Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus
VW Golf 4 399 54.51%
Opel Astra G 160 21.86%
Ford Focus 173 23.63%
Voters: 732. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 14-08-08, 23:36   #196
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

si eu consider ca, la vremea cand aceste masini erau in showroom, clientul o alegea pe cea care ii placea lui mai mult din puct de vedere al aspectului... diferente sunt intre ele, dar nu cat sa fie decisive in alegerea modelului... fiecare are plusurile ei si minusurile ei... si important este ca, dupa mine, aceste masini se potrivesc atat unui pusti de 18-20ani cat si unui om de 50-60
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 15-08-08, 19:09   #197
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Pentru descretirea fruntilor...si o mica dedicatie fanilor lui Focus WRC

http://de.youtube.com/watch?v=zsvLAjAZXbg#

sau varianta mai lunga

http://de.youtube.com/watch?v=vqlkiH2Yzg8
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 16-08-08, 01:17   #198
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Focus WRC nu mai este masina...e bijuterie deja !!!
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Old 16-08-08, 15:45   #199
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by GodfatherN View Post
Focus WRC nu mai este masina...e bijuterie deja !!!
subscriu!!!
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 16-08-08, 18:05   #200
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

eu zic ca este vb de masini stock-normale, pt ca si astra DTM a castigat curse, chiar in fata mercedesului clk DTM si audi-ului a4 DTM!
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 16-08-08, 23:47   #201
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

da, asta era doar un fapt divers, interesant insa...totusi sa poti face fata unei masini de formula 1 pina pe la 200-220km/h e ceva (mai mult nu poate fi vorba, nici nu cred ca se fac cutii mai lungi de cca 230km/h pentru un WRC si oricum Focusul ar fi pierdut pe distanta mai mare orice cutie avea).Sa tinem cont ca o masina de F1 e mult mai rapida (si vorbesc pe linie dreapta, ca pe circuit diferenta e de chiar cateva ori mai mare) decat un Veyron pe 0-200 si mult-mult mai rapida pe 0-300.Iar a lua startul putin-putin mai bine decat o asemenea masina...practic un F1 car, poate fi considerata ever masina suprema, fara a vorbi bineinteles de teren accidentat... (fie si daca a fost un accident), iarasi e ceva destul de notabil cred eu.

Last edited by carutasu; 16-08-08 at 23:51.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 17-08-08, 10:24   #202
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
da, asta era doar un fapt divers, interesant insa...totusi sa poti face fata unei masini de formula 1 pina pe la 200-220km/h e ceva (mai mult nu poate fi vorba, nici nu cred ca se fac cutii mai lungi de cca 230km/h pentru un WRC si oricum Focusul ar fi pierdut pe distanta mai mare orice cutie avea).Sa tinem cont ca o masina de F1 e mult mai rapida (si vorbesc pe linie dreapta, ca pe circuit diferenta e de chiar cateva ori mai mare) decat un Veyron pe 0-200 si mult-mult mai rapida pe 0-300.Iar a lua startul putin-putin mai bine decat o asemenea masina...practic un F1 car, poate fi considerata ever masina suprema, fara a vorbi bineinteles de teren accidentat... (fie si daca a fost un accident), iarasi e ceva destul de notabil cred eu.
...si sa nu uitam si de faptul ca monopostul respectiv nu a avut aderenta deloc la plecare...Nu putem subestima valoarea motorizarilor F1 cat si a aerodinamicii lor insa Focusul a facut o figura mai mult decat frumoasa la testul respectiv...

Doamne ce plecare de pe loc !!!! Orgasm direct, nu alta !!!
__________________
I'LL MAKE YOU AN OFFER YOU CAN NOT REFUSE !!!

GodfatherN
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Old 17-08-08, 11:14   #203
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

ok, daca vorbiti despre focus wrc, hai sa vorbim si despre astra DTM...
motor 4.0l V8, cuplu 510Nm pe... hmm 1080kg...
http://www.ultimatecarpage.com/pic.p...=3&carnum=1326
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 17-08-08, 11:19   #204
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Super masinutza !!! Are de recuperat in campionat, dar promite mult...Sa vedem ce va face in Anglia...
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Old 17-08-08, 14:57   #205
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by GodfatherN View Post
...si sa nu uitam si de faptul ca monopostul respectiv nu a avut aderenta deloc la plecare...Nu putem subestima valoarea motorizarilor F1 cat si a aerodinamicii lor insa Focusul a facut o figura mai mult decat frumoasa la testul respectiv...

Doamne ce plecare de pe loc !!!! Orgasm direct, nu alta !!!
nici nu ma gandeam sa subestimez...am spus...masina de F1 va fi oricand in conditii de pista, sosea larga etc masina suprema.Totusi, exact asta e ideea, Focusul a facut o figura super-frumoasa, sincer daca mi-ar fi spus inainte cineva ca e posibil asa ceva, nu prea as fi crezut.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 17-08-08, 16:13   #206
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

nu asta am vrut sa intelegi ci faptul ca faceam o completare...
Cat despre ce a facut WRC-ul...Nici eu nu nu credeam sa aiva asemenea reprize in cutie... E drept ca si cutia aceea e una cu craboti si nu una mai...normala, dar nu ma asteptam la asa ceva...Cine stie ce setari i-au facut astia mici de a plecat ca un glonte !!!
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Old 18-08-08, 01:17   #207
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Apropo de Astra DTM...impresionant cuplu pentru un motor aspirat...chiar si pentru un 4 litri.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 20-08-08, 18:39   #208
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

e o masina pregatita sa concureze cu audi, bmw, mercedes la DTM, deci cateva minti mai luminate s-au concentrat bine asupra motorului...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 21-08-08, 00:27   #209
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Post de la un mecanic...

pot sa spun ca sunt un pic cam dezamagit de ford, problemele care le-am intampinat pana acum sunt in primul rand rugina! la fordurile de dupa 97 nu mai stau bine la capitolul materiale metalice! la focus din 2002 sa ai suruburile ruginite in asa fel incat sa se rupa cand tragi de ele? este absolut inadmisibil! chiar daca masina a stat sau nu in garaj.
a 2-a nemultumire despre aceasta masina este datorita sistemului de incalzire pe timp de iarna - un adevarat dezastru! opel are aici un mare + in 2 minute iti incalzeste masina toata. si sa intru si putin la capitolul racire.. cum poti sa pui radiatorul ac-ului dupa radiatorul de racire al masinii? ceea ce duce la un schimb de caldura neechitabil vara...

din punctul meu de vedere fordul se afla sub cele 2 marci germane, cu toate ca si acestea au cate o "buba" (mai mult asu mai putin parte electronica gen debitmetre de aer.. etc), pana la urma conteaza sa gasesti un compromis care sa iti convina.. aspect interior/exterior, motorizari, consum.
__________________
live high, have fun.. and don't do anything stupid!
Instalatii GPL TOMASETTO fara butelie! 0764781647
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-08, 02:07   #210
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Pai as cam avea 2 replici aici : una ar fi de ordin personal (adica experienta proprie)...crede-ma ca chiar nu am avut probleme cu incalzirea iarna si am prins dimineti de -15 sau -18 grade cand plecam dimineata de la lucru (cand plecam din schimbul de noapte se simtea mai bine treaba...e mai relevanta, vreau sa spun...pentru ca fabrica e in camp si masinile inghetau mult mai tare decat intre blocuri).Si crede-ma ca nu numai masina se incalzea rapid, dar si insertia din geamuri isi facea treaba din plin.In 3-4 min si cea mai fioroasa carapace de ghiata era apa...apoi doar dadeam cu stergatoarele, coboram o data geamurile laterale si...gata.Asta in timp ce multi prin parcare asteptau mult timp sa se dezghete cat de cat geamurile, dupa care incepeau munca cu spaclul pe geamuri.Nu uita ca nici chiar Audi, modelele de pina prin 2003 nu au asa ceva, poti intreba la o firma care repara sau pun parbrize noi.
A doua chestie...nu vreau sa se creada ca am ceva cu Opel....deloc... dar chiar si fanii Opel cred ca pot confirma ca la aceasta marca a fost problema cu rugina la caroserie.Problema s-a rezolvat se pare la generatiile de cativa ani incoace, dar modelele din '90 si pina prin 2002-2003 au avut buba asta.Pina si in autohausuri in Heidelberg, dand cate un ochi am putut sa vad cate un Astra din '98-2001 cu urme la incheieturi sau ca partea de jos al cate unei aripi.Nu zic ca Astra nou nu arata super, ca nu s-or fi schimbat multe lucruri...dar eu cred ca ce am spus e o problema destul de cunoscuta.
A 3-a obiectie e mai colaterala...nu mai faceti degeaba omisia Fordului ca marca germana...Ford (cel putin Focus cu toate versiunile si Mondeo la fel) sunt masini germane.Stau de vorba cu nemti aici si ei spun asta, netrasi de limba.In orgoliul specific lor, sustin ca inca masinile germane sunt cele mai bune per total, tinand cont de pret, calitate, costuri intretinere, fiabilitate etc...si deschid lista " vw, opel, ford...da...il iinclud invariabil...,audi, bmw etc, etc.").Nu conteaza acuma daca e 100% corect ce zic, daca media masinilor germane sunt mai bune intotdeauna ca japonezele de ex, asta e alt capitol.Pe scurt, ei considera Ford masina germana,si pe buna dreptate, il fabrica si il dezvolta de atatie ani.

Last edited by carutasu; 23-08-08 at 02:11.
carutasu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -