Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 13-12-12, 13:49   #826
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Eu cand am fost in Egipt in concediu am vazut numai camile cu firma de taxi pe ele, probabil am fost in alta zona
fasso is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 19:26   #827
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Eeee, sa umble cu Carina. Ma refeream , de ce nu umbla cu masini japoneze noi ? De ce au ales Mercedesu ? Firme de taxi, si cumpara Mercedesuri, in loc sa cumpere japoneze. Oare de ce ? Aia nu stiu ca cele mai fiabile masini sint japonezele ? Am fost in Egipt in concediu, si acolo n-am vazut Mercedesuri pe taxi. Ci Hyundai, Kia, si din astea.
daca ar avea aia japoneze nu s-ar mai urca nimeni in taxi. mercedes inseamna confort, stil, lux si nu in ultimul rand mult spatiu, japonezele inseamna ceva ieftin, inghesuit si practic, insa departe de ceva luxos, dar numai bune pentru pietele emergente.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 19:36   #828
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
daca ar avea aia japoneze nu s-ar mai urca nimeni in taxi. mercedes inseamna confort, stil, lux si nu in ultimul rand mult spatiu, japonezele inseamna ceva ieftin, inghesuit si practic, insa departe de ceva luxos, dar numai bune pentru pietele emergente.
Mercedes - Comfort, stil, lux, mult spatiu, etc.
Japoneze - ceva ieftin, inghesuit ...
Zici tu ceva. Parca, parca, ma bate gindu la un Mercedes. Dale in frant de japoneze. Nu de aia ii place si la nevastamea Mercedesu, cica e regina soselelor, asa zice ea. De fac un schimb cu un Mertan, nevastamea iara face crize si se imbolnaveste din cauza mea. Oare care-i mai buna si fiabila ? C clase ? Sau E clase ?
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 20:18   #829
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Mercedes - Comfort, stil, lux, mult spatiu, etc.
Japoneze - ceva ieftin, inghesuit ...
Zici tu ceva. Parca, parca, ma bate gindu la un Mercedes. Dale in frant de japoneze. Nu de aia ii place si la nevastamea Mercedesu, cica e regina soselelor, asa zice ea. De fac un schimb cu un Mertan, nevastamea iara face crize si se imbolnaveste din cauza mea. Oare care-i mai buna si fiabila ? C clase ? Sau E clase ?
alege una de aici :

http://www.mercedes-benz.ro/content/...ars.flash.html
ondin is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 22:07   #830
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
Mai spart. M-am uitat pe siteuri, si n-am gasit ceva sanatos si ieftin. Cu probleme : ruginita, lovita, fara verificare, multi kilometrii ( de la 300 de mii in sus ), etc. Dale in frant de Mertanuri, mi-o si pierit chefu de ele. Ramin eu la japoneza asta, macar asta-i perfecta, fara probleme.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 22:26   #831
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
daca ar avea aia japoneze nu s-ar mai urca nimeni in taxi. mercedes inseamna confort, stil, lux si nu in ultimul rand mult spatiu, japonezele inseamna ceva ieftin, inghesuit si practic, insa departe de ceva luxos, dar numai bune pentru pietele emergente.
Iar aberezi. Te-ai urcat in viata ta in vreun Lexus sau iar ai venit cu parerile alea "obiective" ale tale?
Japonezele insemna in primul rand ceva FIABIL, cat de cat ieftin iar cu inghesuitul esti razna total. Ai mers macar cu vre-un model de Carina "care a impanzit tarile arabe"? Cat legat de LUX, Lexus a fost mult timp numarul 1 si nici acum nu sta rau, asa ca iti recomand sa te pui pe invatat si sa nu mai debitezi cretinisme pe aici..

Ca sa nu intelegi gresit, S-ul este limuzina mea preferata, dar pe locul doi mult timp a fost LS-ul, iar acum a aparut noul LS, dar cu care probabil o sa ma plimb peste multa vreme. La aparitia lui in 1989 Lexus LS 400 se pisa pe S-klasul vremii respectiva, si la lux, si la optiuni, si la spatiu, si la confort si la fiabilitate.

E vorba aia: "Ce stie taranul, ce-i ala sofranul". VAG frate, VAG si VW- masina poporului, vorba lui Dan DIaconescu. ))
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)

Last edited by GTR; 13-12-12 at 22:38.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 22:46   #832
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Iar aberezi. Te-ai urcat in viata ta in vreun Lexus sau iar ai venit cu parerile alea "obiective" ale tale?
Japonezele insemna in primul rand ceva FIABIL, cat de cat ieftin iar cu inghesuitul esti razna total. Ai mers macar cu vre-un model de Carina "care a impanzit tarile arabe"? Cat legat de LUX, Lexus a fost mult timp numarul 1 si nici acum nu sta rau, asa ca iti recomand sa te pui pe invatat si sa nu mai debitezi cretinisme pe aici..

Ca sa nu intelegi gresit, S-ul este limuzina mea preferata, dar pe locul doi mult timp a fost LS-ul, iar acum a aparut noul LS, dar cu care probabil o sa ma plimb peste multa vreme. La aparitia lui in 1989 Lexus LS 400 se pisa pe S-klasul vremii respectiva, si la lux, si la optiuni, si la spatiu, si la confort si la fiabilitate.

E vorba aia: "Ce stie taranul, ce-i ala sofranul". VAG frate, VAG si VW- masina poporului, vorba lui Dan DIaconescu. ))
VAG frate, VAG, ce stie taranul ce-i ala sofranul. )) )) ))
VW - masina poporului, vorba lui Dan Diaconescu. ) )
Baa, io nu mai pot de ris, am ris 5 minute incontinuu. ) Asa bine n-am ris de mult.
Baa Ioanee, tu n-ai respect nici pt Horea Mogulescu ? Nici pt Paunescu ? Vorba lu Parazitii.
) )
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 14-12-12, 09:05   #833
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Iar aberezi. Te-ai urcat in viata ta in vreun Lexus sau iar ai venit cu parerile alea "obiective" ale tale?
Japonezele insemna in primul rand ceva FIABIL, cat de cat ieftin iar cu inghesuitul esti razna total. Ai mers macar cu vre-un model de Carina "care a impanzit tarile arabe"? Cat legat de LUX, Lexus a fost mult timp numarul 1 si nici acum nu sta rau, asa ca iti recomand sa te pui pe invatat si sa nu mai debitezi cretinisme pe aici..

Ca sa nu intelegi gresit, S-ul este limuzina mea preferata, dar pe locul doi mult timp a fost LS-ul, iar acum a aparut noul LS, dar cu care probabil o sa ma plimb peste multa vreme. La aparitia lui in 1989 Lexus LS 400 se pisa pe S-klasul vremii respectiva, si la lux, si la optiuni, si la spatiu, si la confort si la fiabilitate.

E vorba aia: "Ce stie taranul, ce-i ala sofranul". VAG frate, VAG si VW- masina poporului, vorba lui Dan DIaconescu. ))

daca la tine si mercedes e tot vag si toate japonezele sunt lexus atunci poti sa te impusti linistit ca nu e nici o pierdere. lexus este o amarata de copie asiatica a mercedesului dar pentru taranii care au ajuns la oras mai tarziu si au prins si ei o japoneza alea sunt crema.

numai un fanatic poate sa compare marca mercedes cu lexus, dar se face in timp selectia naturala.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 14-12-12, 10:16   #834
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Vai ce citesc pe aici
Cred ca unii dintre voi sunt actionari la vreo fabrica de puneti atata pasiune.
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-12, 10:29   #835
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

https://www.youtube.com/watch?v=hH7q90Y6OMA

sa fugiti de masina asta, pt ca este cea mai inghesuita, ieftina si cu cel mai spartan interior posibil, ca si lexus de altfel
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 14-12-12, 12:55   #836
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
https://www.youtube.com/watch?v=hH7q90Y6OMA

sa fugiti de masina asta, pt ca este cea mai inghesuita, ieftina si cu cel mai spartan interior posibil, ca si lexus de altfel
asta e buna rau ca e "impanata", "are piele inclusiv pe usi", pana si plasticul din ea are aspect de lemn, spune-i lui franz sa ii sune pe aia cu taxiurile sa le schimbe rapid. e belea cu tot cu clima ei forrest gump.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 14-12-12, 14:44   #837
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

La taxiuri cred ca e mai mult vorba de cat cheltui per total, achizitie+intretinere.
Daca as face taxi in Ro, in loc de o masina noua de 30.000 (doar pentru taxi) as lua una de 10.000, indiferent cat de fiabila ar fi prima.
Daca va intrebati de ce, pentru ca la un calcul simplu, daca una de 10.000 ma tine fara probleme 3-4 ani , dupa care o dau cu 3-4000, rezulta ca am cheltuit sub 2500 pe an. Pentru ca acelasi calcul sa fie valabil la una de 30.000, ar trebui sa ma tina minimum 10 ani, timp in care sa nu bag nimic in ea pe langa consumabile, lucru probabil imposibil.
Dar o masina mai scumpa inseamna automat intretinere mai scumpa.
Dupa mine la taxi se vede mai mult "cel mai bun raport cheltuieli totale/timp" decat fiabilitatea propriuzisa.
De fapt, in mod normal, asa ar trebui privita si achizitia masinii personale, cand bugetul nu-ti permite luxul de a pierde cateva mii bune /an prin devalorizarea masinii.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-12, 22:14   #838
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Intrebare de 5 puncte - de ce nu are Ondin ban inca ? Doar ultimele 3 posturi daca ar fi citite, ar fi suficient pentru ban permanent pe cont + ip. Toate posturile lui si mult peste un nivel rezonabil de aberatii.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 15-12-12, 02:20   #839
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
asta e buna rau ca e "impanata", "are piele inclusiv pe usi", pana si plasticul din ea are aspect de lemn, spune-i lui franz sa ii sune pe aia cu taxiurile sa le schimbe rapid. e belea cu tot cu clima ei forrest gump.
si are sigla marcii cu un design fara inspiratie plus motor mare, deci impozit mare
steffan is offline   Reply With Quote
Old 15-12-12, 09:52   #840
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Intrebare de 5 puncte - de ce nu are Ondin ban inca ? Doar ultimele 3 posturi daca ar fi citite, ar fi suficient pentru ban permanent pe cont + ip. Toate posturile lui si mult peste un nivel rezonabil de aberatii.
mai rar atata atentie si amabilitate.cainele moare de drum lung..
ondin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -