Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Vanzari Cumparari MOTO

Vanzari Cumparari MOTO Vanzari Cumparari MOTO

Reply
 
Thread Tools
Old 18-05-12, 11:01   #1
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default VAND moped Wanderer 98cmc 1929

Vand scuter/moped Wanderer din 1929(ultimul an al firmei dupa care a fost achizitionata de un anume Frantisek Janecek din Cehoslovacia care a transformat firma in Jawa combinand numele sau cu cel al fostei marci), 98cmc, dar are lipsa niste componente, o am din 2001.
Doresc sa o vand cuiva care stie si poate sa faca ceva din ea, eu nu pot.

In anul 2000 am vazut-o intr-o sura acoperita, avea motorul montat pe ea, avea si carburator.

Cand am fost s-o cumpar dupa 1 an, am primit motorul demontat si carburatorul lipsa, mi s-a spus ca era oricum de mobra..
Din cate am studiat pana acum am inteles ca ar avea 3 trepte de viteza, schimbatorul era situat in dreapta rezervorului, foarte clasic si pedalele lipsesc.

Furca fata isi "face" treaba prin intermediul unui arc, farul e original, are comutator pe el.
Mai exista(dar lipsesc) pe langa carburator si schimbatorul de viteze cu nuca de lemn si o baterie de acumulator parca si un claxon sub sit, deasupra motorului.

Rezervorul am inteles ca are o capacitate de 10.5L si inca miroase a petrol/benzina
Motorizarea e originala si provine de la Sachs(produce 3.5cp daca nu gresesc), de fapt e cam printre unicii furnizori de motoare pt producatorii de motorete ai vremii.

Ca si acte, desi nu are nevoie avand in vedere ca se poate inregistra la Primarie(nimeni nu stie ce marime are motorul) am la ea un contract de vanzare-cumparare in original, redactat in anul 1963 daca bine imi aduc aminte la primaria din comuna sau satul Saravale, de langa Sannicolau Mare.

Cred ca asta cam e cu Wandererul meu, las o arhiva de poze sa vedeti cum arata.

Pret: 1.000lei (accept diverse variante)

telefon:
0721.931.432
0766.68.88.21

Anuntul are valabilitate o saptamana!


poze:

https://img846.imageshack.us/g/wander...reta11939.jpg/
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 26-05-12, 14:12   #2
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: VAND moped Wanderer 98cmc 1929

acontata
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 07-10-12, 19:29   #3
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: VAND moped Wanderer 98cmc 1929

si dupa o rapida remembrare pt a fi trimisa la curier cat mai "in one piese",
iata cum se prezinta babeta pe ultimul ei drum spre Brasov :hi: :hi:

P.S. se pare pana la urma ca este ceva mai rar, o Victoria an 1939





Victoria_

florin_cars is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -