Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Cluburi > Cluburi > Midnight Racers

Reply
 
Thread Tools
Old 06-11-05, 19:54   #46
aviator

Stage 5
 
aviator's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 459
Default

S-a mai incercat dar nu a fost sa fie.
Poate de data asta!
aviator is offline   Reply With Quote
Old 08-11-05, 15:25   #47
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 08-11-05, 15:27   #48
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 08-11-05, 16:59   #49
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default

Zambesti cu subanteles ?
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 08-11-05, 17:17   #50
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Lucian\"
Zambesti cu subanteles ?
DESIGUR!
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 08-11-05, 17:32   #51
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default

Probabil... ca aceasta idee se va stinge cum s-a stins si prima oara
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 08-11-05, 17:57   #52
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Quote:
Originally Posted by \"Lucian\"
Zambesti cu subanteles ?
DESIGUR!
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 08-11-05, 17:58   #53
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"B|shOp-VR6\"
Probabil... ca aceasta idee se va stinge cum s-a stins si prima oara
Putem sa speram dar puteam sa si FACEM CEVA sa nu fie asa .
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 12-11-05, 12:50   #54
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Circuit in Romania pe banii nostri

Quote:
Originally Posted by \"ono\"
Trimis: Mie 11 02, 2005 4:25 am

--------------------------------------------------------------------------------

ar cam fi timpul sa facem ceva pt circuitul asta la care visam toti.

Daca am face o societate pe actiuni si sa strangem bani de la orice pasionat auto-moto, cateva firme care ar fi interesate sa dea ceva mai mult, nu credeti ca am face ceva?
Din calculele mele pentru o pista de 2,5km sunt nevoie de 2 miloane euro pentru constructie , iar terenul poate fi intr-o zona mai ieftina, sau provenita de la stat.
voi ati da ceva pentru construirea unei piste?

Actiunile se vor pastra si vor aduce profit, iar fiecare actionar va avea dreptul sa se dea pe circuit in limita programului.

cam care ar fi suma pe care ati fi dispusi sa o dati fiecare?

P.S.Acest topic este copiat de pe http://www.sbz.ro/modules.php?name=F...wtopic&p=97771
Unde e entuziasmul de inceput?
Initiezi sau nu ceva pe tema asta?
Daca se face ceva ot pune si eu umarul.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 12-12-05, 00:42   #55
SpyDer_ThE

Stage 3
 
SpyDer_ThE's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 157
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Dupa opinia mea cu ajutorul autoritatiilor nu se vor putea face prea multe , oricum si prin alte tari dragstrip-urile sunt private deci singura solutie o vad in consturirea efectiva a unei piste undeva in afara bucurestiului ... spre exempul la km 35-40 pe a1 inca mai este teren de vanzare la un pret destul de mic . De asemenea sunt ferm convins de rentabilitatea unui astfel de proiect la care as fi dispus sa particip financiar in cadrul unui parteneriat cu o suma nu tocmai mica ... Astept sugestii si opinii ..
__________________
Bmw E60 525D Amethyst Gray Metallic
SpyDer_ThE is offline   Reply With Quote
Old 14-02-06, 13:39   #56
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default

A murit subiectul?
Poate nu stiati dar in romania exista mai multe circuite, e drept de karting. De ce nu vorbiti cu cei care au construit circuitele astea (Amckart in Bucuresti, Selenia in Bacau, mai e unul prin Arad), sa-i convingeti ca ar avea clienti si pentru o pista auto. Oamenii au deja experianta constructiei si intretinerii unei astfel de piste, ar fi asociati de valoare intr-o asemnea intreprindere.
Pista de karting Amckart a costat 1.2 milioane de euro, dar e in Tunari. O pista de drag ar avea nevoie de cam aceiasi suprafata de pamant, dar mult mai putin covor asfaltic, plus ca se poate cauta pamant mai ieftin.
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-06, 15:18   #57
hasky

Stage 5
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 473
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default k

mai omulr vb tu cu cei care au facut aceste piste de karting si vezi ce zic , eu unul pot sa ti spun ca pt 1 din circuitele de mai sus cunosc problema f bine, si sa ti spun direct care este problema nu este fezabil nu aduce profit nu i pregatita piatza pt asa ceva etc credema iar un proiect dede asa anvergura pertotal se ridica la peste 6000000 e crede ma pe cuvant, asta nu vb daca exista investitori interesati o idee de etapa pt un campionat auto fie dtm, gt etc in primul rand romania nu are logistica pt asa ceva iar ca sa sperii la da si mie 5e ajungi la lozinca 1leu pt ateneu, ono are ganduri bune dar astfel de proiecte se discuta la nivel ministerial , potential investitori si alti oamenii direct interesati treaba cu contul 5,7 100e nu merge sebastian stie bine treaba asta, eu stiu ce inseamna sa faci o pista pt competitie, mai este vb de omologari aprobari etc aste se adauga la costuri asta chiar nu i o joaca de copii cu tot respectul mult de munca f mult dasr succes.
__________________
[SIGPIC][SIGPIC]
hasky is offline   Reply With Quote
Old 14-02-06, 15:29   #58
hasky

Stage 5
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 473
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default o

chiar nu stiu de unde sti ca a costa 1,2 pista , korekt doar pista dar mai trbuie cate ceva pe langa iar o pista de kart are un altfel de fundatie si foietaj decat 1 pt masini asadar la 1.2 inmultesti cu minim 4 si iti da valoarea doar a pistei ca sa poata fii omologata, trbuie respectate cateva probleme legate de calitate siguranta etc la nuari sau investit pest 3 la o pista cum se vrea asta sunt convins ca sare de 6,7 ppista de karturi are anumite avantaje pe care un circuit nu le are si viceversa costurile de intretiner mai mici etc dar ma rog asta ar fi realitatea ce se vrea este frumos numai sa fie si posibil. cel mai bine merge treaba cu propunerea catre guvern si minister un privat nui o sa faca asa ceva in romania decat peste vreo 20 de ani poate, uita te cata saracie e si vrei pista pt 2000 de insi daca cat sa ti aduca cei 2000 hai 10000 de oameni fii smart fa o socoteala de amortizare la 10000 de oameni 10e pe zi 4 zile pe luna etc si o sa ti dea amortizare la 600000 de in vreo 30 de ani asta fiind idealul cu 10000 de oameni pe luna care este imposibil , iar la un event mai mult de 400 de masini nu strangi sebi e in masura sa vb despre lucrul asta il stie f bine si cat de greu e sa faci asa ceva, ps la karturi se inchiriaza scoala de pilotaj etc la un circuit ce inchiriezi 10 daci tunate si cu 4 eleroane>???
hasky is offline   Reply With Quote
Old 14-02-06, 17:24   #59
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default

Partea naspa e ca .........ai dreptate! Dar publicitatea poate fi o sursa de venit (Amckart o foloseste), daca ai avea niste masini de inchiriat (cateva golfuri 2 GTI sau ceva de genul asta) poti face scoala de pilotaj (asta merge si cu masina clientului), poti face un team-building pe cinste (cu gratar, cu cupe). La un campionat organizat nu stiu cat scoate pista.
Motociclistii cred ca ar vrea si ei o parte din felia asta (se chinuie cu un motor de 1000 cmc pe pista de karting). Venituri ar fi, dar fara 2 mil pentru inceput nu poti face nimic.
Pista de karting e o placa de beton cu max 1 cm de asfalt deasupra. O pista auto chiar are nevoie de fundatii solide. Noi nu avem vreun aeroport militar de care nu mai au nevoie (punem de un silverstone) !
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-06, 19:27   #60
hasky

Stage 5
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 473
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default 2 o pista de karting are 45 cm de foietaj 10 cm de balast

o pista de karting are 45 cm foietaj si trans carpet 10 cm de balast si indiguire pt scurgere sa nu rina apa , o pista de f1 dupa ultimile mele inf in afara de zona in care este amplasata are in jur de 3m basament foietaj etc iar o pista normala de campionat de auto are in jur de 2 m pt toate aspecteledeci costurile se ridica imens, in leg cu team building si sponsorizari este f adevarat dar 1 este sa le inchiriezi un kart de 3000e si alta o masina omologata care costa minim cu toate masurile de sig peste 8000 si costuri de intretinere imense publicitatek, dealari de masini pot plati sume frumoase 5000e etc diveriti sponsori dar lucrul asta nu l potigaranta, uita te cati bani sunt in wtm si e cea mai buna si veche si de interes competitie de gen de la noi si atunci iti dai seama ca e clar ca nu merita, cand va fii vremea sa vb ca un club sau o echipa detine 5 masini care le finanteaza ei nu conteaza cum masini care sa fie competitive si pe langa asta mai exita 10 teamuri sa faca acelasi lucru da se poate vb ca e nevoie de asa ceva, dar pana atunci nu avem ce discuta ex clar ono sebi andrei si inca vreo 10-15 au masini competitive bun mai departe no offence 6 eleroane 3 jante cam atata nu poate fi vb de competitie si clasament este exemplul de la hochei 2 patinoare si 5 echipe vrei performanta implicit banii cam greut rebuie sa fim realisti nu utopici mai bine sa r gandi pe moment la niste locati prestabilite in toata tara ce se vor inchiria si creearea unui campionat asa vor incepe sa se stranga banii si sa se creeze interes apoi mai vb astea ar fi etapele . crezi ca alti oameni nu sa u gandit la astea crede ma ca da iar eu sunt unul dintre ei si am vb chiar cu oamenii care detin piste de kart si dupa ce mi sa u dat argumentele pro si contra si am facut un studiu de fezabilitate m am lasat pagubas, nu vreti sa intelegeti ca oamenii din romania sunt anti sport nu vor decat manele femeii hotie nu munca asta i tara asti as oamenii prfera sa se infiga intr un autobuz ca sunt cursanti decat sa aloce timp si bani pt pilotaj si masini intr un cadru organizat. in timp se va face cu siguranta dar sa iesim in lume cu ceva deocamdata nu avem nimik macar sa se mai faca 7 piste de karting si asa se va face performanta si apoi mai vedem faci o pista pt cine pt 15 masini si restul ras ce naiba, uita te in occident nu exista pista libera in weeckend de ce >>??
hasky is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -