4 posturi mai sus ca am scris eu.
TazzY is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 19:06   #82
dyhorus

Stage 1
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 11
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

Quote:
Originally Posted by TazzY View Post
Citeste 4 posturi mai sus ca am scris eu.
imi cer scuze , asa e cand te grabesti
dyhorus is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 19:09   #83
cristianic
Daewoo Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 737
Member of:
[2 Roti]
[DAEWOO]
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

Quote:
Originally Posted by dyhorus View Post
in primul rand spune ce scuter ai ca sa-ti spun ce sa-i faci. si la ce te referi cand spui 'mai tare' , poti opta pentru demaraj puternic dar ajungi mai greu la viteza maxima , sau o plecare normala cu viteza maxima mai mare. asa ca da neste detalii ca sa-ti spun
eu vreau sa fuga mai tare...si sa plece normal....adica cum pleaca el acum......
cristianic is offline   Reply With Quote
Old 06-08-08, 16:16   #84
dyhorus

Stage 1
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 11
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

mai este ceva: arunca o privire la curea , mai exact la fulia din spate de la ambreiaj. daca calca pana sus(motorul oprit) e totul in regula dar daca e dusa mai in jos pe fulie atunci trebuie schimbata. ti-am mai spus trebuie sa imi spui ce scuter ai si poate te ajut mai usor
dyhorus is offline   Reply With Quote
Old 06-08-08, 17:45   #85
cristianic
Daewoo Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 737
Member of:
[2 Roti]
[DAEWOO]
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

Quote:
Originally Posted by dyhorus View Post
mai este ceva: arunca o privire la curea , mai exact la fulia din spate de la ambreiaj. daca calca pana sus(motorul oprit) e totul in regula dar daca e dusa mai in jos pe fulie atunci trebuie schimbata. ti-am mai spus trebuie sa imi spui ce scuter ai si poate te ajut mai usor
am o gilera typhoon....din 94..motor hiper .....primul hiper nu hiper pro
cristianic is offline   Reply With Quote
Old 06-08-08, 20:18   #86
dyhorus

Stage 1
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 11
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

cam ce viteza prinzi ? despre limitatoare sti ceva ? daca au fost scoase. sau daca te-ai uitat cumva la role , orice urma de uzura a rolelor sau a curelei iti afecteaza viteza. id-ul meu e dy_horus ca sa vorbim mai detaliat
dyhorus is offline   Reply With Quote
Old 06-08-08, 21:55   #87
mugurg

Stage 5
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 321
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

Tazzy, eu am 6 role in variator nu 5. Stiu ca f multe variatoare au 6.Si evident variatoarele "race" care au 9 role. Eu stiam ca nu e asa de bine sa imperechezi role de greutati diferite. Se vor uza neuniform si vei schimba role mult mai des decat daca le-ai avea identice... Uite si un sfat cristianic ca toti dam sfaturi moca: pune role de 5 gr sau de 5,5gr. Si pt viteza mai mare ai o solutie: schimba grupul de pinioane. Se gasesc cu diferite rapoarte de demultiplicare.

Last edited by mugurg; 06-08-08 at 21:58.
mugurg is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 02:43   #88
TazzY

Stage 5
 
TazzY's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 914
Member of:
[Moderators]
[2 Roti]
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

Quote:
Originally Posted by mugurg View Post
Tazzy, eu am 6 role in variator nu 5. Stiu ca f multe variatoare au 6.Si evident variatoarele "race" care au 9 role. Eu stiam ca nu e asa de bine sa imperechezi role de greutati diferite. Se vor uza neuniform si vei schimba role mult mai des decat daca le-ai avea identice... Uite si un sfat cristianic ca toti dam sfaturi moca: pune role de 5 gr sau de 5,5gr. Si pt viteza mai mare ai o solutie: schimba grupul de pinioane. Se gasesc cu diferite rapoarte de demultiplicare.
Ai dreptate. Sunt 6 role. Scuze dar de vreun an ca nu mai desfac un scooter.

Cat despre combinatie asa este. Esti obligat sa le schimbi cat mai des. Dar nu poti sa obtii fara sa dai

Oricum nu este cazul lui mai ales ca nu are nici macar un kit de baza sau un ambreaj. Este perfect original. De obicei cand puterea scuterului creste cu cel putin 2 cai ai nevoie de role combinate. Cel putin asa a fost la scooterele pe care le'am avut sau la cele la care am lucrat.
TazzY is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 02:48   #89
mugurg

Stage 5
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 321
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

Just. Atunci mai bine kit de 70, carburator de macar 17,5 apoi role de 5 grame si toba cat mai buna, si multa multa bafta.
mugurg is offline   Reply With Quote
Old 08-08-08, 03:30   #90
TazzY

Stage 5
 
TazzY's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 914
Member of:
[Moderators]
[2 Roti]
Default Re: Discutzii libere despre tuningul la scutere...

Pai nu isi poate permite un set nou de role. E ceva mai complicat
TazzY is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -