Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Old School Cars

Old School Cars Old School Cars - Masini Retro

Reply
 
Thread Tools
Old 23-05-10, 01:09   #16
XANu

Stage 5
 
XANu's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,124
Member of:
[VW]
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Recomandari - Firme specializate in restaurari si alte servicii auto

Vopsire electrostatica, diferite culori, mat si lucios.Om serios, prompt si ok ca pret.
0765182107-Florin, zona Gara de est.
XANu is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 10:05   #17
OldtimerPrinzinger

Stage 3
 
OldtimerPrinzinger's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 123
Default Re: Recomandari - Firme specializate in restaurari si alte servicii auto

Quote:
Originally Posted by adriane39 View Post
O firma care prelucreaza caiciuc sa turnam niste chedere de parbriz dupa modelul celui vechi, stie cineva?
Pentru ce tip de masina?
OldtimerPrinzinger is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 13:01   #18
adriane39

Stage 3
 
adriane39's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 96
Default Re: Recomandari - Firme specializate in restaurari si alte servicii auto

BMW 1500 - 1963

La bmw am gasit intr-adevar, in jur de 100 de euro/bucata cele de parbriz si luneta, dar cele care vin aplicate pe usi sunt si mai scumpe. Cautam un prelucrator de cauciuc deoarece modalitatea de realizarea este relativ simpla si pretul nu ar fi atat de mare...
adriane39 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 21:38   #19
Angel 5

Stage 5
 
Angel 5's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 878
Member of:
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Recomandari - Firme specializate in restaurari si alte servicii auto

Quote:
Originally Posted by Dihorul View Post
Recomand service-ul auto patronat de Octavian la Targoviste. Tinichigerie vopsitorie si mecanica, cu un atelier bine dotat (strung, masina sudura MIG, etc). Tip serios, nu stramba din nas cand vede o masina veche, lucru de care cred ca ne-am lovit in 90% din cazurile din care am apelat la un service.
Eu acolo am dus brotacul meu pentru o restaurare completa inclusiv cu demontarea caroseriei de pe sasiu. La moment mai sunt inca doua "vechituri" care ii fac companie in atelier in diferite stadii de reparatie.
Inca un lucru foarte important: Preturi decente.
Telefon: 072145057

Cam cat costa in mare o astfel de lucrare? Pe tine cat te-a costat? Merci
Angel 5 is offline   Reply With Quote
Old 25-09-10, 19:17   #20
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default Re: Recomandari - Firme specializate in restaurari si alte servicii auto

Va pot "servi" cu sprayuri cu zinc pentru suduri sau pentru toata caroseria (pentru protectie anticoroziva). Pretul unui asemenea tub de 400 ml este de 23 RON.
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 25-09-10, 20:00   #21
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Recomandari - Firme specializate in restaurari si alte servicii auto

poti da mai multe detalii despre ele?tocmai curat o caroserie de tot ce inseamna vopsea,chit etc si din ce vad se duce si tratamentul valvanic aplicat ei,si as dori ca dupa ce repar bubele din tabla sa dau cu ceva anticoroziv inainte sa dau cu grund,antifon si ce-oi mai da pe tabla...
prinde peste el orice vopsea?nu ai si la cutie ca sa-l pot da cu pistolul?
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 25-09-10, 20:29   #22
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default Re: Recomandari - Firme specializate in restaurari si alte servicii auto

Nu am decat la spray. Ai Pm
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 05:12   #23
stefan72

Stage 3
 
stefan72's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 117
Default Re: Recomandari - Firme specializate in restaurari si alte servicii auto

restaurarea, reconditionarea si alte servicii auto sunt lucruri diferite.
mi se pare deplasat sa pui servicii de restaurare pe acelasi topic cu alte servicii obisnuite.
ca sa faci restaurare iti trebuie cunostinte, experienta si nu in ultimul rand materiale de calitate.
stefan72 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-11, 20:56   #24
stefan72

Stage 3
 
stefan72's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 117
Default Re: Recomandari - Firme specializate in restaurari si alte servicii auto

cine se ocupa de de restaurare trebuie sa fie axat pe o anumita parte gen: tabla, tapiterie, electrica, mecanica, interior piele, tapiterie...

pentru o restaurare ai nevoie de piese originale nu de chinezarii si sa respecti niste standarde date de fabricant fara a improviza romaneste.

mai pe intelesul multora:
restaurare=reparatie conform original, care dureaza.
nu 3 anotimpuri pina crapa chitul, ci ani de zile fara retusuri.

este foarte greu sa restaurezi, sa faci rost de piese originale.

cand vorbim de restaurare nu-si au locul: chitul pe tabla, vopsea la spray...

la noi in tara nu stiu daca exista 5 ateliere de restaurari auto.
nu oricine stie sau are habar de restaurare. trebuie sa ai cunostiinte temeinice in domeniul respectiv, sa fi un bun meserias, sa folosesti DOAR materiale de calitate fara improvizatii !!!

restaurarea ... este un serviciu deloc ieftin.
multi confunda pasiune si indemanarea de mester cu restaurarea.

o caroserie cu chit pe ea nu este restaurata;
un interior la care i s-a schimbat(retineti: schimbat!) in intregime pielea nu mai este restaurat;
stefan72 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-11, 12:22   #25
GRECIA1

Stage 2
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 32
Member of:
[SEAT]
Default Re: Recomandari - Firme specializate in restaurari si alte servicii auto

Firma de reconditionari Old Cars Only www.Justclassics.ro
Ulmi 20 km autostrada Bucuresti Pitesti.
Informati si numere de telefon le gasiti pe site.
GRECIA1 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 12:05   #26
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default Re: Recomandari - Firme specializate in restaurari si alte servicii auto

Quote:
Atelier de prelucrari mecanice

Strungarie Auto Baneasa – Executa toate operatiunile necesare recontitionarii pieselor auto : recontitionari chiulasa, bucsare/alezare/honuire bloc motor, rectificari arbori cotiti, productie de piese unicat si in serie scurta, sudura argon, probe fisuri. 0744.300.564 – dl Stanila
NU recomand acest atelier!!!

Mi-au distrus, la propriu, doua chiulase si mi-au spart buza interioara de la gaura (bloc motor) in care intra o pastile de apa, pentru ca prostii scot pastilele cu dalta, n-au auzit ca exista o scula speciala pentru asa ceva.

Una peste alta, eu n-am vazut, jur , om care sa lucreze in servicii mai nesimtit decat Stanila. Are impresia ca oamenii n-au efectiv varianta la atelierul lui si il doare la bascheti de oricine.

Se crede un guru al motoarelor, iar asta este primul indiciu al prostiei.


Notă moderator: În urma experienţei neplăcute avute de tine, am hotarât să scot de pe prima pagina recomandarea respectivă.

Last edited by nxtaz; 01-02-12 at 15:14.
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 13:46   #27
OldtimerPrinzinger

Stage 3
 
OldtimerPrinzinger's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 123
Default Re: Recomandari - Firme specializate in restaurari si alte servicii auto

Quote:
Originally Posted by stefan72 View Post
cine se ocupa de de restaurare trebuie sa fie axat pe o anumita parte gen: tabla, tapiterie, electrica, mecanica, interior piele, tapiterie...

pentru o restaurare ai nevoie de piese originale nu de chinezarii si sa respecti niste standarde date de fabricant fara a improviza romaneste.

mai pe intelesul multora:
restaurare=reparatie conform original, care dureaza.
nu 3 anotimpuri pina crapa chitul, ci ani de zile fara retusuri.

este foarte greu sa restaurezi, sa faci rost de piese originale.

cand vorbim de restaurare nu-si au locul: chitul pe tabla, vopsea la spray...

la noi in tara nu stiu daca exista 5 ateliere de restaurari auto.
nu oricine stie sau are habar de restaurare. trebuie sa ai cunostiinte temeinice in domeniul respectiv, sa fi un bun meserias, sa folosesti DOAR materiale de calitate fara improvizatii !!!

restaurarea ... este un serviciu deloc ieftin.
multi confunda pasiune si indemanarea de mester cu restaurarea.

o caroserie cu chit pe ea nu este restaurata;
un interior la care i s-a schimbat(retineti: schimbat!) in intregime pielea nu mai este restaurat;
Asa este.
LA NOI IN TARA INCA NU E APRECIAT SI NICI PLATIT LUCRUL DE CALITATE.
OldtimerPrinzinger is offline   Reply With Quote
Old 06-02-12, 17:30   #28
tuningauto

Stock
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 4
Default Re: Recomandari - Firme specializate in restaurari si alte servicii auto

Volane din lemn pentru old cars
https://www.youtube.com/watch?v=7eMaU-4ImGQ
tuningauto is offline   Reply With Quote
Old 08-03-12, 09:35   #29
tuningauto

Stock
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 4
Default Re: Recomandari - Firme specializate in restaurari si alte servicii auto

Finisaj piano black pentru trimuri auto (ornamente interioare)

https://www.youtube.com/watch?v=XGLuTBQZ720


Se folosesc lacuri speciale utilizate in industria auto, iar finisajul este unul profesionist.

0741747485, Cluj-Napoca
tuningauto is offline   Reply With Quote
Old 30-05-13, 17:21   #30
compozite

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 320
Default Re: Recomandari - Firme specializate in restaurari si alte servicii auto

ne ocupam cu reconditionarea diferitelor elemente de interior din lemn masiv,furnir etc

Mai exact:
* inlocuirea furnirului
*reconditionarea acestuia
*laminarea la rece sau la cald a diferitelor piese


Dispunem de o larga varietate de furnire si baituri speciale pentru industria auto,in special pentru reconditionarea elementeleor de lemn,furnir

https://forum.4tuning.ro/646-piese-ol...old-timer.html
compozite is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -