Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: CV manuala sau automata
CV manuala 196 60.68%
CV automata 127 39.32%
Voters: 323. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 04-04-13, 17:50   #571
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
Nu stii ce ai scris?

Special pentru x, t, y.
Fa un efort si nu ne incanta cu postarile decat cand crezi ca reusesti sa vorbesti si altfel decat in sictir.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 18:21   #572
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
Poate pentru tine, ca nu esti in stare sa schimbi vitezele sau sa pleci de pe loc.
nu-mi dau seama exact ce-i cu tine.. ori esti frustrat.. ori ai niste probleme seriose. Sauuuu ai niste probleme seriose cauzate de frustrarile tale!

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 19:47   #573
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Manuala vs. automata

Pentru mersul de zi cu zi chiar acum caut un 2.0 tdi dsg ( cu noua cutie in 7 trepte ) sau 1.4 tsi dsg
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 20:39   #574
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Manuala vs. automata

Si eu eram tot cu manualele. Cel mai mult inainte am condus o Kia Sorento 2.5 diesel (dintre automate). Aseara am condus un Q7 3.0 tdi cu 8 trepte. Deci vreau sa va spun ca masina aia are o cutie mai desteapta decat mine! Deci pur si simplu se schimbau vitezele intruna in functie de cum apasam pe acceleratie. Nici nu am cuvinte, efectiv m-a fascinat!

Automata ftw !
eMH is offline   Reply With Quote
Old 08-04-13, 00:19   #575
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
Da! Cand dai un asa raspuns

De ce nu merg pe jos sau cu transportul in comun? Pentru ca se intampla sa ai nevoie sa ajungi in diverse locuri la diverse ore. Si pentru ca-mi plac masinile.

Si daca ai manuala ajungi mai repede? / Si mie imi plac masinile dar nu are nici o legatura cu o cutie de viteze...incearca o cutie automata de generatie NOUA si apoi revino cu reply !
O seara buna!
__________________
Skoda RS 1.8T 4x4 - 2006
Opel Astra 1.7CDTI - 2010 - SOLD

Opel Insignia 2.0CDTI 160hp - 2009
Hyundai Accent - 2006 - SOLD
Kia Sportage - 2003 - 2.0i 4x4
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 08-04-13, 10:06   #576
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Manuala vs. automata

Am zis eu ca nu e buna automata? Am zis ca nu-mi place !
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 08-04-13, 10:41   #577
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Manuala vs. automata

Cand o sa intelegeti ca pe topicu' asta nu mai e vorba de ce-i place fiecaruia.
Aici de duc lupte crancene de convingere , schimbare de pareri si spalare pe creier.

"Iti place manuala?Pai esti p**st si nu stii ce-i aia o cutie automata buna ca aia tre sa-ti placa.
Iti place automata?Pai esti si mai p**st ca nu stii sa schimbi niste viteze..."


Cam la asta se rezuma topicu.Traim intr-o tara in care nu mai ai dreptu' la preferinte si tre sa-ti placa ce-i trendi.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 08-04-13, 18:44   #578
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Manuala vs. automata

Se fac o gramada de cutii, automate, semiautomate, cu padele, manuale, ca fiecare sa aleaga ce ii place. Nu trebuie criticate gusturile nimanui. Adevarul ca nici mie nu imi pac multe cutii automate, de astea noi cum spuneti voi. Ceea mai confortabila cutie automata pe care am vazut-o era pe un Mercedes C200, a tatei, masina cu o tinuta de drum foarte buna gratie cutie, dar care avea mare dezavantaj ca atunci cand dadea zapada nu mai aveai ce iesi cu ea, ca cel mai mic troian ii era fatal
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 08-04-13, 19:39   #579
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Se fac o gramada de cutii, automate, semiautomate, cu padele, manuale, ca fiecare sa aleaga ce ii place. Nu trebuie criticate gusturile nimanui. Adevarul ca nici mie nu imi pac multe cutii automate, de astea noi cum spuneti voi. Ceea mai confortabila cutie automata pe care am vazut-o era pe un Mercedes C200, a tatei, masina cu o tinuta de drum foarte buna gratie cutie, dar care avea mare dezavantaj ca atunci cand dadea zapada nu mai aveai ce iesi cu ea, ca cel mai mic troian ii era fatal
Pentru orice masina cu tractiune spate si cel mai mic troian reprezinta o incercare uriasa...nu neaparat din cauza cutiei.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 08-04-13, 19:55   #580
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Manuala vs. automata

Repet pentru a nu stiu cata oara : orice automata moderna are si optiunea de schimbare manuala a treptelor.
In weekendul asta am mers cu un 535d automat. O cutie de toata frumusetea. Plus ca am avut ceva traseu pe drum de munte si ca urmare am incercat putin masina
In weekendul viitor o sa fac cam 1300km cu un VW Crafter din care cel de la dus va fiu manual si cel de la venit va fi automat. Drept ca acea cutie nu are nimic cu sportivitatea, dar pana si la dube de transport se simte diferenta ... pur si simplu cutia automata este mai desteapta. De multe ori mai desteapta decat soferul
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 09-04-13, 15:48   #581
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Pentru orice masina cu tractiune spate si cel mai mic troian reprezinta o incercare uriasa...nu neaparat din cauza cutiei.
Pentru majoritatea masinilor cu tractiune spate e adevarat, dar eu am avut intre primele mele masini un Mercedes "Cobra", care rupea pe zapada. Cu cauciucuri de iarna bune mergeam oriunde , faceam drum prin zapada intreaga
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 10-04-13, 11:21   #582
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Manuala vs. automata

Prima mea masina tot Cobra a fost, cutie manuala, 3000D. Dar am impins prin zapada de imi ieseau ochii cu tot cu gume de iarna.
Am mers cu o Cobra benzinara cu automata. Drept ca masina cam uzata, asa ca se simtea schimbarea de treapta ca un sut in fund, dar in oras era oricum mai comoda la condus decat manuala.
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 12:24   #583
krista

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 6
Default Re: Manuala vs. automata

Subscriu la ce a zis Tzzantaru, fiecare stie mai bine ce vrea de la o masina (sportivitate / confort). Corect ar fi sa faceti un test drive cu mai multe modele recente de cutii automate si cutii manuale dupa care faceti o comparatie si alegeti modelul care vi se potriveste cel mai bine. Asta e cea mai buna solutie, vedeti exact ce va place si ce va deranjeaza la fiecare model in parte. O zi frumoasa in continuare
krista is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 17:57   #584
valyd1971

Stage 3
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 107
Default Re: Manuala vs. automata

Prefer cutiile manuale, simti cum conduci masina, cu cele automate e prea monoton, adormi la volan ...
valyd1971 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 18:10   #585
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: Manuala vs. automata

Daca as avea alocati minimum 20.000e pentru o masina noua, sau in jur de 15.000 pentru una SH, as alege o automata fara sa clipesc..nici nu concep sa dau 20.000 si sa nu aiba cutie automata.
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -