Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 24-04-13, 19:48   #1141
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Daca schimbau si alea era echivalentu a unei masini noii )
roli is offline   Reply With Quote
Old 08-05-13, 01:04   #1142
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

După ce Toyota, Nissan, Honda şi Mazda au anunţat un defect pe airbag-urile produse între 2002 şi 2004 pe unele dintre modele lor, BMW anunţă că are airbag-uri comandate de la acelaşi furnizor. Rezultat: recall pentru Seria 3.

Problema pe care producătorul japonez de airbag-uri Takata a sesizat-o în cazul a 3.4 milioane de maşini produse de mărcile Toyota, Nissan, Honda şi Mazda se răsfrânge şi asupra altor mărci care au contractat subansamble produse de compania din Ţara Soarelui Răsare. Iar primul producător european care a anunţat un recall în acest caz este BMW, bavarezii fiind nevoiţi să aducă în service pentru verificări şi modificări la nivelul airbag-ului nu mai puţin de 220.000 de exemplare din gama Seria 3 E46 (foto) produse între decembrie 2001 şi martie 2003.
Conform celor de la BMW, circa 180.000 de maşini din totalul celor 220.000 vizate se află încă în circulaţie, iar proprietarii acestora vor fi chemaţi în service pentru ca piesa defectă - modulul de explozie - să fie schimbată gratuit. Takata anunţase luna trecută că problemele legate de airbag se referă doar la cel frontal al pasagerului din dreapta şi că, în cazul unui accident, airbag-ul s-ar putea umfla incorect.

"Nu ne-a fost raportat niciun incident pe maşinile noastre, însă confirmăm că este vorba de aceeaşi problemă pe care au anunţat-o luna trecută producătorii japonezi", a declarat Julian Arguelles, unul dintre purtătorii de cuvânt ai celor de la BMW.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 08-05-13, 08:57   #1143
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

O buna parte din acele E46 se afla la a 10a mana prin Romania si alte tari vecine. Cred ca putine din cele 180.000 o sa mai ajunga in service pentru campania asta.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 13-05-13, 15:14   #1144
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Recall de aproape 470.000 de SUV-uri Jeep pentru probleme la cutia de viteze

Pentru mai multe detalii vizitati-ne la: https://www.4tuning.ro/alte-stiri-aut...eze-18461.html
GTR is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 10:40   #1145
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Bineeeee maaaa Mi-am vindut Honda, si mi-am luat un Golf 3 din '96. Si vreau sa spun ca, si cu Nisanu si cu Honda - nu ma puteam intoarce pe o strada dintr-o singura miscare. Nu stiu de ce, poate asa-s japonezele facute. Cind asm intrebat, de ce cu Bmw-u ma pute-am intoarce, si cu Nisanu nu, mi-ati raspuns , - pt ca Bmw-u are tractiune pe spate, de aia. Daa Golfu are tractiune pe fata, si cu asta de ce ma pot intoarce ? Asta nu are tractiune pe spate ! Se pare ca germanele sint construite altfel. Cu japonezele pe care le-am avut, nu ma pute-am intoarce pe o strada dintr-o singura miscare, ci din 3 miscari. Asa caa, am trecut inapoi la masini germane. Nu-mi mai trebuie japoneze, poa sa fie cele mai fiabile masini.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 12:09   #1146
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Si eu am aceeasi masina,doar ca e din 1995,dar sa spui unele dintre aberatiile care le spui..esti troll sau asa esti tu construit? Tu crezi ca o masina din anii aia face trendu acum? Aia e tehnologie veche,desi masinile sunt bune si fiabile daca sunt intretinute sunt datate de mult.Un diesel nou e diferit...iar japonezele ..ai incercat si altceva decat alea....mai noi?
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 14:04   #1147
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

a revenit FRANZ.....bravo frate!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 15:34   #1148
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
a revenit FRANZ.....bravo frate!
A revenit acelasi franz si tot ca de obicei, e cu alta tigaie pe care ne-o da exemplu
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 15:36   #1149
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
A revenit acelasi franz si tot ca de obicei, e cu alta tigaie pe care ne-o da exemplu
hai ma frate nu fii rau,eu sunt bucuros,tu nu????
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 15:48   #1150
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
A revenit acelasi franz si tot ca de obicei, e cu alta tigaie pe care ne-o da exemplu
A revenit si acum are si turbodiesel, din '96
Sa vezi acum aventuri ce o sa urmeze.
Mi-am pregatit floricelele
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 16:36   #1151
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
hai ma frate nu fii rau,eu sunt bucuros,tu nu????
Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
A revenit si acum are si turbodiesel, din '96
Sa vezi acum aventuri ce o sa urmeze.
Mi-am pregatit floricelele
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 21:45   #1152
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post
Si eu am aceeasi masina,doar ca e din 1995,dar sa spui unele dintre aberatiile care le spui..esti troll sau asa esti tu construit? Tu crezi ca o masina din anii aia face trendu acum? Aia e tehnologie veche,desi masinile sunt bune si fiabile daca sunt intretinute sunt datate de mult.Un diesel nou e diferit...iar japonezele ..ai incercat si altceva decat alea....mai noi?
Vorbesc aberatii ? Nu crezi ce am scris ? Atunci pune mina pe o japoneza si vezi daca te poti intoarce pe o strada dintro singura miscare. Sa te lamuresti. Ca din mine vorbeste experienta. Din tine ce vorbeste ?
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 22:32   #1153
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Vorbesc aberatii ? Nu crezi ce am scris ? Atunci pune mina pe o japoneza si vezi daca te poti intoarce pe o strada dintro singura miscare. Sa te lamuresti. Ca din mine vorbeste experienta. Din tine ce vorbeste ?
Si tu nu ai facut intoarcerea din 3 miscari? ) Uite d-asta nu ne luam noi nus ce masini, ca au raza de bracaj prea mare ))
GTR is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 22:49   #1154
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Asta e un criteriu foarte important dupa care sa-ti alegi masina ... Dar daca totusi comparam masinile pe partea asta Honda are nevoie de mai multi metri pt. o intoarcere completa. Mult mai multi!
!41! is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 23:15   #1155
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by !41! View Post
Asta e un criteriu foarte important dupa care sa-ti alegi masina ... Dar daca totusi comparam masinile pe partea asta Honda are nevoie de mai multi metri pt. o intoarcere completa. Mult mai multi!
Stiu, dar nu stiu cand a fost asta un criteriu de departajare asa serios.
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -