Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Castigatoarea ?
BMW M3 Sedan 415 55.85%
Lexus IS-F 328 44.15%
Voters: 743. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 19-04-08, 10:38   #241
AK-ZER

Stage 5
 
AK-ZER's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 617
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
foarte bine punctat.nu avd lexusul sa se axeze pe o categorie anume, e .... fara personalitate. ei vor tot, sa cuprinda tot dar inca nu le`a iesit
hai sa-ti spun asa... dan_m3 a vrut sa sublinieze ca bmw e mai "driver's car" decat lexus si sunt deacord cu asta.. dar asta nu din cauza ca n-ar putea si ei sa faca o masina care sa se conduca ca un bmw (vorbim de lexus in general) ci pt ca ei au o identitate au piata lor.. fac masini bune de lux in primul rand.. nush daca ai observat dar cam fiecare marca de masini premium ofera la unul/mai multe modele o varianta "sport".. mercedes n-are identitate pt ca ofera AMG-uri cand ea e masina de lux? hai sa fim seriosi.
Diferentele intre ce ofera una si alte vin de la reteta.. ce se vrea.. pana unde sa se ajunga.. cum pot folosi o platforma, la cate modele, pe ce dam banii? cat ne vin inapoi? etc. etc
Si cumparatorul cumpara masina cu care crede el ca e mai castigat.. sau in multe cazuri ce vazut pe la tv
Tu ai impresia ca toyota nu poate sa faca tehnologic vorbind o masina la fel de "placuta" ca bmw-ul? crezi ca nu are bani pt asa ceva?
Nu stiu daca isi mai are rost topicul asta... s-a ajuns la "bruzli il bate pe vandam" steaua Vs Dinamo si la argumente care numa constructive nu-s!
__________________
there was a time when cars were cars, and men were men who drove cars
AK-ZER is offline   Reply With Quote
Old 19-04-08, 11:58   #242
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
foarte bine punctat.nu avd lexusul sa se axeze pe o categorie anume, e .... fara personalitate. ei vor tot, sa cuprinda tot dar inca nu le`a iesit
cand ai facut afirmatiile respective trebuia sa fii mai explicit.....dar banuiesc ca ai facut-o asa....sa te afli in treaba

inca de la lansarea brand-ului lexus,toyota a tintit spre categoria de lux,adica vroia segmentul de piata ce era ocupat de mercedes si bmw.pt fiecare model al firmelor enumerate a conceput cate un omolog ce nu era mai prejos cu nimic.explica-mi si mie cu ce anume nu le-a iesit?

te-ai urcat vreodata intr-un lexus?ai condus vreodata vreunul?
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 19-04-08, 12:34   #243
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
asa e.....am auzit ca or sa de-a si faliment......noroc cu concernul mama care deabia reuseste sa-i tina la linia de plutire
)) daaaa, si vw e o firma de succes)
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 19-04-08, 14:25   #244
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
cand ai facut afirmatiile respective trebuia sa fii mai explicit.....dar banuiesc ca ai facut-o asa....sa te afli in treaba

inca de la lansarea brand-ului lexus,toyota a tintit spre categoria de lux,adica vroia segmentul de piata ce era ocupat de mercedes si bmw.pt fiecare model al firmelor enumerate a conceput cate un omolog ce nu era mai prejos cu nimic.explica-mi si mie cu ce anume nu le-a iesit?

te-ai urcat vreodata intr-un lexus?ai condus vreodata vreunul?
pai uite.bmw pana si mercedes s`au axat pe o anume categorie x si y de cumparatori nu pe toate categoriile adica; incepand de la un pusti de 18 ani care doreste o supersportiva cu acceleratie and etc si pana la ultimul batranel de 99 de ani care doreste o superluxoasa sau un batranel de 99 cu o sportiva si un pusti de 18 cu o lux.....au invatat ca sa reusesti nu trebuie sa vrei tot.cei de la lexus au icnercat ca sa faca detoate pe o masina si e cam greu sa indeplinesti acest criteriu, e aproape un vis si de aici si postul meu ca n`au personalitate, adica nu s`au axat pe un anume stil, o anume clientela.asta daca vorbim de o marca premium pt ca pana la urma aici cred ca bat toate discutiile noastre.si 2 vad ca multe lexusuri cam copiaza mercedesul.poate ca sunt eu paranoic dar asta ma enerveaza la culme si din punctul meu de vedere alt criteriu ca n`au personalitate, o personalitate a lor care sa o dezvolte, nu sa incerce sa copieze si cand ma refer la copiat pe nenea mercedes ma refer la design
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 20-04-08, 20:21   #245
alin

Stage 4
 
alin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 229
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

am mai gasit cate ceva...daca le-ati mai vazut, scuze

https://youtube.com/watch?v=qEedZ4pyhSg&feature=related

https://youtube.com/watch?v=pXIIieUFH0M
alin is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 13:28   #246
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

******in primul rand nu ce aleg userii acestui forum este neaparat mai bun, ci acestea sunt preferintele lor. in al doilea rand, Lexus LS460 a castigat anul trecut premiul WORLD CAR OF THE YEAR.
__________________

Last edited by aleks; 23-04-08 at 15:31.
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 24-04-08, 13:46   #247
Doc

Stage 5
 
Doc's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 608
Member of:
[Honda]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

pacat ca se editeaza si se sterg doar anumite posturi!
Doc is offline   Reply With Quote
Old 24-04-08, 16:30   #248
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

eu am sters si editat majoritatea injuriilor si a posturilor in care se bat campii cu gratie.
spune-mi te rog ce nu ti s-a parut corect, si rezolvam.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 24-04-08, 16:34   #249
Nitro Customs
Fiat Driver

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 361
Member of:
[Fiat]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

M3 .
Nitro Customs is offline   Reply With Quote
Old 24-04-08, 16:38   #250
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
******in primul rand nu ce aleg userii acestui forum este neaparat mai bun, ci acestea sunt preferintele lor. in al doilea rand, Lexus LS460 a castigat anul trecut premiul WORLD CAR OF THE YEAR.
si renaultul e foarte premiata cand e vb de inovatie si de noutati pe piata auto.dar in realitate nu prea sunt atat de laudata cat sant consacrate la saloanele auto.nu ma intelege gresit, nu sunt anti japoneze, consider ca cele din gama off road sau suv sunt destule modele care sunt greu de detronat ca de ex patfinder, pajero etc.dc zic asta, pt ca pe mine ma cam doare undeva (dar nu zic ca sunt chiar lipsite de importanta acele premii) si sa revin on topic, in cazul de fata bmw cu m3`ul pana acum a dat dovada si de fiabilitate si multe altele.timpul e cel mai bun factor care ne va arata cine este mai bun.daca actualul lexus va fi un succes sigur la urmatoarea generatie eu voi fi primul care o va sustine
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 25-04-08, 15:19   #251
Pugralph

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 210
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Astia de la Bmw pot spune ca au stricat 3-u mie chair nu imi place deloc spatele!Pana la urma am ales Lexus!
Pugralph is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 14:33   #252
dan_m3

Stage 5
 
dan_m3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 744
Wink Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
foarte bine punctat.nu avd lexusul sa se axeze pe o categorie anume, e .... fara personalitate. ei vor tot, sa cuprinda tot dar inca nu le`a iesit
mai conteaza si imaginea creata !!!

BMW, pina la cursa de la barcelona era NUMBER ONE la formula 1 !

toyota nu a adunat anul trecut nici un punct,...

lexus-ul este si ramane o masina de LUX, M3-ul un drivers CAR !!


__________________
......... go hard or go home .........
!!! m3e30.com the one & only real M !!!
--- M3E30 CLUB MUNICH 4 REAL ---
............www.m3e30.com............

dan_m3 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 15:56   #253
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

vacaroz - M3 dovada de fiabilitate???? )))) poate ca nu sti ca M3 E46 a fost o ratare din punct de vedera al fiabilitatii, calitatii , probabil cel mai slab BMW facut vreodata. Sunt curios cate M3-uri ai condus si cu cati propietari de M3 ai vb.?? Ca masina M3 E46 e o placere sa-l coduci si o masina chiar performanta dar la fiabilitate ff multe probleme - seria 2001-2003 a avut probleme cu ungerea motorului in curbe, ambreiaj slab (~30-40 mii fara sa fie rupt in 2), casete de directie slabe (~60 mii -pret ~3000 eur), diferential zgomotos (cloncane la plecari ~ 50 mii km), pompe benzina, etc, adica mult mai multe probleme fata de E36, informatii luate de la 5 propietari M3 si forumuri din strainatate. Din punct de vedere tehnic noul M3 este peste Lexus la performnte, dar mai slab la LUX, ramane de vazut la fiabilitate cum stau si sa nu uitam ce istorie are M3 in spate , ce istorie are Mercedes in spate de cat timp se lupta si Audi sa intre printre ei , asa ca Lexus pt. o prima masina de aceasta talie mi se pare exceptional.
Iar cand vb de copiere dupa Mercedes (la design) ai dreptate esti paranoic :P
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 18:45   #254
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
vacaroz - M3 dovada de fiabilitate???? )))) poate ca nu sti ca M3 E46 a fost o ratare din punct de vedera al fiabilitatii, calitatii , probabil cel mai slab BMW facut vreodata. Sunt curios cate M3-uri ai condus si cu cati propietari de M3 ai vb.?? Ca masina M3 E46 e o placere sa-l coduci si o masina chiar performanta dar la fiabilitate ff multe probleme - seria 2001-2003 a avut probleme cu ungerea motorului in curbe, ambreiaj slab (~30-40 mii fara sa fie rupt in 2), casete de directie slabe (~60 mii -pret ~3000 eur), diferential zgomotos (cloncane la plecari ~ 50 mii km), pompe benzina, etc, adica mult mai multe probleme fata de E36, informatii luate de la 5 propietari M3 si forumuri din strainatate. Din punct de vedere tehnic noul M3 este peste Lexus la performnte, dar mai slab la LUX, ramane de vazut la fiabilitate cum stau si sa nu uitam ce istorie are M3 in spate , ce istorie are Mercedes in spate de cat timp se lupta si Audi sa intre printre ei , asa ca Lexus pt. o prima masina de aceasta talie mi se pare exceptional.
Iar cand vb de copiere dupa Mercedes (la design) ai dreptate esti paranoic :P
Pai am 80.000 km la al meu, e din 2001 si niciuna din chestile fabuliste de mai sus nu mi s-a intamplat!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 20:17   #255
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

daca mergi cu el ca la gradinitza normal ca nu se strica nici dacia 1300, eu vb totusi ca e un M3, in curbe nus ce inseamna la tine sa-i dai, si nu stiu daca il ai de nou si cati km ai mers tu cu el, si cu fabulele mai ushor, mai vb si cu altii care au sau au avut, si mai citeste si tu niste forumuri dedicate
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -