Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus
VW Golf 4 399 54.51%
Opel Astra G 160 21.86%
Ford Focus 173 23.63%
Voters: 732. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 26-04-09, 11:13   #436
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

parerea mea e ca nu prea are importanta pretul reviziei de la reprezentanta, pentru ca acolo nu stiu cum sa faca sa te arda mai bine.
acum cateva zile mi-am luat kit de distributie pentru astra 1.7 dti la 350 lei, fara pompa de apa (~100 lei).

schimbul de ulei cu filtre m-a costat in jur de 250 lei (120 uleiul, 30 filtrul de ulei, 30 filtru aer, 50 filtru motorina, 20 manopera pentru filtrul de motorina)
preturile sunt aproximative, nu mai stiu cat am dat pe fiecare in parte.
oricum daca intri pe autokarma sau pe alte site-uri se gasesc si mai ieftine de atat.

cred ca ar trebui puse niste preturi pentru fiecare masina in parte ca sa-ti faci o idee daca e vreuna mai scumpa la piese: distributie, electromotor, alternator, radiatoare, senzori, etc

@gigi galagie: pe motorina focusul?
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 26-04-09, 14:56   #437
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

nu . era un 1.8 benzina,115 cai.
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 04-05-09, 01:33   #438
silviu_gsi

Stage 5
 
silviu_gsi's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 337
Member of:
[CSR]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

cand a fost versusu asta prima a iesit focus pe urma astra si la final golf la , pe urma focus golf 5 si astra asa ca nu mai ridicati in slavi golfu ca nu e o super masina, focusu s-a impus de fiecare data din cauza manevrabilitatii luand in calcul motorizari identice
bafta
__________________
I love my car!!
silviu_gsi is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 12:40   #439
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

despre ce versus vorbesti ? sunt o gramada de emisiuni auto care fac versusuri , majoritatea dupa ureche , si mult prea subiective . daca-i place cuiva masina , o ridica in slavi , sau daca nu prea o agreeaza , o face de tot rahatu .

am si eu 2 intrebari .

care este masina anului 2009 ?

care este cel mai de succes hatchback din ultimii 10 ani ca sa nu zic din ult 20?

@ forbitten . am consumat cam 85-88 litri de motorina din nuremberg pana in galati . te las pe tine sa faci socoteala
__________________
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 14:30   #440
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by nutzuXXL View Post
care este masina anului 2009 ?

care este cel mai de succes hatchback din ultimii 10 ani ca sa nu zic din ult 20?
Daca vrei sa sugerezi la a doua intrebare ca e Golful exagerezi.Focus a avut anii sai ( cea mai fiabila masina in Germania ( 1999 si 2000 ) ), masina anului in 2001, Focus 2 a fost masina anului in UK in anul nasterii ( 2005).Nu am informatii despre 2009, deci probabil ca e Golful.Asta e, fiecare are anii sai de triumf.Masinile sunt oricum echivalente, nu se poate spune deci ca Golful a dominat pe termen lung, neintrerupt si constant.Si or fi si testele de revista mai subiective sau mai dupa ureche, problema este totusi ca indiferent ca in testele respective castiga Focus la general sau Golf, ai sa observi ca totusi Focus isi pastreaza invariabil bucata lui de teren...manevrabilitatea, unde are constant punctaj mai mare.

Last edited by carutasu; 05-05-09 at 14:33.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 15:55   #441
forbidden27

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 41
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

@nutzuXXL

Dupa Route66, distanta Nurnberg-Galati este 1717 Km, ai consumat 88 litri
Aplicam regula de trei simpla si iese
88 X 100 / 1720= 5.1 L/100Km.
De la 4-4,5 pana la 5,1 mai este.
Cum ai calculat aia 88 litri care i-ai consumat? I-ai masurat cu sticla de 2 litri?
forbidden27 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 18:03   #442
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

adevaru e ca e greu sa faci plinu si sa calculezi
dolb is offline   Reply With Quote
Old 21-08-09, 14:33   #443
daniell-

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 39
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Votez pt focus apoi golf si astra
am un focus 2001 200500 km 1.8tddi 107cp(chiptuning facut la 56000 km) o am de 30 000 km nu am schimbat decat filtre ulei si distributia ( 350 lei) fuge de rupe nu consuma gram de ulei, fum mai da cand bag talpa da nu am vazut diesel sa nu scoata fum cand bagi pedala
cel mai mult im place manevrabilitatea, serpentinele sunt o placere
cei care au condus un focus hatchback stiu de ce
daniell- is offline   Reply With Quote
Old 21-08-09, 17:13   #444
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by daniell- View Post
Votez pt focus apoi golf si astra
am un focus 2001 200500 km 1.8tddi 107cp(chiptuning facut la 56000 km) o am de 30 000 km nu am schimbat decat filtre ulei si distributia ( 350 lei) fuge de rupe nu consuma gram de ulei, fum mai da cand bag talpa da nu am vazut diesel sa nu scoata fum cand bagi pedala
cel mai mult im place manevrabilitatea, serpentinele sunt o placere
cei care au condus un focus hatchback stiu de ce

Daca si focus diesel a ajuns '' placerea de a conduce''.......mai las-o naibii de treaba!
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 21-08-09, 17:41   #445
daniell-

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 39
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

am condus si golf 1.9tdi si astra si cel mai mult mi a placut focusul de asta l am si cumparat nu am spus k e cea mai tare masina dar dintre asta golf so focus am ales focusul
gusturile difera cand vrei sa ti cumperi o masina faci un drive test si functie de gusturile tale iti cumperi
daniell- is offline   Reply With Quote
Old 21-08-09, 17:53   #446
razvyy21

Stage 3
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 84
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Intr-adevar focusul1, chiar daca are ceva vechime are o stabilitate de invidiat chiar si in zilele de azi. Nici designul exterior nu este rau. Ce e urat la el e interiorul si motorizarile. Golful4 chiar daca poate nu arata asa bine exterior, cu siguranta nu are aceeasi stabilitate, insa interiorul si motorizarile sunt fff reusite....
Per total eu as alege primul golful, apoi focusul si la distanta mare rau de ele, astra G.
razvyy21 is offline   Reply With Quote
Old 21-08-09, 18:17   #447
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Nu stiu pe ce te bazezi cand spui asta, benzinarele ( zetecurile ) de la Ford (vorbind deci de generatia Focus 1) sunt mai bune decat majoritatea benzinarelor VW de aceeasi generatie.Din cate stiu sunt facute in colaborare cu Mazda.Au o elasticitate care nu am vazut-o la nici un VW benzinar corespondent (7500rpm redline), tragi de ele ca de ce nu-ti trebuie si nu au nici pe naiba, fiabile din toate pct de vedere etc.Dieselele iarasi, cat am apucat sa conduc TDDI-uri, nu stau rau.Am avut ocazia sa trag de un 90cp tddi si in aceeasi perioada de un Octavia Tour 1.9tdi 101cp si sincer nu prea am sesizat diferenta.Ce-i drept, am condus un TDCI 1.6 109cp si mi s-a parut cam lenes, i-as fi dat cu cel putin 12cp mai putin daca era sa apreciez fara sa stiu cat are.
Vorbind de generatia actuala, intr-adevar la Ford nu exista corespondent pentru TSI, in schimb pentru FSI exista TI-VCT cu nimic mai prejos.In general PD-ul de la VW are comportament mai brutal decat CR-ul, dar acum deja devine poveste, dintr-un motiv sau altul era PD a apus.Iar CR-urile VW nu vad cu ce sunt mai bune decat cele de la Ford.
Despre interior si materiale...am acum 160k de km si interiorul e impecabil, absolut nimic cojit, decolorat sau cat de cat deteriorat.In plus tocmai bordul mi-a placut, e mai friendly, mai viu si mai iesit din standard, simetria bordurilor de la Golf mi se pare cateodata plictisitoare.
In fine, e clar ca fiecare avantajele sale, dar per total Focus si Golf sunt cam unul langa celalalt.Una peste alta intr-adevar castiga la partea interioara prin cateva aspecte: scaune mai ergonomice (aici fiind chiar diferenta mare), comenzile sunt mai fine (nu ca precizie...precizia directiei la Focus nu a fost nici acum egalata in clasa... ci prin faptul ca volanul se invarte ceva mai usor, un servo mai prietenos deci, schimbatorul e mai fin etc. )...sta mai bine aici, nu inseamna insa ca celalalt sta nasol.
Vorbind de focus-golf-opel etc in general, nu numai de generatia veche, probabil masina compacta ideala ar trebui sa aiba TSI-ul si DSG-ul de la VW, trenul de rulare de la Ford, fiabilitatea generala si designul de la Mazda 3.

Last edited by carutasu; 21-08-09 at 18:28.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 19:36   #448
DNC_16V

Stock
 
DNC_16V's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 9
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Am votat Golf IV desi sunt fan opel, Golful este cea mai buna din cele trei.
DNC_16V is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 19:58   #449
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by DNC_16V View Post
Am votat Golf IV desi sunt fan opel, Golful este cea mai buna din cele trei.
De ce?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 21:53   #450
DNC_16V

Stock
 
DNC_16V's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 9
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
De ce?
Pentru ca are o gama mai larga de motoare care sunt mai potente decat cele de Opel (1.6 16V 102 cai, 1.8 16v 125 de cai si 2.0 16v 134 de cai daca nu ma insel si 2.2 16V 147 de cai iar dieselurile de 1.7 si 2.0 sunt de toata jena ca si puteri.) Motoarele de 1.8 si 2.0 16 V sunt rare in Romania, predominand 1.4 8V si 16V si 1.6 16V. Inafara de motorul de 2.2 care poate ceva si se gasesc cat de cat la noi, mai e doar LET-ul. VW Golf are dieseluri mai potente si mai fiabile si motoarele pe benzina inafara de 1.6 16V 101 cai, toate sunt mai potente decat cele de Opel la aceeasi cilindree.
La capitolul interior Golful e mai ok, desi nici Opel Astra G nu sta rau. Cam astea ar fi motivele.
DNC_16V is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -