Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 18-08-12, 10:51   #481
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Honda Civic, din 93-94 cu 4 cilindrii, VTI - motor 1600 cm cubi, 160 de cai. Asta a fost un exemplu. Intrebarea e : De ce nu au facut nemtii motoare asa mici cu asa multi cai putere ? Japonezii sint in stare sa faca, si nemtii nu ?
Un alt exemplu : Sora mea si-a cumparat un Opel Meriva din 2004 cred, motor 1600 cu cubi, benzina, automata. M-am uitat un pic la masina aia, si am observat ca pe motor scria ECO made in corea. Deci asa de tari is nemtii ca nu-s instare sa faca un motor mai economic. O i-au de la correni ? Si sa nu-mi ziceti : pt ca mina de lucru la ei e mai ieftina. Ca si noi romanii facem piese pt Bmw si alte marci, da pt aia nu scriem pe ele - made in Romania. Doar le asamblam.
Un alt exemplu . Am avut un Opel Vectra, benzina, motor 1600. I s-a dus electromotoru. Si cind l-am schimbat, surpriza. Pe electromotor scria - made in France.
Intrebarea mea e : Cine de la cine fura ?
De exemplu, ungurii au preluat Suzukii. Dar pe Suzukii nu scrie made in Hungari. Ci made in Japan sau made in Corea.
Pe o nemteasca - o sa vedeti piese, made in Corea sau made in Japan. Dar pe o japoneza n-o sa vedeti niciodata piese pe care sa scrie made in Germany, sau made in France. Deci inca japonezele sint in TOP.
Un alt exemplu : La o cunostinta de a mea, care are un Mercede C clase din 98, cu 160.000 de kilometrii, diesel. I s-a dus pompa de injectie. Kilometrii sint reali, nu vrajeala ca la romani. La o japoneza din '98 - diesel, inca n-am auzit sa i se duca pompa de injectie. Mai ales la 160 de mii de kilometrii. Al meu Nisan din 96-97 diesel cu aproape 180.000 de km, n-are nici pe dracu. Mi-au mai zis mecanicii ca - cu japoneze nu se prea vin in servisuri. Doar la schimbat de consumabile. De ruginit, rugineste orice masina care are caroseria din tabla. De exemplu, Celica din 2001 cu 143 de cai. La aia caroseria nu rugineste niciodata. Pt ca nu e din tabla, ci dintr-un material ce nu rugineste. Nu stiu din ce material e facut, ca nu m-am interesat.
Eu nu zic ca, nemtii n-au masini bune sau ca nu-s fiabile. Dar japonezii is cu o secunda mai buni decit nemtii. Mai ales la capitolul motorizare. Zice-ti voi ca nu-i asa !!!!!
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 11:25   #482
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Se poate sa nu`mi amintesc eu bine, dar japonezii au facut motoare mici si puternice pentru ca la ei taxele sunt/erau mult prea mari la un motor de cilindree mare. In schimb, in europa, in aceeasi ani erau la moda motoarele de 2,0, 2.5 v6, 2.8/2.8 VR6.

Si cu pompa de injectie la o masina care are 14 ani si 160.000 km... 14 ani inseamna ceva, degeaba are "putini" km.
Apropo, la japoneze nu ai auzit sa pice pompa de motorina asa repede pentru ca japonezele NU au pompa de injectie. Au un japonez mic in rezervor care sufla motorina pe conducte. Nu mai spun pe ce parte sufla, ca e complicata tehnologia asta, e imprumutata de la NASA.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 12:14   #483
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

A-mi aduc aminte ca fostu meu coleg de liceu si-a cumparat acum vreo 14 ani un Mitsubishi nu stiu de care. Atita stiu ca era o masina sport pe benzina. Nu stiu ce problema avea masina ca mecanicii l-au pus sa-si cumpere o pompa de injectie noua. S-a dus baiatu in magazin sa comande pompa de injectie, cind au auzit vinzatorii de Mitsubishi, se uitau la el ca si la felul 5, de parca le vorbeai de avioane. Nu era pe vremuri masini japoneze, doar astea nemtesti, Vw, Opel, si din astea. In fine, la urma mecanicu si-a dat seama ca nu pompa de injectie era buba ci altceva. Pe vremea aia mecanicii erau varza. Stiau aia sa repare doar Dacii.
Daca stau si meditez mai adinc, a-mi dau seama ca nu este nici o diferenta intre japoneze, germane si alte marci. Pt ca daca japonezele ar fi atit de fiabile si bune, atunci pe strazi nu am vedea decit japoneze. Dar uite ca nu-i asa. Inca nu s-a demonstrat ca japonezele sint cele mai fiabile si mai bune masini. DOAR VORBE. Ce-i adevarat, este ca astea germane se strica mai des decit astea japoneze.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 13:29   #484
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Pe vremea aia mecanicii erau varza. Stiau aia sa repare doar Dacii.
Daca stau si meditez mai adinc, a-mi dau seama ca nu este nici o diferenta intre japoneze, germane si alte marci. Pt ca daca japonezele ar fi atit de fiabile si bune, atunci pe strazi nu am vedea decit japoneze. Dar uite ca nu-i asa. Inca nu s-a demonstrat ca japonezele sint cele mai fiabile si mai bune masini. DOAR VORBE. Ce-i adevarat, este ca astea germane se strica mai des decit astea japoneze.
Nici acum mecanicii nu sunt straluciti, noroc cu testerele astea si cu diagnozele ca se afla mai repede si mai usor care sunt problemele masinii, desi si alea dau gres uneori.

http://www.whatcar.com/car-news/what...ey-2012/263555 iti spune ceva ?masina perfecta nu exista si nu o sa existe, atat doar ca unele sunt mai bune, fiabile etc decat celelalte
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 14:05   #485
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by Champion View Post
Nici acum mecanicii nu sunt straluciti, noroc cu testerele astea si cu diagnozele ca se afla mai repede si mai usor care sunt problemele masinii, desi si alea dau gres uneori.

http://www.whatcar.com/car-news/what...ey-2012/263555 iti spune ceva ?masina perfecta nu exista si nu o sa existe, atat doar ca unele sunt mai bune, fiabile etc decat celelalte
Vad ca toate japonezele sint printre primii 10 in top. De la 20 la 29 in top sint astea nemtesti. Audi, Mercedes, Bmw, Vw, Seat, etc. Pe ultimele locuri sint : Renault, Alfa Romeo, - deci astea nu-s asa fiabile. Honda e pe primul loc. Daca stiam, nu-mi mai luam Nisan. Bmw-u e pe locul 25. Cam slabut Bmw-u. Si la motociclete is tari japonezii. Deci se poate inchide topicul. Japonezele sint cele mai fiabile masini. Aleluiaaa.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 16:30   #486
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
s
De exemplu, ungurii au preluat Suzuki.
N-au preluat pe nimeni. Suzuki e printre ultimii constructori independenti din industrie, alaturi de Subaru.

Suzuki are o fabrica in Ungaria.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 13:30   #487
dj_luchian

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 118
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

probabil ca postarea mea va genera multe flame-uri/discutii aprinse, insa as vrea sa vad si eu un videoclip asemanator cu vreun motor de la vreun constructor european:
Engine coin test
__________________
Nu exista intrebari tampite, ci doar raspunsuri
dj_luchian is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 13:56   #488
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

https://www.youtube.com/watch?v=dcuxc...eature=related doar ca e V12
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 15:26   #489
Andreynyo

Stage 5
 
Andreynyo's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 592
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Off-topic, dar si SGM-ul a facut asa ceva

https://www.youtube.com/watch?v=ONg9U...hannel&list=UL
La 2:50.
Andreynyo is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 18:12   #490
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by dj_luchian View Post
probabil ca postarea mea va genera multe flame-uri/discutii aprinse, insa as vrea sa vad si eu un videoclip asemanator cu vreun motor de la vreun constructor european:
Engine coin test
Nu se vede filmuletul. Te referi la cel cu motorul de Lexus?
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 20-08-12, 02:42   #491
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post
LA relanti sta moneda, dar nu si cand accelerezi. Am tot probat si nu a stat deloc moneda datorita vibratiei la accelerare.


Iar vis-a-vis de subiect, aici cred ca se vede clar cine domina la capitolul fiabilitate: http://www.gizmag.com/the-100-most-r...in-order/5657/
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 00:08   #492
montoya68
Banned

Stage 2
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 38
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

E greu de "agreat" faptul ca primele 12 masiniute sint japoneze,e o gluma proasta,as fi inteles 4-5 din primele 10 ,este clar ca este o facatura!Daca ar fii asa s ar vinde numai japoneze,"restul este proaste"....sa nu exageram totusi!
In opinia mea,care m am plimbat si cu...si cu,am avut si germane si japooneze pe mina,deci:
1.stabilitate si confort-germane
2.consum si intretinere-germane
3.costuri piese de schimb,manopera-germane...mai ieftinut
4.siguranta in accidente-germane-tabla nu "conserve de "morti vii" pe roti!
5.achizitii piese -se gasesc peste tot la germane,la japoneze..."nu avem domne,dureaza intre 7 si 15 zile!
6.design...-mai are sens sa vb...
7.la preturi japonezele sint mai ieftinute cind le cumperi de noi...dar nu cu mult!
8.germanii fac de cca 100-125 de ani masini,cind inca japonezii se bateau pe muntele fuji cu sabiile lor de samurai/ninja...deci traditia este in favoarea germanilor!
9.clasamentele astea sint cam exagerate,piata europeana spune tot,japonezele au coita de piata undeva spre 3-4 % din vinzari,germanele in jurul a 20-30%,sintem in europa nu in USA,poate acolo sint mai ok...cine stie!
10.din toti amicii si prietenii pe care ii cunosc,citiva au trecit prin "cosmarul japonez",i am "convins" sa nu si faca hara-kiri ca sint tineri si s destule femei nesatule care ii asteapta!
11.motoare japoneze peste cele germane...poate aud si eu de vreo masina japoneza cu 1,3-1,5 mil de km in 20-25 de ani fara segmentare sau RK la motor,de mercedes am vazut(finul mamei-mert bot de cal 300d),auzit ,laudat si chiar verificat de mine personal,inca avea compresie buna-la limita de jos dar buna!Am remarcat aici ca deja la 285k km este deja o performanta fara sa pape uleiul ca pe mere rosii,iar cind o mai si vinzi,esti deja un fericit!
12.japonezele ,poate ajung la 3-400 k km,la germane deja se vorbeste de la 6-700 k km in sus,iar in romania sint multe masini cu kilometrii astia,care sint facuti peste 40% IN ROMANIA,inca merg pe sosele chiar daca nu s intretinute corespunzator!
13.Japonezii ar dorii ei sa vinda bine si in europa dar nu prea e loc,nu au rupt inca gura tirgului cu nimik pe aici,piesele scumpe si greu de procurat sint motivul nr 1 pt care inca nu se vind bine in europa!
14.mecanici f rar buni in service pt japoneze,am un ex cu toyta LC diesel 3-3,5 l parca...nici in 2 saptamini nu i au dat de cap,la reprezentanta!La germanice,fiind totul asezat logic,eficient si usor "de dibuit unde e hiba"...sint destui mecanici poate nu f buni,dar rezolva problema uneori si in 30 min,la japoneze ...diagnosticarea este jale mare!Respect,montoya
montoya68 is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 00:57   #493
ZAUBER

Stage 4
 
ZAUBER's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 255
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

) camasa alba lunga pana la glezne , cu manecile la spate!

on: nu am prea vazut forester cu +300.000 km.

Last edited by ZAUBER; 21-08-12 at 01:00.
ZAUBER is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 06:23   #494
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by montoya68 View Post
Este ultima data cind te mai rog...ok!Vezi ca nu stii cind te trezesti "impachetat",ok,(impachetat-bagat la beci unde iti este locul sigur,acolo poti sa o injuri si jignesti si pe mata,nu te deranjeaza nimeni,doar ca o sa ma injuri zilnic pe mine...pricepi copile?),chiar vrei sa ti traduc!Ignorama daca vrei sa ti fie bine...mai avem locuri la mititica,4-5 pe un pat...sub pat....jigneste in continuare ca stiu exact de unde sa te salt...e chestiune de timp...dar promit sa mi fac,si nu numai pt tine in mod special!Sa fac curatenie de"magrebieni" tip corcit in romania...e simplu,din 2-3 extemporale,te fac doctor in drept,ai dreptul la amenda si "n" ani sa te mai si gindesti!Noapte buna,sclavule,slugarnic de curte ce esti...curtea stie ea cine este!
Ba da mai da-te dreaku de aici cu amenintarile tale! Ai aparut iar?
Ai grija sa nu vina altii dupa tine
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 06:28   #495
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by ZAUBER View Post
) camasa alba lunga pana la glezne , cu manecile la spate!

on: nu am prea vazut forester cu +300.000 km.
Glumesti? http://suchen.mobile.de/auto-inserat...Mileage=150000

http://suchen.mobile.de/auto-inserat...Mileage=150000


http://suchen.mobile.de/auto-inserat...Mileage=150000


http://suchen.mobile.de/auto-inserat...Mileage=150000

http://suchen.mobile.de/auto-inserat...Mileage=150000

si exemplele pot continua....


Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Ba da mai da-te dreaku de aici cu amenintarile tale! Ai aparut iar?
Ai grija sa nu vina altii dupa tine
Lasa-l ca e cam frustrat tipul. Cred ca e parasit de sotie si acum isi pierde timpul pe net. Asta cand nu lucreaza la pistoanele lui din titan la mercedes-ul turbo 260.

Last edited by 300zxtt; 21-08-12 at 06:37.
300zxtt is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -