Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 05-01-08, 17:27   #91
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: Clio RS vs Corsa opc

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post

10% din posturi sunt obiective, in rest e vorba ori de design ori de aberatii care au prea putin de a face cu masina...


Ps.cei care sustin ca opel-ul e mai bun o fac din cauza ca:
- arata mai bine (mar rog...who cares la o masina sport...nu de look platesti dublu)
- este conceput sa consume putin...urmatorul o sa fie: "cumpar ferrari ecotech, ca consuma putin..."
sunt unii "mesteri" care papa cacao mult si o dau in diverse si nici acolo nu au un punct de vedere...

comparatia cu ferrari e de domeniul cascadorii rasului..e prea exagerata.. dar chiar a fost un caz in it cand un "bastinos" a pus gpl pe un model...* si a fost dat in judecata de ferrari> ca sa fiu si yo ot ca se poarta, e la moda...

dar in rom asta nu prea ai unde sa alergi..asa ca nu stiu dc sunte-ti asa de perseverenti cu consumul asta...mai ales in bucuresti nu conteaza ca ai 40-600 cp ca tot la fel ca colegu' te deplasezi si in f multe orase!

in primul rand rs-ul are un top speed ca tot rasul, trebuie sa recunoasteti macar asta...!

fani sunt fani si voi puteti vb pana sta banul in aer, pt ca tot corsa opc este cea mai apreciata de cei mai multi , chiar nu va inteleg..AVETI % LA RENAULT ?
__________________
vectra b 170+++
NOScox is offline  
Old 05-01-08, 17:46   #92
petreals
Mitsubishi Driver

Stage 5
 
petreals's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 758
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Clio RS vs Corsa opc

Quote:
Originally Posted by NOScox View Post
te dai mare inginer, dar cred ca nici liceul nu l-ai facut, mare dobitoc esti.. ) tampenie crasa, nu gluma !
incearca sa ma bagi in ceata...) NU VREI REUSII PT CA ESTI CA O CARTE DESCHISA, DE 2 PAGINI, DIN CARE PRIMA ESTE INTRODUCEREA SI CEA DE A 2-A CUPRINSUL ...)

ps: stau la oras si mai vin din cand in cand pe la bucuresti, nu m-ai prins...

pss : daca te tot lauzi ca esti mare inginer de bicilete, cum mama draq poti spune ca nu e mare dif intre un circuit si un drum national?

AI SPULBERAT ORICE INDOIALA ASUPRA TRAFICULUI DE PROSTIE CE IL POSEDEZI..
tocmai daia...din perspectiva liceului terminat...nu imi permite educatia sa te jignesc sau sa iti vorbesc urat...iti respect macar varsta...pt ca de cunostinte m-am lamurit

PS: eeeehhh nahh...nu mai spune?...mai vi si pe la bucuresti?...ce realizare pt unii dintre noi:P:P...becalizarea asta

PSS: pai eu tocmai ti-am explicat in postul anterior cel putin un motiv pt care un traseu de circuit este diferit de un drum national...cred ca te-am luat cam tare cu forte centrifuge si "chinezarii" de genu asta...e prea mult un cap de bivol ca tine...pacat...varsta ar fi fost atuul tau...dar ti-ai spulberat singur si acest ultim avantaj

PSSS: observa ca nu trebuie sa folosesc majuscule pt a ma face inteles...cel putin pt un bivol ca tine


sa traim bine!
__________________
ex Mitsubishi Pajero Pinin 1.8i
ex Mitsubishi Colt CZ3 1.5T
ex Renaultsport Clio 197 R27
ex Lexus IS 220D
ex Renault Clio 1.5 dCi

Lexus CT200h driver
petreals is offline  
Old 05-01-08, 17:51   #93
petreals
Mitsubishi Driver

Stage 5
 
petreals's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 758
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Clio RS vs Corsa opc

Quote:
Originally Posted by NOScox View Post
sunte-ti
SUNTETI



PS: cap de bivol cu liceul "cica" terminat

PSS: stiu...te-ai grabit...mi se poate intampla si mie
petreals is offline  
Old 05-01-08, 17:53   #94
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Clio RS vs Corsa opc

Quote:
Originally Posted by NOScox View Post
dar in rom asta nu prea ai unde sa alergi..asa ca nu stiu dc sunte-ti asa de perseverenti cu consumul asta...mai ales in bucuresti nu conteaza ca ai 40-600 cp ca tot la fel ca colegu' te deplasezi si in f multe orase!

in primul rand rs-ul are un top speed ca tot rasul, trebuie sa recunoasteti macar asta...!
Eu stau in budapesta, de o luna nu ma mers nici un metru cu masina...nu are nici un sens, in fata casei nu am voie sa parchez si toata ziua e trafic imens...mai bine cu transport public, ziua e mai repede, seara pot sa alcoholiza...
Nu am tendinte sa ma dau mare in fata fetelor ca am masina, sau ce masina am...o curva e mai ieftina decat benzina pentru pozat...

Despre viteza maxima ai dreptate, dar parca asa stiam incat in romania viteza maxima e 130Km/h...asta si un golan stie...sau voi intreceti "care e mai rapida"...hm...eu in clasa a 6. jucam de genul...dar acolo miza era "care e mai lunga"...
Nu pe drum drept tre sa fi bun...acolo fiecare idiot pioate da blana, in viraje...acolo se vede care stie.
Hexer is offline  
Old 05-01-08, 17:55   #95
mph/km/h

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 88
Default Re: Clio RS vs Corsa opc

Quote:
Originally Posted by petreals View Post
tocmai daia...din perspectiva liceului terminat...nu imi permite educatia sa te jignesc sau sa iti vorbesc urat...iti respect macar varsta...pt ca de cunostinte m-am lamurit

PS: eeeehhh nahh...nu mai spune?...mai vi si pe la bucuresti?...ce realizare pt unii dintre noi:P:P...becalizarea asta

PSS: pai eu tocmai ti-am explicat in postul anterior cel putin un motiv pt care un traseu de circuit este diferit de un drum national...cred ca te-am luat cam tare cu forte centrifuge si "chinezarii" de genu asta...e prea mult un cap de bivol ca tine...pacat...varsta ar fi fost atuul tau...dar ti-ai spulberat singur si acest ultim avantaj

PSSS: observa ca nu trebuie sa folosesc majuscule pt a ma face inteles...cel putin pt un bivol ca tine


sa traim bine!
MARE PAMPALAU ESTI, SCUZA-MA CA TREBUIE SA ITI SPUN ADEVARUL, DAR TE-AM URAMRIT(pt ca ai o masina slaba, colt de gay de pensionari) SI NU TE MAI SPUPORT CU BASINILE ASTEA DE MARE ARHITECT/INGINER.. ) MECANIC DE LOCOMOTIVA CE ESTI...

pun pariu ca nimanui nu i-ar pare rau disparitia da DEFINITIVA, "nici un suflet nu ar ofta dupa tine", esti atat de basinos si de prost...

AI STRICAT TOPICUL ASTA DE TOT, TU AI INCEPUT CU OT...

scuze de ot, dar sa il opreasca cn, Dumneseu sa-l cheme la el...cn sa-i faca ceva...

inginerule cred ca faci ani complementari de multi ani...

on topic: mi se pare mult mult mai reusita corsa opc din toate pct de vedere!
__________________
ANTI vag !

bmw ss*

Last edited by mph/km/h; 05-01-08 at 17:58.
mph/km/h is offline  
Old 05-01-08, 18:10   #96
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Clio RS vs Corsa opc

...o singura intrebare am...De ce nu conteaza designul la o masina sport(tinand cont ca noi vorbim despre 2 masini cu care se circula pe drumuri publice nu pe circuit) si cum bine spunea cineva mai devreme in oras nu prea se merge,se cam sta...DECI DE CE NU CONTEAZA DESIGNUL???(LA 2 MASINI CU PERFORMANTE ASEMANATOARE,DESIGNUL ESTE URMATORUL CRITERIU DUPA PAREREA MEA)...sunt multe filmulete pe youtube cu experimente de genul trabant cu motor de porsche,etc care bat la liniute ferarri...haideti sa ne luam un trabant sal modificam ca iesim si mai ieftin si batem si ferrari la liniute...
robertinho is offline  
Old 05-01-08, 18:14   #97
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Talking Re: Clio RS vs Corsa opc

Quote:
Originally Posted by petreals View Post

PS: eeeehhh nahh...nu mai spune?...mai vi si pe la bucuresti?...ce realizare pt unii dintre noi:P:P...becalizarea asta
ai dat cu mucii in fasole cu chestia asta!

ai omorat thread-ul asta cu stiintifico-fantasticele idei ale tale...
NOScox is offline  
Old 05-01-08, 18:15   #98
petreals
Mitsubishi Driver

Stage 5
 
petreals's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 758
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Clio RS vs Corsa opc

Quote:
Originally Posted by mph/km/h View Post
MARE PAMPALAU ESTI, SCUZA-MA CA TREBUIE SA ITI SPUN ADEVARUL, DAR TE-AM URAMRIT(pt ca ai o masina slaba, colt de gay de pensionari) SI NU TE MAI SPUPORT CU BASINILE ASTEA DE MARE ARHITECT/INGINER.. ) MECANIC DE LOCOMOTIVA CE ESTI...

pun pariu ca nimanui nu i-ar pare rau disparitia da DEFINITIVA, "nici un suflet nu ar ofta dupa tine", esti atat de basinos si de prost...

AI STRICAT TOPICUL ASTA DE TOT, TU AI INCEPUT CU OT...

scuze de ot, dar sa il opreasca cn, Dumneseu sa-l cheme la el...cn sa-i faca ceva...

inginerule cred ca faci ani complementari de multi ani...

on topic: mi se pare mult mult mai reusita corsa opc din toate pct de vedere!
nu...topicul e stricat de oamenii ca tine care se avanta in discutii legate de anumite masini dupa ce nici macar nu le-au condus in prealabil...multa lume isi da cu parerea din filme si din povesti...si iti multumesc dc m-ai urmarit...inseamna ca ceva interes am starnit...cu tine nu am sa fiu rautacios...pt ca nu am dece...cu toate ca as putea sa iti atrag atentia referitor la modul de a te exprima...dar nahh...fie care cu complementarele sale...cum spuneai si tu

o spun si ma repet...dintre toti cei care si-au expus aici parerea PRO corsa...un singur baiat a reusti sa de-a un raspuns cu bun simt si o parerea din care chiar ai ce inteleg...cel cu gti-ul cu dsg...in rest...o apa si un pamant...nu vad decat copy / paste-uri de linkuri si pareri puerile

PS: am masina / masinile pe care mi le-am dorit si sunt mandru de ele...la fel ca si tine probabil...dar vad ca tu discuti mai mult de masina mea decat de RS vs OPC
petreals is offline  
Old 05-01-08, 18:19   #99
petreals
Mitsubishi Driver

Stage 5
 
petreals's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 758
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Clio RS vs Corsa opc

Quote:
Originally Posted by robertinho View Post
...o singura intrebare am...De ce nu conteaza designul la o masina sport(tinand cont ca noi vorbim despre 2 masini cu care se circula pe drumuri publice nu pe circuit) si cum bine spunea cineva mai devreme in oras nu prea se merge,se cam sta...DECI DE CE NU CONTEAZA DESIGNUL???(LA 2 MASINI CU PERFORMANTE ASEMANATOARE,DESIGNUL ESTE URMATORUL CRITERIU DUPA PAREREA MEA)...sunt multe filmulete pe youtube cu experimente de genul trabant cu motor de porsche,etc care bat la liniute ferarri...haideti sa ne luam un trabant sal modificam ca iesim si mai ieftin si batem si ferrari la liniute...
din punctul meu de vedere e chiar foarte important designul...cel putin fata de farianta de baza...cea uzuala...unde diferentierea chiar trebuie observata cat mai puternic

Quote:
Originally Posted by NOScox View Post

ai omorat thread-ul asta cu stiintifico-fantasticele idei ale tale...
nu...tot forumul este omorat de inculti ca tine care isi dau cu parerea
petreals is offline  
Old 05-01-08, 18:20   #100
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Clio RS vs Corsa opc

Quote:
Originally Posted by robertinho View Post
...o singura intrebare am...De ce nu conteaza designul la o masina sport(tinand cont ca noi vorbim despre 2 masini cu care se circula pe drumuri publice nu pe circuit) si cum bine spunea cineva mai devreme in oras nu prea se merge,se cam sta...DECI DE CE NU CONTEAZA DESIGNUL???(LA 2 MASINI CU PERFORMANTE ASEMANATOARE,DESIGNUL ESTE URMATORUL CRITERIU DUPA PAREREA MEA)...sunt multe filmulete pe youtube cu experimente de genul trabant cu motor de porsche,etc care bat la liniute ferarri...haideti sa ne luam un trabant sal modificam ca iesim si mai ieftin si batem si ferrari la liniute...

Raspunsul e simplu: In primul rand designul e subiectiv, deci nu se poate discuta intr-o comparatie, an al doilea rand cine cumpara pentru performanta nu este interesat prea mult de design, asta in mod normal...

Ce spui tu despre trabant, eu asta fac cu al meu, si cu alte masini, vezi ce surpriza e cand treci pe langa un M5 cu un Civic de vai de capul tau...
Hexer is offline  
Old 05-01-08, 18:24   #101
mph/km/h

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 88
Default Re: Clio RS vs Corsa opc

te-am urmarit sa vad cate prostii esti in stare sa debitezi, dar nu te mai suport, e prea mult, e un chin nu numai pt mine ci pt 80% din cei care ti-au urmarit ascensiunea dm. ing de carute..).. forta centrifugala... vai de capul si de zilele tale... mai bn i-ati un mot de masina de spalat...

in oras corsa consuma mai putin, un argument f bun, pt ca 80% din conducatori, pt ei conteaza asta, pana si pt tine chiar daca te bati in piept ca tarzan, ca o fii, ca o patii.. ai un mot de pensionari, DECI consumul te intereseaza, altfel aveai un mot de 250 cp, v6..sau cv mai puternic !

eu am avut toate natiile de masini si pot spune ca cele frantuzesti nu au fiabilitatea celor nemtesti&japoneze !
mph/km/h is offline  
Old 05-01-08, 18:27   #102
petreals
Mitsubishi Driver

Stage 5
 
petreals's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 758
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Clio RS vs Corsa opc

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
Raspunsul e simplu: In primul rand designul e subiectiv, deci nu se poate discuta intr-o comparatie, an al doilea rand cine cumpara pentru performanta nu este interesat prea mult de design, asta in mod normal...

asta se intampla pt ca performanta este prioritara...si de aici rezulta dece designul cade pe planul secundar ba chiar mai rau...intervenint si pret...consum uneori

totusi eu nu mi-as cumpara o masina performanta daca nu ar fi placuta ochiului
petreals is offline  
Old 05-01-08, 18:29   #103
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: Clio RS vs Corsa opc

petreals> eu nu ma dau mare ca's mare invatat* ca tn, ca sunt ing lu peste prajit si o dai in forta centrifugala...se vede ca esti mare repetent(an complementar)...

ps: sper sa iti taie astea netul sa scapam de tn!

forta opc dedicatie speciala pt tine.. imi dau seama ca manelele sunt viata ta !
NOScox is offline  
Old 05-01-08, 18:36   #104
petreals
Mitsubishi Driver

Stage 5
 
petreals's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 758
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Clio RS vs Corsa opc

Quote:
Originally Posted by mph/km/h View Post
te-am urmarit sa vad cate prostii esti in stare sa debitezi, dar nu te mai suport, e prea mult, e un chin nu numai pt mine ci pt 80% din cei care ti-au urmarit ascensiunea dm. ing de carute..).. forta centrifugala... vai de capul si de zilele tale... mai bn i-ati un mot de masina de spalat...
esti la fel ca celalat...arunci cu jigniri aiurea fara a avea nici macar un argument pt a face asta...si mai mult decat asta te bagi in niste polemici care te depasesc...iar asta rezulta din modul in care te exprimi

apropo...domnu bine crescut...nu cred ca in posturile in care m-ai urmarit am jignit pe cineva...dar asta tine de cei 7 ani de acasa


Quote:
Originally Posted by mph/km/h View Post
eu am avut toate natiile de masini si pot spune ca cele frantuzesti nu au fiabilitatea celor nemtesti&japoneze !

nu a pus nimeni la indoiala ceea ce zici mai sus...ar fi o prostie


Quote:
Originally Posted by NOScox View Post
petreals> eu nu ma dau mare ca's mare invatat* ca tn, ca sunt ing lu peste prajit si o dai in forta centrifugala...se vede ca esti mare repetent(an complementar)...
cu tine ma mai cert dupa ce inveti sa scri...+ ca am primit reclamatii ca se strica thread-ul

PS: nu imi permite culoarea tenului sa fiu iubitor de manele...iar din cate vad tu vi cu dedicatii

Last edited by petreals; 05-01-08 at 18:38.
petreals is offline  
Old 05-01-08, 18:38   #105
BAMBAKE

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 251
Default Re: Clio RS vs Corsa opc

petreals> de cand te-a lasat mamica ta nesupravecheat numai oracaituri si horcaituri aiurea ai "zis"! mai traiesti? ai visat iar pe bau-bau?

cine din romania isi cumpara masina strict pt performante? cativa oameni cu stiinta si mai ales cu $(altfel esti visator)..in rest masini cat mai bune/rapide/dar sa consume cat mai putin! din cat asta faci si tu parte petales! daca aveai ~400 cp nu mai spune-am de consum, dar cred ca ai okii lipiti de bord!

daca erau dif mari intre cele 2 masini, da votam renault-ul, dar asa dif infime..costul mai mare al rs-ului, + costurile de intretinere...,..consumul mai mare... castigatoare mi se pare fara drept de apel opc-ul + aspectul MULT mai frumos in detrimentul francezei !
BAMBAKE is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -