Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce masina ati alege?
VW Polo Gti 126 23.20%
Opel Corsa OPC 185 34.07%
Seat Ibiza Cupra 67 12.34%
Renault Clio RS 165 30.39%
Voters: 543. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 10-09-08, 21:16   #211
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

iar nurburgringul e un traseu cu linii drepte considerabile asa ca mi se pare normal sa castige corsa, cu toate ca nu am vazut inca timpul unui clio
riptor is offline   Reply With Quote
Old 10-09-08, 22:57   #212
nigger
Toyota Driver

Stage 5
 
nigger's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 308
Member of:
[Toyota]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

corsa opc the best,clio fain si ala dar renault

Last edited by nigger; 10-09-08 at 23:00.
nigger is offline   Reply With Quote
Old 10-09-08, 23:03   #213
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by nigger View Post
corsa opc the best ,clio=solenza mai imbunatatita
uite un comentariu din care inveti multe.. nu stiam ca renaultsport=dacia pitesti.. ma faci sa rad zau.. poate ai sa conduci odata un rs si o sa-ti inghiti vorbele astea de "duh". trist sa vad ca unii vad lucrurile la modu asta
__________________
renaultsport clio 182
riptor is offline   Reply With Quote
Old 11-09-08, 17:08   #214
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

si cu astra mea ma bucur de trasee... adica de fiecare data cand ma duc la munte, daca gasesc un drum bun si neaglomerat iau masina singur pe seara si ma duc sa ma "calmez" ) chiar ma calmeaza chestia asta
oricum, sa nu facem offtopic...
ma intreb, oare chiar mai au rost discutiile pe topicul asta? ca se pare ca trebuie sa explicam de x ori ca un corsa opc e mai rapid pe linie dreapta ca un rs, dar un rs este mai bun in viraje... nu e greu...
ca design, clio rs e finut si discret, dar nu destul de discret cat sa nu fie observat, iar un corsa opc "urla" peste tot "eu sunt opc, eu am o herghelie sub capota"... depinde de preferintele fiecaruia, ambele masini fiind extraordinare
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 12:30   #215
cata_16v

Stage 2
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 72
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

salut, sunt posesor de clio rs 182 cp deci este posibil sa fiu subiectiv, deci va las pe voi sa judecati acest lucru.
cred ca sunt singurul de pe acest forum care se poate lauda ca a condus ambele variante si clio 197 cp si corsa opc iar cind zis condus, cu clio cred ca am mers cam 3000km iar cu corsa vreo 800km si deci iata concluziile mele:
- aspect exterior: consider ca e o chestie de gusturi dar as paria pe corsa
-aspect interior: clar merg pe corsa cu toate ca consola de la opc mi se mare oribila dar volanul si scaunele fac toti banii
-consum: clio avea un consum mediu de 12l/100l/km iar corsa 10-11l/100km
-motor:clar motorul corsei "impinge mai bine" dar deceleratiile sau frina de motor is net superioare la clio,
-tinuta de drum: aici am sa va spun doar ca in virajul in care cu clio intram cu 130km/h cu opelul reuseam un 110km/h cu greu si aici tin sa precizez ca tinuta de drum a rs-ului este net superioara corsei opc
-distante de frinare : frinele de pe clio sunt fantastice dar asta nu inseamna ca cele de opel sunt de aruncat
-directie :mai precisa cea de pe clio
-costuri: revizie la 10000km la clio 600ron la opc 700 ron(dar asta cred ca depinde si de dealer)
-pret: clio-20000E cu toate taxele, opc-22.000E cu toate taxele(in mare aceleasi optiuni clio avea in plus xenon si faruri adaptive)

in concluzie parerea mea este ca pentru cineva care nu a mai avut niciodata o astfel de masinuta sa aleaga corsa opc, cine vrea o masina de liniute sa aleaga tot corsa opc, dar cine vrea performante pe drum virajat sa aleaga clio rs
cata_16v is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 12:35   #216
cata_16v

Stage 2
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 72
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

apropo de celelalte modele : seatul mi se pare urit cu spume iar polo cam conservator.
cata_16v is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 12:39   #217
bmwM8
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 162
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by cata_16v View Post
salut, sunt posesor de clio rs 182 cp deci este posibil sa fiu subiectiv, deci va las pe voi sa judecati acest lucru.
cred ca sunt singurul de pe acest forum care se poate lauda ca a condus ambele variante si clio 197 cp si corsa opc iar cind zis condus, cu clio cred ca am mers cam 3000km iar cu corsa vreo 800km si deci iata concluziile mele:
- aspect exterior: consider ca e o chestie de gusturi dar as paria pe corsa
-aspect interior: clar merg pe corsa cu toate ca consola de la opc mi se mare oribila dar volanul si scaunele fac toti banii
-consum: clio avea un consum mediu de 12l/100l/km iar corsa 10-11l/100km
-motor:clar motorul corsei "impinge mai bine" dar deceleratiile sau frina de motor is net superioare la clio,
-tinuta de drum: aici am sa va spun doar ca in virajul in care cu clio intram cu 130km/h cu opelul reuseam un 110km/h cu greu si aici tin sa precizez ca tinuta de drum a rs-ului este net superioara corsei opc
-distante de frinare : frinele de pe clio sunt fantastice dar asta nu inseamna ca cele de opel sunt de aruncat
-directie :mai precisa cea de pe clio
-costuri: revizie la 10000km la clio 600ron la opc 700 ron(dar asta cred ca depinde si de dealer)
-pret: clio-20000E cu toate taxele, opc-22.000E cu toate taxele(in mare aceleasi optiuni clio avea in plus xenon si faruri adaptive)

in concluzie parerea mea este ca pentru cineva care nu a mai avut niciodata o astfel de masinuta sa aleaga corsa opc, cine vrea o masina de liniute sa aleaga tot corsa opc, dar cine vrea performante pe drum virajat sa aleaga clio rs
nu stiu cat de profesionist conduci tu, doar eu cred ca dif pe un drum virajat nu sunt asa de mari, DAR nu am de unde sa stiu pt ca eu nu le-am condus. nu vreau sa mint ca le-am condus!
sincer cred ca cunosti masina foarte bine, fiind mult mai familarizat cu clio si mult mai putin cu corsa!

oricum dif sunt mai mari unul turbo, altul aspirat , unul mai puternic cu o cilindree mai mare fata de altul...viceversa...DIF sunt multe si conteaza!
bmwM8 is offline   Reply With Quote
Old 16-09-08, 04:05   #218
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Diferenta din punctul meu de vedere se face in fuctie de posibilitatile de upgrade, iar acestea sunt incontestabil in favoarea lui OPC (motor turbo).
Referitor la ce a zis "cata_16v" sigur diferenta de viteza in curba (130 vs 110) este imposibila, real nu este mai mare de 5-7 km/h, diferenta de 20 de km la ora cred ca nici fata de un Fiat Doblo nu e, dar de, soferia asta.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 16-09-08, 21:15   #219
nigger
Toyota Driver

Stage 5
 
nigger's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 308
Member of:
[Toyota]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Culmea 2 masini foarte apropiate din toate punctele de vedere si totusi una ia curba cu 20 de km/h mai rpd decat cealalta
nigger is offline   Reply With Quote
Old 16-09-08, 23:12   #220
Predator_MCC

Stage 5
 
Predator_MCC's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,090
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Se inscrie in viraj si OPC-u cu viteza foarte apropiata de cea a RS-ului, dar trebuie ceva mai multa munca din partea soferului/pilotului. Clio Sport face treaba mai usoara datorita sasiului exceptional si bine echilibrat!
__________________
2000 FOpel Astra-G Sedan | X14XE
Ex: 2011 Honda CR-Z Mugen Edition
2002 Seat Leon SPORT | ASV / imbunatatit

Ex: 2001 Ford Mondeo 2.0TDDi | D6BA
Ex: 2008 Ford Fiesta ST / 60mm TB / Milltek FlexPipe / Wiechers AL front strut brace / Whiteline Lower Inner Rear Bushing (caster correction) / Whiteline Rear Sway Bar - 24mm X heavy duty blade adjustable / Schroth harness
Ex: 1998 VW POLOnic 1.7SDi | AKU
Ex: 2003 Peugeot 206 1.4HDi | 8HX
Ex: 1984 Opel Corsa-A 1.3S | 13SB
Predator_MCC is offline   Reply With Quote
Old 17-09-08, 03:02   #221
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

da-l ma drecu de sasiu.. ce-i ala? romanului nu ii pasa decat ca e turbo si ca poa' sa se dea mai usor cu ea la liniute, ca e mai tunabila corsa etc. dar ma intreb: daca ati avea buzunaru adanc ati mai alege corsa? nu cumva motoru ala de 2 L are mai mult potential pana la urma?... pana la urma la cati cai poti sa aduci corsa aia fara sa umbli la interne? cat de usor ar duce motorul ala de 1,6 300 de cai sa zicem? si cati bani ar trebui ca sa ajungi acolo "safe" adica sa nu iti pocneasca motoru? parerea mea: da, e mai tunabil daca ai buget limitat, insa multi au foarte multi bani, ei oare ce ar alege?
riptor is offline   Reply With Quote
Old 17-09-08, 21:01   #222
nigger
Toyota Driver

Stage 5
 
nigger's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 308
Member of:
[Toyota]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by riptor View Post
da-l ma drecu de sasiu.. ce-i ala? romanului nu ii pasa decat ca e turbo si ca poa' sa se dea mai usor cu ea la liniute, ca e mai tunabila corsa etc. dar ma intreb: daca ati avea buzunaru adanc ati mai alege corsa? nu cumva motoru ala de 2 L are mai mult potential pana la urma?... pana la urma la cati cai poti sa aduci corsa aia fara sa umbli la interne? cat de usor ar duce motorul ala de 1,6 300 de cai sa zicem? si cati bani ar trebui ca sa ajungi acolo "safe" adica sa nu iti pocneasca motoru? parerea mea: da, e mai tunabil daca ai buget limitat, insa multi au foarte multi bani, ei oare ce ar alege?
ma sincer daca as avea bani,mi-as lua un corsa opc sau dc nu astra opc(pana la urma si astea sunt scumpe)
nigger is offline   Reply With Quote
Old 20-09-08, 17:57   #223
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Ca sa nu ne aruncam in preturi Opel Corsa GSI( - 3000 fata e opc) + kit de putere si suspensie 1100 eur = 210 CP si o stabilitate f buna.

http://www.**************/stiri/lexma...opc-14817.html

Asta o consider cea ami buna alegere pret/performanta.

Last edited by GTR; 20-09-08 at 18:02.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 21-09-08, 11:33   #224
FLAME

Stage 5
 
FLAME's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 892
Member of:
[Hyundai]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

as alege seat ibiza
FLAME is offline   Reply With Quote
Old 21-09-08, 11:42   #225
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

in mare este acelasi dar sunt destul de multe componente schimbate [vezi fr vs cupra, fr tdi vs 2.0tdi 140cp etc]

incetati cu 'poti sa ii cresti puterea' ca asta stie toata lumea, cu nspe sute de mii de eur poti sa faci un 1310 egal cu un slr
__________________
Seat Leon FR 2.0 TDI @ ~200CP
alexSHO is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -