Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 12-10-10, 10:06   #2011
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Mai nou GTR vine sa mi spuna ce imi place si ce nu, bravo mestere, esti tare. Probabil dupa mintea ta producatorii de masini sport ar trebui sa puna pe langa cai putere/Nm si timpi de circuit nu?

Pentru cultura ta generala, M3 si C63 AMG sau RS NU sunt masini de circuit, sunt masini chiar foarte civilizate si cu care poti sa mergi linistit la piata sau in concediu.

Masina de circuit este M3 CSL sau un CLK DTM, un GT2 sau ceva gen, nu mai confunda borcanele. O masina nu este si nu va fi niciodata doar un timp pe un circuit decat pentru retarzii de forumuri.
Tu ai formulat "nu sunt pilot" si nici nu trebuie sa ai atestat ca sa conduci masinile astea, trebuie doar sa poti scoate "untul" din ele.
Adevarul este ca in Bucuresti sunt o gramada de taranoi care si-au cumparat de la M, RS, AMG pana la Ferrari, R8, Porsche, etc. si care nu au folosit in viata lor mai mult de 60% din potentialul masinilor, dar dau bine parcate in fata teraselor si cluburilor (pe 2 randuri ca nu au cum sa parcheza dupa colt ca nu se vede masina), la plimbarile cu 40 km/h pe Magheru, etc.

Faptul ca, cu un M, un RS sau un AMG poti sa mergi foarte civilizat si ofera si un confort apreciabil nu inseamna ca trebuiesc cumparate in acest scop strict, pa langa aceasta utilitate sa nu uitam de performantele deosebite ale lor care trebuiesc si ele exploatate.

Eu am observat ca toti producatorii, adica si Mercedes si BMW si Audi, testeaza foarte mult pe pista modelele lor sport si uneori se mai lauda si cu timpii scosi, iar in acesti timpi reflecta calitatile sportive ale masinilor - respectiv combinatia motor/sasiu. Deasmenea in toate testele de specialitate masinile respective sunt comparate pe circuit sau accentul testelor este pus pe performantele lor sportive, oare de ce!?

Last edited by GTR; 12-10-10 at 10:10.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 10:18   #2012
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

https://www.youtube.com/watch?v=-u26ZgLTTKE
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 10:54   #2013
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Eu dupa review-ul ala mi-as cumpara AMG daca as avea bani, daca tot dai banii pe asa ceva vrei o masina fun si rapida in situatii de viata reala aka linii drepte n shit. Pe circuit nu contesta nimeni ca au sasiuri mai bune BMW. Nu stiu de ce dar mi se pare ca suna groaznic V8-ul de pe beamer, nu stiu de ce, nu mi place deloc. AMG-ul suna demential, factorul fun e la BENZ,design si putere la fel.

@gtr Uite de aia se fac si teste pe circuit, ca sa fie si BMW nr1 la ceva intr-un test

PS: la inceput spun ca BMW are un pachet "de circuit" optional de 3300 de lire(suspensii de performanta si plm) deci comparatia nu prea este corecta.

PPS: http://www.fastestlaps.com/car47377fa80ea8e.html

La astia e mai rapid C63-ul pe circuit so fuck lap times, chiar nu sunt un factor demn de luat in considerare.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 12-10-10 at 11:06.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 12:01   #2014
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Eu dupa review-ul ala mi-as cumpara AMG daca as avea bani, daca tot dai banii pe asa ceva vrei o masina fun si rapida in situatii de viata reala aka linii drepte n shit. Pe circuit nu contesta nimeni ca au sasiuri mai bune BMW. Nu stiu de ce dar mi se pare ca suna groaznic V8-ul de pe beamer, nu stiu de ce, nu mi place deloc. AMG-ul suna demential, factorul fun e la BENZ,design si putere la fel.

@gtr Uite de aia se fac si teste pe circuit, ca sa fie si BMW nr1 la ceva intr-un test

PS: la inceput spun ca BMW are un pachet "de circuit" optional de 3300 de lire(suspensii de performanta si plm) deci comparatia nu prea este corecta.

PPS: http://www.fastestlaps.com/car47377fa80ea8e.html

La astia e mai rapid C63-ul pe circuit so fuck lap times, chiar nu sunt un factor demn de luat in considerare.
http://www.fastestlaps.com/compariso...3_E92_DKG.html

Oricum pe langa performantele pe pista (foarte bune pentru toate 3) mai sunt multe alte diferente de luat in seama. Motorul cel mai performant este Mercedes, design-ul exterior este f. frumos la toate 3 dar total diferit si depinde de gusturi, interiorul este destul de discutabil la Mercedes, Audi ofera 4x4, BMW cel mai bun sasiu, etc.

Nu poti spune ca vre-una din ele este o alegere gresita, asta este clar, toate 3 sunt masini superbe.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 12:39   #2015
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by GTR View Post


Vorbea unul care crede ca Audi este cea mai rapida masina.

Un comentariu argumentat bagi si tu, sau esti dezamagit ca noul RS5 isi ia bataie de la un M3 aflat la sfarsit de cariera? :P
de cate ori sa iti explic ca eu urasc Audiul si nu's mare fan VW?!? Tot sec ai ramas.

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
O fi vreun virus
da, e virusul prostiei
dolb is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 13:40   #2016
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
de cate ori sa iti explic ca eu urasc Audiul si nu's mare fan VW?!? Tot sec ai ramas.

da, e virusul prostiei
) Iar o iei pe aratura? )

Daca nu esti fan Audi, fan ce esti?
GTR is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 19:04   #2017
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: AMG vs. M vs. RS

UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 19:17   #2018
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Ati epuizat filmuletele si ati inceput sa le repetati???
bluey is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 19:24   #2019
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

intre m, rs si amg care vinde cel mai bine?
sau mai bn sa formulez asa: M AMG si rs )
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 20:06   #2020
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
) Iar o iei pe aratura? )

Daca nu esti fan Audi, fan ce esti?
imi place Dacia Logan foarte mult .
dolb is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 20:10   #2021
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

V-ati luat aiurea rau de tot. Nu cred ca cineva care isi ia C63/M3/RS4 se uita doar la cifre:cp,timpi pe circuit si de astea. Mie de exemplu imi place C63 si daca as avea bani nu m-ar interesa ce timp are pe circuit M3-ul ca sa-mi schimb parerea sa-mi iau M3. Eu zic ca cea mai mare parte la alegerea e masina la care iti place aspectul exterior/interior mai mult. Tine de gusturi. Ca nu cred ca iti iei RS4,spre exemplu,si te duci in fiecare zi cu el pe circuit.
VladM is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 20:30   #2022
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by VladM View Post
V-ati luat aiurea rau de tot. Nu cred ca cineva care isi ia C63/M3/RS4 se uita doar la cifre:cp,timpi pe circuit si de astea. Mie de exemplu imi place C63 si daca as avea bani nu m-ar interesa ce timp are pe circuit M3-ul ca sa-mi schimb parerea sa-mi iau M3. Eu zic ca cea mai mare parte la alegerea e masina la care iti place aspectul exterior/interior mai mult. Tine de gusturi. Ca nu cred ca iti iei RS4,spre exemplu,si te duci in fiecare zi cu el pe circuit.
te iei de altii si tu faci un post care a mai fost facut si der altii de x ori. si pe langa subiect
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 21:12   #2023
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Discutia pe acest topic a luat-o pe aratura de mult,oricum.Fanii BMW vor ramane fani BMW pentru ca asa sunt ei mai fanatici,fanii Mercedes vor plusa pe fiabilitate si pe sound-ul incofundabil iar fanii Audi sunt o specie mai noua,inca in formare care in general afirma ca Audi este un compromis comfortabil intre cele doua.

Legat de acest topic am cateva idei de expus.Nu am condus nici un BMW M,am condus cateva modele Mercedes AMG ( chiar detin unul foarte deosebit) si am fost pasager in Audi RS4.De-a lungul timpului am facut sute de mii de km cu diverse modele Mercedes,BMW,Audi,Skoda,VW,Volvo,Daewoo,Dacia,Opel .

Nu vreau sa par un cliseu dar,Mercedes este singura masina care dupa un anumit nr de Km nu a inceput sa manifeste probleme frecvente gen,senzori care crapa fara motiv,usi care scartaie,trape care fac zgomot,fum excesiv,cutii de viteze care nu fac fata stresului zilnic.

In incheiere va mai spun un singur lucru.

Detin un Mercedes E60 AMG fabricat in 1994,are 525000 km parcursi si in afara de o mica problema la cutia de viteze masina functioneaza si arata impecabil si are dotari similare unui E Klasse din 2005.

Exculzand fanii Audi din polemica asta,vreau sa vad si eu un BMW M din aceeasi generatie,cu un nr de KM apropiat care sa functioneze si sa arate macar pe aproape pe cum functioneaza si arata acest AMG fabricat in "94 care are 1715kg si are 0-100km in 5,3 sec.

PS.Va doresc o cearta cat mai apriga in continuare.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 21:30   #2024
Corneliu26

Stage 5
 
Corneliu26's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,374
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Discutia pe acest topic a luat-o pe aratura de mult,oricum.Fanii BMW vor ramane fani BMW pentru ca asa sunt ei mai fanatici,fanii Mercedes vor plusa pe fiabilitate si pe sound-ul incofundabil iar fanii Audi sunt o specie mai noua,inca in formare care in general afirma ca Audi este un compromis comfortabil intre cele doua.

Legat de acest topic am cateva idei de expus.Nu am condus nici un BMW M,am condus cateva modele Mercedes AMG ( chiar detin unul foarte deosebit) si am fost pasager in Audi RS4.De-a lungul timpului am facut sute de mii de km cu diverse modele Mercedes,BMW,Audi,Skoda,VW,Volvo,Daewoo,Dacia,Opel .

Nu vreau sa par un cliseu dar,Mercedes este singura masina care dupa un anumit nr de Km nu a inceput sa manifeste probleme frecvente gen,senzori care crapa fara motiv,usi care scartaie,trape care fac zgomot,fum excesiv,cutii de viteze care nu fac fata stresului zilnic.

In incheiere va mai spun un singur lucru.

Detin un Mercedes E60 AMG fabricat in 1994,are 525000 km parcursi si in afara de o mica problema la cutia de viteze masina functioneaza si arata impecabil si are dotari similare unui E Klasse din 2005.

Exculzand fanii Audi din polemica asta,vreau sa vad si eu un BMW M din aceeasi generatie,cu un nr de KM apropiat care sa functioneze si sa arate macar pe aproape pe cum functioneaza si arata acest AMG fabricat in "94 care are 1715kg si are 0-100km in 5,3 sec.

PS.Va doresc o cearta cat mai apriga in continuare.
Stai linistit ca sunt modele si de la bmw si audi care face fata acelei bijuterii pe care o detii tu,numita Mercedes Benz. Pana la ceea ce ai spus tu cu soferu si cu "minunatii" mai e mult,ca totusi nu comparam ferrari cu dacia.
Corneliu26 is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 21:47   #2025
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Corneliu26 View Post
Stai linistit ca sunt modele si de la bmw si audi care face fata acelei bijuterii pe care o detii tu,numita Mercedes Benz. Pana la ceea ce ai spus tu cu soferu si cu "minunatii" mai e mult,ca totusi nu comparam ferrari cu dacia.
Ai dreptate,modelele face fata ca sunt sub 500,adica atatea E60 AMG s-au fabricat pe caroseria W124.
GTA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -