Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Castigatoarea ?
BMW M3 Sedan 415 55.85%
Lexus IS-F 328 44.15%
Voters: 743. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 27-05-09, 10:03   #616
mmihai82

Stage 3
 
mmihai82's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 153
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Din pacate la Audi situatia e si mai dezastruasa din punct de vedere al designului...(cu exceptia R8, singurul model reusit). Care sunt punctele de vedere ale tale cand spui ca Lexus e mai reusit? Ca la acceleratii, frane, consum, timpi pe circuit, comportament rutier, pret, transmisie, optionale....nu este. Adica cam tot ce conteaza. Asta daca chiar nu stiai...desi eu cred ca nu exista fan VAG care sa fi votat BMW-ul in versusul asta chiar daca in adancul lui stie ca e mai bun decat Lexus. Oare se poate vorbi de un complex general? Nu prea exista "flexibiliate" in cazul asta, iar la faza asta cu "bmw rullz"... o aud in ultimul timp mai mult din gura fanilor VAG, care bat apa in piua pe subiectul asta. Asta da,sunt chiar idei fixe...
nu inteleg ce cauta audi in comparatia asta...ca si design bmw-urile nu mai sunt atat de reusite pe cat erau inainte.nu sunt subiectiv,uite iti spun chiar ca seria 5 e39 este o masina care imi place enorm si la ora actuala,deci a nu se intelege ca am ceva cu bmw-ul...dar modelele noi nu sunt deloc reusite ca si design,asta este parerea mea si nu numai a mea ci a multor altii. iar faza cu timpii pe circuit sunt niste statistici pe hartie...daca compari testele vezi care obtine timpi mai buni pe un tur de circuit,acceleratii si franare si declari invingatorul,simplu.dar ma gandesc ca daca s-a deschis topicul asta ideea era sa-si spuna fiecare parerea si nu sa vii tu cu ce spun statisticile.iar parerea mea este ca lexus-ul arata mult mai bine iar din punctul meu de vedere e o masina mai dezirabila decat m3. oricum iti multumesc pentru ca "mi-ai dat voie" sa-mi spun parerea. daca apare cineva care are o parere,alta decat a ta, e gresita,nu?
__________________
No links allowed !
mmihai82 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 14:36   #617
Bambina

Stage 3
 
Bambina's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 105
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
[VW]
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Am votat M3 Sedan. Amandoua sunt extraordinare, cu ''+'' si "-". BMW-ul trebuie sa munceasca la interior iar ISF-ul mai are ceva de lucrat la capitolul performanta (in comparatie cu BMW M3). Din punct de vedere al designului amandoua sunt superbe.
Astept cu nerabdare urmatorul model de ISF. Daca la primul au reusit aceasta performanta (de a se "bate" cu M3-ul)...
Bambina is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 15:36   #618
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

si cu cine vroiai sa se bata in clasa lui? cu chevrolet? se bate cu m`ul ca cineva a facut un topic pe acest forum si asa a vrut el sa fie strict intre cele 2
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 15:59   #619
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by Bambina View Post
Am votat M3 Sedan. Amandoua sunt extraordinare, cu ''+'' si "-". BMW-ul trebuie sa munceasca la interior iar ISF-ul mai are ceva de lucrat la capitolul performanta (in comparatie cu BMW M3). Din punct de vedere al designului amandoua sunt superbe.
Astept cu nerabdare urmatorul model de ISF. Daca la primul au reusit aceasta performanta (de a se "bate" cu M3-ul)...
Foarte concret si corect.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 09:26   #620
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Lexus, il consider mai exclusivist in europa.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 06-06-09, 01:28   #621
copolinox

Stage 4
 
copolinox's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 297
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Aleg Lexus ... BMW au cam toti Lexus nu vezi la orice coltz si totusi si Lexus e masina buna parerea mea ... nu stiu exact poate chiar mai buna ca BMW . Aleg Lexus
copolinox is offline   Reply With Quote
Old 07-06-09, 17:14   #622
Corneliu26

Stage 5
 
Corneliu26's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,374
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by copolinox View Post
Aleg Lexus ... BMW au cam toti Lexus nu vezi la orice coltz si totusi si Lexus e masina buna parerea mea ... nu stiu exact poate chiar mai buna ca BMW . Aleg Lexus
=))) Peste tot vad BMW M3,ma uit in dreapta M3,ma uit in stanga M3,ma uit in cer M5,lexus nu vad nicaieri=>Lexus e cel mai bun.
Corneliu26 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-09, 17:17   #623
copolinox

Stage 4
 
copolinox's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 297
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Nu am spus asta... am spus ca prefer lexus ptc toti au bmw si mie imi place sa fiu ceva mai diferit ce ceilalti si de aceea am ales lexus
copolinox is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 02:03   #624
Dutor

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 123
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Nu pot sa spun ca designul M3-ului sedan ma inebuneste. Dar in schimb performantele superioare (acceleratii superioare, frane mai bune, tinuta de drum mai buna, optiuni, consum mai mic) plus un pret de achizitie mai mic... jos palaria. Despre Lexus nu stiu ce as putea remarca, poate ca e doar mai exclusivist ca si aparitie dar asta nu ma incanta ca si pe baietzelul de 14 ani ce a postat mai sus. No offence kid, dar pana sa pui mana pe covrig si portofel mai trebuie sa asimilezi.
Dutor is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 03:44   #625
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by Dutor View Post
Nu pot sa spun ca designul M3-ului sedan ma inebuneste. Dar in schimb performantele superioare (acceleratii superioare, frane mai bune, tinuta de drum mai buna, optiuni, consum mai mic) plus un pret de achizitie mai mic... jos palaria. Despre Lexus nu stiu ce as putea remarca, poate ca e doar mai exclusivist ca si aparitie dar asta nu ma incanta ca si pe baietzelul de 14 ani ce a postat mai sus. No offence kid, dar pana sa pui mana pe covrig si portofel mai trebuie sa asimilezi.
Pai greseti putin:

1. Avantaje IS-F

Design exterior
Design interior
Confort
Pret mai mic - dotari serie mai bogate
Mai exlusivista

2.Avantaje M3
Sasiu mai sportiv dar putin mai rigid (nu deranjeaza ca este un M3 oricum )
Spatiu interior mai mare


Acceleratiile sunt egale, la carte ar fi mai bun IS-F-ul dar in realitate sunt ~egale
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 07:50   #626
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

http://www.fastestlaps.com/index.php...=4742e0c8d2ba3

Uitandu-ma aici (si sunt rezultate din teste) am fost surprins sa vad ca IS-F chiar se tine bine dupa M3 pe circuit, iar la acceleratii sunt chiar foarte echilibrate (2 zecimi pe sfertul de mila mi se pare foarte putin, in conditiile in care ne gandim la Lexus ca orientat mai degraba spre confort decat neaparat spre sportivitate).
Comparand cu sedanul M3, sunt iarasi destul de apropiate pe circuit, iar in linie dreapta IS-ul e mai rapid
http://www.fastestlaps.com/index.php...=4742e0c8d2ba3

Pentru un sofer obisnuit masinile sunt chiar egale din punctul acesta de vedere.Alegerea ar ramane o simpla optiune personala.Chestie de potrivire, confort si cum vede fiecare avantajele si dezavantajele.

Last edited by carutasu; 17-06-09 at 08:02.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 07:56   #627
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

un lucru de care nu prea sa vorbit si cred ca este esential pentru orice masina este cutia de viteze de la lexus. cine poate sa dea mai multe amanunte si ceva pareri despre....sau mai ales cineva care a si testato
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 15:57   #628
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Pai greseti putin:

1. Avantaje IS-F

Design exterior
Design interior
Confort
Pret mai mic - dotari serie mai bogate
Mai exlusivista

2.Avantaje M3
Sasiu mai sportiv dar putin mai rigid (nu deranjeaza ca este un M3 oricum )
Spatiu interior mai mare


Acceleratiile sunt egale, la carte ar fi mai bun IS-F-ul dar in realitate sunt ~egale
Pe circuit e simtitor mai rapid M3-ul : https://www.youtube.com/watch?v=ytGT47mDk9s

Legat de acceleratii , acceleratie laterala, frane, handling iar te inseli:

http://www.caranddriver.com/reviews/...xus_is_f_video

http://www.caranddriver.com/reviews/...omparison_test

Am mai postat si alte linkuri si sa fim seriosi, BMW-ul e si mai usor de condus, adica mai user friendly, mai confortabil cat si mai rapid. Legat de aspectul exterior/interior iara e o chestie pur subiectiva si de gust...

Optiunile care chiar conteaza sunt legate de transmisie. La BMW ai atat manuala cat si transmisie dublu ambreiaj. In plus, poti opta intre caroserie sedan sau coupe care e si un pic mai usoara.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 16:38   #629
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Pe circuit e simtitor mai rapid M3-ul : [url]https://www.youtube.com/watch?v=ytGT47mDk9s[/u

Optiunile care chiar conteaza sunt legate de transmisie. La BMW ai atat manuala cat si transmisie dublu ambreiaj. In plus, poti opta intre caroserie sedan sau coupe care e si un pic mai usoara.
si cabrio..la variantele sedan lexus arata un pic mai bine dar de aici si dezavantajul numa unei caroserii coupeul arata mai bine decat IS-F berlina care nu are inca alternativa..eu zic cam 70% face motoru
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 17:20   #630
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

M3 cabrio , 1900 kg, 400 Nm @ 4000 rpm, what a piece of crap ...
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -