Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: cel mai bun producator de motoare este?
toyota 20 11.17%
subaru 18 10.06%
bmw 101 56.42%
vag 21 11.73%
mercedes 39 21.79%
volvo 5 2.79%
fiat 11 6.15%
chevrolet 4 2.23%
psa 11 6.15%
Multiple Choice Poll. Voters: 179. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 01-11-08, 17:26   #46
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Cel mai bun brand constructor de motoare

subaru nu prea are ce caut pe aici, deoarece este un brand exclusiv sportiv si nu prea am auzit de subaru cu peste 300.000 km...
fac motoare bune, sunt competitive in sportul cu motor si ma refer la raliuri(pacat ca nu mai sunt asa de buni ca pe vremea lui makinen) si la liniute.
face motoare f bune, dar pur si simplu nu ii vad sa faca cele mai bune motoare si aici eu ma gandesc la pret/calitate/pret.

volvo...in afara de norme de siguranta foarte bune si pionerii de genul asta, nu a iesit in evidenta cu ceva extraordinar de bun fata de celelelalte branduri.

chevrolet ?????

fiat-ul face printre cele mai bune si rafinate motoare diesel.cele pe benzina nu sunt asa stralucite la momentul de fata, ceea ce mi se pare o surpriza f mare pt mine.

am votat mercedes, pt ca din totdeauna au facut/fac si vor face motoare de exceptie.
apreciez f mult si bmw care depaseste mercedesul cateodata, este invins de mercedes...fac o concurenta directa foarte puternica si progresul este facut mai rapid, decat daca nu ar fii fost presiunea asta puternica de o parte si de alta. este o lupta permanenta pt locul 1
iar partea cu mercedesul ca ar imprumuta motoare bmw mi se pare o exagerare crasa. cred ca cei de la mercedes ar prefera sa inchida fabicile decat sa faca o astfel de blasfemie, + mot de mercedes S au fost intotdeauna peste concurenta, deci si peste seria 7 de la bmw.
la clasa de lux vad S-classe pe locul I, seria 7 pe II si lexus 600lh pe III>care vine foarte tare din spate.
cand am fost in germania am vazut bmw-uri transportate de camioane mercedes si m-am mirat. dc..sincer ma asteptam sa apeleze la camioane scania, iveco, man...tatra, DAR in nici un caz la mercedes.

G.M.-ul nu merita sa intre in poll?????
__________________

Last edited by TSC-Us; 01-11-08 at 17:29.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 01-11-08, 17:32   #47
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Cel mai bun brand constructor de motoare

Quote:
Originally Posted by OPC-UL View Post
subaru nu prea are ce caut pe aici, deoarece este un brand exclusiv sportiv si nu prea am auzit de subaru cu peste 300.000 km...
fac motoare bune, sunt competitive in sportul cu motor si ma refer la raliuri(pacat ca nu mai sunt asa de buni ca pe vremea lui makinen) si la liniute.
face motoare f bune, dar pur si simplu nu ii vad sa faca cele mai bune motoare si aici eu ma gandesc la pret/calitate/pret.

volvo...in afara de norme de siguranta foarte bune si pionerii de genul asta, nu a iesit in evidenta cu ceva extraordinar de bun fata de celelelalte branduri.

chevrolet ?????

fiat-ul face printre cele mai bune si rafinate motoare diesel.cele pe benzina nu sunt asa stralucite la momentul de fata, ceea ce mi se pare o surpriza f mare pt mine.

am votat mercedes, pt ca din totdeauna au facut/fac si vor face motoare de exceptie.
apreciez f mult si bmw care depaseste mercedesul cateodata, este invins de mercedes...fac o concurenta directa foarte puternica si progresul este facut mai rapid, decat daca nu ar fii fost presiunea asta puternica de o parte si de alta. este o lupta permanenta pt locul 1
iar partea cu mercedesul ca ar imprumuta motoare bmw mi se pare o exagerare crasa. cred ca cei de la mercedes ar prefera sa inchida fabicile decat sa faca o astfel de blasfemie, + mot de mercedes S au fost intotdeauna peste concurenta, deci si peste seria 7 de la bmw.
la clasa de lux vad S-classe pe locul I, seria 7 pe II si lexus 600lh pe III>care vine foarte tare din spate.
cand am fost in germania am vazut bmw-uri transportate de camioane mercedes si m-am mirat. dc..sincer ma asteptam sa apeleze la camioane scania, iveco, man...tatra, DAR in nici un caz la mercedes.

G.M.-ul nu merita sa intre in poll?????
http://www.**************/stiri/merce...bmw-15821.html

Ti se mai pare exagerare crasa?
P.S. Cere-ti scuze glumesc si eu am ramas surprins da e adevarul
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 01-11-08, 17:42   #48
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Cel mai bun brand constructor de motoare

sincer...nu cred pana nu vad. nu pot sa cred asa ceva pt ca nu au de ce sa faca "crima" asta!?
cred ca vb paznicul de la mercedes cu prietenul lui tot paznic, dar la bmw si de la povesti pescaresti au ajuns la vb astea, spuse sub influenta zeului bahus.

pana nu vad..NU CRED ASA CEVA
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 01-11-08, 17:49   #49
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Cel mai bun brand constructor de motoare

Quote:
Originally Posted by OPC-UL View Post
sincer...nu cred pana nu vad. nu pot sa cred asa ceva pt ca nu au de ce sa faca "crima" asta!?
cred ca vb paznicul de la mercedes cu prietenul lui tot paznic, dar la bmw si de la povesti pescaresti au ajuns la vb astea, spuse sub influenta zeului bahus.

pana nu vad..NU CRED ASA CEVA
mint mint si eu. eu am zis doar ce am citit.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 01-11-08, 18:44   #50
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Cel mai bun brand constructor de motoare

si ce ar fi asa iesit din comun? e prima marca care imprumuta motoare? opelul a vandut mai multe masini cu motoare straine decat cu motoarele lor proprii dupa 75 si pana azi. nu`mi sariti in cap, e doar un exemplu. m`am mirat cand am auzit de colaborarea merc-bmw, asta nu ma mai mira cu motorul. e posibil ca actualul dupa s class sa fie extraordinar de bun, peste concurenta, dar poate pretul fabricatiei lui sa fie prea mare si asa apeleaza la bmw, explicatii sunt posibile.eu unu ma bucur ca a apelat la bmw si nu alte marci...si ca dc nu a fost inclusa x si y si dc a fost inclusa a si b...asta e, poll`ul e facut, eu am considerat ca atat ar merita, si nici s`l umplu anapoda.si orice as fi bagat nu cred ca nu mai sarea cineva cu gura ca nuj ce n`am bagat sau am facut
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 02-11-08, 03:56   #51
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Cel mai bun brand constructor de motoare

Nu s-a vandut mai bine S-ul decat seria 7 datorita motoarelor, ambele au avut motoare bune, deferenta insa la aceasta clasa nu au facut-o clar motoarele asa ca dezvoltarea unui motor fiind destul de costisitore varianta aleasa de Mercedes nu este tocmai rea, nu cred ca o sa scada vanzarile de S pt. ca au motoare BMW, ba mai mult diferenta nu or sa o mai faca deloc motoarele doar aspectul, optiuniile, comfortul, etc...
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-11-08, 16:07   #52
ZAUBER

Stage 4
 
ZAUBER's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 255
Default Re: Cel mai bun brand constructor de motoare

este clar ca mercedes si bmw sunt un etalon in ceea ce fac si se bat mereu pt suprematie(locul !), iar restul sunt masini mai pamantene.
dupa parerea mea lipsesc mai mult constructori mari si renumiti de pe lista.
__________________
S 600 tunat cu toporul= S 400,4 matic
maybach S62 tunat cu toporul=S 600
ZAUBER is offline   Reply With Quote
Old 03-11-08, 18:03   #53
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Cel mai bun brand constructor de motoare

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Nu s-a vandut mai bine S-ul decat seria 7 datorita motoarelor, ambele au avut motoare bune, deferenta insa la aceasta clasa nu au facut-o clar motoarele asa ca dezvoltarea unui motor fiind destul de costisitore varianta aleasa de Mercedes nu este tocmai rea, nu cred ca o sa scada vanzarile de S pt. ca au motoare BMW, ba mai mult diferenta nu or sa o mai faca deloc motoarele doar aspectul, optiuniile, comfortul, etc...
S-ul a avut din totdeauna cam un 60% din vanzari, restul reprezentandu-l BMW+Audi etc. Practic Mercedes au inventat clasa limuzinelor de lux.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 03-11-08, 19:21   #54
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Cel mai bun brand constructor de motoare

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
S-ul a avut din totdeauna cam un 60% din vanzari, restul reprezentandu-l BMW+Audi etc. Practic Mercedes au inventat clasa limuzinelor de lux.
Absolut corect, nu te contrazic si chiar daca vor pune motoare BMW nu cred ca vor avea ceva de pierdut.

Repet, lipseste Honda, cu cel mai rafinat si premiat motor diesel si cel mai bun producator de motoare aspirate de pana in 2000 cmc.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 04-11-08, 10:40   #55
cryo

Stage 4
 
cryo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 240
Member of:
[Honda]
Default Re: Cel mai bun brand constructor de motoare

honda? ce-i aia honda? lasa-ma nene cu chinejii aia, masina nemteasca si parfumul frantuzesc sa traiasca...

Nu stii si vorba cantecului?
Quote:
Mi-am tras vila cu piscina
Si passat pe motorina
cryo is offline   Reply With Quote
Old 04-11-08, 12:01   #56
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cel mai bun brand constructor de motoare

Quote:
Originally Posted by cryo View Post
honda? ce-i aia honda? lasa-ma nene cu chinejii aia, masina nemteasca si parfumul frantuzesc sa traiasca...

Nu stii si vorba cantecului?
tin sa te anunt ca postul tau a dus la crearea a 4 statusuri de messenger identice, din care unul al meu
aleks is offline   Reply With Quote
Old 04-11-08, 12:50   #57
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cel mai bun brand constructor de motoare

cryo..ai dreptate insa eu as fi zis mai bine asa: " mi-am tras vila si piscina si bemveu pe motorina"
dolb is offline   Reply With Quote
Old 04-11-08, 19:01   #58
nigger
Toyota Driver

Stage 5
 
nigger's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 308
Member of:
[Toyota]
Default Re: Cel mai bun brand constructor de motoare

Quote:
Originally Posted by cryo View Post
honda? ce-i aia honda? lasa-ma nene cu chinejii aia, masina nemteasca si parfumul frantuzesc sa traiasca...

Nu stii si vorba cantecului?
din cate stiu eu japonezii fac honda,sau? si oricum honda raport cp/cmc sunt f f buni
nigger is offline   Reply With Quote
Old 04-11-08, 19:05   #59
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Cel mai bun brand constructor de motoare

Quote:
Originally Posted by nigger View Post
din cate stiu eu japonezii fac honda,sau? si oricum honda raport cp/cmc sunt f f buni
japonezii fac honda dar in ro multa lume confunda japonezii cu chinejii sau honda cu hyundai...
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 04-11-08, 19:32   #60
RoByNeT
AirRide Lover

Stage 5
 
RoByNeT's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6,023
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[SKODA]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
[STREETMANIACS]
[AUDI]
Default Re: Cel mai bun brand constructor de motoare

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
japonezii fac honda dar in ro multa lume confunda japonezii cu chinejii sau honda cu hyundai...
foarte adevarat ... si nu e cum spun unii ... "ma rog acelasi lucru" total eronat ... sunt 2 marci diferite fiecare cu +`urile si -`urile ei ...cum am auzit pe 2 vorbind, unul inteligent ii explica celuilat ... "honda si hyundai sunt aceeasi marca numai ca honda se numesc motocicletele si hyundai masinilie" ramai chiar prost ...
__________________


Last edited by RoByNeT; 04-11-08 at 19:35.
RoByNeT is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -