Ar mai fi de introdus in poll si Lancia Delta S4 (o masina la acea vreme chiar mai sprintena decat bolizii de Formula1 din acea vreme) masina cu care Henrry Toivonen a rupt dominatia lui Peugeot205 T16, tot 4wd, care la randul sau a intrerupt dominatia Audi Quattro S2. Ar mai fi de mentionat Ford RS200, considerata chiar cea mai rapida, cu anumite probleme insa de fiabilitate, atentia lui Team RS fiind probabil deja indreptata mai mult catre modelul Cossworth.Grupa B era tot mai aproape de colaps, multe accidente foarte grave in randurile pilotilor si spectatorilor.Dupa moartea lui Toivonen, in '86 in raliul Corsicii, s-a spus adio grupei B.O gramada de constructori au ramas cu ochii in soare, avand pregatite modele noi pentru sezonul 1987, masini care se spunea ca in teste faceau 0-100 in aprox 45 de metri.
Audi Quattro a aparut in vremea in care Lancia 037 domina lumea raliurilor de Group B (avea rwd), ea inca castigand raliurile de asfalt, dar fiind batuta de Audi pe macadam si zapada.
Am votat Focus WRC nu numai pentru titlurile castigate ci si pentru faptul ca este poate cel mai universal WRC.In general Citroen sau Peugeot au fost percepute ca specialiste de asfalt (masini frantuzesti, tara in care exista cea mai puternica scoala de raliu pe asfalt...ok, Citroen a evoluat odata cu Loeb, acum e alta situatie), Subaru ca o masina de macadam sau zapada.Ford intotdeauna a putut fi la fel de competitiv atat pe suprafete aderente cat si pe lunecoase.Alaturi de Citroen a fost cea mai fiabila masina, cu foarte rare probleme tehnice.
Intr-adevar si Citroen cred ca putea fi inclus in poll (Xsara).E o masina care castiga raliuri pe asfalt inca de pe vremea cand era 2wd, desi concura cu integralele.Poate si Loeb purta vina asta, dar ...

(daca tin bine minte, in 2002, cand Loeb a castigat in Germania si a fost la un (mic) pas de a-l bate pe Makkinen la Monte Carlo, Xsara era inca 2wd).