Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 21-03-08, 01:29   #16
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: octavia 2,1.9tdi versus ford focus1.8i

Cu ceasul probabil...
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 21-03-08, 01:46   #17
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: octavia 2,1.9tdi versus ford focus1.8i

Quote:
la o liniuta pe 400m probabil ca nu apuci deci sa bagi a 5-a
Ce optimist esti
Ai nevoie de ceva destul de special ca sa atingi 180 km/h pe sfertul de mila.Pentru masinile in cauza,130 km/h e chiar bine.Cursa pe 400 m se va termina cel mai probabil in treapta 3 ("cel mai probabil" pentru ca nu stiu rapoartele,dar masini atat de comune nu prea ies din tipar).

Ca sa nu fiu total off-topic,daca pierzi cu Focus-ul eu zic sa vinzi masina si sa te lasi de sofat.Ai un avantaj destul de mare fata de tractoras.
Race is offline   Reply With Quote
Old 21-03-08, 10:10   #18
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: octavia 2,1.9tdi versus ford focus1.8i

Quote:
Originally Posted by Race View Post
Ce optimist esti
Ai nevoie de ceva destul de special ca sa atingi 180 km/h pe sfertul de mila.Pentru masinile in cauza,130 km/h e chiar bine.Cursa pe 400 m se va termina cel mai probabil in treapta 3 ("cel mai probabil" pentru ca nu stiu rapoartele,dar masini atat de comune nu prea ies din tipar).

Ca sa nu fiu total off-topic,daca pierzi cu Focus-ul eu zic sa vinzi masina si sa te lasi de sofat.Ai un avantaj destul de mare fata de tractoras.
sincer asa gandesc si io,daca pierd vand masina si mi iau un tata d ala de 2500 iuro si ma apuc de gradinarit).nu prea am cum sa pierd dar uite ce el este foarte increzator in tractorasu lui si asta ma intriga asa putin.probabil pe 400 m sunt mai rapid ,dar daca nu e numai pe 400 m?e pe mai mult?nici atunci nu are sanse mai mari?ptr ca stiu ca dieselu se misca bine la viteze mai mari.....
sau de cata distanta ar avea nevoie o2 sa ma intreaca?cu plecare dupa loc...
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 21-03-08, 10:15   #19
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: octavia 2,1.9tdi versus ford focus1.8i

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Cum ai masurat demarajul?
ce demaraj?suta in 9,2 sec?cu ceasu cu cuc al parintilor cu un cronometru...nu cu gps,nu cu altceva...daca nu e bine ,asta e...greseala mea,dar io zic ca maxim eroare de 0,8 sec ...MAXIM
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 24-03-08, 13:32   #20
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: octavia 2,1.9tdi versus ford focus1.8i

Quote:
Originally Posted by Race View Post
Ce optimist esti
Ai nevoie de ceva destul de special ca sa atingi 180 km/h pe sfertul de mila.Pentru masinile in cauza,130 km/h e chiar bine.Cursa pe 400 m se va termina cel mai probabil in treapta 3 ("cel mai probabil" pentru ca nu stiu rapoartele,dar masini atat de comune nu prea ies din tipar).
Race, nu e chiar asa.Eu am facut o demonstratie intr-o noapte unui coleg (intr-o pauza la lucru) care nu era tocmai convins nici el ca o benzinara poate accelara bine...avea si el fixul cu acel cuplu la turatie joasa).Aceeasi motorizare, dar combi.
Am facut (locul este deci in afara orasului) un girator la Metro, oarecum in stand-by, sa zicem la un 30km/h.La iesire am dat blana si am schimbat pe la ~6400 fiecare treapta.Am facut (dupa ceas) 100/h in a doua si 140-145 in a treia, am schimbat a 4-a si m-am dus pina la 160 (chiar putin peste), dupa care am franat treptat si am redus viteza ca sa pot intra pe dreapta la o benzinarie si acolo sa intorc.Eu apreciez ca in nici un caz mai mult de 500 de metri nu erau pina in benzinaria aia.Deci, pun la socoteala ca am plecat cu 30km/h, desi la turatie destul de mica, apoi pun faptul ca real erau cam 150-153km/h (daca 160 si un pic erau pe ceas), pun 100m buni franarea (oricum nu am franat in blana), pina la intrarea in benzinarie...deci pe 400m tot s-au prins 150 (repet, nu am plecat de pe loc, dar nici turat).Nu stiu daca as fi eu performant la liniuta, nu stiu cum as sta exact cu plecatul ala de pe loc, cat de bine as face-o, in orice caz nu ramai pe la 130 cu masinile astea pe distanta asta.
180 intr-adevar nu cred, eu doar spuneam la cat te poti intinde pe fiecare treapta (poti sa mergi la acel 180-185 pe ceas cu a 4-a), ca nu o folosesti nici pe asta complet e altceva.Si intr-adevar, sunt masini normale, nu facute pentru performanta, pentru explozie.
@gigi, pe 400 de metri il bati fara drept de apel, daca pleci ok si schimbi ok, iar pe distanta mai mare cu atat mai mult, garantat pe 800m diferenta va fi mai mare (oricum ai si top speed ceva mai mare).Benzina se misca mai bine la viteze mai mari, pentru ca are posibilitatea de a-si intra in ture, vei vedea ca un diesel cam de aceeasi putere va accelera mai incet (vizibil) peste 165-170km/h.
Amicul de care vorbeam din Germania (cel cu O2-ul de 105cp) avea aceeasi idee, imi conducea masina si zicea ca nu-si inchipuie cum s-ar tine cu ea dupa masina lui pe autostrada.L-am urmarit din dreapta si era mai mult ca evident de ce spune asta: o conducea ca pe un diesel, la 70km/h deja era in treapta a 4-a, schimba la cel mult 2500rpm...cred ca in a 3-a s-a dus totusi pe la 2700... (si el vroia sa simta putin masina, nu sa se plimbe).Cand ne-am plimbat insa asa, la drum intins pe autostrada, fiecare cu a lui, a devenit mult mai retinut la parerea aceea.

Last edited by carutasu; 24-03-08 at 13:37.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 24-03-08, 13:52   #21
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: octavia 2,1.9tdi versus ford focus1.8i

Aa, ca sa mai fac o paralela.Am facut testul reprizei (depasirii) cu un tdci (tot Ford) de 115cp.Eram in spatele lui, mentinand distanta constanta si de la ~ 85-90km/h, cand am avut culoar, am facut amandoi depasirea, care s-a incheiat pe la 130-135.Amandoi am calcat in blana.Eu am facut repriza cu a treia, colegul cu a 4-a (normal).Nu am pierdut pe parcus nici macar 1m fata de el, dimpotriva, cred ca aproape o lungime de masina am castigat eu, dar asta hai sa o pun pe seama faptului ca avand ~ 15m in spate inainte de intrare, am avut putin mai mult loc de lansaj, deci nu ca as fi facut neaparat repriza mai repede.Si tine cont ca avea cai mai multi decat acea Octavia, cuplu mai mare (are 260 sau 280 si mai da ceva in plus si la overbroost) si nu stiu daca nu e si putin mai usoara.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 09:31   #22
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: octavia 2,1.9tdi versus ford focus1.8i

ai dreptate cu cei care au diesel si apoi se urca intr o benzinara...si eu am patit la fel cand mi am luat focusu...am avut diesel inainte si eram obisnuit cu skimbatu pe la 3000 ,3000 si un pic... focusu(la turele astea) , mi se parea foarte puturos(si are totusi 115 cai).dar am vazut ca trage de rupe dupa 3000 de ture.
Cand mergeam la inceput cu prietenu asta in masina si ii dadeam blana,el ca un "adevarat" stiutor,imi zicea:"bah nu o mai duce bah la 5-6000 de ture ca o omori!,rupi motoru in doua!"...el care are un diesel si un suzuki swift pe benzina ,dar cu care nu trece in ture de 3500...
acum imi este si mai greu sa imi pun la incercare masina cu a lui,ptr ca i a nascut sotia si nu prea mai are timp de altceva...dar cum prind ocazia,cum il taxez...)
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 09:32   #23
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: octavia 2,1.9tdi versus ford focus1.8i

carutasu,sa inteleg ca si tu ai focus de 1.8,115 cai,benzina?
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 13:35   #24
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: octavia 2,1.9tdi versus ford focus1.8i

exact din ala.e deja destul de testat si stiu cam ce poate intre masinile din zona lui de putere si cilindree.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 13:44   #25
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: octavia 2,1.9tdi versus ford focus1.8i

Acuma si cu benzinara poti merge foarte bine in 3000-3500 rpm la drum lung, la croaziera (3000 ai pe la 120 cu a 5-a), dar cand vrei sa faci depasire rapida sau sa sprintezi e un nonsens sa o conduci ca pe un diesel, ii trebuie ture.Normal ca un utilizator de diesel va face ochii mari cand va vedea ca treci de 5000rpm si va fi de parere ca rupi motorul.Constructorul spune insa clar ca Pmax a unui diesel e undeva la 3500-3600 (de exemplu), iar in cazul benzinarului de fata la 5500, deci clar nu are nici pe naiba motorul ca-l tii acolo, si mai sus.Va taxa el ceva la consum, dar asta e alta treaba
Sa-i traiasca copilul la amicul tau ...si...proba o faceti voi cand veti avea timp pentru asta.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 21:39   #26
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: octavia 2,1.9tdi versus ford focus1.8i

frate ce frumos sa discutat pe acest topic de vs. aproape ca ajunsesem sa cred ca pe acest foro nu se poate discuta asa civilizat cand vine vorba de versus a 2 masini.legat de subiect varul meu are un focus 18 benzinar si tatal lui un octavia tdi de 1.9.si l`am intrebat di curiozitate cam care ar fi rezultatul. mi`a rasp evident ca focusul datorita faptului ca e mai usoara si ca benzinarul e mult mai sprinten decat dieselul, chiar daca dieselul da impresia ca se infige mai bine.
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 21:59   #27
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: octavia 2,1.9tdi versus ford focus1.8i

inca se chinuie copii sa faca o linie.cred ca va apuca pastele pana veti face o cursa ilegala cu care sa va mandriti.daca ar stii parintii vostrii...
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 23:05   #28
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: octavia 2,1.9tdi versus ford focus1.8i

pai nu auzi ca "a nascut" omul? ...o fi vremea si pentru liniuta.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 26-03-08, 10:13   #29
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: octavia 2,1.9tdi versus ford focus1.8i

duminica am fost la un fotbal cu prietenu asta si cu octavia lui..nu mai mersesem de mult cu ea...(poate si d aia)mi s a parut prea zgomotos in comparatie cu benzinaru meu.cred ca un focusu turat la 6000 de ture are un zgomot mult mai placut decat dieselu(kiar si numai la 2000 de ture)
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 29-03-08, 17:32   #30
pharaon

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 182
Default Re: octavia 2,1.9tdi versus ford focus1.8i

Cand treceti la fapte, ca discutia e in gol?
pharaon is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -