Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 29-04-14, 14:53   #1396
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
Cred ca despici firu' in mai mult de patru , "friend".
Si nu ma lua cu ortografia limbii romane ca daca ma pun pe cautat posturile tale o cam dai in bara cu limba asta.

Vezi ca eu n-am sarit la gatu' tau , pur si simplu am postat o chestie , ca te-ai basicat tu repede cand ai auzit cuvantul "japoneze" aia e problema ta.
Nu e problema si da sar de cur in sus cand vad acuzatii NEARGUMENTATE de nefiabilitate a japonezelor.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 29-04-14, 22:14   #1397
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Nu e problema si da sar de cur in sus cand vad acuzatii NEARGUMENTATE de nefiabilitate a japonezelor.
Si macar daca era ceva interesant spus de el....
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 30-04-14, 11:56   #1398
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Recunosc ca e off topic si n-are treaba cu fiabilitatea (desi am mai explicat tenta de gluma in care am postat aia , dar deh , asa trebuie sa explice omu de 100 de ori).

Pe partea cealalta daca tie ti se pare neinteresant faptu' ca o persoana , care avea la activ o teapa de genu' cu total auto , a reusit fara nici o problema sa o dea si pe a doua in acelasi stil...nici nu ma mai mir de ce am ajuns in halu' asta ca natie.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 30-04-14, 22:31   #1399
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Post ma bag si eu in versusul asta....

Faptul că suntem romāni se vede... de la o poştă!

Īn cazul meu, lucrānd la un service corean (NU dau nume/nu mai lucrez acum) pot să spun că noi cel puţin, AM schimbat pe garanţie INCLUSIV abreiajul! Zic şi celelalte lucruri: chedere, bucşe, telescoape, contacte, capete de bară mai stiu eu ce.

Pot să spun că alte reprezentanţe ale aceluiaşi concern poate că nu au făcut acelaşi lucru, asta din cauza OAMENILOR.. adică nouă... a rromīnilor.
Ştiu că este la fel peste tot. aducem maşini stricate, le reparăm şi apoi le dăm cu 100 k km la bord... maşină de 15 ani... FRATE ăia fac minim 20 k km pe an, au bani să se plimbe! Apoi la noi pică.

O maşină e fiabilă şi bună atāta timp cāt roata se īnvārte... iar la noi... cam stă!

Sunt de parere că tehnologia veche era mai fiabilă decāt cea actuală.
__________________
live high, have fun.. and don't do anything stupid!
Instalatii GPL TOMASETTO fara butelie! 0764781647

Last edited by demin2609; 30-04-14 at 22:34.
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-14, 15:28   #1400
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
Recunosc ca e off topic si n-are treaba cu fiabilitatea (desi am mai explicat tenta de gluma in care am postat aia , dar deh , asa trebuie sa explice omu de 100 de ori).

Pe partea cealalta daca tie ti se pare neinteresant faptu' ca o persoana , care avea la activ o teapa de genu' cu total auto , a reusit fara nici o problema sa o dea si pe a doua in acelasi stil...nici nu ma mai mir de ce am ajuns in halu' asta ca natie.
Nu am absolut nimic impotriva postarii tale, dimpotriva, cazurile de gen trebuiesc cat mai mult mediatizate, dar cel mai bine (si chiar mi se pare o idee foarte buna) este sa deschizi un topic separat, un versus legat de serviciile si seriozitatea in vanzari si service ale reprezentantelor si dealerilor, ar fi chiar foarte interesant si constructiv.

L-as fi deschis eu, insa cum tu ai venit cu primul cu acest subiect (foarte bun) in discutie mi se pare normal sa ai tu "onoarea" deschiderii topicului.

O zi buna!
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 06-05-14, 08:34   #1401
YouLost20

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 153
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Cele mai multe masini trase pe marginea drumului cu capota ridicata vazute de mine, surprinzator nu au fost Dacii ...ci masini germane ! Aseara pe Buc-Ploiesti am vazut inca 2 exemple de genul asta un BMW Seria 7, si un A4 =))

Cine a votat in acest poll : masini germane, trebuie sa fie un fan boy obosit, pentru ca nu exista termen de comparatie intre masinile japoneze si cele germane cand vine vorba de fiabilitate ( poate nemtii faceau masinii foarte solide si bune in trecut, dar fiabilitatea celor moderne a cazut de la etajul 10, direct la subsol =)))
YouLost20 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-14, 01:43   #1402
Skyll3x

Stage 4
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 298
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Si tu crezi ca daca ramai cu Subaru, Toyota, Nissan s.am.d in drum, te pui cu cheia de 10, sarma si patentu sa repari ?
Acuma trebuie sa vina unu' sa spuna ca "astia" care au votat cu japonezele au scula mica-n pantaloni ! Nu ?

Ti s-a strica nemtoaica/asiatica? Ghinion! Asta nu inseamna ca X e mai bun decat Y doar pentru ca unu din categoria Y s-a stricat.
__________________
BMW 320i E36 Coupe
Skyll3x is offline   Reply With Quote
Old 10-05-14, 14:41   #1403
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by YouLost20 View Post
Aseara pe Buc-Ploiesti am vazut inca 2 exemple de genul asta un BMW Seria 7, si un A4
Cam cat la suta din BMW-urile si Audi-urile din RO crezi tu ca-s cumparate noi sau in stare foarte buna si intretinute corespunzator? O masina nu merge la infinit doar cu ulei, filtre si benzina.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 10-05-14, 15:01   #1404
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by YouLost20 View Post
Cele mai multe masini trase pe marginea drumului cu capota ridicata vazute de mine, surprinzator nu au fost Dacii ...ci masini germane ! Aseara pe Buc-Ploiesti am vazut inca 2 exemple de genul asta un BMW Seria 7, si un A4 =))

Cine a votat in acest poll : masini germane, trebuie sa fie un fan boy obosit, pentru ca nu exista termen de comparatie intre masinile japoneze si cele germane cand vine vorba de fiabilitate ( poate nemtii faceau masinii foarte solide si bune in trecut, dar fiabilitatea celor moderne a cazut de la etajul 10, direct la subsol =)))
mentalitate de roman...ghici ce...sunt de o luna si ceva in anglia,si in tot timpul asta am vazut doar 2 masini trase pe marginea drumului,ghici ce erau,2 subaru wrx...cred ca ar trebui sa faci si un raport masini vandute/masini trase pe dreapta....ceva imi spune ca nemtii au un mic dezavantaj aici....una e sa vinzi 100 de masini din care 10 sa se strice,si alta e sa vinzi 50 si sa se strice 6.... oricum fiabilitatea a scazut in ziua de azi la toate...
__________________


O masina te duce dintr-un loc in altul,o masina buna te duce dintr-una intr-alta
dany2good4u is offline   Reply With Quote
Old 10-05-14, 18:18   #1405
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by dany2good4u View Post
mentalitate de roman...ghici ce...sunt de o luna si ceva in anglia,si in tot timpul asta am vazut doar 2 masini trase pe marginea drumului,ghici ce erau,2 subaru wrx...cred ca ar trebui sa faci si un raport masini vandute/masini trase pe dreapta....ceva imi spune ca nemtii au un mic dezavantaj aici....una e sa vinzi 100 de masini din care 10 sa se strice,si alta e sa vinzi 50 si sa se strice 6.... oricum fiabilitatea a scazut in ziua de azi la toate...
Stim cu totii ce fel de oameni conduc subaru in UK. Numai boy raceri.
Rareori gasesti o masina care a avut mai putin de 6-7 proprietari in cativa ani. Asta spune multe cred eu.

Fiabilitatea este in favoarea japonezelor, si asta rezulta din studiile facute la nivel international, nu ce ati vazut voi pe dreapta trase.

Eu am o masina germana, e fiabila bato vina, insa acum nu o sa ma apuc sa spun ca masinile germane sunt mama lor ca nu sunt... eu sunt realist

Later edit :
Na proba de motor

Last edited by giubau_v8; 10-05-14 at 18:23.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 10-05-14, 18:37   #1406
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
Stim cu totii ce fel de oameni conduc subaru in UK. Numai boy raceri.
Rareori gasesti o masina care a avut mai putin de 6-7 proprietari in cativa ani. Asta spune multe cred eu.

Fiabilitatea este in favoarea japonezelor, si asta rezulta din studiile facute la nivel international, nu ce ati vazut voi pe dreapta trase.

Eu am o masina germana, e fiabila bato vina, insa acum nu o sa ma apuc sa spun ca masinile germane sunt mama lor ca nu sunt... eu sunt realist

Later edit :
Na proba de motor
nu mi se pareau a fi pustani...niciunul...sunt totusi de aceeasi parere cu tine in legatura cu fiabilitatea...
dany2good4u is offline   Reply With Quote
Old 11-05-14, 02:02   #1407
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Bineeee maaaaaa .. mi-am luat o Mazda 323 f, 74 de cai, motor de 1,3. Masina germana nu-mi mai trebuie in veci. Multi zic ca, la masinile japoneze sint scumpe piesele. Daa, sint putin mai scumpe, da nu se strica. Da la masinile nemtesti sint mai ieftine, si se strica mai des. Deci cum e mai bine ? Puteam sa-mi iau o japoneza cu motor mai puternic, da nu e nevoie, pt ca nu ma duc la curse si nu vreau sa ma intrec cu nimeni. Am incredere in masini si motociclete japoneze, pt ca nu se strica. Orice e japonez e bun. Binee, am vazut o masina marca Mitsubishi ( model mai nou ), cu motor de Volkswagen, am ramas uimit. Pai ce cauta in Mitsubishi, motorul de la Vw ? Asa si la Nisan Almera, motor de Renault 1,5 dci. Masinile astea noi sint corcite, ca si oamenii de altfel De ami iau o bicicleta, sa fie japoneza. De ami iau masina, sa fie japoneza. De ami iau motocicleta, sa fie japoneza. Am avut si masini germane, si masini japoneze, si am vazut diferenta. Eeeuuuu ramin la orice e japonez. Voi puteti sa va luati Peugeot-uri, Renault-uri, Golf-uri, Bmw-uri, etc, ca oricum is pline atelierele de ele.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 11-05-14, 02:30   #1408
Skyll3x

Stage 4
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 298
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Nu mai spune. De ce nu ti-ai luat un RX8 ? Motor de 1.3 si 200+ hp. Sa vezi ce fiabil e motorul Rotary cand ajunge pe mana ta.

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Multi zic ca, la masinile japoneze sint scumpe piesele. Daa, sint putin mai scumpe, da nu se strica.
Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Am incredere in masini si motociclete japoneze, pt ca nu se strica.
Stai putin ca nu inteleg... Ele nu se strica dar se fac piese?

P.S: Stiu ca motorul de pe RX8 e trecut ca 2.6.
Skyll3x is offline   Reply With Quote
Old 11-05-14, 16:43   #1409
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by Skyll3x View Post
Nu mai spune. De ce nu ti-ai luat un RX8 ? Motor de 1.3 si 200+ hp. Sa vezi ce fiabil e motorul Rotary cand ajunge pe mana ta.





Stai putin ca nu inteleg... Ele nu se strica dar se fac piese?

P.S: Stiu ca motorul de pe RX8 e trecut ca 2.6.
se zvonea odata ca ar fi o modalitate sa il treci ca 1.3
dany2good4u is offline   Reply With Quote
Old 12-05-14, 18:31   #1410
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by dany2good4u View Post
se zvonea odata ca ar fi o modalitate sa il treci ca 1.3
Da. il inamtriculezi in orice alta tara civilizata, si nu in Romania....
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -