Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce masina ati alege?
VW Polo Gti 126 23.20%
Opel Corsa OPC 185 34.07%
Seat Ibiza Cupra 67 12.34%
Renault Clio RS 165 30.39%
Voters: 543. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 27-09-08, 17:00   #241
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

https://www.youtube.com/watch?v=gBdMW...eature=related
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 27-09-08, 18:55   #242
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
ce imi arata in filmuletul asta????, ca eu nu vad nimic deosebit
GTR is offline   Reply With Quote
Old 28-09-08, 14:42   #243
nigger
Toyota Driver

Stage 5
 
nigger's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 308
Member of:
[Toyota]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
ce imi arata in filmuletul asta????, ca eu nu vad nimic deosebit
pai la ce te asteptai ? atat poate clio
nigger is offline   Reply With Quote
Old 28-09-08, 15:46   #244
KAZZY

Stage 2
 
KAZZY's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 65
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Ca posesor de corsa OPC nu-mi pare rau de alegerea facuta.Am stat si analizat o perioada de aprox 3luni inainte de a-mi comanda aceasta masina.In concluzie am ales corsa OPC.Am facut drive test si cu clio rs si cu corsa opc.Drive-testul l-am facut in Bucuresti.Cel mai mult m-a multumit corsa opc.Este si arata atat la exterior cat si la interior mult mai bine decat clio rs.Sunt genul care trebuie sa-mi placa ceea ce conduc atat vizual cat si motoristic vorbind.O am de 4 luni si din primavara anului viitor ma voi apuca de munca la ea si anume:un sistem blow-off de la hks sau forge,un intercooler mai mare de la eds si o resoftare undeva la 230-240cp.Momentan are doar 2600km...deci nu se merita.Referitor la kitul turbo care a aparut nu ma bag...nu se merita.Mai astept kituri turbo mai bune.Daca va apare un kit turbo complet cu o urcare de pana in 270-280cp e super ok...caci ganditi-va avand tractiune pe fata e pacat sa stai pe loc in tr 1 si 2.Atat voi face la masina.Mentionez ca mi-am cump aceasta masina numai ptr week si plimbari exterioare.Vad ca acilea sunt opinii pro si contra clio vs opc.Ar fi cel mai bine sa-si expuna parerile acilea cei ce posed astfel de masini.Nu cei ce se uita pe youtube sau alte sit-uri.Si inca ceva discutati numai de liniute si virajeIti cumperi una din aceste masini numai ptr aceste 2 lucruri sau o cumperi ptr felul cum arata si cum te satisface motorul?La consum poti sa iesi f bine cu o corsa in declimentul lui clio.Iar la revanzarea celor 2 masini(cu 2000cm si 1600cm) corsa iese mult mai bine fiid motorul mai mic(asigurari si "consum").Cati se baga dupa cativa ani de zile la cump unui benzinar de 2000cm aspirat.Doar nu tii o masina pana la pensie.Cate modele clio rs ati vazut si cate corse opc ati vazut?Deci votez cu opc bineinteles.Si nu uitati ptr cei care-si dau cu pareri acilea si nu poseda nici o masina dintre acestea 4 nu uitati cel mai mult conteaza soferul.Gata am scris destul! SO,OPEL CORSA OPC RULLZ https://www.youtube.com/watch?v=R_gVlzDGS1g Aceasta este masina mea Cu respect,Cazimir
__________________
PITBULLINA OPC RULLZ
KAZZY is offline   Reply With Quote
Old 28-09-08, 16:12   #245
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by KAZZY View Post
Cate modele clio rs ati vazut si cate corse opc ati vazut?Deci votez cu opc bineinteles.
Clio RS am vazut destule in .ro, in schimb corsa OPC una singura in austria
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 28-09-08, 17:01   #246
KAZZY

Stage 2
 
KAZZY's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 65
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

......
KAZZY is offline   Reply With Quote
Old 28-09-08, 22:02   #247
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by alexSHO View Post
Clio RS am vazut destule in .ro, in schimb corsa OPC una singura in austria
am spus si eu acelasi lucru mai devreme, ciudat cum de unii au vazut mai multe opc-uri.. ca sa nu zic ca si megane rs am vazut mai multe decat astra opc. chiar mult mai multe.

si referitor la comparatia intre motoare: e absolut o chestiune mai mult de gust intre 1,6 turbo si 2.0 aspirat. de obicei cine isi cumpara asa o masina nu se gandeste la consum si cheltuieli neaparat (parerea mea). am sa fac o lista cu cele mai renumite hot hatch-uri pana acum si numarati si voi cate aveau motoare turbo si cate aspirate: renault 5 alpine (1976), golf I GTI (1977), peugeot 205 GTI 1,9 (1986), R 5 GTT (1984), honca civc CRX (1991),opel kadett/corsa GSI, lancia delta integrale HF evo (1993), renault clio williams (1993), clio 182 trophy (2004), honda civic type R
asadar consider ca formula 2.0 aspirat a devenit clasica pt un hot hatch, sau macar motorul aspirat. motoare turbo pe masinile astea se fac inca de la sf anilor 70, de ce totusi cele mai multe au motoare aspirate? (ma refer la cele care au facut legenda, care sunt putine)
si ca senzatie eu unul prefer 8000 de ture intr-un type r decat 6500 intr-un motor turbo cu toate avantajele lui. si sunt multi ca mine
__________________
renaultsport clio 182
riptor is offline   Reply With Quote
Old 28-09-08, 23:00   #248
KAZZY

Stage 2
 
KAZZY's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 65
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Aceste 8000 de ture cand le preferi si ai aceste senzatii majore?O data la cat timp? Caci in traficul cotidian nu ai parte de asa ceva Sunt multi ca tine apropos sa termin ideea ta care,in general viseaza la acele 8000 de ture Hai revino cu picioarele pe pamant si nu povesti acilea povesti nemuritoare cu masini ce au facut legenda."De gustibus non discutandum" Daca ai idee de acest proverb latin. Tu sa traiesti si sa ai acele senzatii de 8000 de ture langa rs-ul tau,iar eu sa am pe langa frumusetea masinii mele si un motoras(1598cm) cu care ma joc cand vor muschiuletii mei(nu astept 8000 de ture ca tine de pilda sa traiesc senzatii majore) Btw la ce cuplu ai... Sa facem o scurta analogie ptr unii:corsa opc-clio rs;astra opc-renault megane rs;vectra opc-....??...renault a ramas in uma acilea?...Poor renault Un trio excelent:http://evenimente.******************...s/image98.html Cu respect,Cazimir
KAZZY is offline   Reply With Quote
Old 28-09-08, 23:16   #249
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by KAZZY View Post
Aceste 8000 de ture cand le preferi si ai aceste senzatii majore?O data la cat timp? Caci in traficul cotidian nu ai parte de asa ceva Sunt multi ca tine apropos sa termin ideea ta care,in general viseaza la acele 8000 de ture Hai revino cu picioarele pe pamant si nu povesti acilea povesti nemuritoare cu masini ce au facut legenda."De gustibus non discutandum" Daca ai idee de acest proverb latin. Tu sa traiesti si sa ai acele senzatii de 8000 de ture langa rs-ul tau,iar eu sa am pe langa frumusetea masinii mele si un motoras(1598cm) cu care ma joc cand vor muschiuletii mei(nu astept 8000 de ture ca tine de pilda sa traiesc senzatii majore) Btw la ce cuplu ai... Sa facem o scurta analogie ptr unii:corsa opc-clio rs;astra opc-renault megane rs;vectra opc-....??...renault a ramas in uma acilea?...Poor renault Un trio excelent:http://evenimente.******************...s/image98.html Cu respect,Cazimir
Stai linistit ca Vectra OPC este cea mai mare petarda de masina sport a generatiei.
Iar tu daca nu sti sa dai 8000 de ture de 100 de ori pe zi e treaba ta, altii pot, masina merge si seara nu numai ziua.
In alta ordine de idei eu mi-as lua masina asta de oras, nu de weekend, DN-uri si autostrazi. Si acolo e ok dar eu prin marimea ei o vad mai practica in oras decat afara.

Una peste alta eu tot opc am votat dar din putin alte motive decat le-ai enumerat tu.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 28-09-08, 23:18   #250
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

vezi ca fumusetea aia de care vb e subiectiva, eu zic ca, clio arata mai bine.....sincer in timisoara n-am vazut niciun clio rs insa am vaz o corsa opc, dar in tara in general pana acum am vaz vre-o 5-6 clio rs si un singur opc, cel din timisoara
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-08, 01:09   #251
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

hai ca iti zic eu un argment: e cea mai subviratoare masina cu tractiune fata (dintre astea mai sport asa)

http://uk.youtube.com/watch?v=zPHNPmfTopQ

si intreaba-i pe baietii cu type r-uri de cate ori pe zi dau ei 8000 de ture, ai sa ramai uimit sa vezi ca dau mai des decat dai tu 6500. dar asta conteaza mai putin, ma amuza ca ai adus in discutie vectra opc, rusinea gamei opc. da, pentru autostrada e ok, e marfa ca te joci cu o masina de 30 000 euro cu masini de 100 000 dar partea buna aici se termina si e pacat nu crezi? daca te multumeste cu ceva sa stii ca din gama opc as alege corsa. si am impresia ca nu prea stii tu ce au facut si ce au insemnat masinile alea din "povestile" mele, mare pacat, un posesor de hatch ar trebui sa stie istoria lor, nu de alta dar te ajuta cand o alegi pe a ta, sau poate esti un pic frustrat ca opc-ul asta nu va ramane in memoria multora, asa cum a facut-o parlitu ala de 205 gti. nu este un "icon" in domeniu si din pacate nici nu va fi. ma rog, detalii careconteaza putin pentru cineva care spune ca ii place masina si ca se simte bine in ea, cum zici tu, dar poti macar sa te limitezi la a spune "imi place masina mea si asta e tot ce conteaza pt mine" si e ok, daca arunci cu noroi in masini ce au facut legenda nu faci bine. citeste si tu forumuri straine sa vezi daca e cineva cu atitudine ca a ta
riptor is offline   Reply With Quote
Old 29-09-08, 10:42   #252
KAZZY

Stage 2
 
KAZZY's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 65
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Riptor te-am vazut si citit pe alt forum nu dau nume si acolo ti-ai ridicat in slavi clio-ul tau rs.Tu esti multumit de jucaria ta,eu sunt multumit de jucaria mea.Acum n-are rost sa comentez clipuri de pe youtube,mai ales facute de astia de la top gear.Se stie cam cum procedeaza si cum fac ei "clasamentul" la masini.Chiar este o discutie in acest sens pe un forum.Asa ca nu are rost sa mai subliniezi cele "8000 de ture" ca ptr mine devii hilar.Daca ai ceva de spus spune despre jucaria ta,caci se vede ca devii prea subietiv si cazi in alta extrema.Nu ma jigni repetat cum ca nu stiu sa dau atatea ture ca... In fine,crezi ca am cumparat acest opc sa merg si sa schimb batraneste turele?Am cumparat-o ptr ca stiu ce vreau de la ea Uite eu spre exemplu m-am hotarat ca sa-i fac cateva modificari la exterior si la motor.Repet asta ca sa pot reveni la un dialog nu la o cearta pe forum.Deci va fi la exterior un kit de suspensie Steinmetz, care va cobora caroseria cu 30 mm(jantele vor ramane cele de 18originale),faruri angel-eyes cu bixenon,apoi la motor voi schimba intercoolerul si voi comanda de la eds unul mai mare(ramane sa vedem ce dimensiune),eds stage 1 modul safe de 225cp(330nm),un sistem blow-off cred ca de la hks(sau poate forge) si in final voi schimba traseul si-mi voi pune de la miltek.Aceste modificari le voi pune in practica incepand din primavara anului viitor.Astept si un kit turbo sa apara Cu respect,Cazimir
KAZZY is offline   Reply With Quote
Old 29-09-08, 14:29   #253
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by KAZZY View Post
Iar tu daca nu sti sa dai 8000 de ture de 100 de ori pe zi e treaba ta Ce jupan esti M-am exprimat ca nu stiu sa-i dau 8000 de ture? GTR(nu mai papa un i),nu te enerva,sezi bland in exprimare Eu mi-am luat aceasta masina si o folosesc numai in week si/sau cand plec in exterior.Ea este a doua masina a mea.O folosesc cand vreau eu Pe cand tu,stai si te uiti pe youtube M-ai rupt cu faza 8000 de ture de 100 ori pe zi Fac si eu parte dintr-un club,asa ca ma pricep si stiu de ce mi-am cumparat aceasta masina...Nu mai vb despre ceva ce nu cunosti si nu ai mers.Nu ma cunosti nu te cunosc,asa ca nu mai fa afirmatii jignitoare la adresa mea Fii scurt si la obiect cu pareri despre candidatii din acest topic...In caz ca esti in masura

Iti garantez ca nu a trecut o zi in care masina mea sa nu fii vazut 8000 rpm.
Am mers si cu Corsa OPC si cu Clio RS si dpdv al senzatiilor oferite mi-a placut mai mult Clio.
Test-driveul care l-ai facut nu cred ca l-ai facut pe un circuit sau in asa conditii incat sa obs diferentele importante dintre masinile in cauza.
Nu zic ca OPC nu este o masina buna, doar ca as alege oricand RS-ul.
__________________
De vanzare: Honda Civic Type R FN2 2.0 i-VTEC: https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post3673736

shadow is offline   Reply With Quote
Old 29-09-08, 16:51   #254
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Stai linistit ca Vectra OPC este cea mai mare petarda de masina sport a generatiei.
Iar tu daca nu sti sa dai 8000 de ture de 100 de ori pe zi e treaba ta, altii pot, masina merge si seara nu numai ziua.
In alta ordine de idei eu mi-as lua masina asta de oras, nu de weekend, DN-uri si autostrazi. Si acolo e ok dar eu prin marimea ei o vad mai practica in oras decat afara.

Una peste alta eu tot opc am votat dar din putin alte motive decat le-ai enumerat tu.
asta este parerea ta, desi nu ai facut un drive-test, doar te-ai uitat la tv respectiv youtube.

masina are o putere mare 2.8 turbo+280 cp, iar cauciucurile sunt pe post de polizor, daca pedala este apasate foarte tare. daca stii sa dozezi acceleratia cum trebuie, masina are un comportament foarte frumos
am mers cu un vectra opc intr-un drive-test si masina merge si se incrie in curbe excelent, DAR eu nu sunt chiar asa de mare reiser ca voi , desii am consus peste 50 de modele diferite, fie turbo ori nonT, dieseluri sau benzinare.

multi pe forumul asta abereaza/mint cu o nerusinare crasa, dar sunt si unii care stiu cu si despre masini in general!aici nu vb de tine gtr-ule, ci asa in general.

poate si eu sunt cateodata subiectiv, dar asta nu ma face sa bat campii ca tractoarele pe camp.
__________________

Last edited by TSC-Us; 30-09-08 at 01:19.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 29-09-08, 16:59   #255
KAZZY

Stage 2
 
KAZZY's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 65
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Bine si frmos punctat
KAZZY is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -