Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 18-11-08, 22:53   #46
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Shelby GT500 vs BMW M5

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Eleanor a fost facut dupa filmul Gone in 60 seconds, se face exclusiv la comanda, este un tunning, in genul ce face chip foose doar ca produs in numar mare. Daca nu exista filmul nu exista nici masina.
Stiu, ai dreptate, dar la baza sta tot Ford Mustang Shelby.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 22:58   #47
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Shelby GT500 vs BMW M5

Nu, nu sta la baza nici un SHELBY, este un fastback chiar si cu micul V6, el este restaurat si ii se pune un nou motor in functie de nivelul de echipare (SS e nivelul maxim), asadar nu are nici o legatura cu Shelby, el a facut GT350 si GT500.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 23:16   #48
mikkai

Stage 5
 
mikkai's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,121
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[Old School Cars]
Default Re: Shelby GT500 vs BMW M5

Asa zisa eleanor cum zice si herbas nu a existat niciodata.Dupa ce a fost facut filmul, unique performance a cumparat licenta de la carroll shelby ca sa poata sa vanda legal copiile care se numeau gt500e.Nu au nici o istorie si nimic original.Doar niste eye-candy-uri.
Si te rog sa iti faci temele mai bine cand ii pui pe altii sa studieze.Au fost mai multe modele.Fara sa pun la socoteala gt350 ar mai fi gt500H gt500KR si cateva decapotabile.
mikkai is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 02:30   #49
Duruselu
Audi Driver

Stage 5
 
Duruselu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 416
Member of:
[AUDI]
[4Rally]
Default Re: Shelby GT500 vs BMW M5

comparatii peste comparatii.....altii zic ca il omoara m5-u in curbe bla bla bla......s-a dat cineva cu un shelby ..si a concurat cu un m5? e normal ca m5-u de care este vorba face parte dintr-o alta clasa de masina, e mai noua ...mai stabila, dar sa nu uitam ca muscle carurile americane scot cel mai bun timp la drag, chiar as vrea sa vad un 400 m intre aceste 2 masini sa vad care iese in fata..chiar daca sunt f apropiate ca performante..normal depinde si de cine o conduce.
In concluzie aleg GT-ul pt performante si pt renumele pe care si l-a format in intreaga lume, probabil il mai aleg si dintr-o alta cauza adica, ca nu imi plac bmw-urile
__________________
Right Foot Fanatics
Duruselu is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 02:45   #50
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Shelby GT500 vs BMW M5

de la e46 si e39 in sus nu imi mai plac de nicio culoare bmw-urile, mai ales seria 5(inclusiv m)
aleg mustangul fara discutii, arata foarte tare si are un sunet bestial, ce conteaza ca una e mai rapida pe circuit decat cealalata? avem in romania pe unde sa ne dam cu ele la capacitate maxima? chiar conteaza ca una face 0-200 mai repede cu 2-3 secunde?
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 21-11-08, 12:58   #51
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Shelby GT500 vs BMW M5

si in reportajul ala de pe discovery acel shelby gt snake 500kr si cum se mai numeste nu era instare sa plece drept dupa loc... in start lansat. daca o puneai pe circuit.... dovada de reclama multa produs infect. acea masina cred eu ca a fost facuta de colectie nu de zi cu zi.
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 30-11-08, 01:57   #52
mowgli

Stage 2
 
mowgli's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 60
Default Re: Shelby GT500 vs BMW M5

drag:m5 (daca m3 cu ai sai 420 de cai a batut gt500 sigur o face m5 cu 507.cautati filmul pe youtube.m3 vs gt500.e un drag si gt500 o ia rau)

drift:m5 (pt suspensie independenta si autoblocant)

circuit:m5 (nici nu are rost sa ma obosesc de ce)

aspect:fiecare ce vrea

interior:m5 (calitate superioara, confort de limuzina)

siguranta:m5 (nimeni nu a pus problema sigurantei)

consum:nu ne intereseaza

pret:gt500

traditie:aici e discutabil.

senzatii:gt500

deci dupa parerea mea gt500-le o cam ia de la m5.nu are rost comparatia dar daca tot e pus topicul, de ce nu?sunt fan bmw, dar si mare fan american muscle in special dodge,chevy dar si mustang.asa ca le privesc pe amandoua la fel de frumos, iar daca as avea bani, le-as lua pe amandoua.
__________________
never drive faster than your guardian angel can fly
mowgli is offline   Reply With Quote
Old 01-12-08, 20:01   #53
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Shelby GT500 vs BMW M5

Corecta comparatie.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 10:00   #54
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: Shelby GT500 vs BMW M5

Da...frumos spus..
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 12:12   #55
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Shelby GT500 vs BMW M5

Quote:
Originally Posted by mowgli View Post
drag:m5 (daca m3 cu ai sai 420 de cai a batut gt500 sigur o face m5 cu 507.cautati filmul pe youtube.m3 vs gt500.e un drag si gt500 o ia rau)

siguranta:m5 (nimeni nu a pus problema sigurantei)
Sa aduc si eu niste completari. La partea de drag filmele de pe youtube sunt irelevante, mai ales ca multe sunt home made si asa mai departe, asadar mai bine lasam cifrele sa vorbeasca pentru a nu da motive scepticilor.

http://www.dragtimes.com/BMW--M5-Drag-Racing.html

http://www.dragtimes.com/Ford--Musta...ag-Racing.html

Apoi vine partea de siguranta unde bmw intra sub incidenta euroncap si shelby parca sub iihs nhtsa. Din moment ce ambele masini obtin 5 stele (testele teoretic sunt aceleasi) nu vad avantajul m5 decat daca consider si capacitatea unei masini de a frana (bmw are avantaj la 80mph-0 cu 1.2m) eventual stabilitatea pe viraje, dar iarasi la viteza la care masina sare de pe drum acele 5 stele obtinute la crash test-uri devin nule.

In rest parerea mea coincide cu a lui mowgli
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 06-12-08, 15:48   #56
mowgli

Stage 2
 
mowgli's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 60
Default Re: Shelby GT500 vs BMW M5

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Sa aduc si eu niste completari. La partea de drag filmele de pe youtube sunt irelevante, mai ales ca multe sunt home made si asa mai departe, asadar mai bine lasam cifrele sa vorbeasca pentru a nu da motive scepticilor.

http://www.dragtimes.com/BMW--M5-Drag-Racing.html

http://www.dragtimes.com/Ford--Musta...ag-Racing.html

Apoi vine partea de siguranta unde bmw intra sub incidenta euroncap si shelby parca sub iihs nhtsa. Din moment ce ambele masini obtin 5 stele (testele teoretic sunt aceleasi) nu vad avantajul m5 decat daca consider si capacitatea unei masini de a frana (bmw are avantaj la 80mph-0 cu 1.2m) eventual stabilitatea pe viraje, dar iarasi la viteza la care masina sare de pe drum acele 5 stele obtinute la crash test-uri devin nule.

In rest parerea mea coincide cu a lui mowgli
hmmm.sa sti ca nus genu de om care so tin tot cu a mea, deci ai dreptate pe undeva.dar, daca te uiti mai atent pe listele de drag mai toate mustangurile care au scos timpi buni sunt modificate.iar astfel de drag-uri nu au relevanta deoarece noi vorbim de masini stock.in ceea ce priveste credibilitatea filmelor pe youtube sunt de acord cu tine.dar filmuletul m3 vs. gt500 nu e filmat in spatele blocului sau de m5board sau are tata m3 si sa arat lumii cum intrece un avion.e pe o pista de drag cu spectatori si tot tacamul.deci cred ca e pe bune.iar despre testele de siguranta europene si americane ce pot sa zic?la fel cum am trecut de varsta in care credeam in mos nicolae, asa am trecut de varsta in care sa mai cred in astfel de teste.dar uitandu-ma la ambele masini chiar nu realizez cum ar fi un mustang la fel sau mai sigur decat un m5.respectele mele.
mowgli is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 23:22   #57
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Shelby GT500 vs BMW M5

Nu am sustinut ca mustangul e mai rapid, ci ca timpii difera foarte mult si de sofer, eu unul n-am zabovit la timpi de 10s si puteri de 600 cai, am dat link-ul pt ca fiecare sa caute ce doreste, de asta nici nu am desemnat un castigator. Daca ne uitam la puteri aproximativ egale si timpii sunt aproximativ egali, asadar masinile se mentin, nu iese un castigator detasat.
Referitor la partea cu siguranta, da ai dreptate nu putem sa ii credem pe cuvant si sa ne infigem cu masina in pom ca are 5 stele. Totusi sunt niste puncte de referinta, care au un cuvant greu pentru multi. Sper sa nu o iei in nume de rau dar nu poti estima nivelul de siguranta al unei masini doar uitandu-te la ea. Asa cum o masina de 11 000 euro si 1200 kg poate avea tot 5 stele ca si m5-u asa si mustangul poate fi la fel de sigur.
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 24-12-08, 16:03   #58
laur_nsl

Stage 4
 
laur_nsl's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 275
Default Re: Shelby GT500 vs BMW M5

alo gara!!!!!!! comparati shelby gt 500 cu challenger srt8 nu cu m5 k nu are nici un rost, sungura asemanare e ca amandoua au 500 de cai, app shelby are 480 de cai nu 500 cum se lauda ford(dinotest)
laur_nsl is offline   Reply With Quote
Old 30-12-08, 13:22   #59
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: Shelby GT500 vs BMW M5

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
si in reportajul ala de pe discovery acel shelby gt snake 500kr si cum se mai numeste nu era instare sa plece drept dupa loc... in start lansat. daca o puneai pe circuit.... dovada de reclama multa produs infect. acea masina cred eu ca a fost facuta de colectie nu de zi cu zi.
Ce-mi plac mie copiii care isi dau cu parerea din fata calculatorului...
De parca ar fi condus asa ceva...(fie M5 fie Shelby GT500)...
Dar si forumurile trebuiesc umplute cu ceva...:P
__________________
I'LL MAKE YOU AN OFFER YOU CAN NOT REFUSE !!!

GodfatherN
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Old 01-01-09, 14:03   #60
radu174

Stage 1
 
radu174's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 15
Default Re: Shelby GT500 vs BMW M5

shelby GT500 normal nu exista comparatie intre ele...sa fim seriosi ..mare parte din ce spun bmw sunt niste manelari care au auzit si ei doar de "merţan" si de "bemveu"
radu174 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -