Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 18-09-08, 13:39   #1
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Kia Pro_Ceed vs. Citroen C4 vs. Opel Astra GTC

Din ce in ce mai multi romani opteaza pentru o masina in 3 usi,si asta se poate reflecta pe strada...puteti sa va uitati si sa constatati cate masini in 3 usi cu pretul cuprins intre 13.000 si 16.000 de euro se gasesc pe soselele patriei noastre.
Am avut si eu aceasta dilema dar dupa mai multe drive-test-e si mai multe feedback-uri,am ales o masina fara prea mare renume in Europa si anume Kia.
Eu zic ca am facut o alegere buna,avand in vedere raportul calitate-pret.
Masina nu a ajuns in mainile mele dar intr-o saptamana,va fii a mea.
Asteptam pareri despre fiecare masina...si eventual un clasament.
orlando is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 14:24   #2
shaid-kid

Stage 5
 
shaid-kid's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 882
Default Re: Kia Pro_Ceed vs Citroen C4 vs Opel Astra GTC

Si eu tot KIA as fi ales e dementiala pro cee'd ca design le bate pe c4 si astra clar...e cva nou care vine tare din urma si castiga teren serios in fata deja clasicelor c4 astra..etc..nu am condus kia dar am auzit numai lucruri bune despre cee'd iar pro cee'd cu forma lui de bullet arata super tare.
shaid-kid is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 14:29   #3
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Kia Pro_Ceed vs Citroen C4 vs Opel Astra GTC

Da...
Am condus toate cele 3 masini din versus si pot spune ca cei de la Kia au cam intrecut concurenta.
Am condus 1.4 16v de 109 cai si nu am avut momente de oboseala cu motorul...confortul si dotarile sunt un punct forte.
Cei de la Opel au facut un design pentru Astra GTC cat se poate de bizar...multa lume nu observa,dar eu am observat din prima...intre usa din fata si geamul din spate exista o intrerupere...Nu are o linie continua...cea ce pe mine m-a uimit si in acelasi timp m-a oripilat.
Citroenul nu mi-a placut niciodata la interior...mult prea multe ecrane care m-ar obseda
orlando is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 14:41   #4
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Kia Pro_Ceed vs Citroen C4 vs Opel Astra GTC

ai facut o alegere buna.am condus si eu una tot asa si mi-a placut
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 17:33   #5
cRbL


Stage 5
 
cRbL's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,818
Member of:
[Moderators]
[FOTO]
[4Tuning International]
Default Re: Kia Pro_Ceed vs Citroen C4 vs Opel Astra GTC

pararea mea deja o stii de pe club... >
cRbL is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 18:52   #6
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Kia Pro_Ceed vs Citroen C4 vs Opel Astra GTC

Kia Pro_Ceed este de departe cea mai buna alegera, design, garantie, fiabilitate, performante+obtiuni/pret. Si mai are un avantaj, dintre cele 3 este ultima aparuta, deci in principiu in cca. 3,4 ani Kia o sa fie inca model in fabricatie, pe cand Opel si C4 vor fi la modelul urmatoe, un avantaj la revanzare pt. Kia.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 19:09   #7
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: Kia Pro_Ceed vs Citroen C4 vs Opel Astra GTC

kia fiabila!?!?!?1 ) eu sincer cred ca vb din auzite!
singurul atu ar fii garantia(extinsa pe 5 sau 7 ani) si ca o sa mai fie in productie!

nu stiu cum, dar..NICI O MASINA COREEANA NU M-A IMPRESIONAT, indiferent de ce model sau brand a apartiunt! asta nu insemna ca sunt proaste!

+ am condus un pro al unui prieten si chiar nu mi-a placut cum merge, + in viraje este ca o barca!

nu vreau sa fiu rautacios, dar chiar nu imi plac masinile coreene indiferent de rasa! este o parere personala.
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 19:42   #8
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Kia Pro_Ceed vs Citroen C4 vs Opel Astra GTC

Probabil te-ai simtit mai bine in opel...
Ei bine sincer iti spun ca opelul a cam dat-o in bara cu modelul GTC DIN FOARTE MULTE PUNCTE DE VEDERE.
Daca Pro_ceed ti se pare barca...inseamna ca n-ai condus opel astra model mai vechi...
Ai idee cam ce suspensie are Pro_ceed-ul pe spate?Multilink..una de care n-a auzit GTC-ul niciodata in viata ei!
Nu zic ca GTC ar fi o masina proasta...dar nu mai e nici opelul ce a fost...un prieten are probleme cu opelul si are 50.000 de km...de genu nu ii mai merge un stergator.asta da fiabilitate!
Interiorul mi se pare net superior fata de GTC...dar asta tine de gusturi si e o chestie subiectiva.
Masinile coreene nu sunt fiabile?e clar...
Deabia astept peste cativa ani sa vdm cum isi schimba romanul ideea despre masinile astea proaste,care le fac aia mici si galbejiti...dar la noi deocamdata numai nemtii fac masini
Numai bine si astept pareri in continuare.
P.S:Am auzit ca gtc are pe unele motorizari tamburi pe spate....ceea ce imi spune multe...kia are pe toate modelele etrieri...
orlando is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 20:09   #9
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: Kia Pro_Ceed vs Citroen C4 vs Opel Astra GTC

Ai facut o alegere excelenta!
personal as fii ales tot pro_cee'd fara sa stau pe ganduri!
este o masina care te fascineza la prima vedere,
m-am inscris pe forumul dedicat
pt a afla mai multe informatii/detalii/pareri, etc!
__________________
Quench my thirst with GASOLINE!
Multa lume, putini oameni... restu' populatie


RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 22:50   #10
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Kia Pro_Ceed vs Citroen C4 vs Opel Astra GTC

GTC nu e o masina pe care s-o iei pana in 16000 euro... un GTC e pus in valoare cu dotari calumea (cel mai bun pr al meu are una in valoare de 22000eur). daca as avea 15000 eur as alege clar pro_c'eed, nicidecum gtc.
sincer, daca luam un GTC 2.0turbo, sasiu IDS+ (suspensia coboara la apasarea butonului sport, acelasi buton imbunatatind si reactiile masinii, schimband si mapa cipului), jenti 17" sau 18", fara sa mai luam in considerare dotarile din interior, nu cred ca exista pro_c'eed care sa-l egaleze.
iar ca design, gtc are cu totul alta silueta pe strada fata de un por_c'eed, care este oarecum simplist
oricum, pentur mine treaba sta asa: buget subtire: pro_c'eed, buget "gras": astra gtc
citroen c4 coupe nu-l iau in considerare, deoarece eu il consider bataie de joc. un c4 in 5usi lovit in spate...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 23:30   #11
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Kia Pro_Ceed vs Citroen C4 vs Opel Astra GTC

Nu stiu mare lucru despre Kia dar despre opel mai stiu cate ceva si cuvantul de baza este NU! Citroen nu se pune, e frantuzeasca deci nu e masina
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 19-09-08, 00:23   #12
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Kia Pro_Ceed vs Citroen C4 vs Opel Astra GTC

serios..acuma dintre toate as alege GTC-ul... nu zic.. arata f f bine proceed insa arata mult mai bine gtc daca ar fi sa comparam modelele de TOP! .. full option! si niciodata nu o sa se compare o chinezarie cu un lucru fin si de calitate nemtesc!
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 19-09-08, 00:27   #13
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Kia Pro_Ceed vs Citroen C4 vs Opel Astra GTC

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
serios..acuma dintre toate as alege GTC-ul... nu zic.. arata f f bine proceed insa arata mult mai bine gtc daca ar fi sa comparam modelele de TOP! .. full option! si niciodata nu o sa se compare o chinezarie cu un lucru fin si de calitate nemtesc!
De curiozitate...ai mers cu cele 2 masini?Ai vazut interioarele celor 2 masini?
Nu zic ca nu ai dreptate...doar ca as vrea sa stiu + si - la fiecare model.
Unele chinezarii au dat peste nas multor masini europene...dar oricum mentalitatea romanului e fixa si nu ai ce sa-i faci
orlando is offline   Reply With Quote
Old 19-09-08, 03:11   #14
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Kia Pro_Ceed vs Citroen C4 vs Opel Astra GTC

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
serios..acuma dintre toate as alege GTC-ul... nu zic.. arata f f bine proceed insa arata mult mai bine gtc daca ar fi sa comparam modelele de TOP! .. full option! si niciodata nu o sa se compare o chinezarie cu un lucru fin si de calitate nemtesc!
Poate crezi ca toate masinile nemtesti sunt ca cea din avatarul tau )
"GTC-ul de TOP" comparal cu un Civic standard sa vedem diferentele (cel putin interior ....)
asta apropo la chinezarii, sau ai cumva pretentii sa compari Opel GTC cu Mazda 3 si Honda la design si fiabilitate, chiar si GTC-ul OPC l-as da oricand pe o Mazda 3 MPS sau Civic TypeR.

GTC - o aparitie frumoasa, o banalizare rapida. (nu stiu de ce dar chiar ii lipseste ceva).
C4 - pas
Pro'ceed - banalitatea fascinanta - mie chiar imi place masina asta, ca design e chiar in topul categoriei.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 19-09-08, 12:04   #15
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default

Quote:
Originally Posted by orlando View Post
De curiozitate...ai mers cu cele 2 masini?Ai vazut interioarele celor 2 masini?
Nu zic ca nu ai dreptate...doar ca as vrea sa stiu + si - la fiecare model.
Unele chinezarii au dat peste nas multor masini europene...dar oricum mentalitatea romanului e fixa si nu ai ce sa-i faci
am urcat in amandoua.. dar de condus am condus doar gtc-ul ( 1.9 cdti 150cp) .. si e o idee peste golf 5 ( 2.0 tdi 140cp ). Acu cei de la fifth gear au testat proceed contra golf 5 si .. golf 5 a iesit net superior! deci daca in opinia mea... gtc-ul este superior golfului.. inseamna ca proceed nici macar nu se poate compara cu gtc-ul

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Poate crezi ca toate masinile nemtesti sunt ca cea din avatarul tau )
"GTC-ul de TOP" comparal cu un Civic standard sa vedem diferentele (cel putin interior ....)
asta apropo la chinezarii, sau ai cumva pretentii sa compari Opel GTC cu Mazda 3 si Honda la design si fiabilitate, chiar si GTC-ul OPC l-as da oricand pe o Mazda 3 MPS sau Civic TypeR.
omule .. noi vorbeam de kia proceed.. care e o "chestie" iesita din comunismul korean .. there for.. korea nu are nici o legatura cu JAPONIA! .. normal ca si eu as prefera type-r intotdeauna! insa ..asa cum am mai zis.. una e japonia... care face masini extraordinare , f frumoase .. si alta e korea comunista cu o rabla de kia

Last edited by Psycho; 27-09-08 at 20:17.
dolb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -