Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Castigatoarea ?
BMW M3 Sedan 415 55.85%
Lexus IS-F 328 44.15%
Voters: 743. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 29-02-08, 16:02   #121
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by alin View Post
daca ar fi dupa voi, astia de la BMW ar trebui sa nu mai fabrice masini si ar trebui bagati si la parnaie...dar de vreo 5 ani cei de la automotor si sport din romania fac un sondaj. stiti ce marca a castigat titlul de cea mai iubita din romania in fiecare an, in aceasta perioada?
BMW.
Suntem un popor de tzigani si manelisti. dar ups...astia nu prea cumpara revista asta...
aia de la autoworld si automobile bavaria baga bani buni de ani buni in fituici de-astea autohtone, asa ca pentru mine n-are nici o relevanta. cica "cea mai iubita marca" ). Nu cumva e VW sau Dacia? sigur e BMW?)
Ma sa nu ma intelegi gresit, n-am o parerea proasta despre BMW, atata doar ca mi se pare ca arata toate la fel, sunt groaznic de scumpe si au interior tare anost. In rest... la mai mare.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 29-02-08, 16:13   #122
Y O B
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
Y O B's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 565
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[SKODA]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Sincer ca design nu e stralucita nici una, dar M3 spun eu ca se impune orivand in fata oricarui Lexus, poate nu la lux dar la motorizari sigur.
Y O B is offline   Reply With Quote
Old 29-02-08, 18:44   #123
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by THX-1 View Post
Pana la urma ce vrei confort sau sportivitate? atunci ia-ti un E220 CDI si gata dc. nu conteaza sportivitatea.nu cred ca isi cumpara cineva un sedan cu motor de 4,2litri pt. lux si confort......
confort imbinat cu sportivitateo sa exagerez un pic lucrurile ca sa vezi ce punct de vedere am eu

ai de ales:un bmw cu dotarile unei dacii berline cu 0-100 in 4 secunde si timp pe nurburgring de 1 minut
un merc cu dotarile reale(navi/bixenon/clima pe 10 zone etc) cu 0-100 4.2 secunde(de fapt c63 e mai rapid in linie dreapta da decat bmw ...) si timp pe nurb. de 1 minut si 2 secunde...

acum ce ai prefera?sportivitate ca sportivitate dar merita sa sacrifici 1% din ea pt un confort superior materiale/finisari interioare mai bune(pana una alta tot timpul petrecut e in interior),un motor mai potrivit pt condusul zilnic decat cel de turatie mare de la bmw si multe altele!pana una alta nu o sa conduci masina aia la limitele ei asa ca nu stiu cum te influenteaza un 'caracter' cu diferente mici la capitolul sportivitate...si nu uitati ca masinilea astea au la baza limuzine din clasa medie care sunt facute pt confort/lux ele fiind versiunile sportive,asa ca luxul/confortul ar trebui sa aiba un cuvant greu de spus!nu sunt race caruri unde ai renunta si la scaun pt o miime de secunda pe circuit...nu uitati din ce au fost derivate...
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 29-02-08, 21:18   #124
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

oricum daca vrei sportivitate iti iei Porsche, Ferrari, Lamborghini, TVR...
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 09:44   #125
alin

Stage 4
 
alin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 229
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
confort imbinat cu sportivitateo sa exagerez un pic lucrurile ca sa vezi ce punct de vedere am eu

ai de ales:un bmw cu dotarile unei dacii berline cu 0-100 in 4 secunde si timp pe nurburgring de 1 minut
un merc cu dotarile reale(navi/bixenon/clima pe 10 zone etc) cu 0-100 4.2 secunde(de fapt c63 e mai rapid in linie dreapta da decat bmw ...) si timp pe nurb. de 1 minut si 2 secunde...

acum ce ai prefera?sportivitate ca sportivitate dar merita sa sacrifici 1% din ea pt un confort superior materiale/finisari interioare mai bune(pana una alta tot timpul petrecut e in interior),un motor mai potrivit pt condusul zilnic decat cel de turatie mare de la bmw si multe altele!pana una alta nu o sa conduci masina aia la limitele ei asa ca nu stiu cum te influenteaza un 'caracter' cu diferente mici la capitolul sportivitate...si nu uitati ca masinilea astea au la baza limuzine din clasa medie care sunt facute pt confort/lux ele fiind versiunile sportive,asa ca luxul/confortul ar trebui sa aiba un cuvant greu de spus!nu sunt race caruri unde ai renunta si la scaun pt o miime de secunda pe circuit...nu uitati din ce au fost derivate...
hai sa-ti spun ce am eu pe un amarat de e46 din 2001: piele, scaune incalzite, clima, xenon, spalator faruri, trapa, geamuri el,oglinzi el , 6airbag,senzor ploaie...astea imi vin acum
pe m3 E36 din 1997: piele intoarsa, clima bizona, incalzire scaune, magazie 6cd, geamuri, oglinzi. nu prea mai am nevoie de altceva.
zici de modelele din care sunt derivate aceste masini: acolo se vede mult mai bine diferenta de sportivitate; e vorba de cum stai in scaune, de cum schimba,cum pleaca de spate...
recunosc lexus n-am condus, chiar as vrea sa incerc;am condus a4, si c-class

ca sa intelegi si punctul meu de vedere...penttru mine o masina sportiva trebuie sa fie manuala, tractiune spate si sa nu cantareasca mai mult de 1500kg.
alin is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 10:03   #126
alin

Stage 4
 
alin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 229
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

si ca sa ma explic si mai bine

uite ce si-a luat un prieten sapt. tecuta. am condus-o si m-a plimbat: CL65AMG, V12, 610cp. Supercar, superlux, prinde peste 300 f usor, suta in 4,3s.lista de optionale are vreo 5pagini
o masina fputernica, frapida,avion... dar este o masina de 2,3t. niciodata nu mi-a dat senzatia de sportivitate. am condus si m5/m6 si e altceva.
eu daca te plimb 15min cu m3, prin trafic sau un drum cu viraje stranse ti se face rau. putea sa ma plimbe cu mertzu 2 zile ca nu aveam nici o treaba...masina e neutra nu transmite nimik,nu stii cand are sau nu are aderentza, esti rupt de exterior...dar asta inseamna lux
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	18022008(008).jpg
Views:	94
Size:	375.5 KB
ID:	468456   Click image for larger version

Name:	18022008(002).jpg
Views:	127
Size:	403.7 KB
ID:	468459   Click image for larger version

Name:	18022008(007).jpg
Views:	87
Size:	430.8 KB
ID:	468461  

alin is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 13:34   #127
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

alin nici ca puteai sa o zici mai bine, cam asta este "problema" masinilor foarte tehnologizate, incepi sa nu mai simti cand are sau nu are aderenta, daca vrei cu adevarat sa o simti trebuie sa o conduci cu toate sistemele(in afara de abs) off.
Si ca sa nu fiu off topic si eu am votat M`ul din simplu motiv ca Lexus`ul chiar nu imi place, nu mi se pare o masina care sa faca concurenta la M3.
aXeL.ZeY is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 15:07   #128
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by aXeL.ZeY View Post
alin nici ca puteai sa o zici mai bine, cam asta este "problema" masinilor foarte tehnologizate, incepi sa nu mai simti cand are sau nu are aderenta, daca vrei cu adevarat sa o simti trebuie sa o conduci cu toate sistemele(in afara de abs) off.
Si ca sa nu fiu off topic si eu am votat M`ul din simplu motiv ca Lexus`ul chiar nu imi place, nu mi se pare o masina care sa faca concurenta la M3.
la o masina de lux cum e CL-ul asta e si ideea sa nu simti nimic,totul e facut cu cap si in mod intentionat,ar fi culmea sa ai senzatii ca intr`un ferrari cu o limuzina gen cl sau s-klasse ...confort deplin nu e vorba de electronica sau ce ai zis tu...
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 16:04   #129
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by THX-1 View Post
Pana la urma ce vrei confort sau sportivitate? atunci ia-ti un E220 CDI si gata dc. nu conteaza sportivitatea.nu cred ca isi cumpara cineva un sedan cu motor de 4,2litri pt. lux si confort......
dar de rs4 ce parere ai?! sedan cu motor de 4,2 litri ?!
le poti avea pe amandoua.sa-ti spun ceva...am un prieten ce are un rs4(om cu multi bani dar care merge f mult cu masina) si dupa 1 an exasperat de consum (baga benzina de 70 milioane vechi/luna) cumpara 335 biturbo diesel coupe...da 75.000 euro banii jos si dupa 14.000 km bordul zdroncane unde are ecranul central, usa drepata suiera mai rau decat la skoda mea dupa ce i-am schimbat usa, maciulia de la schimbator s-a distrus efectiv, masina fiind de altfel automata(ma intreb ce se intampla daca era manuala ), la gropi este ceva de ras, loc in spate aproape zero (am incercat sa stau...am 1.90 si 95 kg, pana la snagov si era sa rup scaunul din fata), motorul zgomotos de nu se poate, a stricat vreo 3 cauciucuri dupa care a asteptat 3-4 saptamani in medie...si lista poate continua...la lexus never-ever o sa vezi lucrurile acestea.in rest...sa auzim de bine!

p.s. stiu ca o sa-mi spui ca a avut ghinion sau ca merge prost...chiar nu sunt valabile...il cunosc prea bine.
__________________
"Do, or do not. There is no try."
yoda is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 16:32   #130
gelu_r

Stage 5
 
gelu_r's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,442
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

1 la mana,ti ai dat singur un rapsuns prin ultima propozitie..ori e incepator de bani gata care nu stie (nu il intereseaza)sa aprecieze masina..ori are prieteni calumea care isi bat joc de masina lui.. se poarta BRUTAl in ea se lasa pe usi etc..
nu am mai auzit pe nimeni sa se planga de astfel de lucruri la bmwurile astea noi..tu ai zis ca are niste probleme care le intampini la renault clio scoda fabia fiat punto etc..
2 la mana RS4 e o masina...SENZATIONALA dar pacat ca e proasta rau la consum..ai bani..ti o permiti..da cand vezi cati bani se duc aiurea..CUM AI ZIS SI TU DESPRE AL TAU PRIETEN..iti vine sa iti ieie alt model..lafel de sportiv dar cu consum mai mic..
de exemplu M5 507 cai consuma 18 22 in oras..mers si grabit si normal..
eu personal sunt pasionat de BMW uri..si mei imi palce super mult M3..dar ca VS asta am ales lexus..imi place prea mult am mers cu un Lexus IS si mi am dat seama in ce masina merg...plus ca M3 sedan din viziunea mea e un 330 E90 cu kit de M..care mie nu prea imi place..
__________________
BMW e46 ci
gelu_r is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 19:01   #131
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by gelu_r View Post

1.ti ai dat singur un rapsuns prin ultima propozitie..ori e incepator de bani gata care nu stie (nu il intereseaza)sa aprecieze masina..ori are prieteni calumea care isi bat joc de masina lui.. se poarta BRUTAl in ea se lasa pe usi etc..



2.nu am mai auzit pe nimeni sa se planga de astfel de lucruri la bmwurile astea noi..tu ai zis ca are niste probleme care le intampini la renault clio scoda fabia fiat punto etc..

3.de exemplu M5 507 cai consuma 18 22 in oras..mers si grabit si normal..


1.esti putin confuz...omul nu e incepator, a avut multe masini, apreciaza f mult masinile, si NU se poarta brutal...asa ca nu vad prin ce mi-am dat singur raspunsul ?!
2.pai poate la varsta ta nu prea ai multi prieteni cu masini iar daca te vei interesa prin anume cercuri de oameni cu bani (peste 30 ani si cu mai multe masini la activ)vei fi surprins cate masini cu pretentii au mari probleme la cutia de viteze, motor, interior si exterior
3.de exemplu personal cred ca visezi sau poate esti la varsta la care inca mai crezi datele date de vreo fituica cu pretentii de revista.cand m5 va consuma ce spui tu acolo...o zbura porcul...asta ca sa fiu putin plastic!revino-ti un 2.0 turbo consuma 18-20 dar ditamai motorul acela?!?!

in fine fiecare cu opinia lui...una corecta si reala...alta visata probabil!

scuze daca am fost prea acid dar m-am saturat de povesti si marmote!
yoda is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 20:26   #132
Robert19

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 220
Default

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
M-ul de la BMW este un etalon batut de C63 AMG.... genial etalon, ce sa zic. M-ul este o masina puternica, stabila, dealtfel...dar tare anosta la interior si nu foarte frumoasa.


off-topic:Cei care zic ca Saab este o stea apusa gresesc: diferenta dintre Vectra si 9-3 e ca de la cer la pamant, pentru ca suedezii si-au bagat putin coada pe acolo. Oricum, din cate am inteles... statul suedez doreste sa rascumpere actiunile Saab Motors de la GM cat de curand. Sunt un mare admirator Saab, am avut doar unul pana acum, dar urmatoarea va fi cu siguranta tot Saab
Anost la interior??Anost este cuvantul potrivit pt un constructor care este conservator si merge pe ideea clientilor fideli care stiu deja reteta BMW??Asa ii spune unuia care nu schimba luminitelele in bord din "celebrul" portocaliu BMW in detrimentul albastrului de la VW sau rosului de la AUDI dupa care sunt innebuniti toti indienii si toti "smecherii" care vor sa dea "femeile" pe spate??Asta imi aduce aminte de reclama aia de la tv la puii Transavia sau la vinul ZarazaAaa si da, am uitat sa zic, conduc un BMW si deaia zic asta...(ironic).Nu a zis nimeni ca Lexus nu este o masina buna dar dati cezarului ce-i al cezarului...sau macar nu aduceti vorba de el cand stiti ca nu sunteti capabili sa sustineti ceea ce spuneti decat cu explicatii dinastea puerile gen: "e anost interiorul BMW-ului......" De ce e anost???Ca nu isi schimba ideile asupra designului cum face un mare constructor ca Mercedes(vezi C klasse si E Klasse arhitectura bordului lumini etc)??
a si va ma raspund la inca o posibila intrebare...NU AM CONDUS un LEXUS tocmai din aceasta cauza nu fac ceea ce faci altii pe aici,adica sa-mi dau cu parerea, sa spun care e mai bun si care e mai putin bun.Parerea mea o tin pentru mine si in niciun caz nu o sa denigrez LEXUS pe baza argumentelor unuia care iubeste BMW(adica eu),ca de vorbit ce stiu as putea sa o fac, dar nu imi place sa vorbesc ce stiu,prefer sa stiu ce vorbesc

Last edited by aleks; 11-04-08 at 15:43. Reason: merged...
Robert19 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 22:19   #133
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default

Quote:
Originally Posted by Robert19 View Post
Anost la interior??Anost este cuvantul potrivit pt un constructor care este conservator si merge pe ideea clientilor fideli care stiu deja reteta BMW??Asa ii spune unuia care nu schimba luminitelele in bord din "celebrul" portocaliu BMW in detrimentul albastrului de la VW sau rosului de la AUDI dupa care sunt innebuniti toti indienii si toti "smecherii" care vor sa dea "femeile" pe spate??Asta imi aduce aminte de reclama aia de la tv la puii Transavia sau la vinul ZarazaAaa si da, am uitat sa zic, conduc un BMW si deaia zic asta...(ironic).Nu a zis nimeni ca Lexus nu este o masina buna dar dati cezarului ce-i al cezarului...sau macar nu aduceti vorba de el cand stiti ca nu sunteti capabili sa sustineti ceea ce spuneti decat cu explicatii dinastea puerile gen: "e anost interiorul BMW-ului......" De ce e anost???Ca nu isi schimba ideile asupra designului cum face un mare constructor ca Mercedes(vezi C klasse si E Klasse arhitectura bordului lumini etc)??Salut si numai bine la toata lumea.
anost pentru ca persevereaza in a fi urat. anost pentru ca acea consola ce incadreaza schimbatorul de viteze a fost neschimbata 20 si ceva de ani. Anost pentru ca n-are nimic ce sa te atraga la el, anost pentru ca are volane foarte urate, anost pentru ca daca nu ai navi, klimatronicul e cu roti, nu cu butoane.
off-topic: la asta unde naiba e airbagul din dreapta? (la seria 3 de dupa 2005 zic)
E anost pentru ca de cand lumea nemtii fac masini fara niciun fel de personalitate. "sa-i dam cezarului ce-i al cezarului": perfect de acord, dar in aceasta categorie C 63 AMG e Cezarul.
sa-ti dau alte motive, atunci: Lexus e mai frumos ca BMW, pur si simplu! Toyota e mai fiabila decat BMW, la fel de simplu. Are palmares mai mare in raliuri, este constructorul cu cele mai mari vanzari la nivel mondial, deci asta imi da o incredere mai mare in brandul Toyota. Spre deosebire de BMW, Toyota si-a incercat "bestiile" si in curse (Le Mans, WRC, Dakar etc.) nu doar pe strazi, iar palmaresul Toyota este infinit mai mare decat cel BMW. Deci, cine e Cezarul in aceasta comparatie?
Sunt unul dintre putinii norocosi(din pacate) din Romania, care a avut ocazia si onoarea sa conduca Lexus Is-F... si am ramas impresionat. Senzatia de "nervi" si de salbaticie oferita de masina asta e greu de egalat in clasa ei. Si toata aceasta salbaticie e inconjurata de piele de cea mai buna calitate. Asta inseamna Lexus: acele 0,1 secunde mai lent fata de BMW, dar 50% mai multa clasa si personalitate.
Te felicit ca esti posesor de BMW, inseamna ca stii ce e aia o masina buna, dar in acest caz, Lexus este superior, fara alte explicatii.

Last edited by aleks; 11-04-08 at 15:47.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 00:13   #134
alin

Stage 4
 
alin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 229
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

singura bestie scoasa de toyota din zecile de milioane de masini fabricate este Supra, in rest numai fasuri...masini de duzina, pentru popor, economice, fiabile, blabla cu ajutorul carora castigi cota de piata si ajungi cel mai mare producator din lume. daca ai avut o toyota,dupa ce o vinzi,daca nu o uiti, singurele amintiri placute legate de masina sunt: ce consum mic avea,...ce fiabila era...ii compatimesc pe cei care au asemenea amintiri.

sporturile cu motor sunt un vector de imagine,te ajuta sa vinzi mai mult;in wrc a castigat si citroen, peugeot, ford....BMW nu are nevoie sa castige in raliuri ca sa fie perceputa ca o masina sport.

iar consola aia centrala e asa ca sa-mi aminteasca mie de primul meu bmw, urs de 2,5 care mi-a adus multe satisfactii...in nici un caz legate de consum;se mai numeste si imagine de marca.

deci lexus is este o masina frumoasa, iar bmw este o masina barbateasca, deasta place f mult si femeilor.

noapte buna.
alin is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 00:30   #135
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default

Deci ii compatimesti pe cei care au masini bune? Mie mi-e tare greu sa inteleg logica afirmatiei tale, cum ca bmw n-are nevoie de competitii pentru a fi perceputa ca o masina sport.
Da' de cand e ma bmw asta asa mare super-ultra-mega-giga masina sport? ca m3-ul asta nici in clasa lui nu e cel mai puternic/rapid/sportiv (alegi ce vrei). Vorbesti de Supra uitand de Celica, de Corrola WRC...? Astea au facut istorie in sportul auto, au adus tehnologii inovatoare, iar crema acestor tehnologii se regaseste in Lexus. Adu-mi un singur argument (logic si coerent) ca BMW e marca mai sportiva decat Lexus. Unul singur.
BMW e o marca nemtesca, la fel ca si Audi, VW, Mercedes-Benz(ma rog, MB e marca internationala cam de multisor), n-are nimic mai deosebit, atata doar ca face masini o idee mai bune, dar mai slabe calitativ decat Toyota, Subaru, Honda, Peugeot, Citroen, Saab, Volvo...

Stii cand o sa ma lamuresc eu ce marca buna e bmw? cand voi vedea un model de-al lor castigand Car Of The Year (ca WV, Mercedes si Audi au castigat deja), sau cand un model de-al lor va castiga WRC.

Last edited by aleks; 11-04-08 at 15:49. Reason: merged...
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -