Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 23-06-09, 21:52   #61
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Bugatti Veyron v.s. SSC Ultimate Aero

Quote:
Originally Posted by laur_nsl View Post
ce a facut shelby cu mustangul? i-a pus un supercharger si restul l-a lasat asa si asta nu se face. uita-te la tunerii europeni ce fac cu bmw-urile mercedes-urile nu le pun doar un ditai motor si gata . cat despre gt 40 nu am ce zice, a fost o masina mondiala. dar eu ma refeream mai mult la masini cu picioarele pe pamant gen pontiac,chrisler,lincoln etc.
vrei sa spui ca americanii fac masini mai bune ca europenii???
si cum poti sa spui tu ca gandacul ala are un pic de diablo si de zonda. ce parte mai precis?
Mai baiatule, pai americanii astia au detinut recordul de prin 1988 cu Callaway Sledgehammer Corvette (254.76 mph (410.00 km/h)) si mi se pare ca pana la detronat Bugatti , asa ca or face masini rapide americanii astia !????
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)

Last edited by GTR; 23-06-09 at 21:56.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 23-06-09, 22:02   #62
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Bugatti Veyron v.s. SSC Ultimate Aero

GTR..nu fi naiv! problema nu se pune: care e cel mai rapid automobil, ca asa sunt alea de scot 500kmh Problema se pune: cel mai rapid automobil LEGAL ( roadlegal) care nu trebuie reparat dupa fiecare sprint
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 23-06-09, 23:12   #63
silviu_gsi

Stage 5
 
silviu_gsi's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 337
Member of:
[CSR]
Default Re: Bugatti Veyron v.s. SSC Ultimate Aero

nu ma intelegeti gresit, si mie imi place masina asta, am respect pt inginerii aia si ce au reusit sa faca , dar pur si simplu era un gand de-al meu , daca as avea un veyron eu l-as scoate zilnic sau cand ar fi timp si da-i cu el pe o autostrada sau un circuit, eu la asta ma refer cand vorbesc de fiabilitate, daca ar rezista , nu la mers constant cu el 400 ca la viteza aia ochiul nu mai prea percepe ce se intampla in jurul sau de asta cred ca a fost si una din cauzele limitarii plus a cauciucurilor si a consumului de carburant , dar asta e alta poveste.toti care au condus acest supercar au marturisit ca nu simti viteza ca intr-o alta masina pur pt viteza si lux vid, pe mine asta nu ma incanta la masini de genu.dar sunt gusturi si gusturi...
bafta
__________________
I love my car!!
silviu_gsi is offline   Reply With Quote
Old 23-06-09, 23:13   #64
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Bugatti Veyron v.s. SSC Ultimate Aero

Nu va mai ambalaţi aşa, va rog eu, şi raspundeţi puţin mai calm, că nu avem cāştigători dinte useri pentru cel mai agresiv răspuns...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 01:16   #65
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Bugatti Veyron v.s. SSC Ultimate Aero

Pai cum putem vorbi de fiabilitate ca nu vedem un Veyron peste 50k de km.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 11:04   #66
Alex_cristocea

Stage 5
 
Alex_cristocea's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 671
Default Re: Bugatti Veyron v.s. SSC Ultimate Aero

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
E normal ce spui, dar pina la urma Tzepozzz avea dreptate.S-a pus o intrebare precisa si a primit raspuns.Nu s-a intrebat care masina e mai bengoasa.
deacord cu tine prietene insa chestile astea le puteati gasi pe google nu mai trebuia sa facem topic pentru cateva cifre. Si ca fapt divers performantele din teste se compara atunci cand testele sunt efectuate in aceleasi conditii si afectate de aceleasi variabile.
__________________
87' 944 Turbo
Alex_cristocea is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 12:17   #67
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Bugatti Veyron v.s. SSC Ultimate Aero

Quote:
Originally Posted by Alex_cristocea View Post
deacord cu tine prietene insa chestile astea le puteati gasi pe google nu mai trebuia sa facem topic pentru cateva cifre. Si ca fapt divers performantele din teste se compara atunci cand testele sunt efectuate in aceleasi conditii si afectate de aceleasi variabile.
corect
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 14:41   #68
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Bugatti Veyron v.s. SSC Ultimate Aero

corect zic si eu.....dar asta a fost tema, macar putea fi topicul scurt.Cate intrebari si topicuri nu se deschid, al caror raspunsuri se afla la indemanana.
Cat despre testarea in aceleasi conditii, eventual simultan...asta chiar ca ar fi un adevarat divertisment.Sa vezi bunaoara o liniuta pe vreo mila si jumatate intre Veyron si SSC.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 15:01   #69
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Bugatti Veyron v.s. SSC Ultimate Aero

Veyron este un GT, pe cand SSC e un supercar. Faptul ca Veyron este un GT, o face sa fie si mai impresionanta.
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 19:46   #70
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Bugatti Veyron vs. SSC Ultimate Aero

Mai interesanta mi se pare intrecerea asta

https://www.youtube.com/watch?v=tVlbvxd0Q10

Veyron chiar a avut noroc ca dragul a fost de o mila.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 20:36   #71
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Bugatti Veyron vs. SSC Ultimate Aero

S-a discutat asta in multe zeci de posturi prin alte arii. Daca te uiti este "regizat". Top Gear este emisiune entertaining, si nu era niciun fun sa ii dea FUM Veyron la F1 pe distanta aia.

0-300 F1 = 30 secunde. Veyron are 15-16. Diferenta era...hilara. Daca te uiti plecarea la Veyron e slaba intentionat, fara LC, Hammond se uita la ala si se mira in loc sa ii dea in gura. Compara plecarea aia (slaba) cu asta, cam ce poate Veyron.

https://www.youtube.com/watch?v=ADY2Ka_0f3o

Dupa cum vezi diferenta este imensa, si F1 nu pricepea nimic. Toate lucrurile astea sunt usor de observat, nici beat nu as putea crede ca liniuta aia a fost catusi de putin "pe bune".
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 20:47   #72
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Bugatti Veyron vs. SSC Ultimate Aero

parca 22-22.8s are din cate stiu (F1)...da, ok, si mie mi se parea ca trebuie sa fie diferenta mai mare, dar timpii pe sfertul de mila nu sunt asa departe.6 zecimi nu e putin, dar nici aproape 400cp diferenta.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 20:57   #73
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Bugatti Veyron vs. SSC Ultimate Aero

Are mult sub 20 secunde la 300 Veyron. Daca de la 200 la 300 dureaza sub 9 secunde iar 0-100 in sub 3 (2.5 mai exact), de la 100 la 200 nu are cum sa dureze atata . Oricum este clar ca plecarea aia e in gluma si in prima parte a cursei se putea mult mai mult la Veyron. Plecarea in filmul postat de mine este racheta, mult mai buna. Daca pleca asa pana la 320-340 cat s-au intrecut ei F1 avea minim 10 secunde in spate...adica nu prea era show (entertaining)...

Pe sfertul de mila Veyron are 10.2 iar F1 are peste 11 secunde.

Last edited by _anaconda_; 02-07-09 at 21:00.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 21:05   #74
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Bugatti Veyron vs. SSC Ultimate Aero

da, stiu, cam 15.6 zic datele, cam 22 ziceam de F1.La sfertul de mila stiam ceva de genul 10.2 Veyron si 10.8 F1.La cca 330km/h cam 7-7.5s trebuia sa fie normal diferenta
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 14:23   #75
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Bugatti Veyron vs. SSC Ultimate Aero

22 de secunde are Koenisegg CCX care este mai rapida ca F1 la acceleratii. F1 se invarte pe la 30...oricum diferenta mare fata de Veyron. Cand te gandesti ca F1 este MULT mai usoara (la jumate aproape) si stai in fiare fata de interiorul Veyron...diferenta e si mai impresionanta .
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -