Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce masina ati alege?
VW Polo Gti 126 23.20%
Opel Corsa OPC 185 34.07%
Seat Ibiza Cupra 67 12.34%
Renault Clio RS 165 30.39%
Voters: 543. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 14-04-08, 08:45   #136
Zyx

Stage 5
 
Zyx's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 640
Member of:
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

In general, pe acele circuite sunt reviste gen AMS, Drive si multe altele care sunt de specailitate plus amatori care vor sa vada ce pot face masinile lor cat si ei pe acele circuite, si crede-ma ca oamenii merg foarte bine. Spun asta deoarece cand au fost anul trecut mai multi amici la Serres si s-au dat pe circuit avand masinile modificate decent (gen evacuare, soft, suspensie, unii slick-uri) si pe deasupra si usurate... au scos timpi mai slabi decat oamenii care au testat masinile... De vazut: http://www.serres-cup.ro/ - mai in josul paginii sunt timpii scosi de romanii nostrii (printre care si Ono cu Evo IX modificat nitel - care a scos 1:36, si aici http://www.fastestlaps.com/track43.html sunt timpii facuti pe serres (ca idee EvoIX STOCK!!!- 1:34,2). Deci, decat cum se pune problema aici, ca ala e mai tare pentru ca... , ca ala e mai slab pentru ca... , prefer sa ma uit pe acel site, care e cam printre putinele de genul, unde poti vedea ceva concret!

Si, sincer, daca ar fi sa aleg dintre cele 2 (ClioSport, CorsaOPC), ca masina de strada, as alege OPC-ul, pentru ca imi place turbo(asta in primul rand) - e mai practica (ma refer la motor), in oras dar, pe o depasire, fiind altfel decat un aspirat in uzul normal/zilnic...

Polo face bine, asteapta un CorsaOPC sau un ClioSport sa isi masoare puterile...
Zyx is offline   Reply With Quote
Old 16-04-08, 20:20   #137
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Un filmulet interesant: http://www.autocar.co.uk/VideosWallp...AR=232304&CT=V

Oare cine e mai rapida pe circuit?
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 17-04-08, 02:06   #138
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default

clio e mai rapid:

https://www.youtube.com/watch?v=bN9Oav_skRo

sincer am mai mare incredere in tiff needel (fost pilot f1 si altele) decat in ce am vazut mai sus. si mai e o chestie: in linku de mai sus e clio cup care e mai rapid decat clio-ul standard din versus-ul dat de mine, ceea ce ma face sa am indoieli in privinta testului celor de la autocar. si mai e un aspect care unora place, altora nu: clio e mai greu de condus la limita, trebuie sa stii sa scoti tot ce poate motorul ala aspirat. macar e cert ca pe viraje sta mai bine oricum

desi am spus mai inainte ca nu prea am incredere in site-ul asta am sa dau link totusi pentru cei care au..

http://www.fastestlaps.com/index.php...=464dd14310c62
__________________
renaultsport clio 182

Last edited by aleks; 27-09-08 at 15:02.
riptor is offline   Reply With Quote
Old 17-04-08, 10:23   #139
Zyx

Stage 5
 
Zyx's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 640
Member of:
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Un filmulet interesant: http://www.autocar.co.uk/VideosWallp...AR=232304&CT=V

Oare cine e mai rapida pe circuit?
Obiectiv ca intotdeauna... Asa, acolo a castigat (ca si timp) OPC-ul. Deci este cat? 4/5 la 1 pentru Clio Sport?! Asta pe unele din cele mai insemnate circuite... apropo, cel din link, ce circuit este?

Alta chestie... acolo spun oamenii ca e Clio Cup... Unde este eleronul, ca stiu ca asta este distinctiv intre cel normal si Cup...
Zyx is offline   Reply With Quote
Old 17-04-08, 12:02   #140
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by riptor View Post
clio e mai rapid:

https://www.youtube.com/watch?v=bN9Oav_skRo

sincer am mai mare incredere in tiff needel (fost pilot f1 si altele) decat in ce am vazut mai sus. si mai e o chestie: in linku de mai sus e clio cup care e mai rapid decat clio-ul standard din versus-ul dat de mine, ceea ce ma face sa am indoieli in privinta testului celor de la autocar. si mai e un aspect care unora place, altora nu: clio e mai greu de condus la limita, trebuie sa stii sa scoti tot ce poate motorul ala aspirat. macar e cert ca pe viraje sta mai bine oricum
Si eu am scris in primul post ca Renaultul are cel mai bun sasiu dar diferentele sunt mici ca dovada ca exista circuite in care OPC-ul este mai rapid. Sunt si circuite in care Clio e mai rapid (probabil cu mai putine linii drepte). Una peste alta masinile sunt apropiate, iar faptul ca Opelul e turbo, arata mai bine interior/exterior (si Clio in place exterior dar interioriorul sucks) reprezinta alegerea mea.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 18-04-08, 00:13   #141
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by Zyx View Post
Obiectiv ca intotdeauna... Asa, acolo a castigat (ca si timp) OPC-ul. Deci este cat? 4/5 la 1 pentru Clio Sport?! Asta pe unele din cele mai insemnate circuite... apropo, cel din link, ce circuit este?

Alta chestie... acolo spun oamenii ca e Clio Cup... Unde este eleronul, ca stiu ca asta este distinctiv intre cel normal si Cup...

nu e distinctiv, e optional

diferentele vizuale exterioare sunt: etrierele rosii, jantele antracit, absenta farurilor cu xenon

interior: materialele mai ieftine (si mai usoare) pe bord,tapiseria obisnuita (sau scaune recaro optionale) absenta aerului conditionat (disponibil ca optional dar doar cu comenzi manuale)

trust me on this...
riptor is offline   Reply With Quote
Old 18-04-08, 09:35   #142
Zyx

Stage 5
 
Zyx's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 640
Member of:
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

eu ma refeream la ce anume se vede clar... ca, la cum se misca masinile astea, greu vezi materialele mai usoare, absenta A/C-ului si tapiseria obisnuita, nu?!
Zyx is offline   Reply With Quote
Old 18-04-08, 10:16   #143
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

pai am inceput cu diferentele exterioare, apoi, optional am continuat cu cele interioare..
riptor is offline   Reply With Quote
Old 18-04-08, 13:11   #144
3TURBOnos
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 187
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

pai rs este usurat la maxim, fara geamuri electrice, aer conditionat, cred ca nici casetofon nu are ..etc..

daca si opc-ul ar fii la fel de chel..atunci cred ca ar fii net superior!

rs-ul este pregatit pt circuit, pe cand opc-ul are veleitati mai pronuntate pt oras, dar si pt circuit 40-50%!
3TURBOnos is offline   Reply With Quote
Old 18-04-08, 14:47   #145
Zyx

Stage 5
 
Zyx's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 640
Member of:
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Daca, daca, daca... Ce ii retine pe cei de la Opel sa faca ceva in genul asta?! Si, m-am uitat doar pe 2 site-uri... sa vad cam cat canteresc masinile... In ambele cazuri, diferenta este undeva intre 30-40kg in plus pentru Clio, deci, cu acel mirific R27 nu au facut decat sa ajunga (cu alte cuvinte) la kg OPC-ului (fie vorba intre noi...)
Zyx is offline   Reply With Quote
Old 18-04-08, 19:03   #146
mph/km/h

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 88
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by Zyx View Post
Daca, daca, daca... Ce ii retine pe cei de la Opel sa faca ceva in genul asta?! Si, m-am uitat doar pe 2 site-uri... sa vad cam cat canteresc masinile... In ambele cazuri, diferenta este undeva intre 30-40kg in plus pentru Clio, deci, cu acel mirific R27 nu au facut decat sa ajunga (cu alte cuvinte) la kg OPC-ului (fie vorba intre noi...)
corect, dar opc-ul are dotari de confort, iar daca tii neaparat sa o pui la "cura" se poate: dai jos motorasele auxiliare(aer conditionat sau clima, geamurile electrice, casetofonul...etc) si kg in minus or sa isi spuna cuvantul!
__________________
ANTI vag !

bmw ss*
mph/km/h is offline   Reply With Quote
Old 18-04-08, 20:37   #147
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

o sa piarda cam 20 kg, asa cum a pierdut clio 197 cup fata de 197-le normal. adica 1220kg fata de 1240 cat are unu normal. nu e cine stie ce, suspensia si sasiul fac toata treaba
riptor is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 04:59   #148
O C C

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 6
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by riptor View Post
macar e cert ca pe viraje sta mai bine oricum
Uite ca aici am o intrebare legata de comportamentul Renaultului in curbe si drumurile romanesti. Renaultul isi trage avantajul din abordarea agresiva, la limita stabilitatii a virajelor (si controlabilitatea ridicata in situatii de stabilitate scazuta). Asta e foarte frumos pe circuit sau pe drumuri virajate in stare foarte buna, unde comportamentul masinii e inca relativ predictibil.

Ce te faci insa cind mergi pe drumurile romanesti unde nu poti fi niciodata sigur de calitatea drumului de sub roti de la metru la metru ? Unde poti da oricind de petice de asfalt foarte prost, de praf / nisip / pietris fin, de gropi, denivelari si orice alte blestematii care afecteaza aderenta (multe din care nu se vad pina nu-i prea tirziu). Cum se comporta in aceste conditii o astfel de masina intr-o evolutie "sportiva" pe viraj, nu cumva are sanse mai mari sa piarda controlul decit surata Corsa care abordeaza virajele mai cuminte dar si mai sigur ? Ma refer la evolutii la aceeasi viteza.
O C C is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 23:33   #149
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

da e posibil sa ai dreptate dar daca corsa e mai buna pe drumurile noastre asta nu inseamna ca e o masina mai buna. ambele masini au fost concepute pentru drumuri bune, drumuri pe care clio domina concurenta. probabil ca in general lumeava alege corsa (asta in roamnia, cu toate ca eu cel putin nu am vazut decat una pana acum pe strazi in timp ce clio vreo 10) mi se pare putin nedrept sa comparam doua masini sport pe drumuri proaste.
riptor is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 11:45   #150
O C C

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 6
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

O fi nedrept dar e mai bine decit sa intri in vreo belea si sa afli dupa aia Chiar sint curios ce au de spus despre acest aspect cei care conduc uzual tare masini performante, eventual profesionisti.
Si mie imi place mai mult cum sta Clio pe viraje - din filme ca in Ro canci testdrive, si oricum n-ai avea unde... - ca dinamica, stabilitate as fi preferat Clio in conditii ideale. Dupa aia mi-am pus problema de ce s-ar intimpla daca as conduce asa pe drumurile noastre, unde totdeauna apar probleme cu meandrele concretului si mi-a mai scazut entuziasmul.
O C C is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -