Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus
VW Golf 4 399 54.51%
Opel Astra G 160 21.86%
Ford Focus 173 23.63%
Voters: 732. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 19-10-10, 16:42   #691
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Golf IV dupa Opel Dupa Focus.
Am avut ocazia sa merg cu un focus de 1.6 benzina si nu prea tragea cine stie ce.Fata de un Golf IV de 1.6 care pot spuen ca era mult mai rapid.Cat despre opel... costuri de intretinere mici design placut interior banal fata de golf care este mult mai frumos.
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 08:48   #692
filipinho21

Stage 3
 
filipinho21's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 140
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Golf 4 deoarece "consuma putin si trage tare"
filipinho21 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 09:31   #693
catalin_toyo

Stage 3
 
catalin_toyo's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 164
Cool Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

ford FOCUS , are o alura mai nervoasa un pic , se poate scoate IMEDIAT in evidenta !!! si bordul ala ....face totul !!!
catalin_toyo is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 08:36   #694
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by filipinho21 View Post
Golf 4 deoarece "consuma putin si trage tare"
Sa mori tu? AHAHA. Motoru' de 1.6 de pe golf 4 este praf, consuma enorm(12-14 in orasul Craiova) si nu trage deloc, este ca un logan de 1.4 la demaraj. Este un gunoi. Nu stiu cu ce il compari. Singurul motor pe benzina care are sens pe g4 este 1.8 turbo de 150 de cai.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 11:45   #695
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Eu consider subiectul asta inchis de demult;
Sunt 47 pagini in care s-au tot repetat aceleasi avantaje si dezavantaje, pentru ca aceste 3 masini sunt masini banale, masini pe care nu le poti compara la nesfarsit, efectiv nu prea ai ce.
In plus, eu consider ca niciuna nu este cu mult peste celelalte. Fiecare are avantajele si dezavantajele ei, dar per total sunt 3 modele care si-au dovedit fiabilitatea in timp, care s-au bucurat (si inca se bucura pe piata SH) de o mare popularitate, si eu zic ca alegerea este mai mult subiectiva, si anume fiecare cu ce-i place mai mult, pentru ca din punct de vedere tehnic niciuna nu reprezinta vreo minune dar niciuna nu este masina proasta.
Sunt masini normale, fiabile, economice, care au reusit sa indeplineasca cu succes scopul pentru care au fost construite. Nu au fost gandite sa exceleze la capitolele stabilitate, performante, confort dar nici nu duc lipsa.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 18:10   #696
Vatty

Stage 3
 
Vatty's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 108
Member of:
[VW]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Sa mori tu? AHAHA. Motoru' de 1.6 de pe golf 4 este praf, consuma enorm(12-14 in orasul Craiova) si nu trage deloc, este ca un logan de 1.4 la demaraj. Este un gunoi. Nu stiu cu ce il compari. Singurul motor pe benzina care are sens pe g4 este 1.8 turbo de 150 de cai.
nu consuma chiar 12-14 cum spui tu,dar 10 in oras tot ia ceea ce mi se pare mult pt 1.6.Oricum iti garantez ca nu e un gunoi.Am 1.6 16v si iti spun eu ca te poti baza pe masina intr-o depasire.
__________________
Volkswagen Golf. One of the greatest pleasures you can have.
Vatty is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 18:36   #697
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Sa mori tu? AHAHA. Motoru' de 1.6 de pe golf 4 este praf, consuma enorm(12-14 in orasul Craiova) si nu trage deloc, este ca un logan de 1.4 la demaraj. Este un gunoi. Nu stiu cu ce il compari. Singurul motor pe benzina care are sens pe g4 este 1.8 turbo de 150 de cai.
Vorbesti din folclor,bre.Mai mult de 10l/100km n-am scos niciodata prin oras si n-am un stil de condus tocmai economic.Poate daca mergi pe marsarier atunci da,demareaza ca un Logan 1.4.
bitang is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 20:48   #698
Vatty

Stage 3
 
Vatty's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 108
Member of:
[VW]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by bitang View Post
Vorbesti din folclor,bre.Mai mult de 10l/100km n-am scos niciodata prin oras si n-am un stil de condus tocmai economic.Poate daca mergi pe marsarier atunci da,demareaza ca un Logan 1.4.
ca bine ai zis "Poate daca mergi pe marsarier atunci da,demareaza ca un Logan 1.4" )
Probabil are logan si isi lauda masina
Vatty is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 19:20   #699
sevrajvl

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 3
Default VW Golf4 vs Opel Astra 1.7

As dori sa stiu si eu niste pareri de la profesionisti si am ales acest forum pt ca este foarte cunoscut pentru profesionalism.

Vreau sa stiu si eu niste raspunsuri la cateva intrebari pe care le pun destul de des pentru cei care ii intreb .Eu vreau sa imi cumpar o masina WV Golf4 1.9 TDI sau Opel Astra 1.7 amandoua sa fie diesel si sa fie pana in suma de 3000 de euro masina o sa fie cumparata in iarna asta din Germania si as dori sa stiu raspunsuri la urmatoarele intrebari :

De ce Golf4 si dc nu Opel Astra si viceversa ?
Ce are golf4 si nu are opel astra si viceversa ?
Cat ma costa intrentinerea la aceste masini ?
Care e mai scump la intretinere ?
Care consuma mai mult ?

Probabil sa o va intrebati ce imi doresc eu ? Ei bine sunt incepator ca sofer , am strans banii astia pt o masina pana in 3000 de euro si doresc o masina sa o pot intretine cat de cat sa nu ma rupa la intretinere nu imi permit o masina scumpa.Multumesc anticipat celor care ma vor ajuta cu sfaturi asupra acestui subiect
sevrajvl is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 20:06   #700
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf4 vs Opel Astra 1.7

Greu de departajat intre cele doua masini, amandoua sunt masini foarte rezistente, si populare in Romania, asa ca nu e nici o problema cu piesele, gasesti cam tot ce vrei second. Intretinerea e cam la fel, cu toate ca la Astra am impresia ca distributia e pe lant fata de distributie pe curea la golf. Costurile intretinerii sunt cam la fel, eu zic sa o iei pe ceea care iti place mai mult ca design sau ca interior, sau pe ceea care o gasesti in stare mai buna. Referitro la tinuta de drum, golful e mai stabil si pare un pic mai agil ca astra. Astra consuma o idee mai putin si e mai silentioasa.
Eu zic inainte de orice sa iei o masina in stare relativ bun, cu kilometri putini, deoarece ai sa fii multumit si de astra si de golf.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 20:15   #701
sevrajvl

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 3
Default Re: VW Golf4 vs Opel Astra 1.7

Multumesc foarte mult pentru parere , eu sincer sa spun sunt bulversat ca am mai intrat pe mai multe site-uri si unii zic ca astra unii ca golf4 si chiar am zis gata numai postez peste tot postez unde gasesti posesori si profesionisti
sevrajvl is offline   Reply With Quote
Old 27-08-12, 02:24   #702
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf4 vs Opel Astra 1.7

astra g 1.7 are cai foarte putini si este o putoare de masina, fata de golf care este ceva mai sprinten. aici eu as alege 1.9 TDI. interiorul golfului este mai ok ca la astra, tinuta de drum mai buna, confort mai bun. astra este mai economica si are piese mai ieftine si poate sa o gasesti cu km mai putini si mai intretinuta la aceeasi bani ca golful
steffan is offline   Reply With Quote
Old 27-08-12, 14:28   #703
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: VW Golf4 vs Opel Astra 1.7

Calitatea materialelor din interior - Golf
Intretinere mai ieftina - Opel
Consum putin mai mic - Opel
Tinuta de drum si agilitate - Golf
Fiabilitate - amandoua...
Greu de departajat, sa o cumperi pe cea mai intretinuta si mai ok.Intereseaza-te la care e taxa mai mica si daca poti fa neaparat test la injectoare si de compresie.
Intereseaza-te si de Astra 2.0 DTI.
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 11:44   #704
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: VW Golf4 vs Opel Astra 1.7

Si la tot ce a scris colegul de mai sus, uita-te atent pe dedesubt sa nu aiba pierderi de ulei, uita-te la furtunele care ies si intra in turbo sa nu piarda ulei, nu ca ar fi ceva f grav ( si oricum nu ai de unde sa stii daca e turbina dusa) dar macar poti obtine o reducere sau poti cauta alta.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 30-08-12, 18:04   #705
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: VW Golf4 vs Opel Astra 1.7

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Greu de departajat intre cele doua masini, amandoua sunt masini foarte rezistente, si populare in Romania, asa ca nu e nici o problema cu piesele, gasesti cam tot ce vrei second. Intretinerea e cam la fel, cu toate ca la Astra am impresia ca distributia e pe lant fata de distributie pe curea la golf. Costurile intretinerii sunt cam la fel, eu zic sa o iei pe ceea care iti place mai mult ca design sau ca interior, sau pe ceea care o gasesti in stare mai buna. Referitro la tinuta de drum, golful e mai stabil si pare un pic mai agil ca astra. Astra consuma o idee mai putin si e mai silentioasa.
Eu zic inainte de orice sa iei o masina in stare relativ bun, cu kilometri putini, deoarece ai sa fii multumit si de astra si de golf.
la Astra G, motoru de 2000cmc diesel 101 cp are distribuția pe lanț. cel de 1.7 e leșinat, dar dat fiind faptul că put curțile de dezmembrări de Astra G, cu precădere argintii, sunt incredibil de ieftine la întreținere și sunt destul de fiabile, aș lua astra G, dar varianta 2.0 Cdti, cea de 100 de cai dacă se poate.

cu toate astea în 3000 eur nu aș lua o mașină turbo diesel, fără încă 3000 de rezervă, din motive care au fost explicate de prea multe persoane de prea multe ori numai pe acest forum.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -