Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 07-09-09, 12:58   #721
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Fi serios...eu rad cand vad cum altii derapeaza si fraierii se uita...
Este un sport, să ştii, are zeci şi sute de mii de fani īn toata lumea, King of Europe tocmai pentru asta există, de exemplu.
Simplul fapt că pragmatismul tău nu īţi permite să-i găseşti farmecul nu īnseamnă ca restul sunt fraieri.
E ultimul avertisment pe care-l primeşti: renunti la stilul radical sau renunţă forumul la aportul pe care-l aduci prin posturile tale. Definitiv.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 13:00   #722
Bogdan.IS
Audi Driver

Stage 5
 
Bogdan.IS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 990
Member of:
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

daca tot vorbiti de sport , unde era BMW cand Audi rupea tot ce prindea cu Audi S1 , in raliuri ?
Bogdan.IS is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 13:07   #723
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Bogdan.IS View Post
daca tot vorbiti de sport , unde era BMW cand Audi rupea tot ce prindea cu Audi S1 , in raliuri ?
Unde e RS, AMG sau M-ul īn postul tău?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 13:10   #724
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Cand BMW o sa produca un rival demn de R8 ca design, performanta si exclusivism atunci mai vorbim. Daca te duce mintea atat de tare fa o incercare si ia un R8 la plimbare si un M6 sa vedem dupa ce intoarce lumea capul si care e cel mai dorit de public. Masini adevarate cu tractiune spate sunt doar AM, Porsche, Ferrari si mai nou si Lamborghini, dar sub nici o forma BMW, ca produc masini cu tractiune spate ineficiente, nu pun puterea la sol.
Uite dovada:"Where is that power going?"
https://www.youtube.com/watch?v=1CxgM...om=PL&index=28

Ia bataie de la o masina de 380CP si de la un AM, haha....si e cel mai rapid BMW din istorie, cu asta va laudati voi?!Asta nu e in stare sa puna la sol din 507CP mai mult de 350-400CP, nu ma luati cu dyno, realworld my friends... Filmarea spune realitatea. BMW=INEFICIENTA, iar asta tine de incapatanarea lor de a pune diferentiale proaste facute pt fraieri care derapeaza, nu ca sa castige curse.
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 13:26   #725
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

PvDTranceAddicted, deşi te rugasem de nenumărate ori să ţii seama de cerinţele minime de bun simţ şi de comunicare, normale pe un forum public sau oriunde altundeva, ai preferat să ignori toate cererile mele şi să postezi identic, aceleaşi lucruri care fusesră penalizate deja. Īn concluzie ţi-am limitat definitiv accesul la postări pe 4tuning.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 14:01   #726
Bogdan.IS
Audi Driver

Stage 5
 
Bogdan.IS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 990
Member of:
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Unde e RS, AMG sau M-ul īn postul tău?
recunosc RS-ul nu-i nicaieri . dar incercam sa-i linistesc pe flacai

Update: intalnim fenomenul de pe majoritatea forum-urilor , numit " a mea ii mai buna "

Last edited by Bogdan.IS; 07-09-09 at 14:03.
Bogdan.IS is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 15:09   #727
Oxide

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,173
Member of:
[Moderators]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Bogdan.IS View Post
Update: intalnim fenomenul de pe majoritatea forum-urilor , numit " a mea ii mai buna "
Macar fenomenul acela de ar fi , dar majoritatea care vorbesc se bazeaza pe "am auzit/citit ca...".
Oxide is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 15:43   #728
KarFanatik

Stage 4
 
KarFanatik's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 185
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Categoric Toti sunt buni! nu pot sa ma pronunt asupra unu brand tinand cont de meticulozitatea realizarii....doar sunt nemtesti ce naiba si toti cei care spun ca "imi place M,nu as vrea RS sau AMG"sau in orice alta combinatie de marci sunt niste ipocriti....haideti sa fim seriosi care din voi nu si-ar dori o marca la intamplare din cele mentionate mai sus?
__________________
http://www.2shared.com/photo/qhQNcvuq/images.html



"The least likely is the most dangerous"

Last edited by KarFanatik; 07-09-09 at 15:46.
KarFanatik is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 15:48   #729
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Nu, dar ca fapt divers, uite ce fac Audi-urile pe circuit ud si ce fac BMW-urile...
http://www.fastestlaps.com/track34.html
Nu ne intereseaza pe ud, doar tara de referinta nu este Anglia, cel putin eu merg mult mai mult timp pe uscat decat pe ud sau parca asa e in Romania si chiar si in restul Europei, nu?
Sau gandirea este sa alergi pe ud nu pe uscat!?

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Iar la most popular tracks pe primul loc nu e Nurbugring cum ar crede unii ci Autozeitung, pe 2 Hockenheim, iar abia apoi Nurburgring.
Mai mare tampenie nici ca am auzit, cum poti sa compari un traseu cat o pista de Karting de 1.7 km cu mult mai complexul Nurburgring Nordschleife de 20.6 km unde toate masinile sport isi fac testele inainte de aparitie.

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
vrei sa imi spui tu mie ca un M e mai sigur ca un RS
Depinde ce inseamna la tine mai sigur, din punctul meu de vedere a fost mai rapid ca RS cu exeptia noului RS6 iar nesigur cum spui tu nu este.

Din Top Gear M3 este mult mai sigur ca AMG iar de nesiguranta M3 nu este pomenita ba dimpotriva.

"Arata-mi ca cineva a zis in vreun test ca are aderenta colosala"
uite: https://www.youtube.com/watch?v=DaZExdTHHjY

La ce compari un R8 cu M6, ce legatura au ???
R8 nu are echivalent la BMW si M6 nu are echivalent la Audi dar comparatia dintre ele nu exista, sunt 2 categorii total diferite.

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Iar R8 V10 inca n-a fost testat pe multe circuite ca sa iti dai cu parerea asa ca taci si nu mai face pe desteptul. Inca n-a fost testat pe Nurgurging etc.
Pai si-a luat rusine pe destule circuite si mare rusine pe Nurgurging "+17 sec" )))) la un raport putere/greutate superior si 2 locuri in "-" si motor central si cu 50% mai scumpa.
http://www.fastestlaps.com/index.php...2=_Audi_R8_V10

R8-ul asta cu "motor central, balansul maselor cel mai bun" ... )
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)

Last edited by GTR; 07-09-09 at 15:55.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 16:00   #730
KarFanatik

Stage 4
 
KarFanatik's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 185
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Mie personal nu mi se justifica pretul prin performante.....un amarat de 3,9 sec 0-100km/h cand primesti aceeasi performanta de la Lancer Evo X FQ-400 si mai primesti si 4 locuri si un portbagaj decent....si scuzat sa fiu am impresia ca R8 are un PriceTag undeva in jurul a 128.335 E iar FQ-400 29,499Lire ~ 50.000 E ce alegeti baieti? :P..desigur varianta full a lui FQ-400 ajunge la 90.000 E tot mai ieftin tinand cont ca primesti performantele lui R8

Last edited by KarFanatik; 07-09-09 at 16:02.
KarFanatik is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 16:12   #731
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by KarFanatik View Post
Mie personal nu mi se justifica pretul prin performante.....un amarat de 3,9 sec 0-100km/h cand primesti aceeasi performanta de la Lancer Evo X FQ-400 si mai primesti si 4 locuri si un portbagaj decent....si scuzat sa fiu am impresia ca R8 are un PriceTag undeva in jurul a 128.335 E iar FQ-400 29,499Lire ~ 50.000 E ce alegeti baieti? :P..desigur varianta full a lui FQ-400 ajunge la 90.000 E tot mai ieftin tinand cont ca primesti performantele lui R8
30 000 Lire = 32 000 EUR si eu stiu ca EVO X FQ400 nou si full este undeva la 60 k EUR.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 16:15   #732
KarFanatik

Stage 4
 
KarFanatik's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 185
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Am vazut ca ajunge si undeva la 70k EUR dar in fine,important este ca primesti acelasi lucru dar mai ieftin.nu stiu care om sanatos la cap si-ar lua R8...doar daca e Meltean :P si rupe "clubele " in 2
KarFanatik is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 16:26   #733
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Bogdan.IS View Post
daca tot vorbiti de sport , unde era BMW cand Audi rupea tot ce prindea cu Audi S1 , in raliuri ?
2 titluri, atat. Sa nu vorbim de cine batea pe cine in raliuri, ok?

La ce concluzie s-a ajuns pana acum? Care e mai tare?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 16:27   #734
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

FQ 400 evo 8 e o editie limitata doar pentru britanici deci are dezavantajul ca are volanul pe partea dreapta..pretul se invarte undeva in jurul la 47000 lire sterline si mai are si un minus consumul cam ridicat plus ca in acest versus nu are ce cauta
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 17:58   #735
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by KarFanatik View Post
Mie personal nu mi se justifica pretul prin performante.....un amarat de 3,9 sec 0-100km/h cand primesti aceeasi performanta de la Lancer Evo X FQ-400 si mai primesti si 4 locuri si un portbagaj decent....si scuzat sa fiu am impresia ca R8 are un PriceTag undeva in jurul a 128.335 E iar FQ-400 29,499Lire ~ 50.000 E ce alegeti baieti? :P..desigur varianta full a lui FQ-400 ajunge la 90.000 E tot mai ieftin tinand cont ca primesti performantele lui R8
Sa ma scuzi ... dar daca tu intelegi prin performanta timpul 0-100....

Nu cred ca se pot compara aceste 2 masini ... ofera chestii total diferite.
SFW is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -