Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care credeti ca e mai buna ?
Audi q7 4.2 35 19.44%
Range Rover SuperCharged 145 80.56%
Voters: 180. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 09-08-09, 21:54   #46
MTZu

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 81
Default Re: Audi Q7 vs. Range Rover Supercharged

Motor : Audi 4.2 / 350 cp vs. Range Rover 4.2 / 390 cp (am ales Range Rover)
Cuplu : Audi 440 NM vs. (Nu am vazut cuplul Range-ului)
Design : Range Rover categoric!

Oricum,sunt satul de puzderia de "Chiu Septe" din oras.Votul meu s-a dus la Range Rover.
MTZu is offline   Reply With Quote
Old 09-08-09, 22:05   #47
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Audi Q7 vs. Range Rover Supercharged

Audi are 4.2 350CP aspirat. Range are 4.4 300 CP aspirat, si 390 supraalimentat.

Motor - Audi daca e vorba de motoare aspirate, 4.2 vs 4.4 amandoua V8, amandoua aspirate este mult mai corect fata de aspirat vs supraalimentat
Fiabilitate - Audi
Design - Niciuna
Interior - Audi

Alegere - Niciuna.

PS: Eu gasesc cel putin ciudat sa iti alegi masina in functie de popularitatea ei, o alegi ca iti place / este mai buna ca si competitia, ar fi culmea sa renunti la o masina mai buna si sa mergi pe ceva mai slab doar ca este mai rar intalnita...aberant. Voi cumparati masini sa va placa voua sau sa le placa altora ? Vorbesc in general, nu neaparat despre astea 2. In clasa asta parca ML arata cel mai bine, nici X5 nou nu arata rau. La Q7 este cam nasol profilul, partea din spate. Range Rover are alt stil, mai aparte, dar parca este prea opulent. Interiorul este interesant dar parca nu pe gustul meu.

In plus Range-ul Sport foloseste platforma tehnica de la un Land Rover mult mai ieftin si de clasa inferioara, situatia nu este prea roz. Eventual ala Vogue, varianta originala. Q7 (la fel si Cayenne) foloseste platforma de VW Touareg, dar este tot un SUV Premium din clasa asta nu ceva dintr-o clasa inferioara mai ieftin cu un interior usor imbunatatit dar tot nu e chiar ce ar trebui sa fie o masina din clasa asta la banii astia.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 09-08-09 at 22:09.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 09-08-09, 22:06   #48
Capone_street

Stage 5
 
Capone_street's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 566
Member of:
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Audi Q7 vs. Range Rover Supercharged

intradevar Ranger Rover este un SUV ff frumos parerea mea est si alegerea mea la categoria suv
Capone_street is offline   Reply With Quote
Old 09-08-09, 22:16   #49
MTZu

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 81
Default Re: Audi Q7 vs. Range Rover Supercharged

Range Rover-ului are un design ceva mai patratos,mai masculin.Q7 are design-ul (in sinea mea) prea rotunjit + spatele prea lung,aduce a masina mai de familie viziunea mea.Nu mi-as alege niciodata o masina pe cat de populara/rara este,mi-am exprimat opinia fata de popularitatea Q7-lui.
MTZu is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 17:39   #50
spiner

Stage 3
 
spiner's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 124
Default Re: Audi Q7 vs. Range Rover Supercharged

votez range rover

q7 arata bine dar e mai bun range rover.
spiner is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 18:52   #51
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Audi Q7 vs. Range Rover Supercharged

Quote:
Originally Posted by spiner View Post
votez range rover

q7 arata bine dar e mai bun range rover.
oare cati de aici au urcat vreodata intr-una din aceste masini, daarmite sa le si conduca
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 19:32   #52
spiner

Stage 3
 
spiner's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 124
Default Re: Audi Q7 vs. Range Rover Supercharged

off topic
nu are absolut nici o legatura ce zici tu cu ce trebuie sa zici
spiner is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 19:43   #53
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Audi Q7 vs. Range Rover Supercharged

Quote:
Originally Posted by spiner View Post
dar e mai bun range rover.
Replica asta ce vrea sa insemne?

Eu chiar am folosit cele doua modele, si din toate punctele de vedere, Q7 era superior. Si aici ma refer la: cheltuieli de intretinere, confort pe drum accidentat( eu foloseam versiunea de Q7 cu jenti 18 si suspensie normala si nu pe perne) spatiu interior mai mare si chiar o stabilitate mult superioara fata de modell englezesc care se inclina urat in curbe .De performante nici nu mai vorbim, dar se explica asta datorita si puterii mai mari de 240cp fata de cei 190 .Singurul minus era consumul mai maricel fata de motorul 2.7 de la Range.Iara despre performatele pe autostrada nici nu mai vorbim,q7 fiind mai silentios, chiar foarte silentios la viteze foarte ridicate, ajungand foarte liniar la viteza maxima
.
E de inteles succes-ul modelului Audi, fiind atat de des vazut pe strazile noastre.

Last edited by 300zxtt; 11-08-09 at 19:47.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 22:03   #54
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Audi Q7 vs. Range Rover Supercharged

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
E de inteles succes-ul modelului Audi, fiind atat de des vazut pe strazile noastre.
Nu te contrazic cu restul postului, dar la ultima frază ştii şi tu bine: în romania nu cele mai bune maşini sunt cel mai des văzute. Şi nici afară, oameni cumpără după multe criterii, iar cunoştinţe complete sau corecte măcar despre performanţele reale ale maşinii, comparativ cu concurenţa, să fim serioşi, unul din 10 dacă le are...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 22:25   #55
Alex_cristocea

Stage 5
 
Alex_cristocea's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 671
Default Re: Audi Q7 vs. Range Rover Supercharged

q7 as alege decat v10TDI. reprezinta mai mult masina decat 4.2-ul. 4.2-ul este mai potrivit pe a4 cu toate ca este un motor puternic. Asa ca ramane Range-ul nu doar pentru motor ci pentru tot pachetul.
__________________
87' 944 Turbo
Alex_cristocea is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 01:34   #56
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Audi Q7 vs. Range Rover Supercharged

Q7 nu vine in varianta V10 tdi, dar de ce ai alege un V10 de 5.0L mult mai greu cand un V8 de 4.2L isi face treaba mult mai bine ? Adica 4.2 TDI produce 340 CP si 760 Nm, rezultand o acceleratie de la 0-100 km/h in 6.4s , mai rapid cu peste o secunde decat suveranul Range Rover Supercharged. Iar in teren, range-ul sport e foarte slab, un freelander de exemplu se descurca mai bine.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 09:26   #57
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Audi Q7 vs. Range Rover Supercharged

Quote:
Originally Posted by Alex_cristocea View Post
q7 as alege decat v10TDI. reprezinta mai mult masina decat 4.2-ul. 4.2-ul este mai potrivit pe a4 cu toate ca este un motor puternic. Asa ca ramane Range-ul nu doar pentru motor ci pentru tot pachetul.
4.2 este potrivit pentru un a4 ? Si cand te gandesti ca majoritatea masinilor pe strada gen A4 au motorizari 140-170CP cu motoare ~ 2000 CMC ma faci sa rad. Nici macar nu exista motoare de 4000 CMC pe sedan-uri din clasa medie premium, eventual pe variantele de varf gen M3 dar e departe de motorul cel mai potrivit. ~ 2000 CMC este ideal pentru un sedan din clasa aia.

In plus 4.2 TDI este foarte bun pentru un Q7 (l-as alege oricand in locul unui 5.0 TDI in cazul in care ar fi disponibil dar se gaseste doar la VW si oricum este mai slab ca putere si este mai greu), sau 4.2 FSI. Dar asta daca posesorul chiar are bani de masina, cum romanasii nostri mor de foame sa isi cumpere Q7 SH nu vezi altceva decat 3.0 TDI care se descurca decent dar nimic spectaculos. Varful la diesel la Q7 este 6.0 V12 TDI 500CP dar asa ceva mai rar vezi.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 02:06   #58
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Audi Q7 vs. Range Rover Supercharged

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
3.0 TDI care se descurca decent dar nimic spectaculos.
crede-ma,se descurca destul de bine. Eu credeam ca masina o sa fie lenesa,dar era aproape de performantele unui X3 3.0d .Asta in viata reala, si nu pe hartie.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 03:11   #59
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Audi Q7 vs. Range Rover Supercharged

Pai si ala tot cam p'acolo este, eu ma refeream la motorizari de 220-230CP / 3000 CMC pe SUV-uri care bat pana la 2.3+ tone. Am mers (ca si pasager) cu Q7 3.0 TDI si este foarte ok dar la raportul ala kg/cp nu are cum sa te impresioneze, fie el X5 3.0d, ML320CDI sau Q7. Sporul adus de o motorizare 4.2-4.4 cmc este semnificativ.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 15-08-09, 00:37   #60
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Audi Q7 vs. Range Rover Supercharged

Mi se par la fel de inutile ambele, costa enorm noi si nu prea au nici o utilitate, nu sunt nici masini de teren in adevaratul sens al cuvantului iar ca masini de strada sunt failures, mari, grele, putin manevrabile, etc. Nu vad de ce ar vrea un om normal care locuieste in oras si nu are parcare privata+alta masina de zi cu zi sa isi cumpere asa ceva.

Ca sa va zic asa o chestie de mentalitate de cocalari iesiti din foame, in Craiova , intr-o tura de calea bucuresti vad mai multe x5 x6 q7 decat am vazut in 3 zile in tot Stuttgartul si in toata Germania(1000 de km de autostrada), nu mai zic de Bucuresti care e capitala suferintelor.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -