Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 03-09-10, 23:31   #1891
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Pai daca bine stiu eu Audi R8 ala e defapt Lambo, tehnologie de Lambo clar are in el, mai ales motorul....care e mai tare decat echivalentul Ferrari (ca putere), deci....
Mai ales ala TDI...La o masina conteaza mai multe chestii gen feeling sunet frane sasiu...de aia e Ferrari si restu' masinilor.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 03-09-10, 23:39   #1892
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Mai ales ala TDI...La o masina conteaza mai multe chestii gen feeling sunet frane sasiu...de aia e Ferrari si restu' masinilor.
Pe sistemul asta am auzit de BMW si alte masini, de Mercedes si alte masini, de Volvo si alte masini......totusi de Audi si alte masini nu
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 03-09-10, 23:41   #1893
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Pai daca la mintea ta compari Ferrari cu BMW si Volvo, ce sa mai zic, esti delirant.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 03-09-10, 23:46   #1894
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Pai daca la mintea ta compari Ferrari cu BMW si Volvo, ce sa mai zic, esti delirant.
Pai macar astea nu iau foc de la sine .....deci clar sunt mai bune
Si ce e asa mare lucru de Ferrari, de parca ar fi Harley-D pt americani cu povesti de marketing despre feeling, sound si alte minciuni de libertate......am facut un Modena cu raciu meu de motor de 1000E.....deci mare branza de capu lor!
PS: Hehe, pe Mercedes nici tu nu l-ai putut injosi....
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 03-09-10, 23:49   #1895
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Mercedes au un super car deci nu ar fi 100% corect sa-i bag in aceeasi oala.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 02:07   #1896
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Si R8 ce este ? Avand in vedere ca in mare parte e un Gallardo, Gallardo dezvoltat de Audi, masina care face fata perfect competitiei de la Ferrari eu zic ca nu e nicio problema sa compari produse VAG cu Ferrari mai ales ca VAG e capabila sa faca ceva net superior oricarui Ferrari, vezi Veyron. Asta e frumos in grupul asta, gasesti masini de la Seat Ibiza la Bugatti Veyron, dupa buget si preferinte. Majoritatea care au condus R8, mai ales V10 echipat cu tot ce se poate au ramas placut impresionati de feeling, frane, etc, nici nu ar fi avut cum altfel.

Ferrari este o companie de top, nu incape indoiala dar sunt si multe legende si vise umede bazate pe nimic, vezi in F1 unde nu mai exceleaza, masinile lor de strada fiind batute pe pista / la egalitate cu un Nissan de cateva ori mai ieftin, probleme tehnice inadmisibile (prea multe masini in flacari in prea putin timp) si asa mai departe. Nu sunt chiar perfectiunea intruchipata.

@ Gixer - Audi nu are tehnologie Lambo, e cam invers.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 02:13   #1897
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

si eu care credeam ca, comentatorul ala de la tvr vorbeste mult si degeaba....
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 02:41   #1898
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Imi pare rau ca nu pot vorbi asa de ontopic si util ca tine. Daca arunci o privire, observi ca din ultimele tale 100 de posturi, 75 sunt offtopic, inutile sau discutii pe tema altor persoane, 20 sunt monosilabice sau cateva cuvinte care nu exprima nimic iar restul de 5 incearca sa se faca utile dar din cauza lipsei totale a informatiei dau gres.

Vad ca ma urmaresti pe toate topicurile si fac offtopic pe tema mea, ai asa o manie ? Suferi de nebagare in seama ? Daca ai ceva sa imi spui si nu are legatura cu topicul incearca PM, e mai sanatos.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 03:57   #1899
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

The Lamborghini Gallardo (Italian pronunciation: [ɡaˈʎaršo][citation needed]) is a sports car built by Lamborghini. The Gallardo is Lamborghini's most-produced model to date, with over 10,000 built in its first seven years of production.[3] Each car costs about $180,000 to $210,000. The car is named after a famous breed of fighting bull. The Spanish word gallardo translates into "gallant".The

Audi R8 sports car, launched in early 2007, is based on the Gallardo platform, and uses a 4.2 litre V8 in place of the Gallardo's V10 to avoid competing directly with the Gallardo.(ceea ce nu s-a mai intamplat) In December 2008, Audi unveiled a V10 Audi R8, with a detuned version of the Gallardo's engine, placed between the R8 V8 and the Gallardo.

Cam atat cu supercarul R-8. Daca achizitionezi o companie care produce supercaruri nu este acelasi lucru cu a face supercaruri. La fel cum Volvo nu este chinezesc desi momentan l-au preluat niste orezari.


De Bugatti Veyron uitasem, my bad, ala chiar este un supercar luat de la 0 si un monstru de masina.

Oricum anaconda, esti foarte aspru la critica cu Ferrari, eu nu as avea curaj sa fiu atat de radical fata de o companie-legenda in lumea auto care, in ciuda masinilor proaste pe care le face(dupa cum zici tu), are un succes nebun printre pasionatii care si le permit. Si asta de zeci de ani si pentru zeci de ani de acum incolo. Nu uita ca ei fac mult sub 10 mii de masini pe an pe care sa le si vanda, super masini de fapt si reusesc sa iasa pe profit. Eu zic ca nu e putin lucru.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 04-09-10 at 04:01.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 10:49   #1900
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Lamborghini e construit de Lamborghini,dar e detinut de Audi.Primul Lambo construit dupa tehnica Audi este Murcielago de 573 cp. Motoarele Lambo tot de Audi sunt manufacturate.R8 V10 are motorul de pe Gallardo care este doar limitat la turatie...ce o fi asa greu.
VW detine Audi,Lamborghini,Bentley,Seat,Skoda,Bugatti iar Porsche din cate stiu detine peste 50% din actiunile VAG..asa ca sa nu mai spuneti ca VAG nu are masini........
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 12:18   #1901
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Imi pare rau ca nu pot vorbi asa de ontopic si util ca tine. Daca arunci o privire, observi ca din ultimele tale 100 de posturi, 75 sunt offtopic, inutile sau discutii pe tema altor persoane, 20 sunt monosilabice sau cateva cuvinte care nu exprima nimic iar restul de 5 incearca sa se faca utile dar din cauza lipsei totale a informatiei dau gres.

Vad ca ma urmaresti pe toate topicurile si fac offtopic pe tema mea, ai asa o manie ? Suferi de nebagare in seama ? Daca ai ceva sa imi spui si nu are legatura cu topicul incearca PM, e mai sanatos.
nu omule, dar vad ca esti omniprezent. mereu la datorie sa aperi haudi
deja semeni cu vadim....
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 13:39   #1902
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

@ a3ds - stiu ca R8 imparte platforma cu Gallardo dar platforma de Gallardo este dezvoltata de Audi, asta e chestia, inclusiv motorizarea. De la interior iti dai seama de lucrul asta.

Cat despre productia Ferrari, este similara cu aia Lamborghini si anume ~ 5000 masini / anual, dintre care mare parte modelul de baza (Gallardo - F430 / etc) si restul masinile mai scumpe (Murcielago, 599, etc). Pe profit nu stiu cat ies, in situatia asta de producator de supercar-uri este Porsche care chiar face profit, Ferrari apartine de FIAT si nu stiu daca ar face fata 100% pe cont propriu la fel cum nu cred ca ar face fata nici Lambo.

Mie imi place Ferrari, chiar foarte mult dar nu este perfectiunea intruchipata asa cum unii cred sau vor sa creada. Toti visam la unul dar e cam exagerat sa spui ca sunt Ferrari si altii cand sunt atatea masini competitive care sunt perfect comparabile.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 13:57   #1903
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

vag mai produc masini scumpe unde pot imparti diferite componente cu lambo, ca de ex audi cu al sau r8 si vand si bine
ferrari e pe plus, desi daca nu ma insel motoare si diferite alte chestii impart cu maserati, dar maserati inca nu sunt pe profit
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 14:38   #1904
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Si R8 ce este ? Avand in vedere ca in mare parte e un Gallardo, Gallardo dezvoltat de Audi, masina care face fata perfect competitiei de la Ferrari eu zic ca nu e nicio problema sa compari produse VAG cu Ferrari mai ales ca VAG e capabila sa faca ceva net superior oricarui Ferrari, vezi Veyron. Asta e frumos in grupul asta, gasesti masini de la Seat Ibiza la Bugatti Veyron, dupa buget si preferinte. Majoritatea care au condus R8, mai ales V10 echipat cu tot ce se poate au ramas placut impresionati de feeling, frane, etc, nici nu ar fi avut cum altfel.

Ferrari este o companie de top, nu incape indoiala dar sunt si multe legende si vise umede bazate pe nimic, vezi in F1 unde nu mai exceleaza, masinile lor de strada fiind batute pe pista / la egalitate cu un Nissan de cateva ori mai ieftin, probleme tehnice inadmisibile (prea multe masini in flacari in prea putin timp) si asa mai departe. Nu sunt chiar perfectiunea intruchipata.

@ Gixer - Audi nu are tehnologie Lambo, e cam invers.
E fain la grupul VAG pt ca gasesti de toate, numai ca s-a exagerat la unele chestii, si nume nu as da in veci 70miiE pe un Phaeton care semana leit cu passatu de 22000....sau un R8 de 150mii ca sa poata spune si manelistu cu A4 TDI de 8000E ca are aceeasi marca de masina cu a mea, daca intelegi ce vreau sa zic. Pe sistemul asta prefer Vipera sau Corvette Z06 care sunt si la jumatate de pretz...zici ca tehnologia de pe lambo e audi defapt, atunci de ce s-a dezvoltat mai tare FSI-ul si TFSI si noul TSI dupa preluarea Lambo?
Cat despre Ferrari, pai s-a vazut clar si-in testul celor de la Top-Gear ca un ferrari de 300miiE nu-i mai presus decat Z06 de 70mii la performante si pe pista si de consum, si mai scump la intretinere clar! Ce se plateste in plus la italianca e clar pt visele eroice umede intretinute tot mai greu de marketingul brand-ului asta. De ex eu sa am 100milE buget pt masini, cred ca nu mi-as lua decat Enzo, si aia mai mult pt exclusivitate si deci ca investitie deja....
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 14:52   #1905
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Aici gresesti. Zici ca nu vrei sa ai R8 ca are nu stiu cine A4 la 8000 euro, la fel cum ai Dodge Viper gasesti un cocletecu Dodge Caliber 2.0 CRD (TDI) la 8000 euro. Sau Chevrolet este acelasi brand care vinde si Kalos sau Aveo. Ar trebui sa nu se mai cumpere masinile astea fiindca numele companiei apare si pe masini ieftine.

Cat despre dezvoltarea FSI/TSI, tehnologia a aparut acum cativa ani si e normal sa se dezvolte din ce in ce mai mult dar nu are absolut nicio legatura cu Lambo fiindca ei nu au avut asa ceva cand i-a preluat Audi deci nu vad cum i-ar fi putut influenta, mai ales ca masinile lor din perioada aia nu aveau Turbo deci nu vad legatura intre ei si TSI/TFSI.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -