Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Castigatoarea ?
BMW M3 Sedan 415 55.85%
Lexus IS-F 328 44.15%
Voters: 743. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 29-04-08, 21:30   #256
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Pai am 80.000 km la al meu, e din 2001 si niciuna din chestile fabuliste de mai sus nu mi s-a intamplat!
eu am avut m3 din 96 si pot spune ca era fenomenala masina,dar si fenomenal de repede sa dus motorul in lumea celor drepti...

parerea mea dupa cateva bmw-uri detinute e ca in momentul achizitionarii unui model de bmw sa-ti faci rapid si relatii la reprezentanta.....nu de alta dar devii rapid abonat non-stop la parcarea din fata service-ului lor
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 22:48   #257
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Ala din 96 adica M3 E36 a fost oricum mai fiabil.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 20:27   #258
Ionut90

Stage 3
 
Ionut90's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 137
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Uite taicameu are si el un E36 din '96 numai ca nu se compara cu un m3 pt ca ii un break si are motorul de 1.8 tds dar la cum il tinea in turati tip la 100-105km/p il avea a 4-a si motorul la tinut vreo 60000 km avnad in vedere ca masina avea deja 220000km facuti (nu stiu nici macar daca erau cei originali pt ca masina a fost luata de la un dealer si in italia is c-am hoti dau kilometrajul inapoi ..... )deci nu stiu dece zici ca gama E36 nu este fiabila dimpotriva mie mi se pare una dintre cele mai fiabile.AM VOTAT BMW.
__________________

BMW fan(318tds fosta masina a familiei si numai buna pt un incepator ca tine)
Ionut90 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 23:35   #259
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by Ionut90 View Post
Uite taicameu are si el un E36 din '96 numai ca nu se compara cu un m3 pt ca ii un break si are motorul de 1.8 tds dar la cum il tinea in turati tip la 100-105km/p il avea a 4-a si motorul la tinut vreo 60000 km avnad in vedere ca masina avea deja 220000km facuti (nu stiu nici macar daca erau cei originali pt ca masina a fost luata de la un dealer si in italia is c-am hoti dau kilometrajul inapoi ..... )deci nu stiu dece zici ca gama E36 nu este fiabila dimpotriva mie mi se pare una dintre cele mai fiabile.AM VOTAT BMW.
discutam de motoare sport nu de fiabilitatea celor diesel.apoi....la 100-105 in tr 4 daca e turat,ce sa mai zic daca era in tr2.

deci,am fost fan bmw,inca sunt si chiar exista multe modele care-mi plac la nebunie,iar m3 este totusi un etalon pt clasa ei.....dar asta nu inseamna ca nu mai sunt alte modele la fel de bune sau chiar mai bune.pt mine o masina buna nu e numai a avea super performante....ci a avea si performanta sa stea cat se poate de putin prin service.....

dupa ce am avut mai multe modele japoneze.....am cunoscut ce inseamna termenul de fiabilitate
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 09:19   #260
dan_m3

Stage 5
 
dan_m3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 744
Wink Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post

deci,am fost fan bmw,inca sunt si chiar exista multe modele care-mi plac la nebunie,iar m3 este totusi un etalon pt clasa ei.....dar asta nu inseamna ca nu mai sunt alte modele la fel de bune sau chiar mai bune.pt mine o masina buna nu e numai a avea super performante....ci a avea si performanta sa stea cat se poate de putin prin service.....

dupa ce am avut mai multe modele japoneze.....am cunoscut ce inseamna termenul de fiabilitate

cred ca ai avut pur si simplu ghinion, un prieten are un m3 3.2 din 96 cu 330000 Km la bord,...este chiar tunat si merge inca cu 290 km/h,...si este PRIMUL motor !


__________________
......... go hard or go home .........
!!! m3e30.com the one & only real M !!!
--- M3E30 CLUB MUNICH 4 REAL ---
............www.m3e30.com............

dan_m3 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 23:12   #261
Hame

Stage 3
 
Hame's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 126
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

corect. dane, si eu cunosc o gramada cu bmw-uri de toate felurile si sunt la fel de multumiti ca in ziua in care le-au luat, fiecare din ei. sunt foarte fiabile bmw-urile.
si sa nu uitam de vechea vorba : Masinile sa impart in 2 categorii: masini nemtesti si alte masini
__________________
You`ve never seen the best of me !

Prea multi dintre noi se sting datorita vitezei. DRIVE SLOW !
Hame is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 21:45   #262
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
daca mergi cu el ca la gradinitza normal ca nu se strica nici dacia 1300, eu vb totusi ca e un M3, in curbe nus ce inseamna la tine sa-i dai, si nu stiu daca il ai de nou si cati km ai mers tu cu el, si cu fabulele mai ushor, mai vb si cu altii care au sau au avut, si mai citeste si tu niste forumuri dedicate
De unde stii tu cum imi exploatez masina? Am citit forumuri si am gasit tot felul de pareri de la rele la bune asa cum ai sa gasesti si pt Lexus. Si sunt convins ca daca imi propun, pot distruge orice masina de pe lumea asta in cateva ore. Pt mine, tot ce conteaza e ca masina nu m-a lasat niciodata oricat nu ai crede tu. Si nu mai vorbi in necunostinta de cauza ca nu ai argumente.

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
discutam de motoare sport nu de fiabilitatea celor diesel.apoi....la 100-105 in tr 4 daca e turat,ce sa mai zic daca era in tr2.

deci,am fost fan bmw,inca sunt si chiar exista multe modele care-mi plac la nebunie,iar m3 este totusi un etalon pt clasa ei.....dar asta nu inseamna ca nu mai sunt alte modele la fel de bune sau chiar mai bune.pt mine o masina buna nu e numai a avea super performante....ci a avea si performanta sa stea cat se poate de putin prin service.....

dupa ce am avut mai multe modele japoneze.....am cunoscut ce inseamna termenul de fiabilitate
Pai ai spus ca e un etalon? Daca e etalon inseamna ca e cel mai bun, chiar tu o spui. Da-mi japonezele tale super fiabile si iti garantez ca in 2 ore ti le distrug.

BTW. Sora mea conduce batraneste o Toyota Camry, are cam 120.000 km si a masina fost deja segmentata de 2 ori, fara a fi supusa unui condus sportiv, tratament de care BMW-ul nu se bucura.

Last edited by aleks; 07-05-08 at 13:03.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 23:29   #263
alin

Stage 4
 
alin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 229
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
daca mergi cu el ca la gradinitza normal ca nu se strica nici dacia 1300, eu vb totusi ca e un M3, in curbe nus ce inseamna la tine sa-i dai, si nu stiu daca il ai de nou si cati km ai mers tu cu el, si cu fabulele mai ushor, mai vb si cu altii care au sau au avut, si mai citeste si tu niste forumuri dedicate
si eu am M3 din 97, de aprox un an, am facut aprox 20000km, 90% in forja si cercuri liniutze, am si alte masini de mers usor,nevast-mea nu mai merge cu mine in m3, si nu am avut prob. cred ca stai prea mult pe forumuri.

ce mi-au spus altii si am respectat, fimp. pentru motor, sa nu-i dau pana nu se incalzeste uleiul.
alin is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 00:15   #264
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
eu am avut m3 din 96 si pot spune ca era fenomenala masina,dar si fenomenal de repede sa dus motorul in lumea celor drepti...

parerea mea dupa cateva bmw-uri detinute e ca in momentul achizitionarii unui model de bmw sa-ti faci rapid si relatii la reprezentanta.....nu de alta dar devii rapid abonat non-stop la parcarea din fata service-ului lor

proprietar a 4 BMW uri in trecut ,unu mai "smecher " ca altu , cand am dat de o japoneza am zis ca l am prins pe D-zeu de picioare.Am mai zis o pe celelate pagini la inceputul topicului, suntem intoxicati de masini nemtesti si o sa le vedem pe strazi cum vedeam inainte numai Dacii .


Vorba aia : BMW ii BMW (la Botosani am auzit o) ))))))))
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 14:38   #265
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
proprietar a 4 BMW uri in trecut ,unu mai "smecher " ca altu , cand am dat de o japoneza am zis ca l am prins pe D-zeu de picioare.Am mai zis o pe celelate pagini la inceputul topicului, suntem intoxicati de masini nemtesti si o sa le vedem pe strazi cum vedeam inainte numai Dacii .


Vorba aia : BMW ii BMW (la Botosani am auzit o) ))))))))
Am o Toyota Camry de vanzare .
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 16:27   #266
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Am o Toyota Camry de vanzare .
am un X5 de vanzare.... sau la schimb cu Lexus LS sau S-classe
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 23:27   #267
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Inca un test comparativ : http://www.autozeitung.de/online/ren...render=0126631

Who is the winer?
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 23:58   #268
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
am un X5 de vanzare.... sau la schimb cu Lexus LS sau S-classe
Nu vrei totusi Toyota (cea mai fiabila marca din lume) + plus diferenta, la schimb? Eu sunt dispus sa ma pricopsesc cu un X5!

Uite si clasamentul J.D. Power France (am luat franta ca tara neutra) si ai sa ai o surpriza neplacuta (BMW este inaintea Toyotei), asa ca nu te mai obosi sa militezi doar pt extraordinara fiabilitate a marcii Toyota in detrimentul BMW (chiar daca nu m-am bucurat de ea in cazul meu, nu o contest) ca se pare ca nu e cazul:

http://www.jdpower.com/corporate/new...df/2007092.pdf

p.s. Vezi ca tocmai s-a decernat si competitia "motorul anului" nu stiu daca stii dar e o marca care a monopolizat competitia de ani buni. Oare despre cine o fi vorba?

https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie/76938-bmw-3-0l-twin-turbo-motorul-anului-2008-a.html
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 12-05-08, 12:26   #269
sEvRaJ5

Stage 2
 
sEvRaJ5's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 66
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Desi as merge pe mana Lexsusu-lui aleg Bmw-ul !
sEvRaJ5 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-08, 17:13   #270
MARIO_BMW

Stage 4
 
MARIO_BMW's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 219
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Nu vrei totusi Toyota (cea mai fiabila marca din lume) + plus diferenta, la schimb? Eu sunt dispus sa ma pricopsesc cu un X5!

Uite si clasamentul J.D. Power France (am luat franta ca tara neutra) si ai sa ai o surpriza neplacuta (BMW este inaintea Toyotei), asa ca nu te mai obosi sa militezi doar pt extraordinara fiabilitate a marcii Toyota in detrimentul BMW (chiar daca nu m-am bucurat de ea in cazul meu, nu o contest) ca se pare ca nu e cazul:

http://www.jdpower.com/corporate/new...df/2007092.pdf

p.s. Vezi ca tocmai s-a decernat si competitia "motorul anului" nu stiu daca stii dar e o marca care a monopolizat competitia de ani buni. Oare despre cine o fi vorba?

https://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=76938


Nu stiu, Toyota presupun Sunt nasoale domne BMW-urile astea le cad motoarele scartaie usile bordul etc...acei 65 de jurnalisti din 35 de tari d.i.f.e.r.i.t.e cu mentalitati diferite sunt niste prosti nu stiu ce au avut de au votat numai BMW OF OF....
__________________
BMW 530d-M\\\ BMW MOTORSPORT DTMPOWER.net...
MARIO_BMW is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -