| VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC |
06-01-05, 20:34
|
#1
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of: [FORD]
|
alfa romeo 147 sau vw golf 4?
prin aprilie,daca ma ajuta Dumnezeu,hai si-n mai faca-se voia SA vreau sa-mi schimb mashina,si cu 8-8.500 euro cred ca ma apropii de un vw golf 4 sau alfa romeo 147 care-mi place de mor ca design.
ce parere aveti si ma intereseaza in primul rand ca putere si intretinere.merita un peugeot 206?(ca mi-ar mai ramane mai raman nejte banuti  )
__________________
~~~~~~~~~ F o r d C a p r i ~~~~~~~~~
don't just get older...they just get faster
|
|
|
06-01-05, 23:19
|
#2
|
|
Guest
|
Desi Alfa e o bijuterie la design, nu mai e asa de practica cand vine vorba de articulatii. O ruda de a mea are una ca asta si dupa vreo 20.000km a inceput sa sufere rau la bucsi si capete de bara, iar geometria era terminata. In rest, materialele si electronica sunt mult mai de calitate decat la Golf 4. Daca tii la consum, 1.9 JTD 115cp, daca nu, merge si un 1.6 120cp daca nu vrei prea multe performante, si un consum cat de cat decent. Piesele nu sunt atat de scumpe ca la Golf. Cutia este etajata sportiv, insa ai mare grija sa nu cumperi de la vreo femeie, ca ambreiajul este putin cam sensibil si nu prea rezista la torturile sexului feminin. Mai bine cumperi una mai alergata, trage si motorul mai bine.
|
|
|
|
06-01-05, 23:20
|
#3
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of: [Moderators] [Crazy Drivers]
|
eu ash alege alfa 147
|
|
|
07-01-05, 01:38
|
#4
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
|
golf 4! alfa 147, dupa cum a spus si bogdan, are probleme la articulatii, ca si tot restul gamei actuale alfa romeo - sunt mult prea rigide!
cat despre aspect, atat interior cat si exterior, alfa romeo 147 este cu mult inainte!
|
|
|
09-01-05, 19:03
|
#5
|
 Stage 5
Join Date: Nov 2004
Posts: 489
|
Exaact aceasi dilema am avut-o si eu akum o luna....imi placeau la nebunie ambele masini .Ar trebui akum sa te gandesti ce vrei  masina economica in care sa nu bagi prea multi bani...o masina sportiva care sa fuga rau...sau poate nu are prea mare importanta si vrei doar o masina care sa arate doar bine?
Pai daca ash vrea o masina sa arate bine (dar sa nu o tzii mult) ash cumpara alfa-ul ,daca vreau consum mik si sa nu bag asa multi bani ash alege un un golf 1.9 TDI ...
Ma rog pana la urma nu mi-am luat nici golf nici alfa mi-am luat leon tdi si nu cred ca am facut o investitie rea...din contra sunt multumit de masina asta
|
|
|
09-01-05, 19:12
|
#6
|
 Stage 5
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
|
Eu zic tot Alfa 147!
|
|
|
09-01-05, 20:46
|
#7
|
Stage 2
Join Date: Jan 2005
Posts: 38
|
Codrine, eu spun ca inainte de achizitie sa faci cumva si sa conduci ambele masini iar atunci iti vei raspunde singur la intrebare. Iar daca iti plac senzatiile si esti un cuore sportivo raspunsul va veni de la sine, adica ALFA 147.
Din punctul meu de vedere Alfa 147 este de departe cea mai frumoasa compacta. O cunostina are o astfel de masina cu motor de 2000cmc benzina si este foarte multumit de ea. Probleme cu articulatiile nu a avut cu toate ca are suspensie sport si gume cu talon minuscul de 40.
|
|
|
09-01-05, 22:30
|
#8
|
|
Guest
|
Varianta Selespeed este mult mai reusita si ae articulatiile mult mai bune. Am uitat sa mentionez de stabilitate si feeling sportiv, net superioare la Alfa. Te simti ca intr-un cart.  Zgomotul, de asemenea, este divin, cu exceptia JTD-ului.
|
|
|
|
09-01-05, 23:12
|
#9
|
Presedinte AfterDark Racing
 Stage 5
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of: [Moderators] [AfterDark Racing] [PARTICIPANT CURSE] [Honda]
|
Eu ti-as recomanda Alfa Romeo 147 2.0 T SPARK/Salesspeed. Are 150 Cp si iti zic eu sigur ca nu ai nici o problema nici cu articulatiile, si bate Golful de departe!!!
|
|
|
13-01-05, 17:12
|
#10
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of: [FORD]
|
m-am cam hotarat
intradevar alfa bate la design si motoarele se pot aranja
am tot intrebat in stanga si-n dreapta si golful e superior ca rezistenta in timp se pare.depinde de intretinere totusi.
problema e ca 147 il are o femeie \"as\" al volanului si........spuneati ca s-ar putea sa aiba ambreajul varza deja
oricum...................CINE CUMPARA UN VECTRA B 1.7 TD,EVACUARE BORLA ,FILTRU SPORT,TURBINA ARANJATA LA 2.3-2.4 RPM,FUNCTIONABILA 99%,CONSUM 7% CU 4.5%(NOV 1996-6,5 EUROI)?
|
|
|
24-01-05, 14:48
|
#11
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2004
Posts: 2,687
Member of: [PARTICIPANT CURSE]
|
Eu zic sa pui un \"pool\" la topic sa voteze lumea si asha va fii mai simplu!
Ce zici???
|
|
|
24-01-05, 17:14
|
#12
|
Stage 2
Join Date: Jan 2005
Posts: 38
|
Re:
Quote:
|
Originally Posted by \"zGb\"
Eu ti-as recomanda Alfa Romeo 147 2.0
am uitat sa mentionez golf 4 tdi 130cp 6vit stock...neumblata deloc...de curand i-am pus amortizoare si va urma un flash agresiv
|
Ma indoiesc de cele relatate. Mai mult ca sigur cel din Alfa 147 nu s-a obosit cu tine.
In schimb pe viraje golful are 0 (zero) sanse in fata unei Alfa 147 care are suspensii independete atat pe fata cat si pe spate in timp ce golful are o suspensie semi-independenta pe puntea spate.
Pe langa asta golful este invechit atat tehnic cat si moral odata cu aparitia lui Golf V.
Iar alfa 147 este o masina plina de stil, personalitate, imagine in timp ce golful este banal, masina maselor de oameni.
|
|
|
24-01-05, 18:49
|
#13
|
Stage 3
Join Date: Nov 2004
Posts: 100
|
Alfa clar.
|
|
|
25-01-05, 00:01
|
#14
|
Stage 2
Join Date: Jan 2005
Posts: 38
|
Nu eu am pus alfa 147 langa seria 1 si a3 ci presa de specialitate.
In ultimul numar al publicatiei franceze de renume l'Auto Journal este un test intre 120d si 147 facelift 1.9 JTD si per total castiga 147-le, cu toate ca 120d este mai sportiv. Cam atat despre parerea ta ca cele doua modele nu se compara.
In ceea ce priveste cursa cu 147-le amicului, promit ca am sa vorbesc cu el si am sa te anuntz daca este de acord (cu toate ca nu cred ca prezinti interes pentru el). Dar poate este mai bine asa decat sa fii dezamagit la fel ca si tanarul cu acel 1.9 TDI dus la 170 PS si +400 Nm.
|
|
|
25-01-05, 00:09
|
#15
|
|
Afro Samurai
 Stage 5
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of: [AUDI]
|
daca esti dragut alc, pune si tu poza cu data sheeturi si scorul final plz
thx
|
|
|
|
|