Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Cluburi > Cluburi > Midnight Racers

Reply
 
Thread Tools
Old 14-02-06, 22:15   #61
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default

Ai dreptate hasky..sa stii ca acum mai bine de un an am avut si eu ideea asta si o discutasem cu un tip din state...si am facut si eu un studiu si am ajuns la sume de mari de bani(1mil juma ).Prb nu era de bani. Prb mare era ca nu se amortiza investitia nici in 15 ani...ptr ca inca exista mentalitatea ...bag de 200 de mii benzina si ma dau unde vreau eu...si ce faci...stai cu 10 15 masini care se dau frecvent....nu merge asa..pur si simplu nu merge
D_M_X is offline   Reply With Quote
Old 15-02-06, 09:25   #62
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: 2 o pista de karting are 45 cm de foietaj 10 cm de balas

Quote:
Originally Posted by \"hasky\"
o pista de karting are 45 cm foietaj si trans carpet 10 cm de balast si indiguire pt scurgere sa nu rina apa , o pista de f1 dupa ultimile mele inf in afara de zona in care este amplasata are in jur de 3m basament foietaj etc iar o pista normala de campionat de auto are in jur de 2 m pt toate aspecteledeci costurile se ridica imens, in leg cu team building si sponsorizari este f adevarat dar 1 este sa le inchiriezi un kart de 3000e si alta o masina omologata care costa minim cu toate masurile de sig peste 8000 si costuri de intretinere imense publicitatek, dealari de masini pot plati sume frumoase 5000e etc diveriti sponsori dar lucrul asta nu l potigaranta, uita te cati bani sunt in wtm si e cea mai buna si veche si de interes competitie de gen de la noi si atunci iti dai seama ca e clar ca nu merita, cand va fii vremea sa vb ca un club sau o echipa detine 5 masini care le finanteaza ei nu conteaza cum masini care sa fie competitive si pe langa asta mai exita 10 teamuri sa faca acelasi lucru da se poate vb ca e nevoie de asa ceva, dar pana atunci nu avem ce discuta ex clar ono sebi andrei si inca vreo 10-15 au masini competitive bun mai departe no offence 6 eleroane 3 jante cam atata nu poate fi vb de competitie si clasament este exemplul de la hochei 2 patinoare si 5 echipe vrei performanta implicit banii cam greut rebuie sa fim realisti nu utopici mai bine sa r gandi pe moment la niste locati prestabilite in toata tara ce se vor inchiria si creearea unui campionat asa vor incepe sa se stranga banii si sa se creeze interes apoi mai vb astea ar fi etapele . crezi ca alti oameni nu sa u gandit la astea crede ma ca da iar eu sunt unul dintre ei si am vb chiar cu oamenii care detin piste de kart si dupa ce mi sa u dat argumentele pro si contra si am facut un studiu de fezabilitate m am lasat pagubas, nu vreti sa intelegeti ca oamenii din romania sunt anti sport nu vor decat manele femeii hotie nu munca asta i tara asti as oamenii prfera sa se infiga intr un autobuz ca sunt cursanti decat sa aloce timp si bani pt pilotaj si masini intr un cadru organizat. in timp se va face cu siguranta dar sa iesim in lume cu ceva deocamdata nu avem nimik macar sa se mai faca 7 piste de karting si asa se va face performanta si apoi mai vedem faci o pista pt cine pt 15 masini si restul ras ce naiba, uita te in occident nu exista pista libera in weeckend de ce >>??
Hai ca o dam de gard cu atatea detalii ... foietaje de zici ca ne apucam de cofetarie .... Cand ne dadeam prin Chitila , pe Vitan , la Mobexpert oare cate foietaje erau ? Ce naibha .... 6 MIL $ !!!! Nu avem LOGISTICA ? Hai mai tati ... te stiam om serios .... Ai intrebat la o firma de constructii cat costa 1m patrat de asfalt ? Trebuie in mare doar o fundatie bine facuta. Covor asfaltic si gata. Nu ne dam cu tirurile. Ne dam cu masini de maxim 1.8 Tone .... Omologari ? Pt ce ? E proprietate privata si am dreptul sa organizez competitii ..... evenimente. Ce treaba am eu cu normele FIAA ? Fac vreun campionat si ei tin clasamentul ?
__________________

RENAULT Clio RS 197

SMART ROADSTER

AUDI A3 SPORTBACK
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 15-02-06, 11:22   #63
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default

Pai daca se dau baietii cu masini fara rollcage si fara rezervoare de curse, si moare unul din ei din vina altuia, propietarul pistei poate fi dat in judecata ca a permis asta.
La un track-day, se merge contracronometru, nu ca sa-l depasesti pe altul (aici mai merg masini de strada, dar macar o casca tot e buna). Daca se pleaca cu start grupat, de pe grila, e nevoie de masini cu masuri de siguranta.
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-06, 12:01   #64
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"einstein1984\"
Pai daca se dau baietii cu masini fara rollcage si fara rezervoare de curse, si moare unul din ei din vina altuia, propietarul pistei poate fi dat in judecata ca a permis asta.
La un track-day, se merge contracronometru, nu ca sa-l depasesti pe altul (aici mai merg masini de strada, dar macar o casca tot e buna). Daca se pleaca cu start grupat, de pe grila, e nevoie de masini cu masuri de siguranta.
Tu cred ca nu te-ai prins ca e vorba de un \"circuit\" unde sa se desfasoare curse de viteza cu start in paralel - 2 masini .
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 15-02-06, 21:24   #65
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default

Numai 2? Insemana ca propietarii celor 2 masini au foarte multi bani de tin circuitul pentru ei. Sau tu prin \"curse\" te referi la liniute?
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-06, 23:19   #66
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"einstein1984\"
Numai 2? Insemana ca propietarii celor 2 masini au foarte multi bani de tin circuitul pentru ei. Sau tu prin \"curse\" te referi la liniute?
Tu chiar nu pricepi sau te prefaci ? 90 % din discutiile despre curse de pe acest forum se refera la LINIUTZE . Pentru viteza traseu montan (hill climbing) sau formula gt sau orice alt tip de motorsport incearca pe alt forum . Nu stiu cati din cei care pregatesc masinile pt linitze din banii de salariu sau propria afacere ar risca o dauna totala NEACOPERITA de asigurare pt o etapa de formula gt. Sau te astepti sa sara sponsorii cu banii ?
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 16-02-06, 11:22   #67
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default

Da , dar un drag strip nu se va chema niciodata \" CIRCUIT\" !!!!!! si asta e cuvant folosit si de tine. Asta era neintelegerea.
Dar un drag-strip se poate construi cu mult mai putini bani bani decat un circuit.
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-07, 22:15   #68
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 586
Default Re: Circuit in Romania pe banii nostri

Bai, ce naiba? "foietaj"? Fundatia unui drum se numeste TERASAMENT.
De unde ai scos faza cu circuitele de formula 1 au un terasament de 3m?
Eu cred ca ai scornit-o tu...
Cu 2 mil de E poti sa faci un circuit de Karting, nimic mai mult.
moise is offline   Reply With Quote
Old 22-02-07, 22:25   #69
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 586
Default Re: Circuit in Romania pe banii nostri

Ca pret informativ un Km de autostrada costa 7.5 mil euro....ma rog o autostrada are cel putin 4 benzi plus inca 2 benzi de urgenta => 1km circuit de 7m latime(2 benzi circulatie, ceea ce mi se pare putin) ar costa, teoretic, minim 2.5mil euro.
moise is offline   Reply With Quote
Old 01-06-08, 14:07   #70
schumi8106

Stage 1
 
schumi8106's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 15
Default Re: Circuit in Romania pe banii nostri

deci ideea e super , dupa parerea mea daca am pune fiecare macar 2-300e am reusi sa facem un circuit (nu drept de drag) probabil la inceput mic dar dupa ce ne vom recupera banii din incasari l-am putea prelungi (o zi pe circuit sa fie ceva de genu 20-30e).am putea face ca pt toti cei care pun bani sa aiba gratis si eu zic ca ar sari toti de pe forum.cat despre accidente asigurarea normal ca no sa acopere iar inainte de a intra pe circuit semnezi un contract ca intrii pe propria raspundere,deci in cel mai rau caz intr-un accident sa nu intre nici unul din ce 95649 de proprietari ai circuitului )
schumi8106 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-08, 12:23   #71
faty

Stage 4
 
faty's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 191
Default Re: Circuit in Romania pe banii nostri

Urmaresc de la inceput acest topic.. evident ca si toata lumea cu speranta ca se va loga si becali si ne va sponsoriza. Din pacate acest vis este ireal si e imposibil de realizat la modul in care a fost gandit. Daca ce spune @moise este adevarat, si nu vad de ce nu ar fi, atunci pentru un circuit mediocru care ar insemna 2km, ar fi necesari minim 5mil euro.. bani care prin absurd daca ar fi stransi de la "actionarii" de pe forum si imprejurimi cu cate minim 200 euro fiecare dupa cum sugereaza @schumi8106, ar fi necesari 20.000 oameni, asta presupunand ca exista lume care va da peste minim. Poti sa cauti mult si bine sa mobilizezi atata amar de lume.. daca aduni 1000 ar trebui sa fi in al noulea cer.. deci e o situatie imposibila.
Singurii care au posibilitatea sa faca asa ceva nu vor face momentan pentru ca nu este o "mina" de bani din pacate, constructia este foarte scumpa, intretinerea si mai scumpa, si banii scosi din "afacere" tind spre o valoare negativa. E nevoie de un grup de pasionati auto cu multi bani si influenta, care ar putea aduce pe circuitul respectiv macar o data la cateva luni o desfasurare a unui mare premiu european/mondial de fia gt/f3.. etc
__________________
The only thing that comes to a sleeping man is dreams (Tupac)
faty is offline   Reply With Quote
Old 21-10-08, 14:15   #72
bbm

Stage 5
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 443
Member of:
[Observator 4tuning]
Default Re: Circuit in Romania pe banii nostri

Quote:
Originally Posted by faty View Post
Daca ce spune @moise este adevarat, si nu vad de ce nu ar fi, atunci pentru un circuit mediocru care ar insemna 2km, ar fi necesari minim 5mil euro..

care ar putea aduce pe circuitul respectiv macar o data la cateva luni o desfasurare a unui mare premiu european/mondial de fia gt/f3.. etc
din pacate FIA nu vine la competitii organizate pe "circuite mediocre" fie ele si de 2 km, FIA cere sa se respecte un anume standart care costa mult peste 5 mil euro PUNCT.

apropos de pista, mai stie cineva ceva de acel referendum de la snagov pt circuit, se mai face ceva sau a murit in fasa?
__________________
I keep trying but I can never drive faster than my guardian angel can fly !!

http://www.racingcode.com/products.htm
bbm is offline   Reply With Quote
Old 21-10-08, 15:11   #73
Alexik

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 457
Default Re: Circuit in Romania pe banii nostri

Quote:
Originally Posted by bbm View Post
din pacate FIA nu vine la competitii organizate pe "circuite mediocre" fie ele si de 2 km, FIA cere sa se respecte un anume standart care costa mult peste 5 mil euro PUNCT.

apropos de pista, mai stie cineva ceva de acel referendum de la snagov pt circuit, se mai face ceva sau a murit in fasa?
din cate stiu eu s-a vandut de mult pamantul ala era totul o mare vrajeala, facuta pentru bani de fapt
Alexik is offline   Reply With Quote
Old 15-05-11, 14:42   #74
Royalu

Stock
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 7
Default Re: Circuit in Romania pe banii nostri

O idee buna. As fi interesat sa particip la concretizarea ei.
Am inteles ca investitia initiala ar fi de 2 mil euro...dar intretinerea? Angajatii ? (banuiesc ca nu se ofera nici un voluntar de pe forum sa stea la intrare la impartit bilete asa din pura pasiune,fara remuneratie...)
Trebuiesc f multe luate in calcul,insa repet, as fi interesat sa investesc.
&first time,ne trebuie "planul de bataie" ...daca cineva s-a ocupat mai in detaliu de asta,va rog trimite-mi pe mail...sau msg privat p forum.
Afacerea s-ar putea dovedi a fi una prospera daca ne ocupam de dezvoltare,marketing asa cum trebuie,aducem idei,atragem investitori mari ... (vointa este,pasiunea contribuie cel mai mult... deci se poate)
S-a ocupat pana acum cineva de un plan de afacere mai in detaliu?
Salutare,
&spor la treaba! Doamne ajuta!
Royalu is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 22:00   #75
xXSegaXx

Stage 3
 
xXSegaXx's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 108
Default Re: Circuit in Romania pe banii nostri

Stiu ca e cam tarziu, dar as avea o idee: pista de la Tulcea+fonduri europene= pista de drag profi.

Acum nu stiu cat de ok ar fi ideea
__________________
LOW IS A LIFESTYLE!
xXSegaXx is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -