Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 23-03-13, 00:03   #1081
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post
@alex.panciu ambalajul ca ambalaj,dar,uita-te atent ce scrie pe bujia propriuzisa: FRANCE
) .La fel cum am avut bujii incandescente BOSCH(nu bosh franz ) ) ,made in France.Tine de noroc probabil.
La moto am luat NGK Iridium IX made in Japan,codul lor de bare incepe cu 00(codul de tara SUA,fiind importate de acolo si manufacturate in Japonia..).Multe dintre bujii(mai ales cele foarte ieftine) sunt contrafacute.
@franz esti un fenomen,te tot ataci.....ce te-ai face fara mecanicii tai care te invata de "bine" )
In principiu asta am vrut sa arat esti cam singurul care a observat..... Nu trebuie sa imi explici cu asta ma ocup,vad fel de fel de piese contrafacute zilnic...mi-am comandat o piesa pentru mine care initial trebuia sa fie made in germany,avea o eticheta care asa si scria dar pe produs era made in taiwan...si cutia era sigilata...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 23-03-13, 02:46   #1082
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

eu mereu cand ridic cate o piesa ceva o desfac pe loc si ma uit la ea iar daca e o neregula cat de mica direct retur de la o piesa d'asta contrafacuta daca nu esti atent poti sa ajungi la multe probleme mult mai costisitoare, deci mare grija!
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 23-03-13, 02:51   #1083
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
eu mereu cand ridic cate o piesa ceva o desfac pe loc si ma uit la ea iar daca e o neregula cat de mica direct retur de la o piesa d'asta contrafacuta daca nu esti atent poti sa ajungi la multe probleme mult mai costisitoare, deci mare grija!
Pai stii care a fost manevra ca ei de fapt nu au gresit cu nimic,piesa era produsa in taiwan dar era cu TUV german asa se fac mai nou acum...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 23-03-13, 06:35   #1084
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
i-a si de la mine si te rog eu frumos du-te si lasa-ne si tu si mecanicii aia ai tai....cauta un forum de bucatarii si faceti-va cont acolo si tu si mecanicii aia ai tai cu experienta de 20 ani in cultivat cartofi....

vezi ca am si subliniat poate vezi mai bine.....
Bine zice Golf3diesel. Pe ambalaj scrie Made in Japan, da pe bujie ce scrie ? Fa o poza cu bujia unde scrie Made in ce ? Daca imi faci o poza cu bujia, atunci ma predau, si o sa recunosc ca sinteti geniali. Daca nu-mi areti bujia propriuzisa, ce scrie pe ea, atunci mecanicii mei is the best, si voi m-ati aburit cu zaharelu.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 23-03-13, 08:15   #1085
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

mecanicii tai poate "3.14 is the best"
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-13, 10:32   #1086
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
mecanicii tai poate "3.14 is the best"
Apoi sa sti ca is the best fata de voi.
Kia e corean ? Daa ? Sa fie chinezesc, ce conteaza. Cita garantie da ? 7 ani.
Toyota Yaris da 5 ani.
Cita garantie da Bmw-u, Vw-u ? 3 ani. Asta daa. Atita da si Loganu. De asta iara nu mai ziceti nimica. Cind e sa veniti cu dovada, va luati de mecanicii mei, va luati de scrisul meu, imi aratati ca pe cutie scrie Made in Japan, da pe bujie scrie Made in France, sasmd.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 23-03-13, 10:55   #1087
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Si la ce te ajuta garantia de 7 ani cand nu iti poti permite ceva mai scump de 1500 coco?
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 23-03-13, 11:26   #1088
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Pai stii care a fost manevra ca ei de fapt nu au gresit cu nimic,piesa era produsa in taiwan dar era cu TUV german asa se fac mai nou acum...
Ai impresia ca Taiwan e o tara de ***?

https://www.youtube.com/watch?v=1PB47prQhQY
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 23-03-13, 12:02   #1089
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Bine zice Golf3diesel. Pe ambalaj scrie Made in Japan, da pe bujie ce scrie ? Fa o poza cu bujia unde scrie Made in ce ? Daca imi faci o poza cu bujia, atunci ma predau, si o sa recunosc ca sinteti geniali. Daca nu-mi areti bujia propriuzisa, ce scrie pe ea, atunci mecanicii mei is the best, si voi m-ati aburit cu zaharelu.
Esti fantastic. Tu crezi ca pe ambalaj scrie ceva iar pe bujie altceva ? Se intampla asta doar daca sunt contrafacute.

Gama Iridium de la NGK / Denso sunt MADE IN JAPAN. Dupa cum ti-am spus, pe langa bujii ei fabrica ABSOLUT orice tine de motor, filtre, turbo, fise, bobine de inductie, senzori, orice. Mecanicii tai ar trebui impuscati.

Inceteaza cu aiurelile astea. Cei mai renumiti producatori de bujii sunt din Japonia si tu ne spui ca japonezii nu fac bujii. Tu nu iti dai seama cum suna ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	NGK iridium.jpg
Views:	111
Size:	82.3 KB
ID:	2726740  
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 23-03-13, 12:29   #1090
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Ai impresia ca Taiwan e o tara de ***?

https://www.youtube.com/watch?v=1PB47prQhQY
Ma refeream la piesele de caroserie facute in taiwan si cele originale facute in germania....care nu au nici o legatura,de exemplu o bara care nu cade perfect,un far nou care se abureste imediat cum l-ai pus,o capota care nu are colturile egale s.a.m.d.....si materialele din care sunt facute.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 23-03-13, 14:37   #1091
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Esti fantastic. Tu crezi ca pe ambalaj scrie ceva iar pe bujie altceva ? Se intampla asta doar daca sunt contrafacute.

Gama Iridium de la NGK / Denso sunt MADE IN JAPAN. Dupa cum ti-am spus, pe langa bujii ei fabrica ABSOLUT orice tine de motor, filtre, turbo, fise, bobine de inductie, senzori, orice. Mecanicii tai ar trebui impuscati.

Inceteaza cu aiurelile astea. Cei mai renumiti producatori de bujii sunt din Japonia si tu ne spui ca japonezii nu fac bujii. Tu nu iti dai seama cum suna ?
Bine zici, ar trebui impuscati mecanicii astia, amu ma duc in magazin sa ma cert cu fraierii astia. Si de exista o piesa pe care sa scrie Made in Japan, atunci cumpar inca odata 4 bujii, si le schimb iarasi. Sa-mi bag picioru.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 23-03-13, 16:16   #1092
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Esti fantastic. Tu crezi ca pe ambalaj scrie ceva iar pe bujie altceva ? Se intampla asta doar daca sunt contrafacute.

Gama Iridium de la NGK / Denso sunt MADE IN JAPAN. Dupa cum ti-am spus, pe langa bujii ei fabrica ABSOLUT orice tine de motor, filtre, turbo, fise, bobine de inductie, senzori, orice. Mecanicii tai ar trebui impuscati.

Inceteaza cu aiurelile astea. Cei mai renumiti producatori de bujii sunt din Japonia si tu ne spui ca japonezii nu fac bujii. Tu nu iti dai seama cum suna ?
Bai anaconda mai, esti genial mai, sa-mi bag picioru. Amu am fost in magazin, si le-am spus ca-mi trebuie bujii japoneze, si nu franceze. I-am zis sa-mi aduca orice bujie pe care sa scrie Made in Japan, ca vreau sa vad cu ochii mei. Ma intrebat ce masina, ce model ? I-am zis orice masina, orice model, numai sa-mi aduca. So dus vinzatoru in magazin, si mio adus NAGOYA NKG. Nu mia venit sa cred ochilor. Apoi i-am zis sa-mi aduca la Civicu model ej9 din 2000, motor D14Z2. A bagat ala in calculator, sa dus iarasi in magazie, si mio adus 4 bucati de bujii pt modelul de masina pe care-l am. Si ala era la fel, NAGOYA. Am scos bujia sa vad ce scrie pe el, si scrie JAPAN. Deci anaconda si cu alalalt, sinteti geniali. Pt asta o sa am o discutie cu mecanicii mei Luni. Cumpar bujiile astea Japoneze, care costa 7 euro bucata, nu 5 euro ca si alea franceze, si-l pun pe mecanic sa mi le schimbe iarasi. Sa-mi scoata alea franceze ce mi leo bagat, si sa le puie astea japoneze. Plus ca o sa le zic eu, sa nu mai abureasca lumea ca, nu sint piese japoneze. Data viitoare eu cumpar piesele. As scoate si filtru de ulei german, da amu e prea tirziu, ca am bagat ulei long life. Data viitoare. Deci ciocu mic la mine, ca iara am baut un energizant.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 23-03-13, 18:14   #1093
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
[...]
Mai bine pune poza originala, ca e numai buna de wallpaper! <3
eMH is offline   Reply With Quote
Old 23-03-13, 18:23   #1094
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

E la rezolutie mica, nu e buna de wallpaper...
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 23-03-13, 18:25   #1095
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Bai anaconda mai, esti genial mai, sa-mi bag picioru. Amu am fost in magazin, si le-am spus ca-mi trebuie bujii japoneze, si nu franceze. I-am zis sa-mi aduca orice bujie pe care sa scrie Made in Japan, ca vreau sa vad cu ochii mei. Ma intrebat ce masina, ce model ? I-am zis orice masina, orice model, numai sa-mi aduca. So dus vinzatoru in magazin, si mio adus NAGOYA NKG. Nu mia venit sa cred ochilor. Apoi i-am zis sa-mi aduca la Civicu model ej9 din 2000, motor D14Z2. A bagat ala in calculator, sa dus iarasi in magazie, si mio adus 4 bucati de bujii pt modelul de masina pe care-l am. Si ala era la fel, NAGOYA. Am scos bujia sa vad ce scrie pe el, si scrie JAPAN. Deci anaconda si cu alalalt, sinteti geniali. Pt asta o sa am o discutie cu mecanicii mei Luni. Cumpar bujiile astea Japoneze, care costa 7 euro bucata, nu 5 euro ca si alea franceze, si-l pun pe mecanic sa mi le schimbe iarasi. Sa-mi scoata alea franceze ce mi leo bagat, si sa le puie astea japoneze. Plus ca o sa le zic eu, sa nu mai abureasca lumea ca, nu sint piese japoneze. Data viitoare eu cumpar piesele. As scoate si filtru de ulei german, da amu e prea tirziu, ca am bagat ulei long life. Data viitoare. Deci ciocu mic la mine, ca iara am baut un energizant.
si nevasta ce a zis cand a aflat ca ai schimbat iar bujiile?
steffan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -