Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR
Skoda Octavia RS 2.0TDI 170CP 105 47.09%
Seat Leon FR 2.0TDI 170CP 118 52.91%
Voters: 223. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 25-04-08, 15:29   #1
claudiu_toncean

Stage 1
 
claudiu_toncean's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 24
Default Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

Ambele cu motorizarea de 2.0TDI 170CP. Ce parere aveti? Care v-ar atrage, pareri, etc.
claudiu_toncean is offline   Reply With Quote
Old 25-04-08, 17:32   #2
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

Desi nu imi plac in mod special am ales Skoda ca e in 3 volume si arata a masina nu a monovolum ca si Leonul.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 25-04-08, 18:53   #3
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

desi votul meu se duce spre Leon, comparatia este irelevanta! chiar daca motorizarile sunt identice, aceste doua masini sunt diferite. una e sedan, alta e coupe/hatchback => nu prea se pupa
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 26-04-08, 09:02   #4
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

Quote:
alta e coupe/hatchback
Desigur ! Un hatch-back cu 4 usi si forma de microbuz e coupe clar...doar are manerele de la usile din spate camuflate

De ce ai vrea RS/FR TDI in loc de TFSI imi scapa complet.
In cazul TDI 140 vs FSI 150 de exemplu inteleg de ce un om care nu stie sa conduca si are sechele in materie de turatii mari de pe vremea Daciei 1300 ar da 10 CP obtinuti cu 2.000 RPM mai sus pe o curba de putere mai buna.In cazul de fata,cedezi 30 CP obtinuti cu doar 900 RPM mai sus pentru iluzia unui consum mai mic.Adica dai mai multi bani pe o masina mai lenta,care nu va consuma cu mult mai putin,si care foloseste un carburant mai scump.Tare,ce sa zic...
Race is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 11:17   #5
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

mie unul, imi plac ambele masini ca si design...cu siguranta mi as dori macar una dintre ele...si cred ca aceea ar fi leonul ptr simplu fapt ca mi plac hatch urile mai mult...si mi se pare mai agresiv decat octavia
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 13:19   #6
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

Quote:
Originally Posted by Race View Post
Desigur ! Un hatch-back cu 4 usi si forma de microbuz e coupe clar...doar are manerele de la usile din spate camuflate

De ce ai vrea RS/FR TDI in loc de TFSI imi scapa complet.
In cazul TDI 140 vs FSI 150 de exemplu inteleg de ce un om care nu stie sa conduca si are sechele in materie de turatii mari de pe vremea Daciei 1300 ar da 10 CP obtinuti cu 2.000 RPM mai sus pe o curba de putere mai buna.In cazul de fata,cedezi 30 CP obtinuti cu doar 900 RPM mai sus pentru iluzia unui consum mai mic.Adica dai mai multi bani pe o masina mai lenta,care nu va consuma cu mult mai putin,si care foloseste un carburant mai scump.Tare,ce sa zic...
******-discutiile se refera strict la cele doua modele, nu la userii forumului-aleks

EDIT!

uitasem sa si argumentez
deci spui ca e o iluzie acea diferenta de cca 6 litri la 100 km ?
__________________
Seat Leon FR 2.0 TDI @ ~200CP

Last edited by aleks; 13-05-08 at 10:11.
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 14:42   #7
dan_m3

Stage 5
 
dan_m3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 744
Wink Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

raspunsul este foarte simplu:

skoda de familie, seatul de fitze si figuri !!

mai ales ca pt seat exista si niste kituri de caroserie chiar foarte frumoase, cum ar fi je design, rieger, etc.


__________________
......... go hard or go home .........
!!! m3e30.com the one & only real M !!!
--- M3E30 CLUB MUNICH 4 REAL ---
............www.m3e30.com............

dan_m3 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 15:22   #8
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

Quote:
Originally Posted by dan_m3 View Post
raspunsul este foarte simplu:

skoda de familie, seatul de fitze si figuri !!

mai ales ca pt seat exista si niste kituri de caroserie chiar foarte frumoase, cum ar fi je design, rieger, etc.


ori ibherdesign sau cel facut de seat sport care e cel mai frumos dintre toate :P
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 15:30   #9
PaulMIG

Stage 5
 
PaulMIG's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,002
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[SKODA]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

Octavia, doar pt ca imi place mai mult. In afara de design masinile sunt cam acelasi lucru. Vezi, in functie de cati bani dispui, care dintre ele o poti lua mai dotata...
__________________
PaulMIG is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 22:15   #10
LEON=black

Stage 2
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 32
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

masinile sunt total diferite mai ales la caroserii. Leonul se adreseaza tineretului in general iar Octavia exact opusului(foarte masiva). leonul este mai sportiv, mai agil, mai "cool". O masina de dimensiuni mai reduse arata mai bine tunata decat una mai de talia skodei
LEON=black is offline   Reply With Quote
Old 03-05-08, 18:09   #11
cristian_seven

Stage 3
 
cristian_seven's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 79
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

Leon arata a masina saracului din grupul vw. La interior nici nu s-au mai chinuit sa mimeze un bord, au turnat niste plastic chinezesc de 2 lei cu bavuri cu tot, n-au mai pus bec in torpedou pe motiv ca nici Loganu' n-are, plasticul care e poreclit "fatza de usa", isi indeplineste cu greu rolul, exteriorul seamana cu un fel de duba de aprozarist care mai cara si marfa la piata intre doua drumuri la gradinita etc... Macar de-ar sta pe sosea... fuge de fund in disperare..
Personal mi se pare cel mai ratat model din grupul vw. Nu vad cum se poate compara cu O2.
cristian_seven is offline   Reply With Quote
Old 03-05-08, 18:12   #12
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

Quote:
Originally Posted by cristian_seven View Post
Leon arata a masina saracului din grupul vw. La interior nici nu s-au mai chinuit sa mimeze un bord, au turnat niste plastic chinezesc de 2 lei cu bavuri cu tot, n-au mai pus bec in torpedou pe motiv ca nici Loganu' n-are, plasticul care e poreclit "fatza de usa", isi indeplineste cu greu rolul, exteriorul seamana cu un fel de duba de aprozarist care mai cara si marfa la piata intre doua drumuri la gradinita etc... Macar de-ar sta pe sosea... fuge de fund in disperare..
Personal mi se pare cel mai ratat model din grupul vw. Nu vad cum se poate compara cu O2.
ca octavia o fi vreo masina reusita hai sa iti arat un criteriu
1. audi
2. vw
3. seat
4.skoda

...
seatul leon este construit in baza a audi a3 si vw golf, octavia 2 este o curcitura intre bora si skoda superb
dolb is offline   Reply With Quote
Old 03-05-08, 20:48   #13
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

Quote:
Originally Posted by cristian_seven View Post
Macar de-ar sta pe sosea... fuge de fund in disperare..
Am inteles ca nu iti place si e ieftina si arata ieftin si etc
******-discutiile se refera strict la cele doua modele, nu la userii forumului-aleks
Masina sta pe o singura banda in curbe destul de periculoase si la 160-180 km/h, singurul loc unde intr-adevar masina fuge de cur este atunci cand franezi violent (a se citi VIOLENT) de la 200+ km/h.
******-discutiile se refera strict la cele doua modele, nu la userii forumului-aleks

Last edited by aleks; 13-05-08 at 10:12.
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 12:11   #14
cristian_seven

Stage 3
 
cristian_seven's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 79
Default

******-discutiile se refera strict la cele doua modele, nu la userii forumului-aleks

Uite aici: Postul nr.91 si mai departe.

http://vwforum.vwforum.ro/index.php?...st=80&start=80

Last edited by aleks; 13-05-08 at 10:13.
cristian_seven is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 12:20   #15
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Skoda Octavia RS vs Seat Leon FR

******-discutiile se refera strict la cele doua modele, nu la userii forumului-aleks
eu am condus leonul dar pe distante scurte si cu viteze mici singurul repros fiind rigiditatea ( pe atunci aveam astra ), acum am golf si este exact aceeasi rigiditate! si crede-ma am intrat in ac de par cu 150 si nu mi-a fugit de fund.

******-discutiile se refera strict la cele doua modele, nu la userii forumului-aleks

Last edited by aleks; 13-05-08 at 10:13.
dolb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -