Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 28-02-10, 18:48   #1336
babau88

Stage 5
 
babau88's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 559
Member of:
[MERCEDES]
[PORSCHE]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post

@ baubau - RS5 nu are nici cea mai mica treaba cu M3 GTS. In primul rand este mai ieftina, in al doilea rand nu este editie limitata (cred ca GTS-ul este) iar in al patrulea rand RS5 este o masina civilizata, cu dotari, interior, ceva confort nu una facuta special pentru circuit. Pur si simplu nu au nimic in comun, nici cu R8 V10 care este alta mancare de peste.

Un eventual RS5 Clubsport sa aiba treaba cu M3 GTS dar nu prea vad un asa RS5 sa apara pe piata, o versiune hardcore cu toate ingredientele unui track car.
.
deja esti prea enervant.. nu-mi sta in caracter sa sar in sus dupa toate comentariile tale,in care u faci regula. Daca e editie limita ce? nu e bmw? si nu sta neaparat pe circuit.. e si pe strada.
audi e maisna ptr familisti, sa plimbi catei,copii , mai au sa scoata duba w12 tdi
__________________
Radare in Bucuresti si Ilfov
https://www.facebook.com/groups/radarebucuresti/
babau88 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 18:50   #1337
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Dupa putin "sapat" constat ca pretul modelelor Audi, fie ele RS5, RS6, R8 sau alte modele este CHIAR BUN raportat la ce primesti de banii aia asa ca mai bine aruncati cu pietre in BMW pentru 75000 euro M3 dublu ambreiaj in .RO sau 100 000 euro @ M5, nu in Audi. Nu am mai consultat preturile de mult si traiam cu impresia ca RS6 este putin mai scump ca M5, justificabil daca ne uitam la interioare, la motorizari si performante. Acum constat cu stupoare ca este de fapt MAI IEFTIN, chiar nu mai e nimic de comentat la capitolul preturi. End of story .

LE - te enervezi ca eu iti aduc argumente si iti demonstrez logic ce spun, tu esti incapabil de asta asa ca iti sare mustarul. Daca tie ti se pare normal sa compari o masina NORMALA (RS5) cu un TRACK CAR (M3 GTS), editie limitata MULT mai scumpa, sa fii sanatos, mi-am facut imaginea in mare despre cunostintele tale in domeniu. RS5 este rivalul de drept al M3 E92, iti dai seama dupa toate variabilele gen performante, pret, dotari, etc. Orice om normal la cap realizeaza asta, fara sa se enerveze. Daca vrei sa compari M3 GTS cu ceva, ia un 911 GT3 RS dar s-ar putea sa nu iti convina. Acuma du-te cu masina ta de raceri la plimbare si lasa-i pe astia cu masina de familie sa discute civilizat :-h. Apropo, regula nu e facuta de mine ci de logica si bun simt, ambele lipsesc cu desavarsire la tine.

Last edited by _anaconda_; 28-02-10 at 18:56.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 18:57   #1338
Oxide

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,173
Member of:
[Moderators]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Dupa putin "sapat" constat ca pretul modelelor Audi, fie ele RS5, RS6, R8 sau alte modele este CHIAR BUN raportat la ce primesti de banii aia asa ca mai bine aruncati cu pietre in BMW pentru 75000 euro M3 in .RO sau 100 000 euro @ M5 nu in Audi. Nu am mai consultat preturile de mult si traiam cu impresia ca RS6 este putin mai scump ca M5, justificabil daca ne uitam la interioare, la motorizari si performante. Acum constat cu stupoare ca este de fapt MAI IEFTIN, chiar nu mai e nimic de comentat la capitolul preturi. End of story .

LE - te enervezi ca eu iti aduc argumente si iti demonstrez logic ce spun, tu esti incapabil de asta asa ca iti sare mustarul. Daca tie ti se pare normal sa compari o masina NORMALA (RS5) cu un TRACK CAR (M3 GTS), editie limitata MULT mai scumpa, sa fii sanatos, mi-am facut imaginea in mare despre cunostintele tale in domeniu. RS5 este rivalul de drept al M3 E92, iti dai seama dupa toate variabilele gen performante, pret, dotari, etc. Orice om normal la cap realizeaza asta, fara sa se enerveze. Acuma du-te cu masina ta de raceri la plimbare si lasa-i pe astia cu masina de familie sa discute civilizat :-h. Apropo, regula nu e facuta de mine ci de logica si bun simt, ambele lipsesc cu desavarsire la tine.
Interioarele din poze si performantele pe care le vezi pe hartie sau in videourile de pe Youtube...
Sunt curios in cate masini din gama AMG | M | RS ai stat.De condus nu vorbesc , cred ca si tu preferi sa ma abtin.
__________________


Oxide is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 18:58   #1339
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

S-ar putea sa nu fie pe placul tau raspunsul la "in cate modele AMG/M/RS am stat". Cat despre performanta / interioare, sunt la fel si daca as fi stat eu sau nu in ele. Altceva mai util nu ai gasit sa spui ?
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 19:02   #1340
Oxide

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,173
Member of:
[Moderators]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
S-ar putea sa nu fie pe placul tau raspunsul la "in cate modele AMG/M/RS am stat". Cat despre performanta / interioare, sunt la fel si daca as fi stat eu sau nu in ele. Altceva mai util nu ai gasit sa spui ?
Nu e nevoie sa mai adaug altceva.Te faci singur de ras.
Mai e nevoie si de experienta proprie ca sa iti poti expune parerea , degeaba critici aiurea cum o faci tu pe fiecare topic , vorbind in necunostinta de cauza alaturi de sentimente de frustrare fata de oricare alta marca in afara de Audi...
Oxide is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 19:03   #1341
babau88

Stage 5
 
babau88's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 559
Member of:
[MERCEDES]
[PORSCHE]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Esti arogant peste masura !! ce treaba are 911 gt3 in discutia de aici?
Fie ma cum zici u... Continua sa jignesti pe aici...
babau88 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 19:07   #1342
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Oxide View Post
Nu e nevoie sa mai adaug altceva.Te faci singur de ras.
Mai e nevoie si de experienta proprie ca sa iti poti expune parerea , degeaba critici aiurea cum o faci tu pe fiecare topic , vorbind in necunostinta de cauza alaturi de sentimente de frustrare fata de oricare alta marca in afara de Audi...
Cred ca trebuia sa formulez altfel raspunsul, se pare ca asa nu l-ai "digerat".

Asadar - "AM STAT IN SUFICIENTE MODELE M sau AMG". Intelegi ? Cat despre sentimente de frustrare, avand in vedere ca tu ti-ai facut intrarea cu un post total offtopic pe thread doar ca sa te iei de mine (fara niciun motiv)...las-o moarta. In plus, chiar daca NU as fi avut tangenta cu astfel de modele, daca ce spuneam eu, indiferent ca era din poze sau youtube, era CORECT, care era problema ? Mai bine ai posta ceva util si constructiv la topic decat sa umbli baza de date a forumului cu offtopic. Probabil ai uitat ce a spus Kogalniceanu, critica opera si nu autorul adica un fel de critica continutul postului nu pe cel care posteaza, inchipuie-ti ca scrie Michael Schumacher in loc de _anaconda_ .

LE - GT3 RS are rolul de a fi rival cu M3 GTS, atata tot.

Last edited by _anaconda_; 28-02-10 at 19:10.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 19:17   #1343
Oxide

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,173
Member of:
[Moderators]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Cred ca trebuia sa formulez altfel raspunsul, se pare ca asa nu l-ai "digerat".

Asadar - "AM STAT IN SUFICIENTE MODELE M sau AMG". Intelegi ? Cat despre sentimente de frustrare, avand in vedere ca tu ti-ai facut intrarea cu un post total offtopic pe thread doar ca sa te iei de mine (fara niciun motiv)...las-o moarta. In plus, chiar daca NU as fi avut tangenta cu astfel de modele, daca ce spuneam eu, indiferent ca era din poze sau youtube, era CORECT, care era problema ? Mai bine ai posta ceva util si constructiv la topic decat sa umbli baza de date a forumului cu offtopic.
Mai bine 2-3 posturi de OFF-TOPIC decat 2,156 de vorbit aiurea ( 'audi rullz' pana la capat ) pe baza unor date si poze de pe Google si filmulete de pe Youtube.
E de apreciat la 18 ani in cate modele AMG | M | RS ai stat...una e sa stai in ele , alta e sa le conduci.Avand in vedere ca masinile din gama respectiva sunt axate pe performanta , n-ai rezolvat nimic cu statul.
In absenta dovezilor , aceeasi replica mi-o poate da o dama de companie , o pitipoanca de pe Magheru sau vreun 'pasionat' cu viata limitata in fata PC-ului.
Oxide is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 19:18   #1344
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Aceeasi lipsa de dovezi este si la tine asa ca o seara buna. mi-a placut sa discut cu tine !

PS - data viitoare promit ca iti fac si poze . Ma retrag, deja am alocat prea mult timp discutiei cu tine fara sa ma aleg cu ceva util din ea, next.

Last edited by _anaconda_; 28-02-10 at 19:22.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 20:29   #1345
MeMutzu
Skoda Driver

Stage 5
 
MeMutzu's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 514
Member of:
[Colectionar Machete]
[SKODA]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

cred ca ar putea face fata cu brio si o skoda octavia 2 VRS stage4 sau chiar 5.si mai ales ca este cu mult mai ieftina decat celelalte modele.ce ziceti??
MeMutzu is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 00:53   #1346
Stage2

Stage 3
 
Stage2's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 141
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
cred ca ar putea face fata cu brio si o skoda octavia 2 VRS stage4 sau chiar 5.si mai ales ca este cu mult mai ieftina decat celelalte modele.ce ziceti??
Nu, nici nu se apropie si nu-i buna deloc comparatia.
@_anaconda_, sa stii ca Oxide are dreptate, de multe ori specificatiile pe hartie defera de cele pe pista, de ce? nu stiu, dar iti spun sigur ca asa e.
Eu nu cred ca m5 de exemplu, a ajuns legenda pentru frumusetea sa, a ajuns legenda pentru ca-i cel mai bun, daca-mi aduc bine aminte, sunt o gramada de statistici/emisiuni/dovezi unde sunt comparate RS vs M vs AMG, cam peste tot reiese acelasi rezultat, M fiind cel mai bun, AMG fiind pentru nebuni si RS fiind pentru restul.
__________________
,,Motivation get's you going but habit get's you there"
Stage2 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 02:56   #1347
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Daca tot ziceti ca M e cel mai tare, cum explicati asta?
http://fastestlaps.com/comparisons/4...5e1096b36.html
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 07:19   #1348
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Trucaj, flacara violet, facatura, blat, etc.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 12:16   #1349
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Te-ai uitat ce spun top gear de r8 ? ca-i lipseste caracteru, e facut doar pentru performanta, din punctul meu de vedere, aici avem o problema. N-am condus r8, sincer nici nu ma atrage sa-l conduc dar trebuie sa recunosc, este o masina foarte, foarte capabila.
Pentru audi, din punctul meu de vedere, r8 ramane singura masina capabila sa faca fata concurentei.
__________________

The power within you...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 12:24   #1350
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
Te-ai uitat ce spun top gear de r8 ? ca-i lipseste caracteru, e facut doar pentru performanta, din punctul meu de vedere, aici avem o problema. [...]
Daca te referi la V10, pot sa spun ca vorbesti prostii.
Jeremy Clarkson a spus ca R8 V10 este cea mai senzationala masina condusa de el. Cum stie toata lumea ca omul este fidel masinilor englezesti nu cred ca o spunea doar pt ca ar fi primit o sponsorizare din partea celor de la Audi..
__________________
Menorah Hora
Sasha is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -