Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 28-08-08, 12:01   #16
VlaDoY

Stage 2
 
VlaDoY's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 42
Default Re: Audi A3 vs BMW 120

Nush ce treaba are modelul 123d aici avand in vedere ca in acest topic se discuta strict de 2000cmc. De ce sa nu comparam masinile astefel:
1. Design - exterior
- interior
2.Comportamentul masinilor pe :
- asfalt umed
- sosea acoperita cu zapada
- sosea uscata
3. Consumul
4. Pretul masinilor cu dotari standard
5. Potentialul de tuning al masinilor
6. Preturile de intretinere/Preturile aparute in cazurile unor defectiuni etc.

Si la sfarsit tragem o linie si vedem care a iesit pe primu loc

P.S. Sa incercam sa aducem date cat de cat exacte in toate aceste conditii (datele porducatorilor, datele gasite pe situri/reviste/emisiuni de specialitate)
VlaDoY is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 15:35   #17
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Audi A3 vs BMW 120

Quote:
Originally Posted by VlaDoY View Post
Nush ce treaba are modelul 123d aici avand in vedere ca in acest topic se discuta strict de 2000cmc.
In primu rand se vede ca nu prea stii ce motoare are BMW si in al 2-lea rand daca citeai bine postu meu anterior vedeai ca si 123d este tot de 2.0. Cu restu poate ca ai dreptate dar o masina sa stii ca in general se alege dupa cum arata si cum se conduce adica feeling'ul pe care ti-l da, adica daca cuiva ii place A3 poti sa ii zici tu ca BMW e ieftina, are costuri de intretinere mici, consuma cel mai putin s.a.m.d ca omu ala tot A3 o sa isi ia, intelegi tu cum sta treaba ?
aXeL.ZeY is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 17:20   #18
VlaDoY

Stage 2
 
VlaDoY's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 42
Default Re: Audi A3 vs BMW 120

Nu stiu ce motoare are BMW pt ca nu ma intereseaza si ceea ce nu ma intereseaza nu retin sunt lucruri mult mai importante de retinut decat ca 123d are motor de 2l. Si sincer as vrea sa te contrazic ca masina se alegenumai din alea dar asta sunt parerile voastre eu am dat doar o idee de cum ar trebui facuta departajarea.
VlaDoY is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 17:35   #19
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Audi A3 vs BMW 120

Quote:
Originally Posted by vatavu View Post
N'am condus prea multe n'am condus..da' am mers cu destule...m'a impresionat A3'ul
Cu 120 ai fost?

P.s. Scrie si tu corect ca o sa ai doar posturi obositoare si neconcludente.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 17:38   #20
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Audi A3 vs BMW 120

Quote:
Originally Posted by VlaDoY View Post
Nu stiu ce motoare are BMW pt ca nu ma intereseaza si ceea ce nu ma intereseaza nu retin sunt lucruri mult mai importante de retinut decat ca 123d are motor de 2l. Si sincer as vrea sa te contrazic ca masina se alegenumai din alea dar asta sunt parerile voastre eu am dat doar o idee de cum ar trebui facuta departajarea.
Pe mine m-au interesat ambele masini si pot sa spun ca e o mare diferenta intre ele, in favoarea BMW-ului, cam la toate capitolele spuse de tine mai sus.

Btw, sa stii ca motorul de 2 diesel se afla si pe caroseria de coupe care zic eu ca arat f. bine pt cei care critica hatchul (care oricum arata mai bine decat A3-ul dupa parerea mea)
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 18:40   #21
CuzKo
Midnight Racers Member

Stage 5
 
CuzKo's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 433
Member of:
[Midnight Racers]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: Audi A3 vs BMW 120

ma arunc si eu in topic...

din start va spun k nu am condus a3... am stat in dreapta. e ok k masina.. insaa...

am avut placerea de a conduce 120d, ce-i drept modelul de 5 usi... 163 de cai.
e o placere! vb aici de cum sta pe viraje (cu sistemele puse dar mai ales fara sisteme), de directie... masina se duce unde dai tu de volan; mi-a placut cum trage motorul... a stat foarte bine in spatele unui 530d pe serpentine... in linie dreapta se simtza diferenta de cm3, 530 indepartandu-se usor dar constant.

k hint: recomand pe serpentine (in cazul in care vretzi sa va jucati ) sa scoatetzi controlul tractiunii, in cazul in care duceti masina in limitele superioare (si bineinteles k trebuie sa stiti sa controlati masina- altfel nu recomand!), deoarece s-ar putea ca din cauza sistemelor sa ajungeti pe contrasens cand va taie gazul, moment in care era mult mai bine sa fitzi intr-un derapaj controlat.. pe banda voastra.

...dar cel mai mult m-a impresionat confortul.
eu sunt adeptul masinilor mari (si intelegetzi ce reiese din asta/confort/spatiu/siguranta)... insa in masina asta m-am simtit foarte bine, in largul meu.... m-am simtit "acasa"... m-am simtit "safe"... era o senzatie placuta.

masina e foarte rezistenta...btw... din cauza unui "sofer" am ajuns cu ea pe aratura undeva pe la 80 maxim 100.. intr-un viraj... si la fel de repede cum am intrat am si iesit... sincer ma asteptam sa nu mai fie bara fatza... o bascula sau ambele un pik indoite... DAR.. masina nu a avut nimik.. absolult nimik! si au mai fost incidente de acest fel. FOARTE rezistenta!

kiar dak pot fi un pik subiectiv doarece multi stiu ca sunt addicted 2 BMW, RECOMAND masina!

p.s. kiar dak am condus modelul anterior.. cel nou, coupe, nu are cum sa nu fie mai bun!
__________________
NOW Outrun me or DYE trying'!!!
Fuck You, You Fucking Fuck!
CuzKo is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 19:56   #22
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Audi A3 vs BMW 120

Quote:
Originally Posted by VlaDoY View Post
Nu stiu ce motoare are BMW pt ca nu ma intereseaza si ceea ce nu ma intereseaza nu retin sunt lucruri mult mai importante de retinut decat ca 123d are motor de 2l. Si sincer as vrea sa te contrazic ca masina se alegenumai din alea dar asta sunt parerile voastre eu am dat doar o idee de cum ar trebui facuta departajarea.
Nu am zis ca trebuie sa stii, dar 123d face parte din obiectu discutiei, era vorba, cum ai zis si tu de motoare de 2000cmc si tu nu ai stiut ca este tot de 2000 cmc. Cat despre partea cu alesul masinii iti zic eu ca asa e, pe demostrate ! Bafta
aXeL.ZeY is offline   Reply With Quote
Old 29-08-08, 01:02   #23
vatavu

Stage 3
 
vatavu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 113
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Audi A3 vs BMW 120

Si A3-ul cu motor de 3.2 ce ziceti..are "doar" 250 de cai..mai are si quatro...acuma fiecare zice ce vrea

Last edited by vatavu; 29-08-08 at 01:05.
vatavu is offline   Reply With Quote
Old 29-08-08, 09:52   #24
VlaDoY

Stage 2
 
VlaDoY's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 42
Default Re: Audi A3 vs BMW 120

Copilu daca nu cumva ma lasat memoria eu zic ca aici discutam de modelel 2l Diesel!!
Si din cate imi aduc aminte si zic ca imi aduc f bine aminte audi A3 are urmatorele modele Diesel

Audi A3 1.9 TDI 105 CP Cutie - Manuala 5+1
- Stronic
Audi A3 2.0 TDI -> 1.140 CP Cutie -Manuala 6+1
- Stronic
-> 1. 170 CP Quattro Cutie -Manuala 6+1
- Stronic

Last edited by VlaDoY; 29-08-08 at 10:11.
VlaDoY is offline   Reply With Quote
Old 29-08-08, 16:10   #25
vatavu

Stage 3
 
vatavu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 113
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Audi A3 vs BMW 120

Tinere..nu ma lua pe mine cu copilu
Eu am adus adus in discutie motorul ala benzinar cu alt scop..ca sa arat ca se poate pune un motor mult mai puternic pe A3...cred ca aici vorbeam de masina si nu de motor..eu am zis ca imi place masina cu totul..nu ca imi place ca are motor de 2.0 diesel...Poate ca sunt subiectiv...dar si la design este peste seria 1 de la BMW
vatavu is offline   Reply With Quote
Old 29-08-08, 16:48   #26
Lymbutza

Stage 5
 
Lymbutza's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,292
Default Re: Audi A3 vs BMW 120

si uite asa ajungem in Offtopic . . . ! revenind :

Eu , ca fan Bmw , as alege A3-ul . Asta e doar parerea pe care o am . In ciuda faptul ca motorul Bmw trage mai bine , nu stiu daca as putea trai cu o masina care arata ca Seria 1 (Acum fiecare cu gusturile sale , dar . . . ) . Mai acum cativa ani , pe cand era golfu in voga si aparusera 1000 de modele (GT R32 etc) era o vorba foarte inteligenta : Daca vrei cea mai buna varianta de VW Golf cumpara un Audi A3 !
Parerea mea ! Bafta la toata lumea si hai cu cat mai multe pareri , poate facem si un sondaj .

Salutare !
Lymbutza is offline   Reply With Quote
Old 29-08-08, 18:45   #27
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Audi A3 vs BMW 120

Quote:
Originally Posted by vatavu View Post
Tinere..nu ma lua pe mine cu copilu
Eu am adus adus in discutie motorul ala benzinar cu alt scop..ca sa arat ca se poate pune un motor mult mai puternic pe A3...cred ca aici vorbeam de masina si nu de motor..eu am zis ca imi place masina cu totul..nu ca imi place ca are motor de 2.0 diesel...Poate ca sunt subiectiv...dar si la design este peste seria 1 de la BMW
In primul rand ca pe Audi exista un motor si mai puternic (S3) si in al doilea rand pe BMW se poate pune un motor si mai puternic adica 3.0 biturbo (306 hp) dar in stilul asta ajungem in offtopicuri. Ideea e sa mai cresti, sa inveti sa conduci si atunci poate o sa iti schimbi parerea.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 11:02   #28
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: Audi A3 vs BMW 120

la motoare nici nu se pune problema sa se faca o comparatie intre sistemul relicva tdi cu injectie directa bosch de la audi cu motorul de 177 de cp de la bmw cu noua tehnologie efficient dynamics..consum mixt 4.8 litri....aratatimi voi ce motor care dezvolta pana la 177 de cp mai are consumul asta ?...o fi audi cu chrome pe volan si cu luminite rosii da tot nu recupereaza...(parerea mea )
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 01-09-08, 11:23   #29
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Audi A3 vs BMW 120

Quote:
Originally Posted by lrazvani View Post
la motoare nici nu se pune problema sa se faca o comparatie intre sistemul relicva tdi cu injectie directa bosch de la audi cu motorul de 177 de cp de la bmw cu noua tehnologie efficient dynamics..consum mixt 4.8 litri....aratatimi voi ce motor care dezvolta pana la 177 de cp mai are consumul asta ?...o fi audi cu chrome pe volan si cu luminite rosii da tot nu recupereaza...(parerea mea )
Adevar grait-ai! La partea mecanica Audi e un pic mai in spate.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 01-09-08, 13:15   #30
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Audi A3 vs BMW 120

da...e absolut remarcabil...si la benzinare daca ne uitam, un 120i, motor aspirat de 170cp, cu un consum de 5 afara si 6.4 mixt.
Nu mai vorbim de dieselul de 204cp, care are un 4.4 afara si 5.2 mediu.Aproape incredibil.
carutasu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -