Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 15-04-08, 16:56   #1
ghiszmo

Stage 5
 
ghiszmo's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 514
Default opel astra f motor 1.4 vs cielo 1.4

uite 2 masini de putere zik eu egala !k ii auzeam p multi ca cielo rupe tot ca stiti voi povesti!eu pana aku o luna am fost posesorul unui astra f cu motor de 1.4!si aku sunt dar asta e o alta poveste!voi ce ati alege?acum din toate punctele de vedere (viteza,comfort,fiabilitate,aspect,intretinere,etc .)!
ghiszmo is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 19:23   #2
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Thumbs up Re: opel astra f motor 1.4 vs cielo 1.4

pai..normal ca astra la toate capitolele!!!!!

in primul rand cielo este un fel de kadett facelift, motorizarea este intocmai(aproape) ca cea de pe opel "soldat", numai ca consuma mai mult!

mot de pe nubira este de vectra(dar tot cu un consum mai mare)...si tot asa!
__________________
audi a4 265 cp= bagaboanta mea>face autostrada- vanduta

bmw 325=amanta mea
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 16-04-08, 10:50   #3
ghiszmo

Stage 5
 
ghiszmo's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 514
Default Re: opel astra f motor 1.4 vs cielo 1.4

eu unu sunt de acord cu u dar ii tot auzeam cum frate cielo te rupe si la stop si la drum lung nu am avut treaba nici makar ku executivul!si calitatea sincer lasa de dorit la cielo am 2 l munk un executiv si unul normal!dar cred ca executivul ma cam face la faza asta daca are un sofer bun!
ghiszmo is offline   Reply With Quote
Old 16-04-08, 13:16   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: opel astra f motor 1.4 vs cielo 1.4

sa o luam in ordine:
diferenta "executive-normal" nu este decat la dotari... motorizarile sunt aceleasi. o perioada, pe cielo s-a montat si motorul 1.5 dohc de 90cp, probabil la asta v-ati referit ca fiind "executive". in afara de asta au mai fost si motoare, tot de 1.5, sohc de 75cp si 80cp.
nu exista motor de 1.4 pe cielo... doar de 1.5. pe nexia s-au montat si de 1.8. pe nubira este de 1.6.
ca fost si actual proprietar de cielo, pot spune ca da, astra face cielo! nu m-am dat cu astra f, dar, dupa parerea mea, e mai usoara decat cielo, aproximativ aceeasi motorizare... cati cp are astra f de 1.4 si cate kg?
legat de alte capitole, in afara de "liniute"... nu stiu... tinand cont ca vorbim de o masina iesita din productie de mult si cielo care inca se fabrica (prost, dar e nou totusi )...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 16-04-08, 15:09   #5
ghiszmo

Stage 5
 
ghiszmo's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 514
Default Re: opel astra f motor 1.4 vs cielo 1.4

da a iesit din fabricatie!dar a fost buna masina!putere prea mare nu are vre-o 60 de cai!dar am avut ocazia sa conduc cielo si in oras si in afara si fost propietar de astra pot sa zik ca dak merg cu cielo p afara in comparatie cu astra parca merg cu barca!stii nu am nimik cu nimeni doar cu cei care au facut o masina cam in bataie de joc!opelul 15 ani cielo 2 ani si zici ca e invers!
ghiszmo is offline   Reply With Quote
Old 16-04-08, 17:46   #6
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: opel astra f motor 1.4 vs cielo 1.4

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
legat de alte capitole, in afara de "liniute"... nu stiu... tinand cont ca vorbim de o masina iesita din productie de mult si cielo care inca se fabrica (prost, dar e nou totusi )...
cielo nu este prost, doar consuma mai mult! tehnologia lor este invechita totusi, dar a avut si mai are succes.
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Old 17-04-08, 15:10   #7
ghiszmo

Stage 5
 
ghiszmo's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 514
Default Re: opel astra f motor 1.4 vs cielo 1.4

Sincer tehnologia lor nu prea exista!e copiata grav dupa opel!si cielo la capitolul calitate sta grav de tot!si stiu ce vorbesc de cateva saptamani conduk unul zi de zi !si mai am si la munk cateva p care la mai conduk si p langa opel lasa de dorit!imi consuma de parca am hummer sau vreun bmw seria 7!(caterinca tehnologica asta mi se pare cielo)
ghiszmo is offline   Reply With Quote
Old 17-04-08, 15:56   #8
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: opel astra f motor 1.4 vs cielo 1.4

cielo consuma mult... dar sunt si unii oameni care nu stiu sa aiba grija de consum
luam ca exemplu un taximetrist cu care am mers ieri.
daca avea mai putin de 1km/h pleca cu a 1a. daca incetinea pana la 2km/ora o lasa intr-a 2a. treapta a 3a nu exista pentru el. din a 2a la vro 30 (in caz grav 40)km/h dadea direct a 4a. l-am intrebat: domne, nu intra intr-a 3a, ce-are? raspuns: "ba da" pai si de ce nu-i dati si-a 3a? raspuns: "pai daca are demaraj de ce sa-i dau" accelera la biata masina subturata in toti dracii si omora ambreiaju ala cu plecarile cu a 2a de ma durea mintea astia sunt oameni la care le consuma si mai mult decat ar trebui masina. oricum cielo avand tehnologie invechita trebuie sa ai grija cu acceleratia, s-o folosesti cu cap, ca daca nu s-ar putea sa te lase fara bani repede de tot
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 17-04-08, 21:07   #9
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: opel astra f motor 1.4 vs cielo 1.4

daca zici ca era taximetrist eu nu cred ca sunt atat de incapabili....totusi aia e meseria lor, sa mearga cu masina din punctul y pana in punctul x si sigur se gandesc si la consum...
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 18-04-08, 09:07   #10
ghiszmo

Stage 5
 
ghiszmo's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 514
Default Re: opel astra f motor 1.4 vs cielo 1.4

domne cred ca un cielo poate face astra 1.4!cielo dhoc1.5 16 v!sincer am mers cu el si i-am dat p saturate si sincer fuge!ala cred ca face astra de 1.4!
ghiszmo is offline   Reply With Quote
Old 18-04-08, 10:10   #11
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: opel astra f motor 1.4 vs cielo 1.4

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
daca zici ca era taximetrist eu nu cred ca sunt atat de incapabili....totusi aia e meseria lor, sa mearga cu masina din punctul y pana in punctul x si sigur se gandesc si la consum...
in momentul in care accelerezi o masina subturata consumi mai mult pentru ca motorul va baga mai multa benzina in camerele de ardere ca sa redreseze turatia. urmareste chestia asta cu un calculator de bord...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 18-04-08, 12:30   #12
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: opel astra f motor 1.4 vs cielo 1.4

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
in momentul in care accelerezi o masina subturata consumi mai mult pentru ca motorul va baga mai multa benzina in camerele de ardere ca sa redreseze turatia. urmareste chestia asta cu un calculator de bord...
corect!
si nu toti taximetristii sunt si soferi buni... cu 100 euro oricine poate lua licenta de taximetrist.
unichiulNOS, nu am zis ca e masina proasta... doar ca in ultimii ani a fost prost facuta. am avut cielo din '96 in familie (condus, normal, si de mine de cand am luat permisul) si la masina aia nu am schimbat aproape nimic pana in 2005, cand am vandut-o: de 2 ori pivoti si bucsi, o data comanda geamurilor electrice (s-a ars din cauza ca a plouat pe ea... geamul uitat deschis), de 2 ori garniturile etrierilor, o data pistonasele etrierilor si, inainte de vanzare, la ~130.000 km am schimbat capetele de bara, timoneria schimbatorului si ceva la motor (nu mai retin ce, fiindca s-a ocupat tata de ea atunci)... culbutorii, tachetii... nu mai stiu, oricum nu ceva scump.
acum am un cielo din 2006, cumparat nou, si am schimbat: capete de bara, reglat timoneria (si tot cam prost intra in viteze), schimbat placa de presiune, bolturile usilor troznesc, plasticele scartaie, geamul de la sofer se inclina aiurea cand il ridic... plus alte nimicuri enervante, care la vechiul cielo nu s-au intamplat
avantajul ei este garantia si piesele ieftine. un mare minus il are consumul: cu jantele stock ~10% la mers normal... la vechiul cielo nu sarea de 8%. euro3 vs. non-euro.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 18-04-08, 13:58   #13
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: opel astra f motor 1.4 vs cielo 1.4

Orice Cielo bate un Opel Astra F 1.4.
Cu soferi capabili in ambele masini.
Diferenta este de 15 cai, demarajul difera in mod deosebit.
La Astra F limita maxima de viteza este parca 160. Cieloul se duce mai mult, consuma mai mult, iar la treapta a treia e cea mai lunga si care consuma cel mai mult. Cel putin asa stiu.

@Geo: In calitate de posesor de Daewoo si cu parinte care lucreaza de 7-8 ani in service auto Daewoo o spun ca toate masinile pana in 2003-2004 (mai putin 2004) au fost masini bine facute. Ce a fost facut dupa (in special cele Euro 3) au foarte multe probleme. Daewoo Matiz Euro 3 se afla printre masinile produse de Daewoo cu cele mai multe belele, iar anul de productie este 2004.
Nu ar trebui sa te mire faptul ca Cielo-ul tau prezinta multe probleme deoarece toate aceste masini sunt facute cu fundul.

Daca ar fi dupa mine, as putea spune ca dintre Daewoo non-euro vs. Daewoo euro3, as alege non-euro cu toata increderea.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 18-04-08, 14:06   #14
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: opel astra f motor 1.4 vs cielo 1.4

nu pot sa uit un cielo coreean an 95 parca de-l avea unchimeo ca masina de la BCR
avea atunci cand m-am suit ultima oara in ea aproximativ 300mii km. butoane de geamuri rupte, tapiterie ultra-folosita, ce sa mai urme de uzura grea peste tot. doar era masina de chinuit si alergat. dar motorul ala mergea impecabil. avea si demaraj bun, nu scotea sunete aiurea, mergea ideal. mai aveau niste cielo executive, dar unchimeo de exemplu prefera vechitura coreeana. spunea ca nu se compara.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 18-04-08, 14:21   #15
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: opel astra f motor 1.4 vs cielo 1.4

e adevarat cu cielo. primi ani cand s`au fabricat au ceva masini de calitate.deja a devenit cam un mit si e si adevarat.daca stiti cat de cat istoria si politica firmei nu e de mirare ca a iesit asa.... pacat.putea fi la ora actuala mult peste hyunday, kia si ce au mai aparut dupa 2000 si la ora actuala sunt cica masini "bune"
vacaroz is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -