Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Motocicleta mea

Reply
 
Thread Tools
Old 18-07-09, 02:10   #106
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default re: Care ar fi cel mai bun motor pentru un īncepător ?

Cătălin, tu ai mulţi km pe sosea, chiar dacă la volan, nu la ghidon, ştii mult mai bine sa anticipezi evenimentele din trafic, īn general īncepătorii pe motoare sunt īncepători (sub 100.000 de km) şi la volan, cu cāt e motorul mai mic, cu atāt au şanse mai mari să trăiască...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 07:42   #107
fan4steaua20

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 63
Member of:
[DACIA]
Default re: Care ar fi cel mai bun motor pentru un īncepător ?

am uitat sa mentionez ca am un buget de doar 1000 e...pentru inceput vreau doar un motor nu prea puternic nici de fitze doar sa ma invat sa "calaresc" nu conteaza daca este mai vechi...multumesc pentru sfaturile si parerile voastre
fan4steaua20 is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 08:20   #108
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default re: Care ar fi cel mai bun motor pentru un īncepător ?

Să ţii cont de faptul că motoarele au altă rată de uzură, un motor cu 25.000 de km este deja un motor cu o viaţă medie īn spate, spre deosebire de o maşină, care la km ăia īncă e nouă
Deasemeni să cauţi un motor cu amortizor de ghidon, sau să procuri unul after-market special pentru modelul pe care īl alegi, te scapă de o trāntă sănătoasă, e şi unul din motivele pentru care, īncepānd cam cu anul 2000 majoritatea producătorilor l-au introdus ca standard pe modelele lor.
īn 1000 de euro găseşti putin mai greu un motor frumos şi sigur, poti īncerca totusi o Aprilia RS 250, 2000-2001, te-ai īncadra īn banii ăştia, dacă vrei carenată.

Last edited by aleks; 18-07-09 at 08:24.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 08:24   #109
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: Care ar fi cel mai bun motor pentru un īncepător ?

La semnatura am un motor mai vechi dar foarte bine ingrijit... Nu stiu daca e pe placul tau...
Daca doresti ceva mai enduro iti recomand un honda dominator. Merge foarte bine si stai foarte comod, dar nu merge mai mult de 150-160km/h
__________________
Am editat semnatura !
Acu' e regulamentara.
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 08:37   #110
fan4steaua20

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 63
Member of:
[DACIA]
Default Re: Care ar fi cel mai bun motor pentru un īncepător ?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Să ţii cont de faptul că motoarele au altă rată de uzură, un motor cu 25.000 de km este deja un motor cu o viaţă medie īn spate, spre deosebire de o maşină, care la km ăia īncă e nouă
Deasemeni să cauţi un motor cu amortizor de ghidon, sau să procuri unul after-market special pentru modelul pe care īl alegi, te scapă de o trāntă sănătoasă, e şi unul din motivele pentru care, īncepānd cam cu anul 2000 majoritatea producătorilor l-au introdus ca standard pe modelele lor.
īn 1000 de euro găseşti putin mai greu un motor frumos şi sigur, poti īncerca totusi o Aprilia RS 250, 2000-2001, te-ai īncadra īn banii ăştia, dacă vrei carenată.
mersi o sa tin cont de sfaturile tale...


Quote:
Originally Posted by norbi_bidi View Post
La semnatura am un motor mai vechi dar foarte bine ingrijit... Nu stiu daca e pe placul tau...
Daca doresti ceva mai enduro iti recomand un honda dominator. Merge foarte bine si stai foarte comod, dar nu merge mai mult de 150-160km/h
foarte frumos cbr dar doresc ceva cu motor mai micut..mersi oricum

Last edited by norbi_bidi; 18-07-09 at 08:42.
fan4steaua20 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 02:52   #111
Cartinescu
2 Roti

 
Cartinescu's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 158
Member of:
[PEUGEOT]
[4Tuning International]
[KIA]
[2 Roti]
[Suzuki]
Default Re: Care ar fi cel mai bun motor pentru un īncepător ?

Un motor bun pentru incepatori? Boss Hoss de 5.7, sau o Y2K. Daca nu-s bani pentru astea, un CB500 e la fel de bun. Sau un CBR de 600 mai vechi. Asfalt uscat tuturor.
__________________
Cartinescu is offline   Reply With Quote
Old 01-09-09, 13:11   #112
mwcrc

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1
Default Re: Ce motocicleta poate conduce un incepator?

Quote:
Originally Posted by BULLDOG View Post
Ii important sa ai un motor mic pentru ca, oricat de stapan pe sine ai fi, tot nu te poti stapani sa nu-i dai in gura la motor ... k doar deh ..de-aia ai facut scoala pe motor pentru ca iti place viteza, senzatiile tari etc. Si oricum, la 18-19 ani apare dorinta de a arata ca eshti cel mai tare s.a.m.d., si eu am ac varsta si stiu ... si sa zicem ca is patit, nu cu motor dar ... asa ca de ce sa incalci legea si sa iti iei un motor de 600 si sa il limitezi la 35 de cai si sa nu iti iei o cagiva mito de 125 sau mai shtiu io ce, aprilia rs125 si sa circuli conform legii si, din punctul marii majoritati de vedere, mai sigur.
aici nu iti dau dreptate din ce ai scris....nu trebuie sa limitezi nici un motor ,sau sa faci achizitzie de 125 neaparat pt incepatori,600 poate fi destul de bun pt ...sa numai pun ca un 600 se comporta mai bine...si daca esti cumpatat nu ai probleme...si daca tot vbim de incidente poti sa te gafezi si cu "micutzele"...
mwcrc is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 19:10   #113
thinshade

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 33
Default Re: Care ar fi cel mai bun motor pentru un īncepător ?

Quote:
Originally Posted by norbi_bidi View Post
Daca doresti ceva mai enduro iti recomand un honda dominator. Merge foarte bine si stai foarte comod, dar nu merge mai mult de 150-160km/h
Am mers eu cam pana la 164-165 dar nu recomand nimanui asa ceva. Parca se scurge din toate suruburile si e FOARTE instabila la viteza aia. Plus ca e monocilindru, vibreaza ca dracu deci la drum lung trebuie sa faci pauze dese ca-ti amorteste curu'. Dominatoarele ca si DR-urile sunt enduro-touring, mari si grele, merge sa faci un forestier, o poteca alpina si cam atat. Astea trag bine la coclauri, pacat de ele sa le chinui pe asfalt. Pentru enduro pur trebuie ceva mai usor, recomand KTM in mod special.
thinshade is offline   Reply With Quote
Old 05-11-09, 04:13   #114
sTAILLL

Stage 5
 
sTAILLL's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 858
Default Re: Care ar fi cel mai bun motor pentru un īncepător ?

CBR 250rr se incadreaza perfect cu legea si e extrem de agresiva
diferenta intre cbr 250rr si cbr 600 pana la 200 km/h nu e mare
sTAILLL is offline   Reply With Quote
Old 12-12-09, 21:02   #115
Chatuiesc

Stage 4
 
Chatuiesc's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 298
Exclamation Re: Care ar fi cel mai bun motor pentru un īncepător ?

....Depinde pe ce clasa vrei sa te axezi:

1) Naked: Honda CB 500 (un motor care nu te lasa nici la bine nici la rau, i-ti iarta multe stangacii de incepator, si nici nu te lasa in drum.)

2) Carenata(aka viteza): Kawasaki zzr 400 un motor bun si care iar e mai bland ca pt incepatori asa.

Mai depinde si de mai multi factori*

*inaltime (a ta si inaltimea la sa), parerea mea e ca daca nu te tii bine pe *picioare pe el sa te orientezi catre altceva
*pozitia de condus(pe sportive fiind cea mai urata pozitie)
*ce vrei de la un motor(viteza,plimbari),
*daca il poti tine bine (greutate),
*unde il folosesti (oras, afara, off road), etc etc.

**si nu in ultimul rand cat de intreg esti la cap, adica cat de (in)constient.

Oricum e bine sa te urci pe mai multe modele, pentru a putea face o comparatie.

Si ca un mic motou:

Tine minte cand alergi ca nu ai aripi ai coarne....ba bou-le !!
Chatuiesc is offline   Reply With Quote
Old 15-12-09, 22:17   #116
ady_viteza

Stage 5
 
ady_viteza's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,221
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[BMW]
[4Rally]
[SUBARU]
Default Re: Care ar fi cel mai bun motor pentru un īncepător ?

Ideal ar fi pentru tine sa poti proba cateva motoare inainte de a-ti cumpara ceva.In felul acesta iti dai seama macar pe ce stai mai bine ca pozitie...de mers ...curbe...sau frane n-ai experienta sa-ti poti da seama.
Ca incepator e foarte bine sa-ti gasesti un "mentor"....care sa-ti aleaga motoreta potrivita...sa mearga cu tine la primele drumuri sa-ti corecteze greselile inerente...sa-ti arate echipamentul obligatoriu si cel mai potrivit pentru tine...sa-ti bage in cap a.b.c-ul motociclismului stradal.
Ca prima motocicleta te-as sfatui sa nu te arunci la ceva scump din doua motive:
1 te vei plictisi foarte repede de ea...toti incepatorii fara exceptie dupa max 2 luni considera ca stiu sa conduca o mobra si vor acum ceva tare
2 riscul de a scapa mobra pe jos e destul de mare si e bine ca la inceput sa investesti in echipamentul care-ti scapa pielea si nu in fiare scumpe...
Totusi iti recomand un naked de 5-600 de cc...sunt foarte manevrabile si au avantajul de a ierta multe greseli de inceput.
Bafta.
__________________
My Race car-SUBARU IMPREZA GC8 COUPE PRODRIVE
My car-E46 Coupe 320 CI 170 CP
My family car- E38 728i
ady_viteza is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 03:38   #117
ALeXF12

Stage 4
 
ALeXF12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 273
Member of:
[AUDI]
Default Re: Care ar fi cel mai bun motor pentru un īncepător ?

poti incepe pe ce vrei atata timp cat te poti controla fie ca e R1 sau e ceva de 125. daca esti inconstient si nu te duce mintea la multe iti iei ceva cu motor cat mai mic. chestia ar fi ca poti ajunge la viteze mari cu aproape orice si cu rs125 si cu altele de capacitate mai mica. atentia conteaza si cum te controlezi tu. cunosc foarte multi oameni care au inceput pe cbr600rr, pe r6, pe r1 si n-au nimic nici macar o cazatura. deci alegerea tie iti apartine. fara experienta e mai greu chiar daca ai B-ul si ai experienta in oras pt ca la moto ai alte "obstacole" pe langa soferi neatenti... mai exista nisip, gropi, denivelari pe care nu le simti la fel de pe moto si din masina.

Last edited by ALeXF12; 17-12-09 at 03:41.
ALeXF12 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 21:26   #118
MirceaRM

Stage 1
 
MirceaRM's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 17
Default Re: Care ar fi cel mai bun motor pentru un īncepător ?

Eu am inceput pe CB 500 . Recomand.
Motoarele de 125, 250...etc sunt totusi prea mici. Poate pentru fete sunt mai recomandate
MirceaRM is offline   Reply With Quote
Old 22-02-10, 22:42   #119
shoby13

Stage 5
 
shoby13's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 531
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Care ar fi cel mai bun motor pentru un īncepător ?

sallutare de curand mi s-a infierbantat sangele pentu motociclete si am cam renuntat la idea scuterului in favoarea motocross-ului.

Am 16 ani , 1.70-1.75 m inaltime si 70 kg. Ce motocross imi recomandati ? as vrea unul mai vechi de prin 1996-1997 -> de 125 cc.

Nu am A1 si pentru el o sa dau la 18 ani ( sau dau direct A ) As vrea sa imi iau un cross pentru weekend-uri. Sa ies cu el pe teren accidentat si sa fac umpik offroad

Deci ce imi recomandati ? Am imteles ca cel mai bun model de cross este CR 125 de la honda. Vreau sa imi recomandati doar modele de 125 !

Si inca 2 intrebari:
a) Stiti cumva in bucuresti sectoru 6 vre-un teren ceva pentru cross ?
b) Cum se numeste plasticul acela de deasupra aripi fata pe care se lipesc autocolante cu numere ( ex: in poza de mai jos pe plasticul acela de deasupra aripii unde scrie 89 )

shoby13 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 21:42   #120
cocean

Stage 5
 
cocean's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 305
Member of:
[2 Roti]
[VW]
Default Re: Care ar fi cel mai bun motor pentru un īncepător ?

iti recomand un maxiscooter de 250 ideal pt incepatori si te incadrezi la in 1000 euroi....dak te-ar interesa suna-ma 0721382328...bafta tuturor si asfalt uscat
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image433.jpg
Views:	122
Size:	238.4 KB
ID:	1427412  
cocean is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -