Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus
VW Golf 4 399 54.51%
Opel Astra G 160 21.86%
Ford Focus 173 23.63%
Voters: 732. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 28-08-08, 14:34   #271
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

oricum, clar e ca golf 5, astra h, focus 2 in loc sa fie o evolutie a acestor modele au fost cam o involutie...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 14:57   #272
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by gigi galagie View Post

io sunt curios cum as sta intr o liniuta cu un passat de 131 cp,diesel?daca sunt amatori......sunt disponibil(scz de off topic)
iti zic eu.. i-am dat o masina jumate la un passat 131 cp - 2001 si ne-am dat de multe ori

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
oricum, clar e ca golf 5, astra h, focus 2 in loc sa fie o evolutie a acestor modele au fost cam o involutie...
nu stiu despre astra si focus insa iti pot spune sigur... golf 5 este peste golf 4 am avut si 4 si 5 si sunt mult mai multumit de 5.. .la golf 4 i-am dat forja si i-am spart baia

Insa consider ca focus 2 e mai reusit decat focusul vechi! .. la astra h nu ma pot pronunta indeajuns desi am auzit povesti urate... unele chiar de la prieteni!
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 15:15   #273
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

mistreku, da de ce nu ne dai si tu un link sa ne fie mai usor...ca eu am dat de pe VW forum

Oameni buni, se mai cuvin unele lamuriri.Poate sa-mi spuna careva ca vre-un posesor de Ford viseaza la Golf sau Astra?Nu cred, ar fi aberant, asa cum aberant ar fi si invers.Pentru ca sunt din aceeasi clasa si e chestie de obisnuinta.Fiecare a testat in mod sigur din toate si a ales ce i-a placut (si cazul meu).De la Focus voi trece la Mondeo cand va veni vremea, iar daca aleg altceva va fi alta clasa, premium ( BMW sau Audi sa zicem).Vor sari multi sa spuna (haaaa...te-am prins...pai Audi e VW.Nu.Pentru ca nu ma duc la Passat.Ma duc la un 3.0TDI care inseamna Audi, sau la 3.2FSI (probabil si mai sigur, pentru ca mie imi place totusi mai mult benzina.Sau va fi un 6L de genul 330i BMW.In nici un caz nu visez la ultimul Golf.Si cei care fac upgrade la masina din aceasta clasa vor merge mai sus, nu la ceva "din paralel".
La Ford pur si simplu (mie, personal) mi-au placut anumite chestii...si asa ramane.Nu inseamna ca nu am si nemultumiri (unele),in general fata de marca.
Sa dau numai un exemplu.Se simte o oarecare delasare.Se prea ingroapa in ratiuni comerciale (probabil sunt si nevoiti datorita pierderilor lui Ford America si nu cred ca dpdv financiar cele 2 ( F Europa si F America sunt separate):Probabil de-aia au ajuns si in situatia de a vinde Jaguar si Land Rover.
Ce inseamna delasare.Au de exemplu motoare benzinare bune, dar as fi vrut ceva mai nu stiu cum...un varf de gama mai "scanteie" sa spun asa.De exemplu un 2.2-2.3 aspirat de 190-200cp.Puteau sa-l faca si suna dragut ( asa cum este cel de pe Accord de exemplu).Am asteptat la diesel spargerea tiparului de 2.0 si 140cp.In sfarsit s-a produs, cu 2.2 tdci-ul.Asteptam apoi ca 2.5T sa aiba si o versiune de putere pe masura lui.S-a produs pina la urma, cu motorul de pe RS de 300cp, DAR....un mare dar, l-as fi vrut totusi 4x4...sa nu se mai cramponeze atat in ratiuni comerciale, de cost.Probabil au dreptate,asa, stock, cu fwd e ceva mai rapid pe circuit si chiar pe liniile drepte decat cu awd, fiind mai usor....spun ei ca au obtinut rezultate mai bune.Se poate, dar perspectivele sunt mult limitate.Motorul acela si trenul acela de rulare ( deci sasiu, suspensii etc) ar suporta tuninguri frumoase, categoric usor ar sari la 400cp+.Dar ce sa faci cu ei cand ai fwd?Mai pe scurt, stock pe stock bate R32-ul, dar tunate sanatos amandoua, va lua bataie (cel putin asa cred).
Apoi, se preconizeaza (daca nu e pe vine) pentru ST versiunea de 260cp ptr 2.5T.Probabil ca va aparea si pe Mondeo,asa cum a aparut 225ST-ul.Pentru o masina mare cum e mondeo, si la asemenea motor (si pentru 225, bineinteles)...ar fi fost de dorit o versiune awd.Dar iarasi...cramponaje.
Totusi, masinile mai normale de sosea, cu puteri normale, Focus imi ofera ceea ce am nevoie...suficienta viteza cand e nevoie, suficient confort, suficiente resurse pentru depasiri, fara pretentii de "Sumahar", cu fiabilitatea nu am probleme...deci nu regret ca o am.

Last edited by carutasu; 28-08-08 at 15:35.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 15:42   #274
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

daca tie 2.0 L duratorq iti oferea tot ce aveai nevoie...gandeste-te la mine la 2.0 tdi cat de mult ma poate satisface! pt mine asta e motorul perfect avand in vedere fiabilitatea , performantele consumul, etc.


iar referitor la : "omu alege ce ii place"
cand mi-am luat prima mea masina nu eram prea bogat si tata mi-a adus 2 masini sa aleg! un astra g si un ford focus

astra avea motorul de 1.7 dti, focusul avea 1.6 , dupa 2 ture de oras cu ele si cu un golf 4 ,1.9 tdi variant, i-am zis ceva de genu:" fa ce vrei eu iau astra " la care el " pai voiam sa pastrez si eu astra si sa iei tu golful " ( golful fiind in familie de vreun an )
dolb is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 15:59   #275
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Te cred, dar sa stii ca sunt cazuri si cazuri.Ultimul coleg de la fostul loc de munca, care si-a luat Focus a fost la Alba dupa masina.Dupa o Laguna.Au fost ceva neintelegeri si nu a mai luat-o, dar a ramas sa caute.Ne spunea ca a mai incercat niste variante pe acolo, dar i-a placut Fordul si l-a luat (un 1.8 TDDI, combi,90cp).
Nu am Duratorq, am Zetec, 1.8, 16V.

Last edited by carutasu; 28-08-08 at 16:01.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 16:25   #276
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by gigi galagie View Post
mai baieti...aseara,cand ma intorceam de la bucuresti de la meci,eu,cu amaratu si nefiabilu meu ford focus(1.8,16v,din 2001 si cu 136 de mii de km )am reusit performanta sa merg de la urziceni la buzau in urma unui AUDI Q7 3.2 QUATRO si a unui AUDI A6,3.0 TDI de prin 2006-2007, care mergeau numai cu 180-200 km/h in afara si cu 120-140 km/h in localitati.
niciodata nu compar focusu cu A6 sau Q7 dar vreau sa spun ca o "amarata",o muuuuult mai slab cotata masina ,a avut puterea sa se tina dupa cele 2 masini la viteze nu tocmai accesibile tuturor masinilor...unui astra ii sarea de mult motoru iar unui golf ii zburau rotile..(asta ca sa fiu si eu rautacios).
si mai recunosc si ca,la un moment dat,la iesirea din ramnicu-sarat cu un astra d asta nou ,in 2 usi(habar nu am ce motor avea)in spatele meu,am dat in focus de i au sarit mucii pe pereti(schimbat numai la 6-7000rpm a 3-a si a 4-a)iar la 170 cand am schimbat a5-a,a trecut astra pe langa mine de nu m am vazut!!!pana atunci distanta dintre noi nici nu a crescut,nici nu a scazut...

si la focusu asta nu am schimbat decat consumabilele si distributia(fiind masina sh)
aaaa si pompa de apa...ATAT!! masina o am de un an de zile si am facut cu ea 30 de mii de km...70%in oras.
cum spuneam si inainte:SUNT FFFF MULTUMIT DE ALEGEREA FACUTA!!
NUMBER1# tu ai condus macar o data in viata ta un focus??!sau ai urcat macar o data intr-unu?!?!
BTW,viteza maxima a masinii tale este de 198km/h reali adica 210-215 pe bord ceea ce ma duce cu gandul ca tu nu mergeai cu mai mult de 170-175 real(la 180-190 pe bord),fii sigur ca dc. o tii constant la vit maxima iti zboara pistoanele prin motor,iar ca tot ai pomenit de astra,astra G la aceasi capacitate 1.8 16v are 125cp si vit. maxima 205km/h real,deci cui ai zboara mai intai motorul? focusului sau astrei?
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 16:43   #277
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by THX-1 View Post
BTW,viteza maxima a masinii tale este de 198km/h reali adica 210-215 pe bord ceea ce ma duce cu gandul ca tu nu mergeai cu mai mult de 170-175 real(la 180-190 pe bord),fii sigur ca dc. o tii constant la vit maxima iti zboara pistoanele prin motor,iar ca tot ai pomenit de astra,astra G la aceasi capacitate 1.8 16v are 125cp si vit. maxima 205km/h real,deci cui ai zboara mai intai motorul? focusului sau astrei?
m ai spart cu km reali si cu km falsi.....io atat aveam pe bord(am specificat"pe bord").si apropo...daca scazi din 200km/h- 15km/h,iti rezulta o viteza de vro 185km/h(dar la tine e mai greu cu matematica).
daca nu ai fost cu mine in masina mai bine taci dreaq din gura si nu ti mai da tu cu parerea despre viteza cu care rulam eu....
b-52-wic nr de inmatriculare al q7-lui.vezi al cui este si intreaba l cu ce viteza merea el aseara de la urziceni la bz.
aaa si nu am fost pe faza cand mi ai spus tu despreperformantele masinii tale....e mai "jmekera",nu?!
uite daca mai este vre un "necredincios"o poza cu focusu la 210 pe bord....repet!! PE BORD!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	03042008.jpg
Views:	208
Size:	170.8 KB
ID:	626860  
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 16:55   #278
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Pai inseamna ca Astra G il facea....omul a vrut sa spuna probabil ca nu sunt multe masini la cilindreea aia (si zona de putere) care sa fi tinut la fel pasul....nu ca nu e nici una.Totusi daca ne uitam rapid pe date tehnice de la diferite masini, multe la 125-130cp au pe la 193-195km/h viteza de talon.Banuiesc insa ca au reprize mai bune, cel putin asa ar fi normal, doar daca sunt mult mai grele nu.
In fine...nici uneia nu-i sar pistoanele de fapt.Focusul 1.8 16v nu ia mai mult de 6000rpm in tr a 5-a si cu turatia aia poti merge si pe distanta mai mare ( la 5500 e Pmax si la 7000 nu ai redline si oricum daca ai incerca sa tii pe redline ii taie gazul...nu-i pe carburator, sa ia ca proasta cat vrei tu sa-i dai ).Nu se poate tura mai mult si nu duce mai mult, la viteza aia ii mai trebuiesc cai ca sa poate invinge rezistenta aerului.Ma uitam pe un site de tuning nemtesc, cu cip ia....ca un motor aspirat...12cp si 20Nm.Ii scade demarajul cu vreo 4-5 zecimi ( adica se imbunatateste) si ia 7km/h fata de viteza de talon (deci 205).Oricum la 170-180 merge bine (cu atat mai mult pe bord).Pentru oameni normali e destul ...e chiar prea mult cateodata.

Last edited by carutasu; 28-08-08 at 16:58.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 17:09   #279
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

eu am facut o gluma...am si spus...dar se pare ca fiecare citeste si intelege cum il duce pe el capul....thx asta nu a spus nimic pentru vw sau opel,ci numai impotriva ford...si number 1 ..la fel.
sunt curios...ei ce masini or avea??! mertz,bmw,audi,jaguar?!?!
eu am vrut doar sa subliniez ca pentru "coaja" mea de focus din 2001 si cu 136 de mii in bord,sa mergi cu 180-200 pe distante cat de cat mari,mi se pare ceva totusi...
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 17:11   #280
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by gigi galagie View Post
m ai spart cu km reali si cu km falsi.....io atat aveam pe bord(am specificat"pe bord").si apropo...daca scazi din 200km/h- 15km/h,iti rezulta o viteza de vro 185km/h(dar la tine e mai greu cu matematica).
daca nu ai fost cu mine in masina mai bine taci dreaq din gura si nu ti mai da tu cu parerea despre viteza cu care rulam eu....
b-52-wic nr de inmatriculare al q7-lui.vezi al cui este si intreaba l cu ce viteza merea el aseara de la urziceni la bz.
aaa si nu am fost pe faza cand mi ai spus tu despreperformantele masinii tale....e mai "jmekera",nu?!
uite daca mai este vre un "necredincios"o poza cu focusu la 210 pe bord....repet!! PE BORD!!
Esti pedinafara total si nu ai inteles nimic! si ai mai inceput sa si jignesti! chiar tu ai scris ca ai mers cu 180-200.=>medie 190;190-15(eroare)=175 !! voila!.....chiar visezi vad ca ai o masina care merge cu 200,pai ca sa mergi cu 200 iti trebuie masina amice nu ce ai tu.Iar aia cu Q7 si A6 nu-si bateau capul cu tine,tu chiar iti imaginezi ca te tii tu dupa ei?!Viteza de croaziera a masinii tale e de 130-140 asa ca nu mai visa la viteze de 200 ca s-ar putea ca data viitoare sa-ti zboare cazanu cu tuica de pe roti! Si nu mai incerca sa-mi raspunzi ca nu mai imi bat capul cu tine.
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 17:59   #281
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

la ultimul post ii dau dreptate lui thx mi-e mie greu sa tin 200 constant pe alte drumuri decat autostrada! si totusi un 2.0 tdi iar masina.. . pai intra in curbe bine rau
dolb is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 18:39   #282
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

masina lu varmiu avea 2.0 zetec benzina 130 cp, un mondeo mk2. cu geamu din spate dreapta spart am luat 210 pe bord si am tinuto asa vreo 180 km de autostrada. hai sa zic un 190 real si tot e ceva pentru o masina care are 223 000 km. . un passat b5.5 tdi 131 cp ia maxim pe bord 224 si 217 viteza reala, consum la viteza aia 8.9 l/ 100 km . asta inseamna aerodinamica buna ( coeficient aerodinamic de .26). treaba cu fordurile e ca au treapta 5 cu overdrive mare si nu pot folosi toata puterea disponibila la viteza maxima. un zetec din ala de 1.8 sau 2.0 are limitarea la 7100, deci nu prea ai sanse sa ii sara pistoanele. si astra duce pt ca e usoara si e posibil sa aiba cutia fara overdrive. adica Vmax= 6500 rpm ( puterea maxima ) si aici ai mai multe sanse sa ramai fara motor. dar sar putea sa nu am dreptate pt ca nu am mers cu astra niciodata.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 20:27   #283
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

vezi ca totusi nu are cum sa ia 217 real passatul ala.Passat B6 2.0TDI 140cp are 209 parca, iar passat B5 1.9TDI 115cp daca tin bine minte are pe la 192km/h viteza de talon.Sa faci o medie si nu are cum sa dea nici pe aproape de 217,absolut orice aerodinamica ar avea.Gandeste-te ca doar cu 8km/h in plus de cat scrii prinde 2.0TDI-ul de 170cp.Pe urma ai scazut mult prea putin eroarea...de la 224 la 217...la viteza aia are doar 7km/h abatere intre viteza de bord si aia reala?As crede o varianta de maxim 217 pe ceas si cam 200-204 real.Da-mi si mie un link,ca nu-i gasesc specificatiiile.Si cu cip, mai mult de 8-10km/h nu pune la viteza de varf, chiar daca e turbo.Dar poate ma insel...ai ceva link?

Last edited by carutasu; 28-08-08 at 20:29.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 20:50   #284
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

link o sa cazut, dar am dreptate. ma rog in talom imi zice 215 v max. o sa caut si un link. ala de 170 nu are cum doar atat sa ia. si oricum ala are coeficientu de .28 si e mai grea, deci nu prea are cum sa prinda aceeasi viteza. oricum prea putin conteaza diferentele, dar se simte la consum.


asta e un break cu aproape 230 pe bord :https://www.youtube.com/watch?v=8tAc5qjfCQQ

Last edited by DarkJEDI; 28-08-08 at 21:01.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 21:19   #285
bmwM8
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 162
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by gigi galagie View Post
m ai spart cu km reali si cu km falsi.....io atat aveam pe bord(am specificat"pe bord").si apropo...daca scazi din 200km/h- 15km/h,iti rezulta o viteza de vro 185km/h(dar la tine e mai greu cu matematica).
daca nu ai fost cu mine in masina mai bine taci dreaq din gura si nu ti mai da tu cu parerea despre viteza cu care rulam eu....
b-52-wic nr de inmatriculare al q7-lui.vezi al cui este si intreaba l cu ce viteza merea el aseara de la urziceni la bz.
aaa si nu am fost pe faza cand mi ai spus tu despreperformantele masinii tale....e mai "jmekera",nu?!
uite daca mai este vre un "necredincios"o poza cu focusu la 210 pe bord....repet!! PE BORD!!
bai frate mai lasa-ne in saracie cu focusul tau care mananca jaratic, ce draq mai toti avem masini, dar eu zic sa fim mai rezervati in declaratii, sa ne tinem o limita de decenta!

valabil si pt tine munchausen

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
masina lu varmiu avea 2.0 zetec benzina 130 cp, un mondeo mk2. cu geamu din spate dreapta spart am luat 210 pe bord si am tinuto asa vreo 180 km de autostrada. hai sa zic un 190 real si tot e ceva pentru o masina care are 223 000 km. . un passat b5.5 tdi 131 cp ia maxim pe bord 224 si 217 viteza reala, consum la viteza aia 8.9 l/ 100 km . asta inseamna aerodinamica buna ( coeficient aerodinamic de .26). treaba cu fordurile e ca au treapta 5 cu overdrive mare si nu pot folosi toata puterea disponibila la viteza maxima. un zetec din ala de 1.8 sau 2.0 are limitarea la 7100, deci nu prea ai sanse sa ii sara pistoanele. si astra duce pt ca e usoara si e posibil sa aiba cutia fara overdrive. adica Vmax= 6500 rpm ( puterea maxima ) si aici ai mai multe sanse sa ramai fara motor. dar sar putea sa nu am dreptate pt ca nu am mers cu astra niciodata.

Last edited by bmwM8; 28-08-08 at 21:23.
bmwM8 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -