Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 01-03-10, 15:01   #1381
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

repet, vreau sa vad un video in care m5 isi ia bataie de la rs6 pe circuit

si dupa cum stiu majoritatea nu sunt vreo fana infocata bmw, nici pe departe.
__________________
Menorah Hora
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 15:04   #1382
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

okay atunci asteptam un video in care m5 sa bata rs6 pe circuit
la fel de logic requestul
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 15:09   #1383
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Sah mat.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 15:11   #1384
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
stage1, friend, am condus mult mai mult de atat
La fel si eu, am avut ocazia sa conduc rs6 c5,c6 si sunt detinator m5 e39, cu dorinta de a trece pe m5 e60, daca era mai bun rs6/rs4, crede-ma, nu ezitam sa renunt la bmw.
Am cautat si eu de curiozitate pe google si nu gasesc decat teste pentru variantele break, in schimb am dat de ceva ciudat aici http://www.ultimatespecs.com/index.p...=711,5089&do=1 , daca nu ma insel rs6 are 580 CP, informatiile in mod normal le iau din experienta proprie si reviste, dar pentru ca veniti cu argumente pe internet, ma folosesc si eu de el, rezultatul fiind de cele mai multe ori neplacut, eronat.
__________________

The power within you...

Last edited by Stage1; 01-03-10 at 15:14.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 15:16   #1385
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
La fel si eu, am avut ocazia sa conduc rs6 c5,c6 si sunt detinator m5 e39, cu dorinta de a trece pe m5 e60, daca era mai bun rs6/rs4, crede-ma, nu ezitam sa renunt la bmw.
Am cautat si eu de curiozitate pe google si nu gasesc decat teste pentru variantele break, in schimb am dat de ceva ciudat aici http://www.ultimatespecs.com/index.p...=711,5089&do=1 , daca nu ma insel rs6 are 580 CP, informatiile in mod normal le iau din experienta proprie si reviste, dar pentru ca veniti cu argumente pe internet, ma folosesc si eu de el, rezultatul fiind de cele mai multe ori neplacut, eronat.
ala e S6... )))
mda...
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 15:16   #1386
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Da, defapt vroiam sa subliniez ca nici nu exista RS6 acolo
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 15:19   #1387
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
La fel si eu, am avut ocazia sa conduc rs6 c5,c6 si sunt detinator m5 e39, cu dorinta de a trece pe m5 e60, daca era mai bun rs6/rs4, crede-ma, nu ezitam sa renunt la bmw.
Am cautat si eu de curiozitate pe google si nu gasesc decat teste pentru variantele break, in schimb am dat de ceva ciudat aici http://www.ultimatespecs.com/index.p...=711,5089&do=1 , daca nu ma insel rs6 are 580 CP, informatiile in mod normal le iau din experienta proprie si reviste, dar pentru ca veniti cu argumente pe internet, ma folosesc si eu de el, rezultatul fiind de cele mai multe ori neplacut, eronat.
Ciudata e ca si Blazeyblaze a avut M5 E39 si acum are (sau a avut) RS4 B7.
https://www.youtube.com/profile?user=.../3/ekyIIO4fNqw

Chiar va asteptati sa credem pe cuvant anumite aprecieri subiective si nu timpi oferiti de unii care au testat masina. Nu zic ca neaparat asta e adevarul absolut, ci ca, va bazati doar pe aprecieri subiective si aruncati la o parte unele probe, pentru ca nu ati vazut cu ochisorii vostri.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 15:20   #1388
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

stage1 perfect de acord cu ce zici tu
si eu am fost posesor de m5 e39 si inca mi-e foarte dor de masina aia
DAR, eu nu ti-am postat un link eronat, ti-am postat chiar 3 linkuri in care toate datele sunt corecte...si sa fim seriosi, nu e greu sa afli cati hp are x sau y sau 0-100...nu despre asta vorbeam...am fost punctuali si am discutat fix battle-ul pe circuit

ai 2 linkuri mai sus, intre e60 sedan si c6 sedan unde castiga c6 si intre e60 sedan si c6 avant, unde, surpriza , castiga tot c6. putin mai jos chiar, am postat un link cu testul autocar, care il da castigator tot pe c6

daca vorbim fix de experiente proprii, crede-ma pe cuvant ca desi mi-am jurat ca nu imi mai iau bmw, mi-as lua m5 cu ochii inchisi DOAR pentru senzatii!!!!!!!!!! foarte corect, c6 nu da nici un fel de senzatie soferului, este o magazie care merge foarte tare!

dar, daca ne referim punctual la performante, e alta treaba
in plus, nu inteleg inversunarea asta totala cand sa fim seriosi, nu suntem nici actionari ai brandurilor, nu primim nici bani pentru reclama si multi dintre noi nici nu au pus piciorul pe pedala vreuneia

eu zicand toate astea o sa va multumesc pentru ca mi-ati fost interlocutori si ma retrag din discutie pentru ca este un neverending story si realmente nu am timp

numai bine
__________________
sec

Last edited by blazeyblaze; 01-03-10 at 15:24.
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 15:20   #1389
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by SFW View Post
Ciudata e ca si Blazeyblaze a avut M5 E39 si acum are (sau a avut) RS4 B7.

Chiar va asteptati sa credem pe cuvant anumite aprecieri subiective si nu timpi oferiti de unii care au testat masina. Nu zic ca neaparat asta e adevarul absolut, ci ca, va bazati doar pe aprecieri subiective si aruncati la o parte unele probe, pentru ca nu ati vazut cu ochisorii vostri.
timpii pot sa apara de oriunde, vreau doar sa vad m-as bucura destul de mult daca e sa bata rs6, dar am mari indoieli...
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 15:24   #1390
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Sasha View Post
timpii pot sa apara de oriunde, nu am spus ca nu cred, doar vreau sa vad daca e sa bata rs6, nu o sa fiu decat mult mai happy
Pe tine te cred .

Cum a zis si blazeyblaze, mai mult ca sigur M5-ul este mai fun, nu cred ca o sa poata contesta cineva asta, dar strict la performanta, aparent RS6-le e mai rapid pana si pe circuit.

Din punctul meu de vedere conteaza mai putin, astea nu sunt masini de circuit, nici macar M5-ul, oricat de "fun" ar fi la condus.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 15:33   #1391
Stage2

Stage 3
 
Stage2's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 141
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
La fel si eu, am avut ocazia sa conduc rs6 c5,c6 si sunt detinator m5 e39, cu dorinta de a trece pe m5 e60, daca era mai bun rs6/rs4, crede-ma, nu ezitam sa renunt la bmw.
L-am trimis pe copil sa-si mai vada de martisoare si alte treburi ca incepe sa vorbeasca prea subiectiv.
Defapt eu i-am oferit sansa sa conduca ce conduce si sa experimenteze cu ce experimenteaza, adevarul insa nu l-a prea inteles, e simplu, in mare audi este ceva foarte bun si Sasha mai devreme a punctat foarte bine cand s-a hotarat sa puna audi si bmw pe acelasi loc, fiecare avand avantajele si dezavantajele lor, la fel cu AMG , mereu ramane pe primul loc, chiar n-are farmec sa spun de ce, stim de ce, vorbim de mercedes.
In legatura cu rs6 vs m5, raman si eul la concluzia ca m5 merita mai mult respect, dar rs6 trebuie sa fie mai bun din 2 motive, este mai scump si este mai nou.
__________________
,,Motivation get's you going but habit get's you there"
Stage2 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 15:37   #1392
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
L-am trimis pe copil sa-si mai vada de martisoare si alte treburi ca incepe sa vorbeasca prea subiectiv.
Puteai sa-ti spui opiniile si fara propozitia de mai sus.
Eu tot n-am inteles de ce sa clasam AMG pe pimul loc, dar mai este timp sa invatam.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 15:40   #1393
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Va certati aiurea, fiecare RS care Bate un M are cel putin 3 ani avantaj, este si normal.

Cand a aparut RS4 B7, m3 E46 tocmai era la sfasit de productie, la un an si jumatate de la aparitia lui RS4 B7 a aparut M3 E90, atunci RS4 a incetat productia.

BMW M5 (E39) a aparut in 1998, Audi RS6 (C5) aparut in 2002, in 2005 a aparut M5 E90, in 2004 a incetat productia Audi RS6 (C5) si doar in 2008 a aparut Audi C6 RS6.


RS6 are un motor foarte bun dar este in continuare penalizat rau de sasiu, nu va fi o problema sa fie batut de viitorul M5 cum nu a fost nici pentru E63 AMG care il bate pe pista pe RS6.

Acum apare un RS5 la o perioada mai scurta de timp si chiar sunt curios daca va reusi sa bara M3-ul.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 15:43   #1394
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Dupa atatea posturi inutile vin si eu cu o informatie despre inlocuitorul motorului V8 de 6.2 AMG: M157:

"537 horsepower at 5,500 rpm and 590 pound-feet of torque over a wide band of revs stretching from 2,000 rpm all the way up to 4,500 rpm. This is substantially better than the 525 horsepower at 6,800 rpm and 464 pound-feet at 5,200 rpm in the 6.2-liter V-8."

P.s. Va exista si in varianta de 563 CP si 900 Nm pt editiile speciale...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 15:43   #1395
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

rs6 e atat de sec si no fun, incat te chinui sa te dai cu el si pe zapada...misto observatia lui chris harris cand spune ca parca e facut de cu totul alt brand fata de rs4/r8...un lucru este cert oricum, un om caruia ii place soferia, nu-si va lua un rs6 in fata unui m5...sau daca isi ia, inseamna ca are ceva capabil pe dreapta
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -