Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: CV manuala sau automata
CV manuala 196 60.68%
CV automata 127 39.32%
Voters: 323. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 07-10-12, 23:03   #436
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: Manuala vs. automata

E parerea ta si o respectam, chiar daca e nefondata.

Ai facut cursuri de condus agresiv? Eu doar de cursuri de condus defensiv am mai auzit.. Ce te invata? Sa ii dai in limitare, sa schimbi banda fara sa semnalizezi, claxoane, flash-uri?
Mai bine pastrezi tehnicile de pilotaj si condus agresiv pentru drumurile de tara.. Toti eram mai inconstienti la 18 ani doar ca unii dintre noi nu au mai apucat 25+ ani si e pacat si de ei si mai ales de cei nevinovati.

Cred ca a mai fost de 10 ori filmuletul asta:
https://www.youtube.com/watch?v=X4HpD5K6Qws

Last edited by NEo007; 07-10-12 at 23:05.
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-12, 23:25   #437
Madalinutzzu

Stage 2
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 29
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by NEo007 View Post
E parerea ta si o respectam, chiar daca e nefondata.

Ai facut cursuri de condus agresiv? Eu doar de cursuri de condus defensiv am mai auzit.. Ce te invata? Sa ii dai in limitare, sa schimbi banda fara sa semnalizezi, claxoane, flash-uri?
Mai bine pastrezi tehnicile de pilotaj si condus agresiv pentru drumurile de tara.. Toti eram mai inconstienti la 18 ani doar ca unii dintre noi nu au mai apucat 25+ ani si e pacat si de ei si mai ales de cei nevinovati.

Cred ca a mai fost de 10 ori filmuletul asta:
https://www.youtube.com/watch?v=X4HpD5K6Qws
Sunt si de condus agresiv/sportiv te invata pozitia corecta la volan, pozitia mainilor pe volan transferul de mase mai multe uitate la scoala de pilotaj a lui Titi Aur si o sa vezi ca nu aberez
http://titiaur.ro/category/cursuri-conducere/
eu le-am facut pe ultimile 2. Si in legatura cu automata daca e asa buna pt sportivitate dc nu se foloseste si in competiti mari , nu am auzit de ele la Le Mans de exemplu sau in WRC. Nu vreau sa ma cert cu nimeni, ca am vazut cateva comentarii in care oameni erau cam ofensati.
Madalinutzzu is offline   Reply With Quote
Old 07-10-12, 23:36   #438
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: Manuala vs. automata

Intre sportiv si agresiv e o diferenta.

Putina lectura pe site-urile oficiale ale campionatelor respective si gasim:

WRC: All WRC cars have four-wheel drive and sequential gearboxes. The cars have a clutch, but the driver tends to only use it to move off from a standing start.

Le mans: Audi R10 TDI - Gearbox: 5-speed S-tronic.[1]
Audi R18 TDI - XTrac 6 speed Sequential

Formula 1: The gearboxes of modern Formula One cars are now highly automated with drivers selecting gears via paddles fitted behind the steering wheel. The 'sequential' gearboxes used are very similar in principle to those of motorbikes, allowing gear changes to be made far faster than with the traditional ‘H’ gate selector, with the gearbox selectors operated electrically. Despite such high levels of technology, fully automatic transmission systems, and gearbox-related wizardry such as launch control, are illegal - a measure designed to keep costs down and place more emphasis on driver skill. Transmissions - most teams run seven-speed units - bolt directly to the back of the engine.

Cutile astea secventiale nu au nici o legatura cu cutia manuala de la masinile de zi de zi..

Uita-te ce frumos schimba Loeb de pe padele: https://www.youtube.com/watch?v=psOnmokXGnA O automata 100% fara padele nu iti poate citi gandurile, mai ales in asemenea competitii, nu stie ea de una singura ca tu vrei o frana de motor puternic sau ca vrei sa arunci masina in viraj. Dar probabil a vorbit si domnul Titi de astea.

Last edited by NEo007; 07-10-12 at 23:42.
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-12, 23:41   #439
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by Madalinutzzu View Post
Sunt si de condus agresiv/sportiv te invata pozitia corecta la volan, pozitia mainilor pe volan transferul de mase mai multe uitate la scoala de pilotaj a lui Titi Aur si o sa vezi ca nu aberez
http://titiaur.ro/category/cursuri-conducere/
eu le-am facut pe ultimile 2. Si in legatura cu automata daca e asa buna pt sportivitate dc nu se foloseste si in competiti mari , nu am auzit de ele la Le Mans de exemplu sau in WRC. Nu vreau sa ma cert cu nimeni, ca am vazut cateva comentarii in care oameni erau cam ofensati.
1. https://www.youtube.com/watch?v=lRwfvnDt7BA

2. Este vorba de restrictii, nu de imposibilitatea folosirii cutiei automate in competitii.

La Le Mans cam toate sunt automate.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 08-10-12, 00:25   #440
Madalinutzzu

Stage 2
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 29
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by NEo007 View Post
Intre sportiv si agresiv e o diferenta.

Putina lectura pe site-urile oficiale ale campionatelor respective si gasim:

WRC: All WRC cars have four-wheel drive and sequential gearboxes. The cars have a clutch, but the driver tends to only use it to move off from a standing start.

Le mans: Audi R10 TDI - Gearbox: 5-speed S-tronic.[1]
Audi R18 TDI - XTrac 6 speed Sequential

Formula 1: The gearboxes of modern Formula One cars are now highly automated with drivers selecting gears via paddles fitted behind the steering wheel. The 'sequential' gearboxes used are very similar in principle to those of motorbikes, allowing gear changes to be made far faster than with the traditional ‘H’ gate selector, with the gearbox selectors operated electrically. Despite such high levels of technology, fully automatic transmission systems, and gearbox-related wizardry such as launch control, are illegal - a measure designed to keep costs down and place more emphasis on driver skill. Transmissions - most teams run seven-speed units - bolt directly to the back of the engine.

Cutile astea secventiale nu au nici o legatura cu cutia manuala de la masinile de zi de zi..

Uita-te ce frumos schimba Loeb de pe padele: https://www.youtube.com/watch?v=psOnmokXGnA O automata 100% fara padele nu iti poate citi gandurile, mai ales in asemenea competitii, nu stie ea de una singura ca tu vrei o frana de motor puternic sau ca vrei sa arunci masina in viraj. Dar probabil a vorbit si domnul Titi de astea.
Din cate stiu eu alea nu se numesc semi-automate ????
Oricum apreciez comentariul, eu ma referam la cutiile fara padele, cele la care zic baieti ca le citeste gandurile si sare din 5 in 3 cu alea cum faci o frana de motor. Recunosc ca am mers doar cu 2 automate la care nu am avut nevoie de frana de motor si nu prea cunosc cum se manifesta. La cutiile secventiale e alta treaba ca schimbi tu viteza cand vrei.
Drumuri bune si asfalt uscat!
Madalinutzzu is offline   Reply With Quote
Old 08-10-12, 01:00   #441
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Manuala vs. automata

Sunt tot cutii automate, pentru ca iti permit fie schimbarea automata a vitezelor, fie sa schimbi tu cand vrei.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 08-10-12, 01:32   #442
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by Madalinutzzu View Post
Nu prietene nu afecteaza sportivitatea faptul ca dureaza mai mult schimbarea vitezei, si nici faptul ca, cutia automata e mai grea ca cea manuala ))
Ia gandestete singur ca totusi ai 21 de ani, daca tu crezi ca aceste 2 caracteristici pe care le are dsg-u tau nu afecteaza performantele masini si cu astea si sportivitatea, eu iti spun ca nu ai dreptate. Depinde ce stil de condus ai mie cum am mai zis imi place sa conduc mai gresiv, desi am doar 90 de cai sub capota ma bucur de toti cand plec cu ea, vede zona rosie a turometrului in fiecare zi. Iti dau un sfat ia 2 masini de aceeasi capacitate cilindrica, aceiasi cp dar una cu manuala si una cu automata si fa o distanta de cat vrei tu si vezi cu care scoti timpi mai buni, eu te asigur ca daca esti indemanatic si stii sa schimbi viteza scoti timp mai bun cu manuala. O spun din proprie experienta , eu am facut acest lucru cu 2 seria 5 si am scos timp mai bun cu cea manuala decat cu cea auto.....
Daca "doua ambreiaje" nu-ti sugereaza nimic, citeste si tu pe undeva cum functioneaza cutia asta si ai sa vezi ca ea intre 2 trepte face doar cuplare pe un ambreiaj si decuplare pe celalalt simultan , si oricat de rapid ai fi nu poti sa faci decuplare+schimbare+cuplare mai rapid.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 14-10-12, 12:15   #443
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Manuala vs. automata

Anainte am avut numai manuale. Dupa aia mi-am luat o automata. Mi-a placut, totul fain si super, dar totusi am trecut anapoi la manuala. De ce ? Si de ce majoritatea a-si i-au manuale, si nu automate ? Ca doara s-a demonstrat ca automatele cu dublu ambreaj sunt foarte rapide, si totusi nu toti vor. De ce ? NO MONY ? Sau poate de aia ca noi europenii ne-am obisnuit cu manuale, si numai din aia ne trebuie? Spun eu de ce. Pt ca aia care vor automate, ai deranjeaza sa tot schimbe vitezele, devin stresati, sau ai deranjeaza si nu se pot concentra la drum, sau as puturosi (se). Mie mi-a intrat deja an sange schimbatu vitezei. Schimb viteza si apas ambreaju din reflex, asa frumos cu doua degete, fara pic de efort. A-mi place. Automatele nu-mi plac, degeaba sunt comode. Am avut automata, la anceput mi-a placut, dar mi-am dat seama ca totusi a-mi plac mai mult manualele. Asa simte sufletul meu. Huuuu ce bine ca nu trebuie sa schimb 6 litrii de ulei la automat, ca am manuala si schimb numai 2 litrii. Huuu ce bine ca nu stau cu morcovu an cur , ca daca m-ii se strica automata, am puso. Costa mult nu ? Stiti melodia aia cu AM TRECUT PE AUTOMAT. Eu nu-s manelist, asa ca ....
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 14-10-12, 13:37   #444
sergini0

Stage 5
 
sergini0's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 964
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Anainte am avut numai manuale. Dupa aia mi-am luat o automata. Mi-a placut, totul fain si super, dar totusi am trecut anapoi la manuala. De ce ? Si de ce majoritatea a-si i-au manuale, si nu automate ? Ca doara s-a demonstrat ca automatele cu dublu ambreaj sunt foarte rapide, si totusi nu toti vor. De ce ? NO MONY ? Sau poate de aia ca noi europenii ne-am obisnuit cu manuale, si numai din aia ne trebuie? Spun eu de ce. Pt ca aia care vor automate, ai deranjeaza sa tot schimbe vitezele, devin stresati, sau ai deranjeaza si nu se pot concentra la drum, sau as puturosi (se). Mie mi-a intrat deja an sange schimbatu vitezei. Schimb viteza si apas ambreaju din reflex, asa frumos cu doua degete, fara pic de efort. A-mi place. Automatele nu-mi plac, degeaba sunt comode. Am avut automata, la anceput mi-a placut, dar mi-am dat seama ca totusi a-mi plac mai mult manualele. Asa simte sufletul meu. Huuuu ce bine ca nu trebuie sa schimb 6 litrii de ulei la automat, ca am manuala si schimb numai 2 litrii. Huuu ce bine ca nu stau cu morcovu an cur , ca daca m-ii se strica automata, am puso. Costa mult nu ? Stiti melodia aia cu AM TRECUT PE AUTOMAT. Eu nu-s manelist, asa ca ....
Cred că ţi-ai dat singur răspunsul. Tu zici că pentru sufletul tău şi plăcerea condusului vrei manuală dar ţi-e frică să plăteşti 4 litri de ulei în plus sau mai rău, să ţi se strice o automată. Înţelege că sunt şi oameni care îşi permit să întreţină maşini cu cutii automate (şi care nu sunt manelişti). Nu vreau să zic că ăsta e motivul principal pentru care ei o aleg, dar aberezi prea mult luându-te de alţii când tu ai sugerat că nu-ţi permiţi aceste mofturi, lucru care ţi-a indus nişte complexe. Eu cred că prin majoritatea de care vorbeşti tu că îşi ia manuale te referi la cei care cumpără maşini SH vechi, pentru că aceia se feresc de obicei de automate. Cine cumpără acum o maşină nouă şi îşi permite un model cu cutie automată îţi zic eu că pe acela îl va alege pentru confort.

Last edited by sergini0; 14-10-12 at 13:46.
sergini0 is offline   Reply With Quote
Old 16-10-12, 14:59   #445
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by sergini0 View Post
Cine cumpără acum o maşină nouă şi îşi permite un model cu cutie automată îţi zic eu că pe acela îl va alege pentru confort.
poate sa fie si automata dar sa fie musai motorizare diesel ca este la moda si face si economie cat sa isi permita la timp un ulei bun in cutie.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 18-10-12, 04:47   #446
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Manuala vs. automata

E un forum de pustani de 17 ani fara permis de conducere si cu vise de bmw turbo, care conduc sportiv in Romania, tara fara autostrazi/circuite, in trafic urban bara la bara in care prinzi semafoare de 10 ori. Sunteti patetici si nu realizati.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 18-10-12, 12:47   #447
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Manuala vs. automata

Cred ca ai avut o noapte proasta, ai doar postari agresive si suparate pe versus
Relaxeaza-te, sunt pareri de toate felurile, locatii de toate felurile, nu toti au ghinionul sa stea 10 ture la semafoare...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 18-10-12, 16:00   #448
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Cred ca ai avut o noapte proasta, ai doar postari agresive si suparate pe versus
Relaxeaza-te, sunt pareri de toate felurile, locatii de toate felurile, nu toti au ghinionul sa stea 10 ture la semafoare...
la semafoare daca nu ai muzica buna esti mancat.

iar daca si cutia de care o fi ea e pe duca atunci te sinucizi lent.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 18-10-12, 20:34   #449
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Manuala vs. automata

Automatele sunt confortabile. Corect. Cati mecanici am cunoscut, toti se trag de la automate, nici unu n-are automata. Cand am cerut sfatul mai multor mecanici, raspunsul lor a fost asa : nu te baga tu la asa ceva, lasale ancolo de automate, daca se strica, te costa reparatu, cat costa masina. Asa-i ce mascarici de mecanici ? Antrebarea e : cati dintre voi au automate ? 1 , 2 , 3 , cati ? Restu au manuale. Deci e clara treaba nu ?
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 18-10-12, 21:32   #450
sergini0

Stage 5
 
sergini0's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 964
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
Default Re: Manuala vs. automata

Iar vorbeşti de maşini SH şi generalizezi. Şi chiar nu e relevant cine de pe forum are automată şi cine manuală.
sergini0 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -