Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 05-10-12, 17:30   #556
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Just for fun - cand in ~1972 Renault avea pe R12 1.6 160 CP, fara 2 axe cu came, fara variable vale crap, fara 16V, fara nimic, Honda lua premiul pentru masina de tuns iarba a anului.

Nu ma intelegeti gresit, imi plac japonezele, imi plac motoarele 1.6 de la Honda (alea vechi), 160CP sau chiar 186 (JDM), oricand mi-as cumpara o Honda, Mazda, Subaru dar nu mai fiti nici voi asa extremisti. Puneti problema de parca Honda a inventat apa calda sau ca japonezele tin de 3 ori mai mult ca alte marci de masini. Incercati sa fiti cat mai obiectivi, o sa vedeti ca discutia o sa fie mai productiva. Deja am ajuns la tehnologia nemtilor vs tehnologia japonezilor. WTF ?
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 05-10-12, 17:59   #557
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Just for fun - cand in ~1972 Renault avea pe R12 1.6 160 CP, fara 2 axe cu came, fara variable vale crap, fara 16V, fara nimic, Honda lua premiul pentru masina de tuns iarba a anului.

Nu ma intelegeti gresit, imi plac japonezele, imi plac motoarele 1.6 de la Honda (alea vechi), 160CP sau chiar 186 (JDM), oricand mi-as cumpara o Honda, Mazda, Subaru dar nu mai fiti nici voi asa extremisti. Puneti problema de parca Honda a inventat apa calda sau ca japonezele tin de 3 ori mai mult ca alte marci de masini. Incercati sa fiti cat mai obiectivi, o sa vedeti ca discutia o sa fie mai productiva. Deja am ajuns la tehnologia nemtilor vs tehnologia japonezilor. WTF ?
Gresesti, cel mai puternic R12 (dacia frantuzeasca) de serie a fost Renault 12 Gordini cu motor de 1565 cc si 123 CP.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 05-10-12, 18:00   #558
Toyboy

Stage 5
 
Toyboy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 368
Member of:
[Honda]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by Santon View Post
Cred ca undeva este si o lipsa de informare generala.

Pe foarte multa lume o aud... "aaa, ti-ai luat japoneza, piese scumpe, nu gasesti piese" etc...

Total gresit.Sunt doar preconceptii din anii '90.

Si ca tot am citit ceva despre performantele motoarelor Toyota si Honda as vrea sa pun doua intrebari.

Toyota: Ce marci de masini nemtesti au scos in anii 2000 din motor de 1.8 benzina aspirat 192 de cai si 8200 rpm pana in red-line?

Honda: Ce marci nemtesti au scos in anii 2000 din motor de 2.0 benzina aspirat 240 de cai si 9000 rpm pana in red-line?

Consider ca tehnologia japonezilor este peste cea a nemtilor. Si da, e drept ca un ultimii ani nu s-au mai facut motoare revolutionare (datorita normelor euro restrictive din europa) insa dovada tehnologiei superioare exista.

Stima domnilor.
+100
Honda S800, care in anii ´60 tragea de un amarat motor DOHC de 791cc 70 cp, chiulasa din aluminiu, 2 carburatoare duble, in loc de cuzineti pe lagare avea rulmenti, tacheti tip rola gen K20, redline 8500 si urca pana in 11500rpm fara probleme ... toate astea OEM

ce nivel aveau germanii la vremea aceea?
__________________
Toyboy is offline   Reply With Quote
Old 05-10-12, 18:03   #559
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Just for fun - cand in ~1972 Renault avea pe R12 1.6 160 CP, fara 2 axe cu came, fara variable vale crap, fara 16V, fara nimic, Honda lua premiul pentru masina de tuns iarba a anului.
Au fost Gordine si mai puternice de atat bagate la competitii dar de serie, cum a spus si @GTR, cel mai puternic a fost de 125cp.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-10-12, 18:35   #560
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Alea de 160CP au existat, e drept ca putine si nu stiu daca pot fi numite de serie dar practic dintr-o Dacie, era ceva.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 05-10-12, 21:43   #561
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

E tare tehnologia VTI de la japoneze. Fac japonezele masini, adica motoarele de la masini, le fac puternice si rezitente. Materialul din ce e facut, e rezistent. Umblii cu o japoneza 20 de ani, si tot n-o faci praf. La nemtesti, tin si alea, da nu rezista mult. O japoneza de 20 de ani mai are vlaga an ea. Dar o nemteasca nu prea, e cam obosita. A-mi aduc aminte cand au aparut la noi an SM prima data masini japoneze. Cand vedeam una sau doua japoneze, ne uitam la ea, ca la felul 5. Ca nemtesti avea aproape toata lumea. Problema e ca ne-am obisnuit cu masinile nemtesti, ca tot cu probleme, si ca nu functiona una alta la ele. Dar cand am vazut o japoneza pe vremea aia ( tot veche ), functiona totul pe ea, orice buton. Ne-am mirat toti, care ne uitam la ea. Pe vremea aia multi aveau Golfuri 1 si 2. Nu prea stiam noi de japoneze, ce si cum. La moda erau masinile nemtesti. De masini japoneze ne feream, pt ca nu se gaseau piese la ele. Si romanu ramanea cu idea asta si in ziua de azi. Din generatia mai veche, se stie ca japonezele erau mai fiabile decat alea nemtesti. Iar astea din generatia noua, cam amandoua sunt la fel de fiabile. Am luat un filtru de ulei la Nisan, si scria pe ea, made in Corea. Antrebarea e : Nu mai gasim piese pe care sa scrie made in Japan ? Opelu are motor ECO, pe care scrie tot made in Corea, Etc. Coreeni si Chinezii si-au bagat mainile peste tot, si din cauza asta, cam amandoua marcile sunt la fel.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 06-10-12, 00:04   #562
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

legale? ))))
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 06-10-12, 00:05   #563
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

nu unde sunt facute piesele conteaza ci bugetul alocat pt ele...

exemplu banal haine... poate sa ti-o facu cu 5 lei bucata sau cu 25 dar foloseste alt material, dar e facut de aceeasi fabrica...
__________________
roli is offline   Reply With Quote
Old 06-10-12, 10:12   #564
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Am luat un filtru de ulei la Nisan, si scria pe ea, made in Corea. Antrebarea e : Nu mai gasim piese pe care sa scrie made in Japan ? Opelu are motor ECO, pe care scrie tot made in Corea, Etc. Coreeni si Chinezii si-au bagat mainile peste tot, si din cauza asta, cam amandoua marcile sunt la fel.
de cand fac coreeni motoare pt opel? coreeni debea acum fac masini cat de cat bune, ei au imprumutat tehnologii, motoare de la opel.
japonezii cu coreeni nu se suporta, au o rivalitate de zeci de ani si asa o sa ramana, nu prea imi vine mie sa cred ca coreeni fac piese pt nissan, pt ca masini japoneze in coreea nu prea am vazut si invers(mai ales). vb pt ca am fost si in japonia si in coreea.

firmele care au fabrici in china o fac sub licenta, care respecta norme de o calitate foarte ridicata astfel incat nu conteaza ce scrie pe carton.
__________________
audi a4 265 cp= bagaboanta mea>face autostrada- vanduta

bmw 325=amanta mea
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 06-10-12, 18:13   #565
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Unde scrie ma Made in Korea pe motoarele Opel?
Da, au luat motoare de la asiatici, e vorbe de DTI-urile vechi (de ex. 1.7) dar le-au luat de la Isuzu, care-s japonezi.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 06-10-12, 19:36   #566
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by TURBOSS View Post
de cand fac coreeni motoare pt opel? coreeni debea acum fac masini cat de cat bune, ei au imprumutat tehnologii, motoare de la opel.
japonezii cu coreeni nu se suporta, au o rivalitate de zeci de ani si asa o sa ramana, nu prea imi vine mie sa cred ca coreeni fac piese pt nissan, pt ca masini japoneze in coreea nu prea am vazut si invers(mai ales). vb pt ca am fost si in japonia si in coreea.

firmele care au fabrici in china o fac sub licenta, care respecta norme de o calitate foarte ridicata astfel incat nu conteaza ce scrie pe carton.
Daca nu crezi ca pe filtru scrie made in corea, atunci dute antr-un magazin de piese, si roagal pe vanzator sa-ti arate un filtru de ulei la un Nisan Almera din 96-97, motor 2000 cm3, diesel. Si ai sa vezi ce scrie pe el. Eu am facut schimb de ulei si filtru, si made in Corea scrie pe filtru.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 06-10-12, 19:43   #567
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Unde scrie ma Made in Korea pe motoarele Opel?
Da, au luat motoare de la asiatici, e vorbe de DTI-urile vechi (de ex. 1.7) dar le-au luat de la Isuzu, care-s japonezi.
Daca nu crezi ca pe Opel , pe motor scrie made an Corea, atunci cauta pe cineva care are un Opel Meriva, motor 1600 cm3, benzina, din anu 2004 cred. Ca soramea are un Opel Meriva, si am ridicat capota sa vad ce motor are. Si surpriza, pe motor scria ECO, made an Corea. Daca nu crezi, macar verifica si ai sa vezi.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 07-10-12, 15:36   #568
Toyboy

Stage 5
 
Toyboy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 368
Member of:
[Honda]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Daca nu crezi ca pe Opel , pe motor scrie made an Corea, atunci cauta pe cineva care are un Opel Meriva, motor 1600 cm3, benzina, din anu 2004 cred. Ca soramea are un Opel Meriva, si am ridicat capota sa vad ce motor are. Si surpriza, pe motor scria ECO, made an Corea. Daca nu crezi, macar verifica si ai sa vezi.
unde exact scria made in Corea ...nu de alta dar pe un motor vin o gramada de piese pe care pot avea 100 de tari de provenienta.
Toyboy is offline   Reply With Quote
Old 07-10-12, 18:35   #569
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by Toyboy View Post
unde exact scria made in Corea ...nu de alta dar pe un motor vin o gramada de piese pe care pot avea 100 de tari de provenienta.
Pe blocu motor scrie, ca era vb de motorizare. La motor m-am referit, nu la caroserie. Ba greu esti de cap.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 07-10-12, 18:44   #570
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Pe blocu motor scrie, ca era vb de motorizare. La motor m-am referit, nu la caroserie. Ba greu esti de cap.
22VIN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -